Зміни в законопроєкті №11161: яку умову додали для отримання компенсації

Валентина Твердохліб 15:09, 25 Листопада 2024
Бахмут
Знищені будинки в Бахмуті / скриншот

Законопроєкт №11161, який передбачає можливість отримати компенсацію за житло на ТОТ, поповнився важливими правками. Одна з основних змін — людина, яка хоче отримати компенсацію за житло на ТОТ, має прожити в Україні протягом двох останніх років.

Про це йдеться у порівняльній таблиці до другого читання законопроєкту №11161. Також редакція отримала підтвердження про внесення правки від бахмутського активіста та ініціатора законопроєкту Аркадія Петросяна.

Як отримати компенсацію за житло на ТОТ: умови

Основна мета законопроєкту №11161, ініційованого Асоціацією молодих ВПО України — юридично прирівняти житло на тимчасово окупованих територіях до знищеного. Це дозволить людям, які залишили житло в окупації, отримати компенсацію від держави.

Якщо Верховна Рада прийме законопроєкт, компенсацію за втрачене житло зможуть отримати люди, які мають документи про право власності на житло, що знаходиться на тимчасово окупованій території або в зоні проведення активних бойових дій.

Законопроєкт вже ухвалили в першому читанні. Готуючи його до другого (фінального) читання, до документа внесли правки. Одна з основних — вимога до отримувачів компенсації щодо проживання в Україні.

Згідно з порівняльною таблицею, компенсацію за знищене житло на ТОТ надаватимуть за умови, що отримувач компенсації на дату подання заяви проживав в Україні протягом останніх двох років. Проживання в Україні для цілей цього закону означає:

  • проживання на території в межах державного кордону України;
  • перебування у плаванні на судні під прапором України;
  • перебування у відрядженні в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах;
  • перебування на полярній станції України;
  • перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межі України.

Також людьми, які проживали в Україні вважаються ті, чий разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а строк перебування за межами України кожного річного періоду
протягом останніх двох років на дату подання заяви про надання компенсації не перевищував 183 дні.

Не є порушенням вимоги про проживання в Україні виїзд за кордон у випадках:

  • службового відрядження;
  • навчання,
  • відпустки;
  • лікування за рекомендацією медичного закладу.

Після подання заяви на компенсацію за житло на ТОТ буде вирішуватися питання про можливість чи неможливість обстеження оселі заявника. Після цього складається акт, який направлять заявнику протягом 10 календарних днів з дня подання заяви.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Законопроєкт №11161 можуть внести в порядок денний до нового року

Валентина Твердохліб 17:00, 25 Листопада 2024
законопроєкт
Акція на підтримку законопроєкту №11161 / фото Асоціація молодих ВПО

Асоціація молодих ВПО України продовжує роботу щодо ухвалення законопроєкту №11161, який передбачає компенсацію за житло на ТОТ. Активісти разом з переселенцями вимагають, аби проєкт закону якнайшвидше внесли у порядок денний Верховної Ради. В цьому напрямку вже є деякі успіхи — депутати налагодили робочу комунікацію з ініціаторами законопроєкту.

Про це редакції “Бахмут IN.UA” розповів Аркадій Петросян — бахмутський активіст, голова Асоціації молодих ВПО, яка ініціювала законопроєкт.

Законопроєкт №11161, внесення в порядок денний

Законопроєкт вже ухвалили в першому читанні. Тепер його мають внести до порядку денного Верховної Ради, щоб народні депутати проголосували за нього у другому читанні.

Передбачалося, що це станеться 20 листопада. Цього дня перед засіданням Верховної Ради активісти та переселенці вийшли на акцію з вимогою внести законопроєкт до порядку денного. Однак, внесення не відбулося. Законопроєкт №11161 ще не розглянули у другому читанні.

Та попри це акція, на яку зібралися десятки людей, мала позитивний ефект. Депутати дослухалися до активістів і розпочали з ними робочу комунікацію. Очікується, що до нового року законопроєкт №11161 все ж внесуть у порядок денний.

“Якби не наша акція, то взагалі б не йшлося про те, щоб найближчим часом внести законопроєкт у порядок денний. Завдяки тому, що ми робимо такі адвокаційні заходи й зібралися люди — депутати це побачили і в нас є комунікація. Я впевнений на 90%, що до нового року відбудеться внесення (ред. законопроєкту) у порядок денний. Ми зараз про це комунікуємо з депутатами”, — каже Аркадій Петросян.

Планується, що компенсація для переселенців з ТОТ відбуватиметься за рахунок міжнародних коштів. Наразі головне питання — створити механізм для цього.

Перед тим, як законопроєкт внесуть у порядок денний, у Києві проведуть громадське обговорення. Воно має відбутися наступного тижня.

“Також ми будемо робити одне громадське обговорення закопроєкту. Воно проходитиме у двох форматах: офлайн і онлайн. Це буде на наступному тижні, ми якраз починаємо над цим працювати. Обговорення буде в Києві, але де саме стане відомо трохи згодом”, — повідомляє Аркадій Петросян.

Про дату і формат проведення обговорень “Бахмут IN.UA” проінформує окремо.

Законопроєкт №11161, правки

Перед голосуванням у другому читанні законопроєкт №11161 поповнився важливими правками. Одна з основних змін — людина, яка хоче отримати компенсацію за житло на ТОТ, має прожити в Україні протягом двох останніх років.

Проживання в Україні для цілей цього закону означає:

  • проживання на території в межах державного кордону України;
  • перебування у плаванні на судні під прапором України;
  • перебування у відрядженні в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах;
  • перебування на полярній станції України;
  • перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межі України.

Детальніше про умови отримання компенсації дізнавайтеся в нашому матеріалі.

Основна мета законопроєкту №11161 — юридично прирівняти житло на тимчасово окупованих територіях до знищеного. Це дозволить людям, які залишили житло в окупації, отримати компенсацію від держави. Якщо Верховна Рада прийме законопроєкт, компенсацію зможуть отримати люди, які мають документи про право власності на житло, що знаходиться на тимчасово окупованій території або в зоні проведення активних бойових дій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мешканці Часового Яру в очікуванні компенсацій: що стоїть на заваді

Валентина Твердохліб 13:00, 25 Листопада 2024
Зруйноване житло в місті Часів Яр / фото 24 ОМБр імені короля Данила

Українці, які втратили житло внаслідок війни, можуть звернутися за компенсацією від держави. Гроші передбачені як за пошкоджене, так і за повністю зруйноване житло. Проте на практиці отримати компенсацію вдається далеко не всім, навіть у регіонах, які залишаються під контролем України. Наприклад, у місті Часів Яр, яке хоч і не перебуває під окупацією, але зазнало значних руйнувань через російські атаки, досі немає жодного випадку виплати компенсації.

Чому часовоярці не можуть отримати виплати за втрачене житло, редакції “Бахмут IN.UA” розповів начальник Часовоярської міської військової адміністрації Сергій Чаус.

Часів Яр, компенсація

Люди, чиє житло в Часів Ярі було пошкоджене або зруйноване, можуть подати заяву на отримання компенсації. Таких заяв налічується вже кілька сотень, однак ще жодна людина в місті так і не змогла отримати кошти.

“У Часів Ярі подібних компенсацій ніхто не отримував. Велика кількість людей вже подали заявки на отримання коштів. Точної цифри я назвати не можу, адже вона постійно зростає, заявки додаються. Але можу сказати точно, що таких заявок вже не одна сотня”, — каже Сергій Чаус.

Причиною того, що часовоярці не можуть отримати компенсацію, є неможливість обстеження житла. Комісії просто не можуть заїхати в місто, де тривають бойові дії. Тому люди, не маючи акта обстеження своїх осель, не можуть отримати компенсаційні виплати.

“Питання компенсації болюче не лише для мешканців Часового Яру, а й для людей з Бахмута, Соледара, Торецька. Часів Яр ніяким чином не відрізняється від цих міст, ми в “одному човні” і ситуація в нас одна й та ж, вона складна. Комісії працюють, але, на жаль, основна робота — виїзд і фіксація руйнувань та пошкоджень — наразі неможлива. Через це неможливо оформити акт обстеження, який робить не одна особа, а ціла комісія”, — пояснює начальник Часовоярської МВА Сергій Чаус.

Змінити цю ситуацію наразі неможливо. Поки в місті тривають бойові дії, комісії не виїжджатимуть на місця обстежень.

“Є певні зміни в законодавстві, але поки що, на жаль, конкретних змін, які б дозволили працювати в цьому напрямку, немає”, — підсумував Сергій Чаус.

Попри те, що люди не можуть отримати кошти, вони можуть подавати заяви на отримання компенсації. З цим питанням треба звертатися до представників Часовоярської міської військової адміністрації.

Компенсація за житло на окупованих територіях

Нагадаємо, що Асоціація молодих ВПО України ініціювала законопроєкт №11161 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України”. Його основна мета — юридично прирівняти житло на тимчасово окупованих територіях до знищеного. Це дозволить людям, які залишили житло в окупації, отримати компенсацію від держави.

Якщо Верховна Рада прийме законопроєкт, компенсацію за втрачене житло зможуть отримати люди, які мають документи про право власності на житло, що знаходиться на тимчасово окупованій території або в зоні проведення активних бойових дій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

акція

Законопроєкт №11161 можуть внести в порядок денний до нового року

Асоціація молодих ВПО України продовжує роботу щодо ухвалення законопроєкту №11161, який передбачає компенсацію за житло на ТОТ. Активісти разом з переселенцями вимагають, аби проєкт закону […]

компенсацію

Мешканці Часового Яру в очікуванні компенсацій: що стоїть на заваді

Українці, які втратили житло внаслідок війни, можуть звернутися за компенсацією від держави. Гроші передбачені як за пошкоджене, так і за повністю зруйноване житло. Проте на […]

акція

У Верховній Раді не внесли в порядок деннний законопроєкт №11161

Сьогодні, 20 листопада, у Києві відбулася акція на підтримку законопроєкту №11161 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, […]

акція

“Прийміть 11161”: у Києві відбулась акція на підтримку законопроєкту про компенсацію за житло на ТОТ

Сьогодні, 20 листопада, у Києві відбулася акція на підтримку законопроєкту №11161 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, […]

Зруйнований будинок. Часів Яр

Пріоритетна компенсація за знищене майно: що чекає на ВПО в новому законопроєкті

ВПО можуть додати до категорій, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищене майно. Ухвалити відповідний законопроєкт №11028 рекомендував комітет Верховної Ради з питань […]