“Я померла в Ірпені” та “Конотопська відьма”: підбірка фільмів про сучасну війну

Валентина Твердохліб 12:00, 14 Вересня 2024
Кадр із фільму “День незалежності”

Режисери активно досліджують тему війни, демонструючи своїми працями реалії сьогодення. Події на Донсбасі 2019 року, документальна кінострічка про військового журналіста Андрія Цаплієнка та історія великого міста, що живе в реаліях війни: ось добірка сучасних фільмів про війну, створених режисерами, які по-новому осмислюють цей важкий і актуальний жанр. 

Фільми про війну в Україні

В умовах війни режисери з усього світу створюють фільми, що не лише відтворюють жорстокість і трагедію бойових дій, а й знайомлять глядача з особистими драмами героїв. Сьогодні Бахмут IN.UA поділиться підбіркою кінострічок про війну в Україні. І це не лише документалки.

“Я померла в Ірпені”

Кадр із фільму “Я померла в Ірпені”

Анімаційний фільм режисерки Анастасії Фалілевої “Я померла в Ірпені” — це болюча історія авторки, яка провела 10 днів у місті Ірпінь на початку масштабного вторгнення. Фільм виконаний технікою мальованої анімації на папері вугіллям.

“24 лютого 2022 року ми з хлопцем виїхали з Києва в Ірпінь. Ми провели десять днів в оточеному місті й зуміли виїхати з останньою евакуаційною колоною. Час іде, але відтоді мене не покидає відчуття, що я померла в Ірпені. Фільм реконструює реальну історію виживання крізь особисту та суб’єктивну призму”, — розповідає авторка фільму.

Анімаційний фільм “Я померла в Ірпені” отримав головний приз міжнародного конкурсу фестивалю Linoleum.

“Ми не згаснемо”

Кадр із фільму “Ми не згаснемо”

“Донбас, 2019 рік. Вдалині досі відлунює гуркіт попереднього російського вторгнення, а в повітрі вже відчувається наближення нового” — так звучить опис кінострічки Аліси Коваленко “Ми не згаснемо”, що зʼявилася на кіноекранах минулоріч.

У центрі стрічки — п’ять бунтівних підлітків, які шукають себе в маленьких містечках на лінії фронту Донбасу. Вони мріють, протестують, борються з сірістю та нудьгою і порушують правила. Поки весь світ навколо них руйнується, шахти закриваються і війна триває, Андрій, Руслан, Ілля, Ліза і Лєра мріють, аби в їхньому житті нарешті щось сталося. Одного разу відомий в Україні шукач пригод і мандрівник Валентин Щербачов запрошує їх взяти участь в унікальній експедиції-терапії й дає їм можливість уперше вирватися на свободу й відкрити нові горизонти в їхньому житті. Пункт призначення — Гімалаї.

Кінокартина брала участь у численних кінофестивалях та отримала нагороду за найкращу режисуру на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини One World (2023) і нагороду за найкращий документальний фільм на кінофестивалі Crossing Europe (2023).

“Проникаюче світло”

Постер до фільму “Проникаюче світло”

Не менш захоплює документальна історія про роботу військового журналіста Андрія Цаплієнка. Стрічка демонструє незламність українського народу, а символічна назва дає зрозуміти головний мотив фільму: український народ знаходить промені проникаючого світла навіть у найтемніші часи. 

“Це побачення”

Кадр із фільму “Це побачення”

Це історія про життя великого міста в період повномасштабної війни.

Світанок. Вулицями Києва мчить автівка. Чутно лише шум двигуна. Протягом шести хвилин герої не промовляють і слова. Коли автомобіль нарешті гальмує, з машини виходить людина у камуфляжі. На неї чекають.

Фільм “Це побачення” знятий одним кадром та містить в собі загадковий сенс, який для кожного глядача розкривається по-різному. Стрічка є першим проєктом власного виробництва онлайн-кінотеатру Takflix. Фільм отримав нагороду з відзнакою на Берлінському міжнародному кінофестивалі у межах конкурсної програми Berlinale Shorts.

“День незалежності”

Кадр із фільму “День незалежності”

Кінострічка складається з декількох персонажно-сюжетних ліній. Окремою лінією є оператори ДСНС, про щоденну роботу роботу яких, часом, українці й не замислюються. Саме вони відповідальні за сигнали повітряної тривоги. Також у фільмі є військові і поліцейські, дівчина, яка в Харкові вигулює собаку, а потім йде на роботу повз розбиті будівлі, жінка, яка спочатку бачить колону танків російської армії крізь екран телевізора, а потім їде подивитися на них на власні очі.

“Маруіполь. Сто ночей”

Кадр із фільму “Маріуполь. Сто ночей”

Анімаційний фільм “Маріуполь. Сто ночей” розповідає історію маленької дівчинки, яка 24 лютого 2022 року прокидається від вибухів та намагається знайти когось живого в палаючому місті.

Прототипом головної героїні фільму стала 4-річна дівчинка Аліса, яка разом з мамою залишалася в оточеному Маріуполі і перебувала на “Азовсталі” в останні тижні оборони міста. Коли росіяни дозволили евакуювати цивільних з території заводу, Алісу розлучили з мамою.

“Конотопська відьма” 

Кадр із фільму “Конотопська відьма”

Кінострічка “Конотопська відьма” режисера Андрія Колесника — перший фільм жахів про російсько-українську війну. Це самобутня історія, фільм-рефлексія, що візуалізує бажання помсти українців. Генеральна продюсерка Ірина Костюк називає його фільмом-терапією, що дає змогу прожити відчуття бажаної помсти, втілюючи біль у лють, проте залишає надію на світле майбутнє.

“Буча”

Кадр із фільму “Буча”

Фільм “Буча” вийде у прокат 7 листопада 2024 року.

Стрічка показує реальні події, які відбувались у місті Буча та інших населених пунктах Київщини, і розповідає історію громадянина Казахстану, який отримав притулок в Україні в 2019 році та зумів урятувати понад 200 українців з окупованих територій.

Примітка: над текстом працювала практикантка Софія Чорнобай

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Солов’їна, що вражає: добірка українських пісень, які варто додати в плейлист у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 30 Березня 2025
Гурт O.Torvald / скриншот

Українська музика продовжує розвиватися у 2025 році, відкриваючи для слухачів нове звучання та глибокий зміст у текстах.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала власну добірку цікавих музичних прем’єр українською мовою, які обов’язково стануть частиною особистих плейлистів.

Сучасні українські пісні 2025

Українська музична сцена продовжує дивувати свіжими релізами, які створюють як відомі виконавці, так і нові артисти. Їх пісні часто розповідають комплексні історії, в центрі яких кохання, мрії з розчаруванням та контраст між минулим й майбутнім — тими речами, якими живе кожен сьогодні.

Геля Зозуля — “Паприка”

Незвична робота від нової співачки для українського культурного простору Гелі Зозулі, яка посилається на стиль французького нуару. Вона розповідає про пізнання та бажання кожного відкрити потаємні частини життя, що може спонукати до роздумів на різні теми.

O.Torvald — “Стерти Лютий”

Новий трек від популярного українського рок-гурту вже потрапив до чартів та став однією з тих українських пісень, які варто прослухати кожному у 2025 році. Вона розповідає про період війни, який ототожнюється із холодною зимою. А за нею обов’язково прийде весна, де будуть відродження та нові починання.

ДК Енергетик — “Дзвін”

ДК Енергетик — відома група, яка брала участь в національному відборі на Євробачення та посіла там шосте місце. Нова пісня “Дзвін” стала їх першим релізом з того часу, яка розкриває безліч болючих тем для українців та українок. Наприклад, важкістю розлуки з людьми, які стали невіддільною частиною нашого життя.

Skofka — “Стаємо сильнішими”

Ще одна трендова пісня від українського репера Skofka, яка здатна торкнутися душі кожного. Вона розповідає про та реальність пересічних українців та українок, які стають сильнішими та мудрішими з кожним новим днем.

VOLKANOV — “Я НЕ БУДУ ПИТИ”

Нещодавно фіналіст шоу “Х-фактор-2018” з команди Андрія Данилка – бердянський співак Дмитро Волканов презентував нову пісню “Я не буду пити”. Вона вже захопила соціальні мережі, а особливо TikTok, де зібрала понад 10 мільйонів переглядів.

Сам трек — це класична та дуже запальна композиція, яка покликана викликати посмішку в слухачів. Розповідає драйвова пісня про ситуацію, коли людина в компанії друзів не має змоги відмовити собі у випивці. А далі й про наслідки.

Хейтспіч — “Голос”

Любителям року також варто оцінити нову роботу проєкту “Хейтспіч”, яка отримала назву “Голос”. Вона вийшла на початку 2025 року. В її основі лежить одна із сотень історій спротиву в тимчасово окупованому Криму, а саме про життя сучасного кримського митця-дисидента Богдана Зізи, якого росія засудила на 15 років за те, що він облив синьо-жовтою фарбою одну з адміністративних будівель у Євпаторії.

BALSAM — “Шлях”

Ще один із нових релізів — це робота українського репера BALSAM, яка отримала назву “Шлях”. Це глибокий трек на філософську тему внутрішньої боротьби та пошук світла в житті. Вона пронизана тривогою й надією на знаходження істини в хаотичному світі.

Українські пісні 2024

За останні роки з’явилися нові талановиті імена, які формують сучасну культуру незалежної України. За посиланням на матеріал Бахмут IN.UA можна ознайомитися з добіркою робіт таких співаків, який налаштує на позитивний лад у 2024 році.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що подивитися на вихідних: 3 нових серіали, від яких неможливо відірватися

Семаковська Тетяна 10:00, 23 Березня 2025
Кадр з серіалу “Юнацтво” / скриншот

Не знаєте, що подивитися на вихідних? Ми підібрали для вас 3 нових серіали, від яких неможливо відірватися. У нашій добірці — гучна прем’єра “Юнацтво”, напружений трилер “Кассандра” та драматичний серіал “Нульовий день”. Якщо шукаєте, що подивитися цього тижня, ці новинки точно не залишать вас байдужими!

Серіал “Юнацтво”

За сюжетом серіалу 13-річного підлітка звинувачують у вбивстві однокласниці. Його сімʼя, терапевтка й детектив шукають відповіді на питання, що трапилося насправді. Серіал підіймати проблему гендерного насильства у Великій Британії, проте він не створений на реальних подіях. Кожен епізод все більше розкриває головного героя, показує як сучасні мізогінні інфлюєнсери впливають на ставлення до дівчаток та жінок.

Оуен Купер / фото I-d

Загалом серіал має лише 4 серії, але його вже називають серіалом десятиліття. Унікальності йому додає те, що кожен епізод знятий одним безперервним дублем. А головний актор, підліток Оуен Купер дебютував у серіалі.

“Як тільки я потрапив на знімальний майданчик “Юнацтва”, одразу зрозумів, що опинився серед правильних людей”, каже Оуен Купер в розмові з виданням I-d.

Дивитися серіал “Юнацтво” українською мовою вже можна на Netflix.

Кассандра

Новий серіал на Netflix “Кассандра” розповідає історію родини, яка була змушена втекти від свого минулого у 6 епізодах. Родина переїжджає у дім з електронною помічницею Кассандрою, вона допомогає родині почати нове життя. Проте з кожною серією постає більше питань до Кассандри. Цей трилер, який можна переглянути за один вечір точно здивує навіть вибагливого кіноглядача.

Серіал увійшов у топсписки серіалів на Netflix у США та у всьому світі

Нульовий день

Мінісеріал “Нульовий день” розповідає про експрезидента США, який постає перед вибором вчиняти правильно чи захищати родину? Чоловік повинен врятувати країну від нищівної кібератаки, яка привела до смерті сотень американців. Серіал тримає в напрузі до самого кінця й розкриває людські стосунки по-новому.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Солов’їна, що вражає: добірка українських пісень, які варто додати в плейлист у 2025 році

Українська музика продовжує розвиватися у 2025 році, відкриваючи для слухачів нове звучання та глибокий зміст у текстах. Редакція Бахмут IN.UA підготувала власну добірку цікавих музичних […]

11:00, 30.03.2025 Скопіч Дмитро

Що подивитися на вихідних: 3 нових серіали, від яких неможливо відірватися

Не знаєте, що подивитися на вихідних? Ми підібрали для вас 3 нових серіали, від яких неможливо відірватися. У нашій добірці — гучна прем’єра “Юнацтво”, напружений […]

Сакури та нарциси: 3 місця в Україні, які необхідно відвідати весною

Весна в Україні — це найкращий час для подорожей, коли природа розквітає, а мальовничі локації зачаровують своєю атмосферою. Якщо ви шукаєте ідеї для весняного відпочинку, […]

7 віршів Ліни Костенко, які надовго залишаться в серці

19 березня народилася Ліна Костенко, сьогодні їй виповнюється 95 років. Українська поетеса-шістдесятниця, вірші якої для кожного та кожної мають особливий сенс створила десяток поезій, які […]

3 красивих місць в Києві, де можна погуляти весною

Весна в Києві — це час, коли місто оживає та наповнюється яскравими барвами. Якщо шукаєте, де прогулятися в Києві весною, зверніть увагу на найкращі парки, […]