
На тимчасово окупованих територіях України залишились домівки тисяч людей. Це і пошкоджене та зруйноване житло, і просто покинуті будинки. На сьогодні в Україні не передбачений механізм компенсації за житло на ТОТ, тому люди не можуть отримати відшкодування за втрачене майно. Натомість переселенці і переселенки розглядають варіант продажу майна, яке лишилось на ТОТ. Експерти кажуть: це можливо, але вимагає дотримання певних умов та процедур.
Як продати майно на тимчасово окупованих територіях, у відповідь на запит редакції Бахмут IN.UA розповіла Надія Коренєва — координаторка безплатної лінії правової допомоги благодійного фонду “Право на захист”.
Чи можна продавати нерухомість на тимчасово окупованих територіях
Українські нотаріуси мають право посвідчувати угоди купівлі-продажу нерухомості на всій території України, включно з тимчасово окупованими територіями. Але це можливо лише за наявності всіх необхідних документів та в разі відсутності юридичних обмежень.
“Ключова умова — майно має бути офіційно зареєстроване в держреєстрі прав власності або в архівній частині реєстру. Якщо таких даних немає або якщо неможливо надати відомості про реєстрацію права власності на майно, — дорога через суд, і тільки потім можливі умови щодо відчуження цього майна”, — розповідає Надія Коренєва.
Для продажу нерухомості на ТОТ потрібні:
- правовстановлюючі документи — майно має бути офіційно зареєстроване в держреєстрі прав власності або в архівній частині реєстру;
- кадастровий номер (для землі);
- місце реєстрації однієї зі сторін (продавець або покупець) на підконтрольній території;
- оцінка вартості об’єкта через сертифікованого оцінювача або через електронну довідку.
Якщо ж і продавець, і покупець зареєстровані на ТОТ, хтось із них має зареєструвати місце проживання на території, яка перебуває під контролем України.
У кого не вийде продати майно на ТОТ
Є умови, за яких продати майно, що лишилось на окупованій території, не вийде. Серед них:
- відсутність правовстановлюючих документів і їх не можна підтвердити через реєстри або БТІ;
- землю сільськогосподарського призначення на ТОТ у Донецькій, Луганській областях і Криму продавати не можна, лише передати у спадщину;
- відсутність можливості отримати оцінку, бо майно на ТОТ, а Фонд держмайна дає задорогі е-довідки, за які треба платити занадто високі податки;
- відсутність витягу з Державного земельного кадастру, або якщо кадастровий номер є, а поземельна книга не відкрита;
- реєстрація місця проживання на ТОТ у продавця та покупця;
- якщо стороною договору є громадянин рф.
Хто може купити житло на окупованій території України
Купити або продати житло, яке розташоване на окупованій території, може будь-який повнолітній дієздатний громадянин, який має зареєстроване місце проживання на підконтрольній території.
Обмежень для ВПО немає. Головне, щоб хоча б один із учасників угоди мав реєстрацію поза межами ТОТ.
Чи можна отримати компенсацію за придбане житло на ТОТ
Нові власники, які купили вже зруйноване майно, не можуть отримати компенсацію. Адже закон захищає тих, хто був власником житла на момент руйнування. Наразі невідомо, чи буде таке право на отримання компенсації у нових власників майна на ТОТ у разі підписання закону №11161.
Читайте також:
- Виплати за зруйноване житло на ТОТ: Мінрозвитку готує пілотну програму компенсацій
- Бахмутяни скаржаться на роботу БТІ: як розв’язати проблему із довідками
- Як оформити факт пошкодженого або зруйнованого житла
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!