
Нещодавно в Україні ухвалили зміни, які спростили процедуру отримання пенсій для деяких категорій громадян та громадянок, зокрема, тих, хто має статус ВПО чи проживає на ТОТ. Утім, вказані категорії зобов’язали хоча б раз на рік проходити ідентифікацію.
Редакція Бахмут IN.UA детальніше розповідає про те, як пройти фізичну ідентифікацію для отримання пенсій.
Фізична ідентифікація для пенсій 2025
Кабінет Міністрів ухвалив зміни, які уніфікують порядок виплати пенсій для всіх громадян України незалежно від місця проживання. Це дозволить ВПО, українцям за кордоном та жителям ТОТ отримувати виплати на рахунок будь-якого українського банку, а не лише Ощадбанку, як було раніше.
Також встановлено, що для отримання пенсійних виплат громадяни та громадянки, які тимчасово проживають за кордоном або проживають на ТОТ, мають хоча б раз рік проходити ідентифікацію. Вона має відбуватись щороку до 31 грудня.
Сама фізична ідентифікація — це процедура однозначного встановлення фізичної особи в один із зручних для людини способів, що здійснюється віддалено або особисто. Процедура діє в Україні з 2004 року для всіх отримувачів соціальних виплат.
Як пройти фізичну ідентифікацію
Пройти ідентифікацію можна у декілька способів:
- офлайн, якщо громадянин чи громадянка перебувають на підконтрольній території та маєте можливість звернутись особисто до ПФУ;
- онлайн, якщо громадянин чи громадянка знаходяться за кордоном або на ТОТ.
Які документи потрібні для проходження фізичної ідентифікації
Для проходження фізичної ідентифікації необхідно буде надати:
- документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордонний) як отримувача виплати або як законного представника/помічника отримувача виплати, у випадку дитини – свідоцтво про народження дитини.
- відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія.
- пенсійне посвідчення.
Процедура проходження фізичної ідентифікації
Наразі діє три способи проходження фізичної ідентифікації для отримання пенсій.
Перший — це особисте відвідування територіальних органів ПФУ або банку, де відкритий пенсійний рахунок. Якщо громадянин чи громадянка знаходяться за кордоном, то вони можуть звернутися до закордонної дипломатичної установи України та отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою, а потім написати заяву в довільній формі про продовження виплати пенсій та разом з документом відправити поштою на відділення ПФУ за місцем реєстрації.
Другий — авторизація в електронному кабінеті ПФУ за допомогою “Дія.Підпис”.
Третій — проходження ідентифікації по відеозв’язку. Для цього потрібно:
- зайти на портал електронних послуг ПФУ;
- обрати пункт “Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку” у верхній частині екрана;
- заповнити форму, яка з’явиться на екрані та вказати зручний спосіб проведення відеоідентифікації;
- надання згоди на передачу даних та подача заявки.
Відеоідентифікація відбувається не раніше ніж за 10 робочих днів і не пізніше ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Для додаткового узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації з громадянином чи громадянкою зв’яжеться працівник ПФУ.
Що буде, якщо не пройти фізичну ідентифікацію
Якщо не пройти фізичну ідентифікацію у вказаний термін, то пенсійний рахунок буде тимчасово заблокований, а пенсія не перераховуватиметься. Після проходження ідентифікації протягом року, виплата пенсії відновиться з дати її припинення.
Читайте також:
- Чи зараховується в стаж робота за кордоном у 2025 році
- Як постраждалим від війни отримати грошову допомогу від ООН: важливі аспекти
- Як зробити електронний підпис в Приват24: покроковий гід
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!