7 вересня набув сили закон №3902-IX щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану. Цей акт декриміналізує дезертирство та самовільне залишення частини, якщо це відбулося вперше.
Що передбачає новий закон — роз’яснили у правозахисному центрі для військових “Принцип”.
Дезертирство і СЗЧ: як уникнути покарання
Військові можуть розраховувати на уникнення покарання за самовільне залишення частини і дезертирство, якщо це порушення вони скоїли вперше. Звільнити від відповідальності порушника можуть за двох умов:
- якщо військовий добровільно захоче повернутися на місце служби;
- якщо командир обов‘язково погодить це письмово.
Передбачено, що на службу можна повернутися в попередню частину або іншу, якщо командування цієї частини надало письмову згоду.
Отримане погодження від командира надають прокурору. На основі цього документа прокурор клопотатиме перед судом про звільнення військового від відповідальності. Якщо згода командира була отримана на етапі досудового розслідування, прокурор має подати клопотання до суду без проведення розслідування в повному обсязі.
Якщо суд ухвалить звільнення від відповідальності, то з дня повернення на службу військовому поновлюють грошові виплати та забезпечення, які були призупинені після того, як командир подав заяву про СЗЧ. Якщо військовий був під вартою, він зможе вийти з-під неї та повернутися на службу. Йому дається три доби, аби прибути до військової частини або на місце служби.
Читайте також:
- ФЕЙК: понад 100 тисяч випадків СЗЧ в Збройних силах України
- Зарплата військових в Україні: чи варто очікувати підвищення у 2024 році
- Що треба знати військовому про виплати за поранення
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!