Як звільнитися з військової служби за сімейними обставинами: покроковий гід та перелік документів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 19 Січня 2025
Звільнення зі служби / фото ілюстративне, АрміяІнформ

Військовослужбовці, які наразі перебувають на службі, мають право на дострокове звільнення зі служби за певними обставинами. Сімейні — одні з таких.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як військовому звільнитися з військової служби за сімейними обставинами та які документи для цього потрібні.

Сімейні обставини для звільнення з військової служби

Сімейні обставини — це особлива причина для дострокового звільнення з військової служби. Вона регламентується законом України “Про військовий обов’язок та військову службу”, а саме статтею №26. В ній вказано, що військові мають право на дострокове звільнення за хоча б однією з наступних сімейних обставин:

  • військовослужбовець має постійно доглядати за хворою дружиною, власними батьками чи батьками дружини, дитиною;
  • наявність на утриманні трьох неповнолітніх дітей;
  • самостійне виховання неповнолітньої дитини;
  • військовослужбовець виховує 3 чи більше неповнолітніх дітей;
  • жінка-військовослужбовиця є вагітною;
  • жінка-військовослужбовиця перебуває у відпустці для догляду за дитиною, доки вона не досягне 3-річного віку;
  • військовослужбовець виховує дитину, що хворіє на онкологічні хвороби, церебральний параліч, хвороби нирок 4 ступені, тяжкі перинатальні ураження нервової системи, важкі психічні розлади, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний);
  • військовослужбовець має дружину або своїх чи батьків дружини з інвалідністю І чи ІІ групи й було визнано необхідність здійснення опіки над людиною з інвалідністю;
  • військовослужбовець має постійно доглядати за людиною з інвалідністю І чи ІІ групи, якщо більше немає кому за нею доглядати.

Звільнитися можна на будь-якому етапі несення військової служби. Для цього потрібно написати спеціальний рапорт і подати його командиру військової частини.

Які документи потрібні для звільнення зі служби за сімейними обставинами

Перелік документів для звільнення з військової служби за сімейними обставинами може відрізнятися в кожному окремому випадку. Наприклад, у разі перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, необхідно надати нотаріально завірені:

  • копії свідоцтва про народження дітей із зазначенням батьківства (материнства) особи;
  • один з підтверджуючих документів, зокрема, довідку про наявність або відсутність заборгованості зі сплати аліментів чи копія свідоцтва про реєстрацію шлюбу з матірʼю (батьком) дітей.

Якщо військовий обрав у категорію сімейних обставин догляд за батьками з інвалідністю І або ІІ групи будуть необхідні:

  • копія довідки про призначення групи інвалідності;
  • посвідчення особи з інвалідністю відповідної групи (номер, серія, ким і коли виданий);
  • копія документа, що посвідчує особу (паспорт чи інший документ);
  • копія документа, що підтверджує родинні зв’язки між батьками та військовослужбовцем (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, паспорт військовослужбовця, його дружини чи батьків, військовий квиток).

Виховання дітей з особливими потребами — це також гарна причина для звільнення за сімейними обставинами. Для військовослужбовців, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитиною, яка потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, необхідні: 

  • копія свідоцтва про народження дитини із зазначенням материнства;
  • копія медичного висновку про потребу дитини у домашньому догляді, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Соціальна допомога: якого числа вона надходить на рахунки українців у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:15, 20 Січня 2025
Соціальна допомога громаднам / фото ілюстративне, Національний банк України

Система соціальної допомоги в Україні — це важливий інструмент підтримки тих громадян, хто опинився у скрутному життєвому становищі. Вона вкрай актуальна й під час війни.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, що це за допомога, хто має на неї право та коли вона надходить.

Соціальна допомога в Україні

Соціальна допомога — це особлива система матеріальної підтримки громадян від апарату держави, яка направлена на покращення життєвого рівня отримувачів. Її метою є забезпечення мінімального рівня життєвого комфорту людям, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема, у період безробіття, інвалідність, втрату годувальника, пенсійний вік, низький дохід та інші соціальні проблеми.

Наразі в Україні діють два основних види державної допомоги:

  • людям, що не мають права на пенсійні виплати, та людям з інвалідністю;
  • допомога на догляд.

Хто може отримувати соціальну допомогу

Перший вид соціальної допомоги можуть отримувати особи, які відповідають певним критеріям. До них належать наступні умови:

  • люди, що досягли 65-річного віку та не мають права на пенсію згідно з чинним законодавством, або які визнані людиною з інвалідністю в установленому порядку;
  • не отримують пенсійні або соціальні виплати, які передбачені для компенсації заподіяної шкоди здоров’ю на виробництві;
  • належать до категорії малозабезпечених осіб (винятки: люди з інвалідністю I групи, дитина померлого годувальника).

Аналогічні виплати також можуть отримувати громадяни, які є:

  • дітьми в сім’ях, де помер годувальник, який на час смерті не мав страхового стажу, що необхідний для призначення пенсії для людини з інвалідністю ІІІ групи;
  • людьми з I групою інвалідності та без статусу отримувача пенсії.

Виплата такого виду державної соціальної допомоги здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому особа зарахована на повне державне утримання.

Хто може отримувати допомогу на догляд

Соціальну допомогу можуть отримувати громадяни з інвалідністю / фото ілюстративне, Depositphotos

Допомога на догляд — це система державного соціального забезпечення громадян, які не належать до категорій першого виду допомоги. Її можуть отримувати:

  • люди з інвалідністю через війну з-поміж військовослужбовців та інших людей, яким надали пенсію з інвалідності згідно зі Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”;
  • люди з інвалідністю через війну згідно зі статтею 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту” та мають пенсію по інвалідності, за віком або за вислугу років;
  • Люди, які мають пенсію за вислугу років згідно зі Законом Україні “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, які мають першу групу інвалідності та отримали її внаслідок причин, вказаних у пункті “б” статті 16 вищезазначеного Закону, або одинокі пенсіонери, що згідно з висновком лікарської комісії потребують постійного догляду.

Крім того, цю ж допомогу можуть отримувати домогосподарства, які знаходяться під наглядом органів соціального захисту населення. Це:

  • малозабезпечені та одинокі особи, що згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного зовнішнього догляду та отримують пенсію за віком, стажем роботи або інвалідністю (за винятком людей з I групою інвалідності);
  • малозабезпечені люди з першою групою інвалідності, яким призначена пенсія за стажем, віком або інвалідністю;

Одинокі особи, які досягли віку 80 років та відповідно до висновку лікарняної комісії потребують постійного зовнішнього догляду, отримують пенсію згідно зі Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” або Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Виплата такого виду державної соціальної допомоги здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому особа зарахована на повне державне утримання.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Допомога по безробіттю: як її оформити у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 19 Січня 2025
Допомога по безробіттю / фото ілюстративне, iStock

В Україні існує державна програма, яка надає можливість отримувати регулярні грошові виплати безробітним громадянам. Вона діє й під час воєнного стану.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про те, як громадянам почати отримувати фінансову допомогу у зв’язку з безробіттям у 2025 році та на яку суму вони зможуть розраховувати.

Як оформити допомогу у зв’язку з безробіттям у 2025 році

Оформлення допомоги по безробіттю — це одна з можливих послуг, яку надають в центрах зайнятості. Утім, якщо у громадянина немає можливості звернутися до найближчої установи, то оформити виплати можна в електронному форматі.

Статус безробітного надається з першого дня реєстрації у центрі зайнятості за особистою заявою людини. Це означає, що з того ж дня громадянин може отримувати грошову допомогу.

Хто може отримати допомогу у зв’язку з безробіттям

У 2025 році допомогу по безробіттю можна отримати лише за умови, якщо страховий стаж громадянина протягом 12 місяців до моменту реєстрації особи як безробітної, становитиме не менше ніж 7 місяців.

Крім того, більшості безробітним строк надання допомоги визначатимуть залежно від страхового стажу по наступному співвідношенні:

  • до 3 років — 180 календарних днів;
  • від 3 до 6 років — 210 календарних днів;
  • від 6 до 12 років — 240 календарних днів;
  • від 12 до 18 років — 270 календарних днів;
  • від 18 до 24 років — 300 календарних днів;
  • від 24 до 30 років — 330 календарних днів;
  • понад 30 років — 360 календарних днів.

Як оформити виплати

Грошову допомогу по безробіттю можна оформити двома способами:

  • онлайн — через портал “Дія” чи електронний кабінет на сайті центру занятості;
  • офлайн — у будь-якому центрі зайнятості.

При собі необхідно мати:

  • паспорт громадянина України чи будь-який інший документ, що посвідчує особу та громадянство;
  • ідентифікаційний код (ІПН);
  • документ, що підтверджує останнє місце роботи (трудова книжка, договорі чи документ про звільнення);
  • документ про наявність освіти;
  • військовий обліковий документ, якщо громадянин є військовозобов’язаним;
  • заява про припинення трудового договору (для ВПО або осіб з територій бойових дій), у разі неможливості його припинити у роботодавця;
  • посвідка на постійне проживання або посвідка біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист.

Розмір грошової допомоги по безробіттю у 2025 році

У 2025 році були внесені суттєві зміни до законодавства, які змінили розмір допомоги по безробіттю. Так, грошова виплата залежить від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року. Вона також не може перевищувати її.

Розмір мінімальної заробітної плати у 2025 році становить 8000 грн. Таким чином максимальна допомога по безробіттю 2025 становить — 8 000 гривень. У 2024 році цей показник становив 7 100 гривень.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю у 2025 році становить 1500 гривень. Таку суму виплачують особам, які не мають страхового стажу. Якщо ж він є, то мінімальна допомога становитиме 3 000 гривень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Соціальна допомога: якого числа вона надходить на рахунки українців у 2025 році

Система соціальної допомоги в Україні — це важливий інструмент підтримки тих громадян, хто опинився у скрутному життєвому становищі. Вона вкрай актуальна й під час війни. […]

12:15, 20.01.2025 Скопіч Дмитро

Допомога по безробіттю: як її оформити у 2025 році

В Україні існує державна програма, яка надає можливість отримувати регулярні грошові виплати безробітним громадянам. Вона діє й під час воєнного стану. Редакція Бахмут IN.UA розповідає […]

12:00, 19.01.2025 Скопіч Дмитро

Зміна прізвища після шлюбу та усиновлення: які документи потрібні та куди звертатись

Зміна прізвища нерідко потрібна після офіційного взяття шлюбу для жінки чи чоловіка. Або ж можна ініціювати зміну прізвища за власним бажанням тощо. Куди потрібно звертатись, […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

22 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Соціальна квартира у двох містах: що це таке та як отримати жінкам ВПО

В Україні діє проєкт “Комплексна підтримка матерів та дітей через Соціальні квартири”. Помешкання надають у Львові та Києві. Отримати безплатне проживання там можуть певні категорії […]