“Я померла в Ірпені” та “Конотопська відьма”: підбірка фільмів про сучасну війну

Валентина Твердохліб 12:00, 14 Вересня 2024
Кадр із фільму “День незалежності”

Режисери активно досліджують тему війни, демонструючи своїми працями реалії сьогодення. Події на Донсбасі 2019 року, документальна кінострічка про військового журналіста Андрія Цаплієнка та історія великого міста, що живе в реаліях війни: ось добірка сучасних фільмів про війну, створених режисерами, які по-новому осмислюють цей важкий і актуальний жанр. 

Фільми про війну в Україні

В умовах війни режисери з усього світу створюють фільми, що не лише відтворюють жорстокість і трагедію бойових дій, а й знайомлять глядача з особистими драмами героїв. Сьогодні Бахмут IN.UA поділиться підбіркою кінострічок про війну в Україні. І це не лише документалки.

“Я померла в Ірпені”

Кадр із фільму “Я померла в Ірпені”

Анімаційний фільм режисерки Анастасії Фалілевої “Я померла в Ірпені” — це болюча історія авторки, яка провела 10 днів у місті Ірпінь на початку масштабного вторгнення. Фільм виконаний технікою мальованої анімації на папері вугіллям.

“24 лютого 2022 року ми з хлопцем виїхали з Києва в Ірпінь. Ми провели десять днів в оточеному місті й зуміли виїхати з останньою евакуаційною колоною. Час іде, але відтоді мене не покидає відчуття, що я померла в Ірпені. Фільм реконструює реальну історію виживання крізь особисту та суб’єктивну призму”, — розповідає авторка фільму.

Анімаційний фільм “Я померла в Ірпені” отримав головний приз міжнародного конкурсу фестивалю Linoleum.

“Ми не згаснемо”

Кадр із фільму “Ми не згаснемо”

“Донбас, 2019 рік. Вдалині досі відлунює гуркіт попереднього російського вторгнення, а в повітрі вже відчувається наближення нового” — так звучить опис кінострічки Аліси Коваленко “Ми не згаснемо”, що зʼявилася на кіноекранах минулоріч.

У центрі стрічки — п’ять бунтівних підлітків, які шукають себе в маленьких містечках на лінії фронту Донбасу. Вони мріють, протестують, борються з сірістю та нудьгою і порушують правила. Поки весь світ навколо них руйнується, шахти закриваються і війна триває, Андрій, Руслан, Ілля, Ліза і Лєра мріють, аби в їхньому житті нарешті щось сталося. Одного разу відомий в Україні шукач пригод і мандрівник Валентин Щербачов запрошує їх взяти участь в унікальній експедиції-терапії й дає їм можливість уперше вирватися на свободу й відкрити нові горизонти в їхньому житті. Пункт призначення — Гімалаї.

Кінокартина брала участь у численних кінофестивалях та отримала нагороду за найкращу режисуру на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини One World (2023) і нагороду за найкращий документальний фільм на кінофестивалі Crossing Europe (2023).

“Проникаюче світло”

Постер до фільму “Проникаюче світло”

Не менш захоплює документальна історія про роботу військового журналіста Андрія Цаплієнка. Стрічка демонструє незламність українського народу, а символічна назва дає зрозуміти головний мотив фільму: український народ знаходить промені проникаючого світла навіть у найтемніші часи. 

“Це побачення”

Кадр із фільму “Це побачення”

Це історія про життя великого міста в період повномасштабної війни.

Світанок. Вулицями Києва мчить автівка. Чутно лише шум двигуна. Протягом шести хвилин герої не промовляють і слова. Коли автомобіль нарешті гальмує, з машини виходить людина у камуфляжі. На неї чекають.

Фільм “Це побачення” знятий одним кадром та містить в собі загадковий сенс, який для кожного глядача розкривається по-різному. Стрічка є першим проєктом власного виробництва онлайн-кінотеатру Takflix. Фільм отримав нагороду з відзнакою на Берлінському міжнародному кінофестивалі у межах конкурсної програми Berlinale Shorts.

“День незалежності”

Кадр із фільму “День незалежності”

Кінострічка складається з декількох персонажно-сюжетних ліній. Окремою лінією є оператори ДСНС, про щоденну роботу роботу яких, часом, українці й не замислюються. Саме вони відповідальні за сигнали повітряної тривоги. Також у фільмі є військові і поліцейські, дівчина, яка в Харкові вигулює собаку, а потім йде на роботу повз розбиті будівлі, жінка, яка спочатку бачить колону танків російської армії крізь екран телевізора, а потім їде подивитися на них на власні очі.

“Маруіполь. Сто ночей”

Кадр із фільму “Маріуполь. Сто ночей”

Анімаційний фільм “Маріуполь. Сто ночей” розповідає історію маленької дівчинки, яка 24 лютого 2022 року прокидається від вибухів та намагається знайти когось живого в палаючому місті.

Прототипом головної героїні фільму стала 4-річна дівчинка Аліса, яка разом з мамою залишалася в оточеному Маріуполі і перебувала на “Азовсталі” в останні тижні оборони міста. Коли росіяни дозволили евакуювати цивільних з території заводу, Алісу розлучили з мамою.

“Конотопська відьма” 

Кадр із фільму “Конотопська відьма”

Кінострічка “Конотопська відьма” режисера Андрія Колесника — перший фільм жахів про російсько-українську війну. Це самобутня історія, фільм-рефлексія, що візуалізує бажання помсти українців. Генеральна продюсерка Ірина Костюк називає його фільмом-терапією, що дає змогу прожити відчуття бажаної помсти, втілюючи біль у лють, проте залишає надію на світле майбутнє.

“Буча”

Кадр із фільму “Буча”

Фільм “Буча” вийде у прокат 7 листопада 2024 року.

Стрічка показує реальні події, які відбувались у місті Буча та інших населених пунктах Київщини, і розповідає історію громадянина Казахстану, який отримав притулок в Україні в 2019 році та зумів урятувати понад 200 українців з окупованих територій.

Примітка: над текстом працювала практикантка Софія Чорнобай

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Євробачення 2025: де дивитися півфінал і хто має найбільші шанси на перемогу

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:15, 13 Травня 2025
Сцена Євробачення-2025 / фото SRG SSR

Сьогодні, 13 травня 2025 року, в арені Санкт-Якобсгалле у швейцарському місті Базель стартує пісенний конкурс “Євробачення-2025”. У першому півфіналі на сцену вийдуть представники 15 країн, серед яких — і гурт Ziferblat, що представляє Україну.

Детальніше про сам конкурс, порядок виступів у першому півфіналі та способи голосування — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли та де відбудеться Євробачення 2025

Цьогоріч “Євробачення” проходить у три етапи: два півфінали — 13 та 15 травня, а гранд-фінал — 17 травня. Півфінали необхідні для визначення фіналістів, які змагатимуться за перемогу в заключному шоу.

Україну представляє гурт Ziferblat із піснею Bird of Pray. Вони виступатимуть п’ятими у першому півфіналі.

Трансляція шоу, а саме першого півфіналу, розпочнеться о 22:00 за київським часом.

Де подивитися Євробачення 2025

Україну представлятиме гурт Ziferblat / фото eurovision.tv

Українські глядачі можуть переглянути конкурс через кілька зручних платформ:

  • телеканал “Суспільне Культура”;
  • сайт “Суспільне Євробачення”;
  • YouTube-канал “Суспільне Мовлення”;
  • офіційний YouTube-канал Eurovision Song Contest;
  • платформа MEGOGO.

Як голосувати за улюблених виконавців

Глядачі з України можуть проголосувати трьома способами:

  • через офіційний додаток Eurovision Song Contest App;
  • за допомогою SMS або телефонного дзвінка (номери з’являться під час ефіру);
  • через спеціальний сайт esc.vote (працює лише в дні шоу).

Важливо: голосувати можна лише в тому півфіналі, в якому виступає представник країни. Для України це перший півфінал — 13 травня. У фіналі 17 травня голосування також буде доступне.

Зазначимо, що, якщо ж українець чи українка знаходяться за кордоном, то вони можуть голосувати та в першому, і в другому півфіналах.

Учасники першого півфіналу

У першому півфіналі виступлять представники 15 країн. Ось список учасників у порядку їх виходу на сцену:

  • VæbRÓA (Ісландія);
  • Justyna SteczkowskaGAJA (Польща);
  • KlemenHow Much Time Do We Have Left (Словенія);
  • Tommy CashEspresso Macchiato (Естонія);
  • ZiferblatBird of Pray (Україна);
  • KAJBara bada bastu (Швеція);
  • NapaDeslocado (Португалія);
  • Kyle AlessandroLighter (Норвегія);
  • Red SebastianStrobe Lights (Бельгія);
  • MamagamaRun With U (Азербайджан);
  • Gabry PonteTutta l’Italia (Сан-Марино);
  • Shkodra ElektronikeZjerm (Албанія);
  • ClaudeC’est La Vie (Нідерланди);
  • Marko BošnjakPoison Cake (Хорватія);
  • Theo EvanShh (Кіпр).

Прогнози: хто може виграти Євробачення 2025

Шанси на перемогу / скриншот

Згідно з даними сайту Eurovision World, найбільші шанси на перемогу має шведський гурт KAJ з піснею Bara bada bastu — букмекери оцінюють їхні шанси на 41%. Другу позицію посідає представник Австрії JJ із піснею Wasted Love (19%), третє місце — за Францією, де виступає Louane з композицією Maman (6%).

Хто може посісти місце у топ-10 / скриншот

Представники України — гурт Ziferblat — наразі на 15-й позиції у загальному рейтингу, з імовірністю перемоги 1%. Проте в категорії “Хто потрапить до топ-10” українці займають дев’яте місце, що залишає надії на успішний виступ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Паста, салат й доповнення до курки: що можна приготувати зі спаржі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 11 Травня 2025
Спаржа / фото з Вікіпедії

Спаржа — один із найвишуканіших і найкорисніших овочів весняного сезону, який дедалі частіше з’являється на українських кухнях. Її ніжний смак і поживність роблять спаржу ідеальним інгредієнтом для легких супів, салатів, пасти або навіть запечених страв. Вона готується швидко, зберігаючи максимум вітамінів, і чудово поєднується як з м’ясом, так і з морепродуктами.

Редакція Бахмут IN.UA пропонує ознайомитися з рецептами зі спаржею.

Спаржа: у чому користь для організму

Спаржа — це овочева культура з родини аспарагусових, яка налічує близько 300 видів. Деякі з них вирощують як декоративні рослини, однак певні різновиди спаржі є їстівними.

Цей овоч досить низькокалорійний і багатий на корисні речовини. Він містить вітаміни A, C, E, K і групи B, а також залізо, калій і фолієву кислоту. Завдяки високому вмісту антиоксидантів спаржа допомагає боротися з вільними радикалами й уповільнює старіння клітин. Вона також підтримує здоров’я серцево-судинної системи, знижуючи рівень холестерину та артеріальний тиск.

До того ж спаржа є природним діуретиком, тому сприяє виведенню зайвої рідини з організму. Її клітковина покращує травлення й нормалізує мікрофлору кишківника. Регулярне споживання спаржі підтримує імунну систему й нервову діяльність, зміцнюючи загальний стан здоров’я та додаючи енергії.

Скільки коштує кілограм спаржі в Україні

Вартість спаржі / скриншот

Спаржа — це доступний сезонний овоч, який можна купити в багатьох магазинах України. Наприклад, в мережі супермаркетів Ашан вона коштує 114 гривень за 1 кілограм.

Спаржа з тунцевим соусом

Спаржа з тунцевим соусом / фото Cookpad

Спаржа з тунцевим соусом — це вишуканий рецепт, що поєднує ніжність овочу з кремовим соусом із тунця, створюючи справжній середземноморський смак.

Інгредієнти:

  • 200 грамів спаржі;
  • 2 варені яйця;
  • 1 банка тунця в олії;
  • 1 чайна ложка каперсів;
  • 1–2 чайні ложки лимонного соку;
  • трохи зеленої цибулі для подачі;
  • сіль — за смаком.

Спочатку спаржу ретельно миють і обрізають жорсткі кінчики, непридатні до вживання. Потім її відварюють у підсоленій киплячій воді приблизно 2 хвилини, аби зберегти хрумкість. Щоб зафіксувати яскравий колір, овоч одразу охолоджують у холодній воді.

Для соусу зварені яйця, тунець разом з олією, каперси та лимонний сік поміщають у чашу блендера та збивають до кремової, однорідної текстури.

Готову спаржу викладають на тарілку й щедро поливають соусом, посипають дрібно нарізаною зеленою цибулею для аромату й свіжості.

Салат “Колізей”

Салат “Колізей” / скриншот

Салат “Колізей” — легкий і смачний варіант з відвареною спаржею, баликом та овочами, який однаково доречний як на святковому столі, так і в повсякденному меню.

Інгредієнти:

  • 400 грамів спаржі;
  • 300 грамів балика;
  • 1 банка консервованої кукурудзи;
  • 1 солодкий перець;
  • 1 цибулина;
  • олія, лимонний сік, суміш прованських трав — для заправки.

Для заправки в глибоку миску додають чайну ложку прованських трав, стільки ж лимонного соку та олію (кількість — за смаком). Усе ретельно перемішують.

Спаржу відварюють у підсоленій киплячій воді близько 5 хвилин, після чого охолоджують.

Балик, перець і цибулю нарізають соломкою та змішують у великій мисці. Додають кукурудзу й нарізану спаржу. Заправляють салат приготованою заправкою, за потреби додаючи ще трохи олії. Перемішують — і страва готова до подачі.

Курятина у вершковому соусі зі спаржею та овочами

Курятина у вершковому соусі зі спаржею та овочами / фото Сookpad

Курятина у вершковому соусі зі спаржею та овочами — це ніжне поєднання курячого філе, спаржі та овочів у вершковому соусі створює яскраву весняну страву.

Інгредієнти:

  • 700 грамів курячого філе;
  • 250 грамів спаржі;
  • 100 грамів помідорів чері;
  • 1 солодкий перець;
  • 1 упаковка вершків 33%;
  • 1 чайна ложка солодкої паприки;
  • 1 чайна ложка сушеного часнику;
  • 20 грамів олії для смаження;
  • 0,5 чайної ложки сушеного базиліка;
  • 2–3 гілочки свіжого кропу.

Куряче філе нарізають великими кубиками. Спаржу миють, очищають від твердих кінчиків (3–4 см), ріжуть на шматочки по 2–3 см. Перець нарізають соломкою, помідори — навпіл.

На добре розігрітій сковороді з олією обсмажують курятину до рум’яної скоринки, додаючи сіль, перець і паприку. Потім додають перець та спаржу, смажать разом кілька хвилин. Додають помідори й смажать ще 2–3 хвилини.

У страву додають сушений часник і базилік, перемішують і вливають вершки. Тушкують на слабкому вогні 10–15 хвилин. Наприкінці додають дрібно нарізаний кріп. Страву подають з будь-яким гарніром на вибір — наприклад, зі спагеті.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Євробачення 2025: де дивитися півфінал і хто має найбільші шанси на перемогу

Сьогодні, 13 травня 2025 року, в арені Санкт-Якобсгалле у швейцарському місті Базель стартує пісенний конкурс “Євробачення-2025”. У першому півфіналі на сцену вийдуть представники 15 країн, […]

15:15, 13.05.2025 Скопіч Дмитро

Паста, салат й доповнення до курки: що можна приготувати зі спаржі

Спаржа — один із найвишуканіших і найкорисніших овочів весняного сезону, який дедалі частіше з’являється на українських кухнях. Її ніжний смак і поживність роблять спаржу ідеальним […]

12:00, 11.05.2025 Скопіч Дмитро

Топ фільмів травня 2025: найкращі прем’єри для всієї родини, які варто побачити в кіно

Травень 2025 року обіцяє стати яскравим місяцем для любителів кіно — на глядачів чекають фільми з сенсом та гучні кінопрем’єри для всієї родини. У кінотеатрах […]

11:00, 11.05.2025 Скопіч Дмитро

Трійця 2025: коли в Україні відзначатимуть Зелені свята

Зелені свята – одні з найулюбленіших та наймасовіших свят в Україні, які щороку об’єднують мільйони українців навколо давніх традицій. У цей час храми прикрашатимуть свіжими […]

10:00, 03.05.2025 Скопіч Дмитро

Поминальні дні 2025: коли українцям потрібно відвідувати кладовища після Великодня

Поминальний тиждень, або Проводи — це християнська традиція вшанування пам’яті померлих, яка відзначається після Великодня. У цей час родини відвідують могили близьких, прибирають їх, моляться […]

15:00, 30.04.2025 Скопіч Дмитро