“Я померла в Ірпені” та “Конотопська відьма”: підбірка фільмів про сучасну війну

Валентина Твердохліб 12:00, 14 Вересня 2024
Кадр із фільму “День незалежності”

Режисери активно досліджують тему війни, демонструючи своїми працями реалії сьогодення. Події на Донсбасі 2019 року, документальна кінострічка про військового журналіста Андрія Цаплієнка та історія великого міста, що живе в реаліях війни: ось добірка сучасних фільмів про війну, створених режисерами, які по-новому осмислюють цей важкий і актуальний жанр. 

Фільми про війну в Україні

В умовах війни режисери з усього світу створюють фільми, що не лише відтворюють жорстокість і трагедію бойових дій, а й знайомлять глядача з особистими драмами героїв. Сьогодні Бахмут IN.UA поділиться підбіркою кінострічок про війну в Україні. І це не лише документалки.

“Я померла в Ірпені”

Кадр із фільму “Я померла в Ірпені”

Анімаційний фільм режисерки Анастасії Фалілевої “Я померла в Ірпені” — це болюча історія авторки, яка провела 10 днів у місті Ірпінь на початку масштабного вторгнення. Фільм виконаний технікою мальованої анімації на папері вугіллям.

“24 лютого 2022 року ми з хлопцем виїхали з Києва в Ірпінь. Ми провели десять днів в оточеному місті й зуміли виїхати з останньою евакуаційною колоною. Час іде, але відтоді мене не покидає відчуття, що я померла в Ірпені. Фільм реконструює реальну історію виживання крізь особисту та суб’єктивну призму”, — розповідає авторка фільму.

Анімаційний фільм “Я померла в Ірпені” отримав головний приз міжнародного конкурсу фестивалю Linoleum.

“Ми не згаснемо”

Кадр із фільму “Ми не згаснемо”

“Донбас, 2019 рік. Вдалині досі відлунює гуркіт попереднього російського вторгнення, а в повітрі вже відчувається наближення нового” — так звучить опис кінострічки Аліси Коваленко “Ми не згаснемо”, що зʼявилася на кіноекранах минулоріч.

У центрі стрічки — п’ять бунтівних підлітків, які шукають себе в маленьких містечках на лінії фронту Донбасу. Вони мріють, протестують, борються з сірістю та нудьгою і порушують правила. Поки весь світ навколо них руйнується, шахти закриваються і війна триває, Андрій, Руслан, Ілля, Ліза і Лєра мріють, аби в їхньому житті нарешті щось сталося. Одного разу відомий в Україні шукач пригод і мандрівник Валентин Щербачов запрошує їх взяти участь в унікальній експедиції-терапії й дає їм можливість уперше вирватися на свободу й відкрити нові горизонти в їхньому житті. Пункт призначення — Гімалаї.

Кінокартина брала участь у численних кінофестивалях та отримала нагороду за найкращу режисуру на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини One World (2023) і нагороду за найкращий документальний фільм на кінофестивалі Crossing Europe (2023).

“Проникаюче світло”

Постер до фільму “Проникаюче світло”

Не менш захоплює документальна історія про роботу військового журналіста Андрія Цаплієнка. Стрічка демонструє незламність українського народу, а символічна назва дає зрозуміти головний мотив фільму: український народ знаходить промені проникаючого світла навіть у найтемніші часи. 

“Це побачення”

Кадр із фільму “Це побачення”

Це історія про життя великого міста в період повномасштабної війни.

Світанок. Вулицями Києва мчить автівка. Чутно лише шум двигуна. Протягом шести хвилин герої не промовляють і слова. Коли автомобіль нарешті гальмує, з машини виходить людина у камуфляжі. На неї чекають.

Фільм “Це побачення” знятий одним кадром та містить в собі загадковий сенс, який для кожного глядача розкривається по-різному. Стрічка є першим проєктом власного виробництва онлайн-кінотеатру Takflix. Фільм отримав нагороду з відзнакою на Берлінському міжнародному кінофестивалі у межах конкурсної програми Berlinale Shorts.

“День незалежності”

Кадр із фільму “День незалежності”

Кінострічка складається з декількох персонажно-сюжетних ліній. Окремою лінією є оператори ДСНС, про щоденну роботу роботу яких, часом, українці й не замислюються. Саме вони відповідальні за сигнали повітряної тривоги. Також у фільмі є військові і поліцейські, дівчина, яка в Харкові вигулює собаку, а потім йде на роботу повз розбиті будівлі, жінка, яка спочатку бачить колону танків російської армії крізь екран телевізора, а потім їде подивитися на них на власні очі.

“Маруіполь. Сто ночей”

Кадр із фільму “Маріуполь. Сто ночей”

Анімаційний фільм “Маріуполь. Сто ночей” розповідає історію маленької дівчинки, яка 24 лютого 2022 року прокидається від вибухів та намагається знайти когось живого в палаючому місті.

Прототипом головної героїні фільму стала 4-річна дівчинка Аліса, яка разом з мамою залишалася в оточеному Маріуполі і перебувала на “Азовсталі” в останні тижні оборони міста. Коли росіяни дозволили евакуювати цивільних з території заводу, Алісу розлучили з мамою.

“Конотопська відьма” 

Кадр із фільму “Конотопська відьма”

Кінострічка “Конотопська відьма” режисера Андрія Колесника — перший фільм жахів про російсько-українську війну. Це самобутня історія, фільм-рефлексія, що візуалізує бажання помсти українців. Генеральна продюсерка Ірина Костюк називає його фільмом-терапією, що дає змогу прожити відчуття бажаної помсти, втілюючи біль у лють, проте залишає надію на світле майбутнє.

“Буча”

Кадр із фільму “Буча”

Фільм “Буча” вийде у прокат 7 листопада 2024 року.

Стрічка показує реальні події, які відбувались у місті Буча та інших населених пунктах Київщини, і розповідає історію громадянина Казахстану, який отримав притулок в Україні в 2019 році та зумів урятувати понад 200 українців з окупованих територій.

Примітка: над текстом працювала практикантка Софія Чорнобай

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Поживний та смачний: що приготувати з персика у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 21 Червня 2025
Персик / фото Євген Клопотенко

Соковитий, ароматний і напрочуд смачний — це все про персик, який по праву вважається одним із символів літа. Цей яскравий сезонний фрукт не лише тішить смаком, а й приносить користь організму, адже він багатий на вітаміни, мікроелементи та антиоксиданти.

Детальніше про те, яку користь мають персики для організму й що з них можна приготувати — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Персик: користь для організму

Персик — один із літніх фруктів, який варто регулярно споживати. У його складі є значна кількість калію та фосфору, які сприяють зміцненню опорно-рухового апарату. А магній, присутній у плоді, допомагає нормалізувати артеріальний тиск і підтримує здорове функціонування судин. Регулярне вживання персиків також сприяє зниженню рівня холестерину в крові.

Цей фрукт позитивно впливає й на стан шкіри — передусім завдяки вмісту каротину. Цей мікроелемент надає шкірі свіжого вигляду, природного рум’янцю та підвищує її стійкість до шкідливих чинників зовнішнього середовища. А косметичні засоби, виготовлені на основі персикових кісточок, роблять шкіру м’якою та пружною.

У персиках міститься два типи клітковини, що позитивно впливають на травну систему. Розчинна клітковина живить корисні бактерії в кишківнику. Згодом ці бактерії виробляють коротколанцюгові жирні кислоти (ацетат, пропіонат та бутират), які живлять клітини кишківника та забезпечують нормальне функціонування системи травлення.

Що приготувати з персиків: тарт із персиками і чебрецем

Тарт із персиками і чебрецем / фото Євген Клопотенко

Тарт із персиками і чебрецем — це вишукана літня випічка, що поєднує солодку соковитість фруктів із легкими пряними нотками свіжого чебрецю. Такий десерт не лише тішить смакові рецептори, а й дивує незвичайним ароматним акцентом. Він — ідеальний варіант для сезонного чаювання на терасі.

Для приготування цієї страви за рецептом відомого українського шефа Євгена Клопотенка знадобляться кілька інгредієнтів.

Інгредієнти для тіста:

  • 200–220 грамів борошна;
  • 100 грамів вершкового масла;
  • 2 столові ложки цукру;
  • 2 столові ложки йогурту;
  • 1 чайна ложка ванільного цукру;
  • дрібка солі.

Для начинки:

  • 4–5 персиків;
  • 2–3 гілочки чебрецю;
  • 50 грамів мигдалю;
  • 2 столові ложки цукру;
  • 1–2 столові ложки кукурудзяного крохмалю;
  • 1 яєчний жовток (для змащування тіста перед запіканням);
  • 1 лимон (сік і цедра — за бажанням).

Почніть із приготування класичного пісочного тіста бризе. Для цього поєднайте борошно з холодним вершковим маслом. Потім додайте цукор, сіль і ванільний цукор. Перетріть усе до стану маслянистої крихти. Введіть йогурт і швидко замісіть тісто. Сформуйте з нього кулю, загорніть у плівку та приберіть у холодильник на 30 хвилин.

Поки тісто охолоджується, підготуйте начинку. Помийте персики, обсушіть паперовим рушником і наріжте їх рівними скибками. Складіть у миску, додайте цукор і крохмаль, обережно перемішайте. За бажанням можна додати трохи лимонної цедри для аромату.

Охолоджене тісто розкачайте між двома аркушами пергаменту до товщини приблизно 3 мм. Зніміть верхній аркуш, викладіть на тісто начинку, відступивши 3 см від краю. Краї загорніть до середини, формуючи відкритий край тарту.

Збийте жовток і змастіть ним краї тіста. Випікайте тарт у розігрітій до 200°C духовці протягом 20–25 хвилин — до золотистої скоринки.

Подавайте тарт теплим, прикрасивши його подрібненим мигдалем і листочками чебрецю.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що дивитися у червні 2025: новий сезон “Гри в кальмара” та інші серіальні прем’єри місяця

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 8 Червня 2025
Охоронці смертельної гри / скриншот

Літо — це час, коли ми прагнемо трохи більше легкості, відпочинку й емоційних пригод. Саме серіали — один із найулюбленіших способів розслабитися, зануритися в інші світи й хоча б на кілька годин утекти від буденності. У червні 2025 року стримінгові сервіси та великі студії підготували справді гарячі серіали. Серед найочікуваніших — новий сезон мегапопулярного хіта “Гра в кальмара”, який обіцяє ще більше інтриги, психологічної напруги та драматичних поворотів, а також серіал від Marvel “Залізне серце” — новий виток супергеройського всесвіту, що представить глядачам нову героїню в броні, здатну змінити правила гри.

Детальніше про найкращі серіальні новинки червня 2025 року — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Найцікавіші серіали червня 2025 року

Червень 2025 року обіцяє бути щедрим на серіальні прем’єри, які вразять навіть найвибагливішого глядача. Серед найочікуваніших — фінальний сезон культового трилера “Гра в кальмара”, який вийде на Netflix 27 червня, та новинка від Marvel — серіал “Залізне серце”, прем’єра якого запланована на Disney+ 24 червня. Крім цих гучних прем’єр, на глядачів чекають й інші яскраві новинки, які зададуть тон усьому літньому сезону.

“Гра в кальмара” / Squid Game

Організатор “Гри в Кальмара” / фото Netflix

Вже 27 червня 2025 року виходить третій сезон серіалу, який став справжнім глобальним феноменом — “Гра в кальмара”. Він завершить оригінальну історію та стане фіналом шляху Гі Хуна, який повертається до гри з метою помсти ведучому жорстокого шоу на ім’я Фронтмен.

Невдале повстання, смерть друга і таємна зрада. Третій, завершальний сезон найпопулярнішого серіалу Netflix починається після кривавої розв’язки другого сезону. У ньому Гі Хун, відомий як Гравець 456, переживає найгірший період свого життя“, — йдеться в тизері Netflix.

Очікується, що новий сезон поставить героїв перед вибором, де кожне рішення — на межі відчаю та ризику для життя.

“Залізне серце” / Ironheart

Рірі Вільямс / скриншот

Серіали не обмежуються лише Netflix, адже вже 24 червня вийде супергеройський пригодницький екшн від Marvel під назвою “Залізне серце”. Цей проєкт завершить П’яту фазу кіновсесвіту Marvel.

Сюжет розповідає про студентку Массачусетського технологічного інституту Рірі Вільямс, яка повертається до рідного Чикаго після подій фільму “Чорна пантера: Ваканда назавжди” та стикається із загадковим Паркером Роббінсом. Усвідомивши загрозу, дівчина створює високотехнологічну броню, яка може позмагатися з винаходами самого Тоні Старка.

“Ми були брехунами” / We Were Liars

“Ми були брехунами” — це екранізація бестселера для підлітків від Е. Локхарт / фото Prime Video

Одна з найочікуваніших екранізацій літа — серіал “Ми були брехунами”, заснований на однойменному бестселері для підлітків від Е. Локхарт. Книга здобула престижні нагороди й була визнана одним із найкращих творів для молоді за версією American Library Association у 2015 році.

Події серіалу розгортаються на вигаданому острові Бічвуд біля узбережжя Массачусетсу. У центрі сюжету — 17-річна Кейді Сінклер із заможної родини, яка щоліта відпочиває на приватному острові. Після трагічної аварії дівчина втрачає памʼять, але через два роки до неї починають повертатися спогади, що відкривають нові, шокуючі обставини події.

Прем’єра — 18 червня на Prime Video.

“Уцілілі” / The Survivors

Героям доведеться розгадати таємниці міста Евелін-Бей / фото Netflix

Нова кримінальна драма “Уцілілі” від Netflix з’явиться на екранах уже 6 червня. Серіал знятий за мотивами роману Джейн Гарпер, який вийшов у 2020 році.

У центрі історії — Кіран Елліотт, життя якого назавжди змінилося після жахливого шторму в рідному містечку Евелін-Бей. Повернувшись туди через 15 років із родиною, він потрапляє в епіцентр розслідування вбивства молодої жінки. Ця подія змушує мешканців згадати давно приховані таємниці.

“Король гольфу” / Stick

Герої серіалу “Королі Гольфу” / фото Apple+

Серед найцікавіших прем’єр червня — комедійний серіал від Apple TV+ “Король гольфу”.

Його головний герой — Прайс Кейхілл, колишній зірковий гольфіст, чия кар’єра обірвалася після нервового зриву просто на полі. Втративши надію на повернення до великого спорту, він вирішує допомогти молодій зірці Санті реалізувати свій потенціал. Так Прайс намагається знайти новий сенс у житті — і водночас шанс на другий старт.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Поживний та смачний: що приготувати з персика у 2025 році

Соковитий, ароматний і напрочуд смачний — це все про персик, який по праву вважається одним із символів літа. Цей яскравий сезонний фрукт не лише тішить […]

10:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро

Що дивитися у червні 2025: новий сезон “Гри в кальмара” та інші серіальні прем’єри місяця

Літо — це час, коли ми прагнемо трохи більше легкості, відпочинку й емоційних пригод. Саме серіали — один із найулюбленіших способів розслабитися, зануритися в інші […]

12:00, 08.06.2025 Скопіч Дмитро

Місце для відпочинку в Києві: чому варто сходити на ВДНГ у червні 2025 року

ВДНГ — не просто зелена зона в Києві, а справжній центр міського життя, де впродовж усього року відбуваються десятки фестивалів, виставок і розважальних подій. Нині […]

11:00, 08.06.2025 Скопіч Дмитро

Євробачення 2025: де дивитися півфінал і хто має найбільші шанси на перемогу

Сьогодні, 13 травня 2025 року, в арені Санкт-Якобсгалле у швейцарському місті Базель стартує пісенний конкурс “Євробачення-2025”. У першому півфіналі на сцену вийдуть представники 15 країн, […]

15:15, 13.05.2025 Скопіч Дмитро

Паста, салат й доповнення до курки: що можна приготувати зі спаржі

Спаржа — один із найвишуканіших і найкорисніших овочів весняного сезону, який дедалі частіше з’являється на українських кухнях. Її ніжний смак і поживність роблять спаржу ідеальним […]

12:00, 11.05.2025 Скопіч Дмитро