Пенсія до 60 років: хто може оформити

Семаковська Тетяна 14:00, 14 Березня 2024
Пенсіонерка / фото ілюстративне

В Україні вийти на пенсію мають право особи, які досягли 60 річного віку та мають трудовий стаж, це мінімальний вік виходу на пенсію. Втім є категорії людей, яким доступний достроковий вихід на пенсію. Хто може отримати пенсію достроково, які документи для цього потрібні?

Як вийти на пенсію до 60 років?

Вийти на пенсію достроково можуть окремі категорії згідно з статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Таким правом користуються:

  • особи, в яких діагностували гіпофізарний нанізм (низькорослість), а також диспропорційні карлики;
  • учасники бойових дій та особи, що набули інвалідність через війну;
  • дружини, чоловіки, діти осіб, які отримали інвалідність до досягнення вісімнадцятирічного віку;
  • батьки, чиї діти загинули під час бойових дій;
  • матері п’яти і більше дітей, які виховали їх щонайменше до шестирічного віку;
  • матері дітей з інвалідністю;
  • матері тяжкохворих дітей, яким не надано групу інвалідності;
  • громадяни, з якими було розірвано трудовий договір працедавцем у зв’язку з невідповідністю займаній посаді через вади здоров’я;
  • громадяни, з якими було розірвано трудовий договір працедавцем у зв’язку зі змінами умов та організації трудового процесу.

Вікове обмеження на достроковий вихід на пенсію складає 55 років для чоловіків, та 50 років для жінок та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Яка пенсія якщо немає трудового стажу?

Якщо людина працювала неофіційно та немає підтвердження свого трудового стажу, то вона не може отримувати пенсію, але вона отримуватиме державну соціальну допомогу. Нагадаємо, що мінімальний трудовий стаж складає 15 років до 65 років.

Соціальна допомога дорівнює сумі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність — 2 361 гривня.

Які документи потрібні на призначення пенсії?

Якщо ви відповідаєте критеріям дострокового виходу на пенсію, аби її оформити потрібно звернутися в регіональний Пенсійний фонд та надати такі документи:

  • паспорт громадянина України;
    ідентифікаційний номер;
  • документи, що підтверджують наявність страхового стажу;
    довідка про зарплату за термін 60 днів;
    номер рахунку банку, на який буде нараховуватися пенсійна підтримка;
    фото для виготовлення посвідчення;
    документи, що підтверджують право на достроковий вихід на пенсію;
    переселенці подають необхідний пакет документів за місцем фактичного проживання.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Епідемій нам не уникнути”: лікар Київської лікарні розповів про коронавірус

Буянова Єва 15:00, 9 Вересня 2024
Андрій Горощак, хірург з Києва / фото з особистого архіву героя

У 2024 році пандемія COVID-19 залишається важливою темою обговорень серед лікарів, науковців і суспільства загалом. Як змінилася природа вірусу? Як медична спільнота реагує на нові виклики, що виникають у зв’язку з еволюцією штамів та їх впливом на здоров’я людей? Ми дізналися про те, як ми можемо краще захистити себе та своїх близьких у цих нових умовах.

Редакція поспілкувалась з Андрієм Горощаком, хірургом з Київської обласної клінічної лікарні.

“Частка переселенців серед моїх пацієнтів сягає приблизно 20%”

Питання: Яка поточна ситуація з коронавірусом в нашій країні? 

Відповідь: Станом на кінець серпня 2024 року ситуація доволі стабільна, проте ще 2-3 тижні тому захворюваність залишалась доволі високою. Нам слід звикати до нової реальності – вірус COVID-19 буде з нами так само як і інші вірусні захворювання по типу грипу та інших. І епідемій нам не уникнути».

Питання: Як змінився вірус з початку пандемії? Чи з’явилися нові штами, які викликають занепокоєння? 

Відповідь: Вірус змінюється постійно. Зараз одним з найпоширеніших варіантів є підвиди штаму Omicron. Стосовно нових штамів, вони точно будуть з’являтись, проте наскільки вони будуть небезпечними станом сьогодні спрогнозувати важко.

Питання: Чи звертаються до вас переселенці?

Відповідь: Так, звісно. Частка переселенців серед моїх пацієнтів сягає приблизно 20%.. Послуги всі надаються безкоштовно рівно так, як і всім громадянам України. Фактично статус ВПО жодним чином не впливає на надання медичних послуг.

Які існують способи уберегтися від вірусу? 

Питання: Як пандемія змінила підходи до лікування та профілактики інфекційних захворювань? 

Відповідь: Пандемія COVID-19 змінила наше ставлення до здоров’я, змусивши більше людей звертати увагу на своє самопочуття. Завдяки цьому, випадки раку легень почали виявлятися на ранніх стадіях значно частіше, оскільки багато людей робили комп’ютерну томографію органів грудної клітки.

Пандемія також прискорила розвиток телемедицини, а сервіси доставки ліків та аналізів стали невід’ємною частиною нашого життя. Інтенсивні зусилля з розробки вакцин значно просунули вперед біотехнології. Завдяки цьому періоду багато людей усвідомили важливість вакцинації як ключового інструменту у боротьбі з інфекційними захворюваннями.

Питання: Які запобіжні заходи актуальні у 2024 році? Чи потрібно продовжувати носити маски та дотримуватись соціальної дистанції? Чи є можливість нових пандемій, і як до них готуватися? 

Відповідь: У 2024 році носіння масок та соціальна дистанція залишаються рекомендованими в місцях великого скупчення людей або під час спалахів інфекцій.

Питання: Які поточні рекомендації щодо вакцинації? Чи потрібно робити повторні щеплення?

Відповідь: Згідно даних центру контролю та профілактики захворювань у США офіційні рекомендації на разі такі: усім людям від 6 місяців слід вакцинуватись або зробити бустерні дози вакцини. Щодо рекомендацій МОЗ, офіційна позиція полягає у рекомендації ревакцинації після 6-12 місяців для людей, які знаходяться в зоні ризику (люди старші 60 років, люди з ослабленим імунітетом, а також представники професійних груп ризику (медики).

Примітка: Чотири головні вакцини від COVID-19:

  • Pfizer/BioNtech;
  • Moderna;
  • AstraZeneca;
  • CoronaVac.

Таким чином, ми поговорили про поточну ситуацію з коронавірусом в нашій країні, про те, як змінився вірус з початку пандемії і головне, як уберегтися від вірусу. Розмова з лікарем чітко демонструє, що, попри прогрес у лікуванні та профілактиці COVID-19, пандемія залишається серйозним викликом для всього світу.

Нові штами вірусу змушують науковців і медиків постійно оновлювати свої підходи, а суспільство — адаптуватися до нових реалій. Вакцинація, особиста відповідальність за здоров’я і тісна співпраця між медиками й громадськістю залишаються ключовими факторами у боротьбі з пандемією.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Гріємося вдома: рецепти чаїв, які легко приготувати

Макарович Марія 13:00, 8 Вересня 2024
Чай зранку надає гарний настрій на увесь день / фото ілюстративне

Осінь та зима часто можуть стати викликом для людини, адже далеко не кожен здатний комфортно себе почувати в холодну пору. В такий період не треба забувати про зігріваючі напої, серед яких чашка смачного чаю. Саме вона здатна забезпечити тепло й комфорт що вдома, що на роботі, що навіть на вулиці.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала для вас колекцію незвичайних рецептів чаю, які легко приготувати.

Чай під час холодів

Рецепти чаїв мають широкий вибір смаків і переваг для здоров’я. Незалежно від того, віддаєте ви перевагу заспокійливим властивостям трав’яного чаю чи сміливим спеціям індійського чаю масала, для кожного знайдеться ідеальний варіант. Редакція Бахмут IN.UA рекомендує експериментувати з рецептами натурального чаю, адже саме так можна знайти свій улюблений, яким можна смакувати кожного дня.

Імбирний чай

Серед рецептів чаїв, що зігрівають, імбирний чай, мабуть, є найбільш відомим та ефективним варіантом. Цей смачний та гарячий напій дуже легко можна приготувати вдома. Він не тільки здатний зігріти вас під час холодів, але й має позитивний ефект на ваше здоров’я. Для його приготування потрібні:

  • свіжий корінь імбиру;
  • вода;
  • мед (за бажанням);
  • свіжа м’ята (за бажанням).

Щоб заварити смачний чай з імбиром, очистіть і наріжте свіжий імбир тонкими шматочками. Потім закип’ятіть воду і додайте скибочки імбиру. Дайте воді чаю закипіти протягом 10-15 хвилин. Процідіть чай у чашку. За бажанням підсолодити медом та додати м’яту.

Імбирний чай найбільш популярний та ефективний спосіб зігрітися в холодну пору / фото ілюстративне

Трав’яний чай

Трав’яні чаї бувають різних смаків, але всі вони відомі своїми заспокійливими властивостями. Для приготування простого чаю достатньо взяти улюблені трави (ромашка, лаванда тощо) та за бажанням додати трохи меду:

Як всі інгредієнти будуть готові, закип’ятіть воду і залийте нею суміш трав’яного чаю в чашці. Потім дайте настоятися 5-7 хвилин. Процідіть і насолоджуйтеся трав’яним чаєм та його прекрасним ароматом. Якщо ви хочете підсолодити ваш чай медом, то краще його не розмішувати в окропі, бо він втратить свої корисні властивості. Найкращий спосіб це їсти його разом із чаєм ложкою. 

Чай з шипшини

Рецепт приготування чаю з шипшини знайомий нам всім з дитинства. Цей чай не тільки смачний, але й насичений вітаміном С, що робить його чудовим вибором для зимового сезону. Для його приготування потрібні:

  • сушені плоди шипшини;
  • вода;
  • мед (за бажанням).

Закип’ятіть воду і додайте сушені плоди шипшини. Плоди краще попередньо розім’яти. Дайте чаю настоятися. Якщо ви бажаєте скуштувати напій одразу, то можна почекати 10-15 хвилин. Втім, спробуйте дати чаю настоятися у термосі кілька годин або ніч. Процідіть і за бажанням підсолодіть медом.

Бажано не розмішувати мед в окропі, так він втрачає корисні властивості / фото ілюстративне

Обліпиховий чай

Обліпиховий чай – це не тільки смачний напій, але й багатий на вітаміни та антиоксиданти. Читайте кілька порад щодо того, як заварювати цей чай вдома. Інгредієнти:

  • сушені ягоди обліпихи;
  • вода;
  • лимонний сік (за бажанням);
  • мед (за бажанням).

Для приготування хорошого обліпихового чаю слід закип’ятити воду і додати сушені ягоди обліпихи. Дайте настоятися 10-15 хвилин. Процідіть чай і додайте трохи лимонного соку або меду для додаткового смаку.

Пряний індійський чай масала

Насолоджуйтеся екзотичними смаками індійського чаю масала, також відомого своїм терпким та незвичайним смаком. Для його приготування візьміть:

  • листя чорного чаю;
  • воду;
  • молоко;
  • спеції (корицю, кардамон, гвоздику, імбир);
  • цукор (за бажанням).

Закип’ятіть воду і додайте листя чорного чаю і спеції. Кип’ятіть 5-7 хвилин, після чого додайте молоко і готуйте ще 5 хвилин. За бажанням підсолодіть цукром.

Чай зі спеціями

Експериментуйте з різними спеціями, щоб створити власну чайну суміш. Редакція ж рекомендує почати саме з цього рецепту:

  • чорний, зелений або інший чай, який вам подобається
  • вода
  • спеції (кориця, гвоздика, бодян та ін.)

Заварюйте чай як зазвичай. Під час настоювання додайте щіпку улюблених спецій. Процідіть і насолоджуйтеся чаєм з унікальними прянощами. Спеції можете вибрати будь-які з ваших улюблених. Експериментуйте з комбінаціями та шукайте ваш улюблений смак. 

Експеременти – шлях до відкриття нових смаків / фото ілюстративне

Марокканський чай

Марокканський чай, також відомий як “марокканський м’ятний чай”, є освіжаючим і ароматним напоєм. Приготувати вдома його дуже просто. Вам знадобиться:

  • зелений чай;
  • цедра апельсина;
  • листя м’яти;
  • паличка кориці;
  • гвоздика.

Для приготування слід заварити зелений чай разом із цедрою апельсина та листям м’яти, а потім процідити та додати спеції. Підсолодіть цукром або медом на свій смак. Подавати слід гарячим.

Екзотичні чаї можна легко приготувати вдома / фото ілюстративне

Чай каркаде

Чай каркаде з пелюсток гібіскуса — справжня легенда, яка виділяється яскравим і пікантним смаком. Для його приготування варто мати:

  • сушені пелюстки гібіскуса;
  • воду;
  • цукор (за бажанням).

Закип’ятіть воду і додайте сушені пелюстки гібіскуса. Дайте чаю настоятися 5-7 хвилин. За бажанням підсолодіть цукром.

Чай з цитрусовими

Плоди цитрусових можна використовувати для чаю. Вони гарно доповнять напій та нададуть йому приємної екзотичності. Для його приготування потрібні:

  • чай на ваш вибір;
  • вода;
  • скибочки або цедра лимона, апельсина або грейпфрута.

Заварюйте чай як зазвичай. Додайте до окропу скибочки цитрусових для освіжаючого смаку. Дайте настоятися 3-5 хвилин, а після насолоджуйтесь смаком чаю.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Епідемій нам не уникнути”: лікар Київської лікарні розповів про коронавірус

У 2024 році пандемія COVID-19 залишається важливою темою обговорень серед лікарів, науковців і суспільства загалом. Як змінилася природа вірусу? Як медична спільнота реагує на нові […]

15:00, 09.09.2024 Буянова Єва

Гріємося вдома: рецепти чаїв, які легко приготувати

Осінь та зима часто можуть стати викликом для людини, адже далеко не кожен здатний комфортно себе почувати в холодну пору. В такий період не треба […]

money g1c2412616 1920 f9b22

Інвестиція в Перемогу: навіщо купувати військові облігації

Військові облігації не нова ініціатива, їх застосували для підтримки економіки ще в часи Першої Світової війни. Американський фінансист Джей Кук був першим, хто почав продавати […]

Культурна перлина України: топ музеїв Львова для обов’язкового відвідування

Львів — одне з найбагатших на музеї міст України. Тут зібрано унікальні експозиції, які розкривають історію, мистецтво та традиції старовинного міста. 

Джентльмени, Корона та Емілі в Парижі: підбірка популярних серіалів, які варто подивитися у 2024 році

Нові серіали 2024 року — це ідеальний спосіб провести вечір та відпочити після важкого робочого дня. Вони допомагають глядачеві поринути у нові світи та прожити […]

13:00, 07.09.2024 Скопіч Дмитро