
Якщо громадянин чи громадянка працюють за кордоном, то продовжують здобувати страховий стаж. Утім, виникає питання: а чи визнається він в Україні?
Редакція Бахмут IN.UA розповідає, чи зараховується в стаж робота за кордоном в Україні у 2025 році та як все працює.
Чи зараховується в стаж робота за кордоном в Україні
Страховий стаж – це період, протягом якого людина офіційно працювала та сплачувала внески до Пенсійного фонду України (ПФУ). Він враховується при призначенні пенсії та інших соціальних виплат.
До страхового стажу зараховується:
- час офіційного працевлаштування у компанії;
- періоди відпусток;
- декретні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустки для догляду за дитиною тощо.
У ПФУ зазначають, що робота за кордоном визнається та зараховується до страхового стажу в Україні, якщо між з цими країнами укладено міжнародний договір у сфері пенсійного забезпечення. В кожному з таких договорів прописується порядок зарахування стажу. В більшості міжнародних договорів діє пропорційний принцип, тобто за напрацьовану кількість стажу платить пенсію та сторона, де цей стаж був набутий.
На сайті ПФУ також зазначається, що в червні 2024 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення”, відповідно до якого періоди трудової діяльності за межами України зараховують до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України.
При цьому періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 року за межами України у республіках колишнього радянського союзу зараховуються до страхового стажу за умови нездійснення іншою державою пенсійних виплат таким особам за зазначені періоди, а від 1 січня 1992 — якщо це передбачено міжнародними договорами.
Як підтвердити стаж роботи за кордоном у 2025 році
Для того, щоб українцям та українкам підтвердити факт роботи за кордоном та набутий стаж, потрібно звернутися до органів ПФУ та надати її представникам наступний перелік документів:
- копію закордонного паспорта;
- документи, що підтверджують факт роботи за кордоном;
- підписану угоду з роботодавцем;
- витяг із соціального реєстру;
- реєстрацію в податкових органах;
- свідоцтво про реєстрацію в соціальному реєстрі.
Зазначимо, що документи, які були складені будь-якою іноземною мовою, мають подаватися разом із копіями з перекладом українською мовою, засвідченими в установленому порядку.
Читайте також:
- Грошова допомога на оренду житла від УВКБ ООН у 5 областях: деталі програми
- В Україні спростили виплати пенсій для ВПО та українців за кордоном
- Все про допомогу фонду “Деполь”: фінансова, гуманітарна та юридична підтримка українців
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!