Як записи спогадів допомагають ментальному здоров’ю

Валентина Твердохліб 11:00, 1 Січня 2025
спогадів
Ведення щоденника / ілюстративне фото Svidok.org

В умовах підвищеного стресу, в якому українці живуть вже третій рік, важливо підтримувати своє ментальне здоров’я. Це можна зробити, звернувшись до фахівця, або ж скориставшись ефективними техніками та методами самодопомоги. 

За рекомендаціями психологів та психотерапевтів помічними техніками у праці з травмами буде розміщення подій на папері. Це можна виконувати у різний спосіб: через написання казки, ведення щоденника, арт терапію у поєднанні з письмовим описом створеного малюнку), написання листів, або через взаємний письмовий обмін досвідом між людьми, які досвідчили щось схоже.

Одним із найбільш поширених вище вказаних ефективних технік є ведення щоденника. За словами психологині ГО “Громадського руху “Жіноча Сила України” Катерини Павлишин, письмо покращує ментальне, а відповідно і фізичне здоров’я, допомагає впоратись зі стресом і тривогою, впорядкувати думки та проаналізувати пережите. 

“Писати про свій досвід – це спосіб виразити власні почуття і рефлексії. Це ще одна можливість описати свою злість, образи, страх, розпач, відчуття безпорадності тощо. Написання свого травматичного досвіду може стати частиною процесу зцілення. Створення щоденника, його написання та перечитування, веде людину до зменшення гіперзбудження, формує у ній стійкість до спогадів та дозволяє інтегрувати травматичну подію у свій загальний досвід”, – розповідає фахівчиня.

спогадів
Катерина Павлишин – психологиня, консультантка телефонної лінії ГО “Громадський рух “Жіноча Сила України” та ведуча груп підтримки ГО “Громадський рух “Жіноча Сила України”

За словами психологині, завдяки щоденнику, травма може стати лише частиною прожитого досвіду, неприємним спогадом, а не єдиною основною подією всього життя, яка тотально керує і впливає на людину.

“Таким чином людина формує у собі стійкість до спогадів або нагадувань про травму, вона вчиться не уникати травматичних подій, а зустрітися з ними, щоб зменшити біль від рани, яка ще не загоїлась. Описати подію прирівнюється до “оброблення” рани, що веде до загоєння. Так людина вчиться не уникати болю, а через поширення досвіду, ставати менш вразливою”, – додає Катерина Павлишин.

Деякі сучасні методи психотерапії, звертаються до опису травматичного досвіду. Однією з ефективних моделей є Травмо-фокусована когнітивно-поведінкова терапія яка здійснюється за допомогою психотерапевта. Саме вона містить такий важливий компонент як травматичний наратив. Під час праці, людину просять пригадати і описати деталі, які трапились до, під час та після травматичної події. При цьому важливо є описати свої хвилювання та почуття. Через написання та повторне перечитування подій, людина стає менш вразливою при згадуванні травматичного досвіду.

Виписування своїх спогадів “на папір” – це не лише підтримка ментального здоров’я. Зафіксований досвід про життя під час війни також є важливим свідченням історичних подій, що може допомогти майбутнім поколінням краще зрозуміти події сьогодення та унеможливити спроби росії маніпулювати фактами. Надійним місцем для цього є соціальна платформа Svidok.org, де можна анонімно записати свої спогади про війну, а також прочитати досвід інших українців.

“Поділившись травматичними фрагментами життя, можна допомогти собі та іншим людям. З одного боку, це спосіб отримати психологічну підтримку та зцілення, а з іншого – допомогти тим, хто переживає подібну ситуацію, дати їм відчути, що вони не самі зі своїми труднощами і переживаннями та є ті, хто готовий їх взаємно підтримати”, – розповіла фахівчиня.

Як писати щоденник та з чого почати?

Повномасштабна війна росії проти України торкнулась українців у всіх регіонах нашої країни. Кожна людина переживає її по-своєму. Цінним для історії є досвід кожного зокрема, адже разом він демонструє цілісну картину того, що відбувається! 

Як це зробити: 

  • Зайти на сайт Svidok.org, пройти коротку реєстрацію та зафіксувати свій спогад
  • Скористатись тг-ботом @SvidokNoteBot 
  • Додати за наявності фото, аудіо та відео

Ось кілька практичних порад, схвалених психологинею ГО “Громадський рух “Жіноча Сила України” Катериною Павлишин, щодо ведення щоденника. 

З чого почати: 

  • Спробуйте занотувати кілька речень про те, як пройшов ваш день. Які головні події трапились, що вас вразило чи збентежило. Почули важливу новину – напишіть свою рефлексію на неї. Вперше за довгий час зустріли друга, який приїхав з фронту, або подругу, що повернулась з-за кордону – поділіться цим.
  • Зробіть ведення щоденника частиною свого життя. Це можуть бути короткі записи. Нова думка – новий допис. Це може займати всього кілька хвилин на добу. Наприклад, підсумувати день перед сном, або занотувати побачене одразу після події, зустрічі чи коли нахлинули емоції, які варто викласти на папір.  
  • Безпека. На Svidok.org всі записи є конфіденційними, тому можна бути максимально відвертим та не боятись ділитись своїми думками. Також можна вести щоденник приватно, тоді записи будете бачити тільки ви.
  • Якщо не знаєте зовсім, про що написати, дайте відповіді на основні питання: “Яка подія цього місяця найбільше запам’яталась?”, “Як ви справляєтесь зі стресом? (поділіться досвідом з іншими)”, “Що вас надихає?”, “Яку подію ви б хотіли пережити ще раз, а яку – навпаки хочеться забути?”, “Що за останні дні цієї війни викликало у вас усмішку?” тощо. 

Коли ви відчуваєте, що готові поділитись травматичним досвідом – спробуйте його записати у довільному форматі. Почніть з того, де ця подія трапилась, за яких обставин. Напишіть про те, що саме сталось і як це вплинуло на вас – у деталях чи навпаки стисло. 

Це може бути першим кроком до зцілення, підтверджує фахівчиня. Якщо ж є потреба пропрацювати травматичний досвід з психологами чи психотерапевтами, можна скористатись переліком безкоштовних ресурсів підтримки ментального здоров’я, збережені на платформі Svidok.org. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Окупанти заявили, що майже завершили видачу компенсаційного житла маріупольцям: що відомо

Валентина Твердохліб 13:25, 4 Січня 2025
маріуполі
Будівництво в Маріуполі / фото Маріупольська міськрада

Окупаційна влада Маріуполя заявила про завершення видачі компенсаційного житла маріупольцям. Жителям міста, нібито, видали 4,5 тисяч квартир. І це при тому, що всього за період блокади міста було знищено 52 тисячі осель.

Про це повідомляє Маріупольська міська рада.

Видача квартир у Маріуполі

Окупаційна влада Маріуполя заявила про завершення видачі компенсаційного житла місцевим мешканцям. За словами так званого “мера” Маріуполя олега моргуна, процес видачі компенсаційного житла завершився на 94%. Людям, нібито, видали 4,5 тисяч квартир.

Однак, наведена окупантами статистика не відповідає дійсності. Кількість житла, яке нібито видали окупанти, — це 5% від загальної кількості знищених квартир. Адже всього за період блокади Маріуполя російські загарбники знищили 52 тисячі осель. Тому слова окупантів по видачу 94% компенсаційних квартир не може бути правдою. Переважна більшість маріупольців нічого не отримали.

При цьому окупанти повідомляють, що в якості компенсаційного житла вони віддають людям квартири маріупольців, які покинули окуповане місто. Їхню власність тепер кваліфікують як безхазяйне житло і передають іншим “господарям”.

Також у Маріуполі змінюють юридичні адреси зруйнованих будинків, щоб люди не мали юридичних підстав на компенсацію. Таким чином окупанти прагнуть закрити питання компенсацій та зосередитися на зведенні іпотечного житла для росіян, на якому можна заробити гроші.

Компенсація за житло в “днр”, за що загрожує кримінальна відповідальність

Одночасно з цим у “днр” масово відкривають кримінальні справи за статтею “Шахрайство при отриманні виплат”. Вона передбачає кримінальну відповідальність за подання недостовірних даних про наявність нерухомого майна для отримання компенсації. 

За цією статтею, звинувачення у шахрайстві передбачено для людей, у яких є ще одна квартира чи спадщина, навіть у руїнах, і вони про це не повідомили. За це їм загрожує до 10 років увʼязнення.

Якщо у людини є ще хоча б якась власність, у компенсаційному житлі їй автоматично відмовляють.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Києві організують розважальну програму на ковзанці для ВПО з Покровська: як відвідати

Валентина Твердохліб 12:25, 4 Січня 2025
ковзанка
Ковзанка / ілюстративне фото Pexels

У Києві для ВПО з Покровська працюватиме ковзанка з безоплатною розважальною програмою. Програма дозвілля передбачена для дітей та їхніх батьків.

Про це повідомляє Покровська МВА.

Ковзанка для ВПО в Києві

Переселенців із Покровської громади, які переїхали до Києва, запрошують на ковзанку. Для дітей і їхніх батьків підготували безоплатну програму дозвілля.

Розважальна програма на ковзаці запланована на понеділок, 6 січня. Вона передбачає:

  • 14:30-15:20 — сеанс на льодовій ковзанці; 
  • 15:00-17:00 — турнір “Хрестики VS Нулики” для найсміливіших бешкетників;  
  • 15:00-17:00 — майстер-клас із виготовлення кишенькової гри.

Розважальна програма для ВПО відбудеться за адресою: місто Київ, Оболонський проспект, 1Б (ТРЦ DREAM, льодова козванка на трьому поверсі).  

Відвідати ковзанку можна за попереднім записом. Для цього телефонуйте за номером +380 (99) 771 7419 (Олена). Дзвінки приймають з 09:00 до 11:00.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

маріуполі

Окупанти заявили, що майже завершили видачу компенсаційного житла маріупольцям: що відомо

Окупаційна влада Маріуполя заявила про завершення видачі компенсаційного житла маріупольцям. Жителям міста, нібито, видали 4,5 тисяч квартир. І це при тому, що всього за період […]

ковзанка

У Києві організують розважальну програму на ковзанці для ВПО з Покровська: як відвідати

У Києві для ВПО з Покровська працюватиме ковзанка з безоплатною розважальною програмою. Програма дозвілля передбачена для дітей та їхніх батьків. Про це повідомляє Покровська МВА. […]

ветеранам

Ветеранам виплачуватимуть кошти для занять спортом: де їх можна витратити

Українські ветерани і ветеранки війни отримуватимуть державну грошову допомогу для занять спортом. Подати заявку на допомогу можна буде в “Дії”. Стартують виплати вже у січні. […]

росіяни

Росіяни хочуть перерізати трасу, яка сполучає Покровськ з Дніпропетровщиною

Росіяни продовжують наступ на Покровському напрямку. Наразі вони передислоковують військові підрозділи, щоб розпочати наступ на селище Котлине. Взяття цього населеного пункту допоможе їм перерізати трасу […]

Автівки, ремонт доріг та медицина: найбільші закупівлі Бахмута і району в 2024 році

Майже 80 мільйонів на найбільші закупівлі (редакція аналізувала закупівлі у понад 1 мільйон гривень) виділили відомства Бахмутського району. Серед найбільших тендерів року — автівки й […]

16:00, 03.01.2025 Носуля Марина