Рівно 92 роки тому Донеччина офіційно отримала свій сьогоднішній статус — статус області.
Історія формування Донецької області як окремої територіальної одиниці і її офіційного визнання умовно поділяється на три визначні періоди. До чого тут сталін та чи міг Бахмут стати центром Донеччини?
Як утворилася Донецька область?
Першим етапом в утворенні Донеччини стала створення Донецько-Криворізької республіки, але вона проіснувала лише рік, з 12 лютого 1918 року до 17 лютого 1919 року. Це була майже повноцінна держава. Одним із її засновників став, Федір Сергєєв (Артем), на честь якого 13 вересня 1924 року президія цвк срср перейменувала Бахмут в Артемівськ. Бахмут був містом стратегічного значення республіки.
Згодом утворилась вже Донецька губернія в 1919 році, вона проіснувала довше, до 1925 року. 5 лютого 1919 клім ворошилов, який брав участь у сталінських репресіях, віддав наказ про створення Донецької губернії. Тоді ж наднарком України приймає декрет “Про створення Донецької губернії”. Свою назву губернія отримала завдяки головній річці у регіоні — Сіверському Дінцю.
На той час, у склад губернії ввійшли Слов’яносербський повіт і Бахмутський повіт Катеринославської губернії. Місто Бахмут стало адміністративним центром Донецької губернії. У зв’язку з новим адміністративним поділом в 1925 році Донецьку губернію було ліквідовано. На її території створюються Сталінський, Маріупольський, Артемівський та Луганський округи.
Остаточний третій етап – це утворення Донецької області в липні 1932 року з адміністративним центром у місті Артемівськ (нині — Бахмут). Потім адміністративним центром стало місто сталіно (нині — Донецьк). У сучасних межах Донецька область утворена 3 червня 1938 року, коли з її складу відокремили Ворошиловградську (нині — Луганську) область.
Бахмут не мав шансу стати адміністративним центром Донецької області тому, що місто сталіно (Донецьк) мало більший адміністративний пріоритет через свою назву на честь головного вождя. А партійні функціонери намагалися завоювати прихильність сталіна і увіковічнити його ім’я в назві промислового центру України.
Читайте також:
- “Звільнення Бахмута”: як виглядає свобода очима росіян
- Бахмутські школи, у яких не пролунав останній дзвоник: добірка
- Горлівка до війни: погляд зсередини на життя індустріального серця Донбасу
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!