Зимова підтримка прифронтових територій: на що можуть розраховувати постраждалі громади на прикладі Слов’янська

Семаковська Тетяна 15:45, 14 Серпня 2024

“Додаткової допомоги не очікую. Розраховую на себе”, — каже бахмутянка Ганна, яка наразі проживає у Слов’янську. Опалювальний сезон цьогоріч, як й минулі, буде непростим. На прифронтових територіях, де теплопостачання залежить від щільності російських обстрілів, до холодів готуються завчасно. Слов’янськ — не виняток. Не встиг тут завершитися опалювальний сезон весною 2024, як комунальники розпочали підготовку до наступного.

Як місцева влада допомагатиме пережити зиму 2024/25 років мешканцям прифронтових територій — розглянули на прикладі Слов’янської громади, поспілкувалися з владою та мешканцями міста.

Нова грошова допомога для жителів Донецької області на зиму

У кінці липня 2024 року Мінреінтеграції повідомило, що на опалювальний сезон для прифронтових громад партнери виділили 55 мільйонів доларів США — це понад 2 мільярди гривень. Зазвичай опалювальний сезон в Україні починається у жовтні, однак це залежить й від погодних умов, а для прифронтових територій ще додається факт постійних обстрілів.

Відтак, жителям прифронтових громад надаватимуть:

  • побутове паливо: в натуральній формі або у грошовому еквіваленті;
  • допомога в оплаті комунальних послуг.

В уряді зазначили, що програма також передбачає підтримку місць тимчасового перебування для переселенців: ремонт, теплоізоляцію, закупівлю бойлерів, генераторів тощо. На це буде спрямовано близько 5 мільйонів доларів США, тобто понад 204 мільйони гривень.

Водночас, що стосується Донеччини, то від Донецької ОВА наразі публічно не коментують, як готуються до опалювального сезону та які програми підтримки для людей планують. У кінці липня представниця ОВА повідомила, що готується брифінг Лариси Гусєвої, директорки департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА, однак наразі його не провели.

Як готуються до зими у Слов’янську та з якими проблемами зустрічаються

Слов’янськ, наслідки російського прильоту, серпень 2024 / фото Cлов’янська МВЦА

Ганна — бахмутянка, яка зараз проживає у місті Слов’янськ. Жінка каже, що місті вже проводять  ремонтні роботи опалювальної системи, ремонти дахів. Водночас у коментарі вона додає, що додаткової допомоги від місцевої влади чи благодійників не очікує, а розраховує на себе.

“Минулого року централізоване опалення розпочали давати у листопаді. Потім у квартирі було нормально. Знаю, що люди у приватних будинках отримували дрова. У місті працювали безкоштовні їдальні у деяких школах, де годували гарячою їжею 1 раз на день 5 днів на тиждень”, — каже Ганна.

Денис Бігунов, також місцевий житель Слов’янська та громадський діяч, до опалювального сезону готується самостійно. Він живе у приватному секторі, тож планує використовувати для обігріву сонячні батареї. Також купив електричну пилу, щоб розпилювати на дрова свої дерева за потреби.

Денис планує використовувати сонячні панелі для обігріву / фото ілюстративне

Чоловік додає, що цьогоріч підготовка до військового сезону триває у штатному режимі, цим займається військова адміністрація. Для людей, які вирішили евакуюватися з міста, постала інша проблема — борги за комунальні послуги. Й хоча, фактично, людина може не проживати у своїй квартирі, їй і надалі нараховуватимуть рахунок за теплопостачання. Така проблема не поодинока, пояснює чоловік — мешканці багатоквартирних будинків у місті стикаються з цим повсякчас.

“До мене нещодавно зверталася пенсіонерка, якій заблокували картку за несплату по тепломережі. Вона пішла до компанії тепломережі, їй сказали сплатити борги, а після цього все підключать. Але вона не може оплатити, бо всі її гроші на картці, яка заблокована. Це реальний випадок, який мені особисто телефонували. Тому от ситуація”, — каже місцевий мешканець.

Він додає, що мешканці приватного сектору розраховують на відносно легку зиму, адже газ та світло у людей є, тож все функціонує. Важче жителям багатоповерхівок через нарахування боргів за житлово-комунальні послуги, тому деякі містяни, аби уникнути цього, почали здавати квартири в оренду. Денис має інші клопоти, адже планує обігрівати оселю за допомогою сонячних панелей.

“Я зараз встановлюю інвертор, замовив в Китаї. Також планую придбати сонячні панелі ще додатково. Інвертор зараз подешевше можна купити, та й панелі сонячні трохи подешевшали. Думаю й над тим, щоб встановити камін або зробити твердопаливне опалення — це на крайній випадок. У своєму дворі я продивився всі дерева, які можна про всяк випадок спиляти та заготовити на дрова. Спеціально для цього купив електропилу. Оце в принципі й все”, — ділиться деталями підготовки до зими співрозмовник.

Денис також говорить, що третина сусідів самостійно готується до опалювального сезону, і якщо ще не купують генератори чи інвертори — то вже задумуються над цим. Минула зима 2023-2024 року для міста пройшла без важких випробувань, згадує чоловік, тож люди сподіваються, що так буде й цього року.

Що кажуть у військовій адміністрації?

Комунальники у Слов’янську усувають наслідки російських обстрілів / фото Cлов’янська міська військово-цивільна адміністрація

Слов’янська міська військова адміністрація повідомила нам, що після завершення опалювального сезону у березні 2024 року комунальники почали підготовку до наступної зими. 

Зокрема, вже відновили вікна та покрівлю в 72 багатоквартирних житлових будинках. За кошти місцевого бюджету також провели відновлювальні роботи у трьох багатоповерхівках, які були сильно пошкоджені. Наразі продовжують роботи з капремонту покрівель у ще 12 багатоповерхівках. 

Також у підготовці до зими допомагають й благодійні фонди. Один з них, “Аваліст”, відремонтував два дахи гуртожитків, які постраждали через російські обстріли.

У самому Слов’янську все працює у штатному режимі: комунальні послуги людям надають, працюють кафе, лікарні та банки. Саме тому коштів на закупівлю палива для видачі населенню не виділяли, пояснюють у Слов’янській міській військовій адміністрації.

Водночас люди, які належати до соціально-незахищених категорій та у будинках яких немає газу, можуть отримати субсидію на тверде паливо.

Субсидія на тверде паливо 2024: як отримати

Отримати субсидію на тверде паливо можуть люди, які використовують для опалення тверде паливо або балонний газ, для цього ви можете звернутися до:

  • Пенсійного фонду;
  • місцевого ЦНАПу;
  • безпосередньо до виконавчої влади вашого села/міста.

З собою потрібно мати заяву про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, а також довідку, яка підтверджує наявність вас пічного опалення або кухонного вогнища на твердому паливі.

Зазвичай розгляд заяви займає 10 робочих днів.

Пункти Незламності у Слов’янську,  їдальні та одяг

ГО “Аваліст” у партнерстві з Міжнародною організацією CARE.Ukraine надавали жителям міста гігієнічні набори / фото “Аваліст”

Найбільш незахищеним верствам населення допомагають:

  • Данська Рада у справах біженців;
  • Угорська Рада у справах біженців;
  • ГО “Право на Захист”.

Благодійна організація “Кора Україна” передала для місцевої ВЦА безкоштовні дрова на опалювальний сезон для незахищених верств населення на 2024/2025 рік. Йдеться про 5 200 м3 деревини. Комунальники розпилюють деревину на дрова та розвозять людям по мікрорайонах міста.

Серед благодійних фондів, які допомагають місту є наступні:

  • “Солідар. Свіс”;
  • “Аваліст”;
  • “Карітас”.

Крім деревини та грошової допомоги від БФ на території громади планують відновити роботу 18 пунктів Незламності, їх відкриють з початком опалювального сезону. Тоді ж почне свою роботу і бригада соціального патрулювання. Усі пункти Незламності забезпечені паливом та генераторами. 

З жовтня також відновлять роботу п’ять соціальних їдалень, де можуть безоплатно харчуватися малозахищені верстви населення. Крім того, люди можуть отримати одяг або взяти у пункті роздачі.

Примітка. Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як ветеранам та ветеранкам отримати безплатне житло коштом держави: інструкція

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 13 Липня 2025
Квартирний облік / фото Мінветеранів

Отримати власне житло — одна з головних потреб для багатьох українських ветеранів та ветеранок, які повертаються до мирного життя. Завдяки постановці на квартирний облік учасники бойових дій можуть претендувати на повну компенсацію вартості квартири.

Детальніше про те, як стати на квартирний облік — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Як ветеранам стати на квартирний облік у 2025 році

Міністерство у справах ветеранів України опублікувало докладну інструкцію про те, як ветерани, родини загиблих захисників і внутрішньо переміщені особи можуть отримати безоплатне житло або грошову компенсацію від держави.

Перший крок — стати на квартирний облік. З цього починається процес отримання державної підтримки. Після цього — очікування черги, рішення місцевої влади і, зрештою, надання житла або компенсації.

Хто має право стати на облік

Податися на квартирний облік можуть громадяни, які потребують поліпшення житлових умов і належать до однієї з таких категорій:

  • учасники бойових дій;
  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
  • внутрішньо переміщені особи (ВПО).

На яких підставах беруть на облік

Серед основних причин:

  • житлова площа менша за встановлену норму;
  • дві або більше сімей мешкають в одній кімнаті або разом проживають особи різної статі, старші за 9 років;
  • тяжкі хронічні захворювання, які унеможливлюють спільне проживання;
  • житло не відповідає санітарним чи технічним вимогам;
  • проживання в гуртожитках або комунальних квартирах;
  • оренда житла (державного, комунального чи приватного) за офіційним договором не менше ніж 5 років.

Які документи потрібно подати

  • заява про взяття на облік (підписана всіма членами родини);
  • довідка про реєстрацію місця проживання (на кожного члена родини);
  • копія посвідчення УБД, інвалідності або документа, що підтверджує статус члена родини загиблого;
  • довідки про перебування на обліку за місцем роботи або підтвердження відсутності такого обліку;
  • для ВПО — довідки відповідний про статус для кожного члена родини.

Куди звертатися

Заяву можна подати до одного з таких органів:

  • Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • виконавчий комітет сільської, селищної чи міської ради;
  • райдержадміністрація в місті Києві — за місцем проживання.

Рішення ухвалюється впродовж одного місяця. Заявник отримує письмову відповідь із зазначенням дати постановки на облік або причин відмови.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 10 Липня 2025
“Дитячі” виплати / фото НБУ

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить.

Детальніше про те, коли у 2025 році приходять дитячі гроші — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні у 2025

Державна допомога при народженні дитини залишається фіксованою і становить 41 280 гривень для дітей, які з’явилися на світ після 30 квітня 2014 року. Виплата здійснюється частинами: спочатку родина отримує одноразову суму 10 320 грн, а решта — по 860 грн щомісяця протягом трьох років.

Багатьох батьків цікавить, коли саме ці кошти надходять на банківську картку у 2025 році. Відповідно до чинного порядку, чіткої дати виплати не існує, оскільки вона залежить від перерахування коштів Державною казначейською службою. Цей процес відбувається на початку кожного місяця.

Після надходження грошей до банківської установи їх зарахування на картки отримувачів може тривати до трьох днів. У середньому родини отримують допомогу з 5 до 15 числа кожного місяця, хоча фактичне зарахування може розпочатися вже з 4 числа. Таким чином, затримки на кілька днів — не виняток, а звична практика.

Ця щомісячна допомога є гарантованою державою, однак її надходження залежить від графіка роботи казначейства та обраного банку.

Куди звертатися, якщо дитячі гроші не надійшли

Інколи трапляється, що батьки отримують виплати із запізненням. Це пов’язано з тим, що органи Державної казначейської служби здійснюють платежі з урахуванням ресурсного забезпечення єдиного казначейського рахунку та пріоритетності видатків.

Під час повномасштабної війни кошти насамперед спрямовуються на національну безпеку та оборону, тож можливі затримки з соціальними виплатами.

Якщо допомога не надходить упродовж звичного періоду, слід звернутися до спеціалістів органів соціального захисту населення за місцем фактичного або тимчасового перебування, або зателефонувати на урядову гарячу лінію за номером 15-45.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як ветеранам та ветеранкам отримати безплатне житло коштом держави: інструкція

Отримати власне житло — одна з головних потреб для багатьох українських ветеранів та ветеранок, які повертаються до мирного життя. Завдяки постановці на квартирний облік учасники […]

10:00, 13.07.2025 Скопіч Дмитро

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить. Детальніше про те, […]

17:00, 10.07.2025 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки […]

14:45, 07.07.2025 Скопіч Дмитро
Кафе в Дніпрі

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]