“Я померла в Ірпені” та “Конотопська відьма”: підбірка фільмів про сучасну війну

Валентина Твердохліб 12:00, 14 Вересня 2024
Кадр із фільму “День незалежності”

Режисери активно досліджують тему війни, демонструючи своїми працями реалії сьогодення. Події на Донсбасі 2019 року, документальна кінострічка про військового журналіста Андрія Цаплієнка та історія великого міста, що живе в реаліях війни: ось добірка сучасних фільмів про війну, створених режисерами, які по-новому осмислюють цей важкий і актуальний жанр. 

Фільми про війну в Україні

В умовах війни режисери з усього світу створюють фільми, що не лише відтворюють жорстокість і трагедію бойових дій, а й знайомлять глядача з особистими драмами героїв. Сьогодні Бахмут IN.UA поділиться підбіркою кінострічок про війну в Україні. І це не лише документалки.

“Я померла в Ірпені”

Кадр із фільму “Я померла в Ірпені”

Анімаційний фільм режисерки Анастасії Фалілевої “Я померла в Ірпені” — це болюча історія авторки, яка провела 10 днів у місті Ірпінь на початку масштабного вторгнення. Фільм виконаний технікою мальованої анімації на папері вугіллям.

“24 лютого 2022 року ми з хлопцем виїхали з Києва в Ірпінь. Ми провели десять днів в оточеному місті й зуміли виїхати з останньою евакуаційною колоною. Час іде, але відтоді мене не покидає відчуття, що я померла в Ірпені. Фільм реконструює реальну історію виживання крізь особисту та суб’єктивну призму”, — розповідає авторка фільму.

Анімаційний фільм “Я померла в Ірпені” отримав головний приз міжнародного конкурсу фестивалю Linoleum.

“Ми не згаснемо”

Кадр із фільму “Ми не згаснемо”

“Донбас, 2019 рік. Вдалині досі відлунює гуркіт попереднього російського вторгнення, а в повітрі вже відчувається наближення нового” — так звучить опис кінострічки Аліси Коваленко “Ми не згаснемо”, що зʼявилася на кіноекранах минулоріч.

У центрі стрічки — п’ять бунтівних підлітків, які шукають себе в маленьких містечках на лінії фронту Донбасу. Вони мріють, протестують, борються з сірістю та нудьгою і порушують правила. Поки весь світ навколо них руйнується, шахти закриваються і війна триває, Андрій, Руслан, Ілля, Ліза і Лєра мріють, аби в їхньому житті нарешті щось сталося. Одного разу відомий в Україні шукач пригод і мандрівник Валентин Щербачов запрошує їх взяти участь в унікальній експедиції-терапії й дає їм можливість уперше вирватися на свободу й відкрити нові горизонти в їхньому житті. Пункт призначення — Гімалаї.

Кінокартина брала участь у численних кінофестивалях та отримала нагороду за найкращу режисуру на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини One World (2023) і нагороду за найкращий документальний фільм на кінофестивалі Crossing Europe (2023).

“Проникаюче світло”

Постер до фільму “Проникаюче світло”

Не менш захоплює документальна історія про роботу військового журналіста Андрія Цаплієнка. Стрічка демонструє незламність українського народу, а символічна назва дає зрозуміти головний мотив фільму: український народ знаходить промені проникаючого світла навіть у найтемніші часи. 

“Це побачення”

Кадр із фільму “Це побачення”

Це історія про життя великого міста в період повномасштабної війни.

Світанок. Вулицями Києва мчить автівка. Чутно лише шум двигуна. Протягом шести хвилин герої не промовляють і слова. Коли автомобіль нарешті гальмує, з машини виходить людина у камуфляжі. На неї чекають.

Фільм “Це побачення” знятий одним кадром та містить в собі загадковий сенс, який для кожного глядача розкривається по-різному. Стрічка є першим проєктом власного виробництва онлайн-кінотеатру Takflix. Фільм отримав нагороду з відзнакою на Берлінському міжнародному кінофестивалі у межах конкурсної програми Berlinale Shorts.

“День незалежності”

Кадр із фільму “День незалежності”

Кінострічка складається з декількох персонажно-сюжетних ліній. Окремою лінією є оператори ДСНС, про щоденну роботу роботу яких, часом, українці й не замислюються. Саме вони відповідальні за сигнали повітряної тривоги. Також у фільмі є військові і поліцейські, дівчина, яка в Харкові вигулює собаку, а потім йде на роботу повз розбиті будівлі, жінка, яка спочатку бачить колону танків російської армії крізь екран телевізора, а потім їде подивитися на них на власні очі.

“Маруіполь. Сто ночей”

Кадр із фільму “Маріуполь. Сто ночей”

Анімаційний фільм “Маріуполь. Сто ночей” розповідає історію маленької дівчинки, яка 24 лютого 2022 року прокидається від вибухів та намагається знайти когось живого в палаючому місті.

Прототипом головної героїні фільму стала 4-річна дівчинка Аліса, яка разом з мамою залишалася в оточеному Маріуполі і перебувала на “Азовсталі” в останні тижні оборони міста. Коли росіяни дозволили евакуювати цивільних з території заводу, Алісу розлучили з мамою.

“Конотопська відьма” 

Кадр із фільму “Конотопська відьма”

Кінострічка “Конотопська відьма” режисера Андрія Колесника — перший фільм жахів про російсько-українську війну. Це самобутня історія, фільм-рефлексія, що візуалізує бажання помсти українців. Генеральна продюсерка Ірина Костюк називає його фільмом-терапією, що дає змогу прожити відчуття бажаної помсти, втілюючи біль у лють, проте залишає надію на світле майбутнє.

“Буча”

Кадр із фільму “Буча”

Фільм “Буча” вийде у прокат 7 листопада 2024 року.

Стрічка показує реальні події, які відбувались у місті Буча та інших населених пунктах Київщини, і розповідає історію громадянина Казахстану, який отримав притулок в Україні в 2019 році та зумів урятувати понад 200 українців з окупованих територій.

Примітка: над текстом працювала практикантка Софія Чорнобай

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Паверліфтинг, теніс та кульова стрільба: тренер з Бахмута розповів, як доєднатися до секцій

Валентина Твердохліб 16:11, 18 Вересня 2024
Змагання з волейболу / фото Управління спорту Бахмутської міськради

Діти, які вимушено евакуювалися з Донеччини, можуть займатися спортом у релокованих спортивних закладах. Приймають дітей і у спортивні секції Бахмутської КДЮСШ №1.

Як і в яких містах працюють секції ДЮСШ, редакції розповів тренер-викладач КДЮСШ №1 Анатолій Баранов.

Секції в Бахмутській ДЮСШ

Бахмутська КДЮСШ №1 наразі не має єдиної тренувальної бази для всіх секцій. Різні секції працюють у різних містах.

“Працюємо по всій країні. Тренери нашої школи зараз працюють у Дніпрі, Одесі, Києві, Вінниці. Заняття проходять дистанційно та у змішаному режимі. Частина тренерів працюють зі своїми учнями на тренувальних базах, які вдалося знайти в регіонах, куди вони переїхали, а інша частина — дистанційно по відеозв’язку”, — розповідає Анатолій Баранов.

Анатолій Баранов продовжує тренувати дітей у секції паверліфтингу. Наразі заняття проходять у Вінниці, на базі місцевої ДЮСШ №5. Займатися в секції бахмутського тренера можуть переселенці з Бахмута або інших населених пунктів Донеччини.

“У Вінниці є хаб Бахмутського району. Переселенці, які приходили туди за допомогою, дізналися про заняття в нашій школі. Так я набрав собі групу дітей з Бахмута, Бахмутського району, Волновахи, Сіверська, Соледара. Це новачки, вони лише опановують паверліфтинг. Набір у секцію триває і досі, приєднатися до тренувань можуть всі охочі переселенці з Донеччини, які проживають у Вінниці. У заняттях я не відмовляю нікому. Хоч наша школа і з Бахмута, звертатися можуть люди, які виїхали з різних міст області”, — каже тренер-викладач Анатолій Баранов.

За словами Анатолія Баранова, тренувальні бази і зали для занять учнів КДЮСШ №1 шукають власними силами.

“Я треную дітей в одній з місцевих ДЮСШ. Умови тут трохи відрізняються від тих, які були в Бахмуті, але є хоч щось. Я звик працювати в більших залах, але вже що є. У Києві, наприклад, нашим сумоїстам дають Палац спорту, але години виділяють за залишковим принципом. Також у Києві заняття проходять на спортивній базі школи №216 в Оболонському районі. У Дніпрі тренер з тенісу також знайшов базу для занять, йому надали й необхідне обладнання. В Одесі група, яку набрали, працює на стадіоні, зараз починають домовлятися щодо занять у залах під час холодного періоду. Скоріше за все, це в них вийде”, — розповів Анатолій Баранов.

Контакти секцій Бахмутської КДЮСШ №1

Переселенці з Бахмута й інших населених пунктів можуть звернутися до тренерів за контактами:

  • паверліфтинг для спортсменів віком 10-21 років (м. Вінниця, ДЮСШ №5) — тренер Анатолій Анатолійович Баранов, +380 (095) 357 4107;
  • кульова стрільба для спортсменів віком 10-21 років (м. Дніпро, стрілецька база СДЮСШОР) — тренерка Наталія Василівна Біличенко, +380 (50) 760 3810;
  • сумо для дітей віком 8-16 років (село Обухівка Дніпропетроської області) — тренер Костянтин Григорович Статівкін, +380 (99) 334 1825;
  • дзюдо для дітей віком 6-18 років (село Обухівка Дніпропетроської області, ЗОШ №117) — тренер Леонід Іванович Статівкін, +380 (50) 980 6970;
  • настільний теніс для дітей віком 8-18 років (м. Новомосковськ, ДЮСШ) — тренер Віталій Анатолійович Кібка, +380 (050) 884 3387;
  • сумо для спорсменів віом 12-23 років (м. Київ, клуб “Блек Мамба”) —тренер Олег Борисович Рева, +380 (66) 730 2056;
  • сумо для дітей віком 8-16 років (м. Київ, клуб “Багіра”) — тренерка Ольга Миколаївна Митник, +380 (95) 348 5796;
  • легка атлетика для дітей віком 10-16 років (м. Одеса, стадіон “Динамо”) — тренер Ігор Володимирович Скирда, +380 (50) 178 6626.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Де наступають росіяни: як виглядає карта бойових дій на Донеччині у вересні

Семаковська Тетяна 15:09, 18 Вересня 2024
Донецька область / карта бойових дій на сьогодні / фото Deep State

Росіяни продовжують наступати на Донеччині, ворог практично щодня має просування, кількість атак росіян зростає. Особливо, це помітно на Покровському напрямку, де за день ЗСУ відбивають близько пів сотні штурмів. Попри те, що наші війська не мають переваги у людському ресурсі та озброєнні, вони стримують ворога на підступах. Підтримати військо можна за посиланням.

Як сьогодні виглядає карта бойових дій на Донеччині?

Покровськ, Донецька область карта бойових дій

Покровський напрямок щодня фігурує у звітах Генштабу, тут кількість атак за добу часом перевищує 50. Росіяни намагаються підійти до Покровська вздовж лінії Новогродівка-Гродівка на схід від Покровська, щоб захопити Мирноград і просунутися до околиць Покровська. Водночас росіяни планомірно наступають вздовж лінії Селидове-Українськ-Гірник, це на південний схід від Покровська.

Так вигладала карта бойових дій у напрямку Покровська у кінці серпня 2024 / фото Deep Stete

Станом на середину вересня 2024 року, росіяни мають просування у бік Покровська, вони частково мають контроль у Новогродівці. Є просування у самій Гродівці.

Покровськ, карта бойових дій станом на 17 вересня / фото Deep State

Російська армія формує виступ у бік Покровська, й намагається просунутися вперед на Вугледарському напрямку, фіксують механізовані атаки на Катеринівку. Якщо раніше Покровськ вважався тиловим містом, то зараз на питання, скільки кілометрів від Покровська до лінії фронту, можна відповісти, що замість колишніх 30 кілометрів — залишилося 8.

З міста триває евакуація. Офіцер 59 бригади повідомив, що наразі головна мета окупантів — знищити інфраструктуру міста. У Покровську вже розбиті шляхопроводи та перебиті міські комунікації, через що в місцевих жителів немає світла, води та газу.

Костянтинівка, Донецька область карта бойових дій

Місто Костянтинівка регулярно під російськими обстрілами. Карта Deep State свідчить, що росіяни намагаються сформувати виступ у бік міста. Ще у кінці березня 2024 року пресофіцер 26 артилерійської бригади повідомляв, що місто у небезпеці.

На той час, головною ціллю росіян був Часів Яр, щоб рухатись далі, до Костянтинівки, зараз коли частина Часів Яру вже під контролем росіян обстріли Костянтинівки почастішали. У місті закрили пенсійний фонд, деякі приватні бізнеси теж припинили роботу через безпекову ситуацію.

Костянтинівка, карта бойових дій станом на 9 серпня / фото Deep State
Костянтинівка, карта бойових дій станом на 17 вересня / фото Deep State

За останні тижні росіяни мають просування на Курахівському напрямку, вони покращили свої позиції на північ від Костянтинівки.

Часів Яр, карта бойових дій

Місто Часів Яр, Донецької області частково перебуває під контролем рф, лінія зіткнення проходить по каналу Сіверський-Донець-Донбас.

Часів Яр, карта бойових дій на 9 серпня / фото Deep State

Тут тримають оборону, зокрема, бійці 24 ОМБр. Днями росіяни просунулися на північ від Часів Яру між Григорівкою та Калинівкою.

Ситуація в місті складна, лінія фронту проходить по каналу Сіверський Донець — Донбас, це в адміністративних межах населеного пункту. Саме через це місто постійно обстрілюється ворогом. Така ситуація спостерігається з моменту окупації ворогом мікрорайону в східній частині міста два місяці тому. На даний момент ситуація не покращується, але і не погіршується. Ворог щодня проводить штурми наших позицій, в основному малими піхотними групами. Таких штурмів може відбуватится декілька разів на добу. Канал — хороша оборонна споруда, і вона дає нам значну перевагу в обороні”, — повідомляє представник 24 ОМБр імені короля Данила.

Часів Яр, карта бойових дій станом на 17 вересня / фото Deep State

Торецьк на карті бойових дій

Місто Торецьк перебуває під російськими атаками, вихід до Торецька росіяни намагаються здійснити зі сторони Північного, Південного, Залізного та Дружби.

Торецьк на карті бойових дій станом на 9 серпня / фото Deep State

Аналітики повідомляють, що підтверджених змін на лінії фронту Торецька не зафіксовано. Однак на росджерелах можна побачити повідомлення про нібито просування углиб міста.

Нью-Йорк Донецька область карта

Нью-Йорк на карті бойових дій росіяни поступово перетворюють у руїни, Сили Оборони утримують населений пункт, тут тривають важкі бої. Частина міста окупована.

Нью-Йорк, окупована частина станом на 17 вересня / фото Deep State

На початку серпня росіяни заявили про те, що вивісили у центрі населеного пункту російський прапор, проте 7 вересня бійці 2 механізованого батальйону 53 ОМБр підняли синьо-жовтий прапор на елеваторі в центрі Нью-Йорку.

Іванівське, Донецька область карта бойових дій

Іванівське, карта бойових дій станом на 17 вересня/ фото Deep State

10 червня 2024 року росіяни захопили Іванівське. Активні штурми тут почалися з лютого, ворог намагався витіснити Сили Оборони з Бахмутського напрямку. Згодом село захопили, зараз Іванівське в окупації, звідси йдуть атаки на Часів Яр.

Григорівка, Донецька область карта бойових дій

Григорівка, карта бойових дій станом на 17 вересня / фото Deep State

Село Григорівка, неподалік від окупованої Калинівки також регулярно фігурує у зведеннях. Тут росіяни ведуть наступальні дії, й станом на середину вересня мають успіхи.

Дружківка, Донецька область карта бойових дій

Місто Дружківка, Краматорського району знаходиться у близько 40 кілометрах від Часового Яру, міста, де проходить лінія фронту по каналу Сіверський-Донецьк-Донбас. Тут працюють більшість магазинів.

Дружківка, карта бойових дій станом на 17 вересня / фото Deep State

У місті облаштували 12 Пунктів Незламності, які обладнані генераторами та буржуйками. Росіяни обстрілюють громаду, втім місто живе: працюють лікарні, їздить громадський транспорт, сюди привозять гуманітарну допомогу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Паверліфтинг, теніс та кульова стрільба: тренер з Бахмута розповів, як доєднатися до секцій

Діти, які вимушено евакуювалися з Донеччини, можуть займатися спортом у релокованих спортивних закладах. Приймають дітей і у спортивні секції Бахмутської КДЮСШ №1. Як і в […]

Де наступають росіяни: як виглядає карта бойових дій на Донеччині у вересні

Росіяни продовжують наступати на Донеччині, ворог практично щодня має просування, кількість атак росіян зростає. Особливо, це помітно на Покровському напрямку, де за день ЗСУ відбивають […]

Як перевірити статус заявки на отримання грошової допомоги від Норвезької ради

Норвезька рада у справах біженців продовжує надавати грошову допомогу громадянам України, які постраждали від бойових дій. Нагадаємо, що її представники надають 10 800 гривень на […]

14:00, 18.09.2024 Скопіч Дмитро
дорога

Який вигляд має дорога між Бахмутом і Хромовим: нові фото

На пропагандистських пабліках Бахмута опублікували нові кадри з міста. В обʼєктив потрапила дорога між Бахмутом і селищем Хромове. Редакція публікує вибрані кадри. Дорога до Бахмута: […]

сбу

На Донеччині СБУ затримала українського військового, який працював на фсб

СБУ затримала російського агента в Донецькій області. Він збирав координати ЗСУ та готував серію ударів по місцях дислокації українських військових на Покровському напрямку. Про це […]