КП з окупованих міст: навіщо їх утримують і що з ними робити далі? Відповідь експерта

Валентина Твердохліб 14:00, 22 Травня 2025
комунальні підприємства
Вивезена автомобільна техніка комунального підприємства “Бахмутелектротранс” / фото Бахмутська міськрада

Комунальні підприємства з окупованих територій України були евакуйовані в більш безпечні громади. Робота деяких КП триває дистанційно. При цьому співробітники отримують зарплати і витрачають бюджетні кошти на різні закупівлі.

Чи є доцільним зберігання комунальних підприємств з окупованих громад, редакція Бахмут IN.UA розпитала в Олександра Слобожана — виконавчого директора Асоціації міст України.

Як працюють комунальні підприємства в евакуації

Комунальні підприємства з окупованих територій України були евакуйовані до більш безпечних регіонів. Вони зберегли штат працівників та продовжують отримувати зарплати попри те, що фактично не надають послуг у своїх громадах. Наприклад, бахмутські підприємства, такі як “Бахмут-вода”, “Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради”, “Опитненьське сільське комунальне підприємство “ПРОГРЕС”, “Бахмутська житлова управляюча компанія” та “Бахмутське бюро технічної інвентаризації”, теж працюють дистанційно.

За словами Олександра Слобожана, ліквідувати ці підприємства не можуть з кількох причин. По-перше, це допомога людям, які там працюють.

“Перший момент — ці люди, які працюють у комунальному підприємстві, вони отримують зарплату. Таким чином держава не витрачає на соціальну допомогу. Вони отримують зарплату з того сформованого місцевого бюджету, який є в розписі державного бюджету. Другий момент — ці працівники не впливають на безробіття по країні”, — каже Олександр Слобожан.

Однак, аби підприємства могли зберігати свою ефективність і не бути баластом для бюджету, їх залучають до роботи на нових місцях. Переважно там, де є переселенці з громади, яку представляє КП. Якщо ж роботи для них немає, то працівників переводять у простій.

“Вони (ред. комунальні підприємства) мають працювати, а не просто бути “сплячими” як кадровий потенціал на майбутнє. Як роблять деякі територіальні громади? Вони їх релоковують, наприклад, у Львівську, Волинську чи інші тилові області, і завантажують роботою по обслуговуванню переселенців зі своєї громади до періоду, поки територія не буде звільнена або відновлена. Це перший момент. Другий момент — по деяким формуються так звані економічні профілі. Їх переводять зовсім в інші структури, де є дефіцит кадрів, і де вони працюють за своїм профілем. І третій момент — їх відправляють на простій для економії коштів та збереження кадрового потенціалу, якщо жодної роботи немає. Ось такий комплексний підхід. Звісно, що це мало бути державною політикою Міністерства економіки, а так у нас кожна громада впроваджує свої практики”, — зауважив Олександр Слобожан.

комунальні підприємства
Олександр Слобожан / фото Асоціація міст України

Фактично на сьогодні керівництвом комунальних підприємств займається місцева влада. Врегулювання роботи КП на державному рівні немає. Тому підприємства продовжують функціонувати дистанційно, не виконуючи своїх колишніх робочих обов’язків.

“На сьогодні це відповідальність місцевої влади, але місцева влада в повній мірі не може реалізувати ці ініціативи без погодження з центральною владою. Ось у чому проблема. І тому багатьом таким підприємствам руки не доходять у плані погодження і вони і не займаються роботою, і не релоковані. Єдиний плюс — люди отримують зарплату, сплачують податки і не збільшують рівень безробітніх. По-правильному, громади, релокувавши підприємства на безпечну територію, мають повністю завантажити їх тим функціоналом, який був раніше. Позитивні приклади є в Маріуполя, Старобільська, Покровська”, — каже виконавчий директор Асоціації міст України.

Подібні практики дозволяють підприємствам і зберігати команду, і працювати для своїх людей. Також це має позитивний ефект для самої громади, які належить КП, адже податки від діяльності йдуть у її бюджет.

Окрім фактичної роботи, комунальні підприємства також залучають до підготовки документів, які вимагає Кабмін:

  • план відновлення;
  • комплексна програма відновлення;
  • статистика.

Щодо майна комунальних підприємств, то якщо воно залишилось на окупованій території, фактично воно визнається втраченим. Якщо ж обладнання чи цінності вдалось вивезти, то вони залишаються на балансі релокованих підприємств.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Перші фото обміну 14 червня: як українські захисники повертаються з російського полону

Семаковська Тетяна 15:19, 14 Червня 2025
Додому повернулися звільнені захисники / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

14 червня Україна провела черговий великий обмін полоненими. Додому повернулися важкохворі, тяжкопоранені та молоді захисники, які перебували в російській неволі з 2022 року. Ми зібрали перші 20 фото, які передають емоції цієї довгоочікуваної миті.

Обмін 14 червня: фото звільнених

Обмін 14 червня / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Український військовий вдома / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Воїн, звільнений з полону / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Дзвінок рідним / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Перші емоції по поверненню додому / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Міцні рукостискання / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Українські оборонці вдома / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Український прапор, який обгортують звільнених / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Військовий, звільнений 14 червня / фото Володимир Зеленський
Збройні Сили зустрічають наших звільнених з полону / фото Володимир Зеленський
Прапорами вкривають наших військових після звільнення з російського полону / фото Володимир Зеленський
Звільнені 14 червня / фото Володимир Зеленський
Наші вдома / фото Володимир Зеленський
Український військовий телефонує рідним, щоб сказати “Я вдома” / фото Володимир Зеленський
Обійми побратимів / фото Володимир Зеленський
Перші дзвінки рідним / фото Володимир Зеленський
Військові звільнені 14 червня / фото Володимир Зеленський

Про обміни

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

З полону повернулися офіцери, молоді воїни та оборонці Маріуполя — обмін 14 червня

Семаковська Тетяна 14:56, 14 Червня 2025
Обмін 14 червня / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.

У суботу, 14 червня, відбувся черговий етап масштабного обміну полоненими між Україною та росією. На підставі домовленостей, досягнутих у Стамбулі, з полону повернулися українські військові, які мали важкі поранення або серйозні проблеми зі здоров’ям.

Про обмін 14 червня повідомив Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.

Обмін 14 червня: кого повернули

Новий обмін 14 червня став вже четвертим етапом масштабного обміну полоненими між Україною та росією. З полону повернулися українські військові, які мали важкі поранення або серйозні проблеми зі здоров’ям.

Звільнені бійці — це представники Збройних Сил України, зокрема:

  • Десантно-штурмових військ;
  • Військово-морських сил;
  • Сил територіальної оборони;
  • Нацгвардії;
  • Держприкордонслужби;
  • Державної спеціальної служби транспорту.

Переважна більшість звільнених провела в російському полоні понад два роки — з 2022 року. Значна частина потрапила в полон під час оборони Маріуполя.

Серед звільнених, в основному офіцери. Частина з них — молодь до 25 років. Вони воювали на найгарячіших напрямках: Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському та Курському.

Після звільнення українські військові пройдуть комплексну медичну діагностику, фізичну та психологічну реабілітацію. Вони також отримають усі належні грошові виплати за час перебування у полоні.

Координаційний штаб наголошує, що робота триває, наступні етапи обміну — попереду. Держава працює над поверненням кожного українця.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Перші фото обміну 14 червня: як українські захисники повертаються з російського полону

14 червня Україна провела черговий великий обмін полоненими. Додому повернулися важкохворі, тяжкопоранені та молоді захисники, які перебували в російській неволі з 2022 року. Ми зібрали […]

Важливо

З полону повернулися офіцери, молоді воїни та оборонці Маріуполя — обмін 14 червня

У суботу, 14 червня, відбувся черговий етап масштабного обміну полоненими між Україною та росією. На підставі домовленостей, досягнутих у Стамбулі, з полону повернулися українські військові, […]

У Маріуполі планують відкрити музей, присвячений російській окупації: що відомо

У Маріуполі окупанти планують відкрити пропагандистський музей. Він буде працювати в будівлі колишнього центру розвитку стартапів. Наразі у приміщенні проводять ремонт. Про це повідомляє Маріупольська […]

соледар

Окупований Соледар влітку 2025 року: росіяни показали нові кадри

Російські окупанти опублікували нові кадри з Соледара. На них потрапили різні райони міста. Знімки зроблені в червні. Редакція публікує вибрані фото. Фото Соледара, 2025 рік Російські окупанти […]

ліки

ВПО в Одесі можуть безоплатно отримати дороговартісні ліки

Родини переселенців, які мешкають в Одесі, можуть безоплатно отримати дороговартісні ліки. Благодійники прийматимуть заявки весь червень. Про це повідомляє міжнародний благодійний фонд “Ваше місто”. Безоплатні […]