Main menu

Снимок 61460Через два дні нам знов доведеться обирати - 21 липня позачергові вибори народних депутатів до Парламенту. Найменше, що може зробити виборець для виваженого вибору - це вивчити програми кандидатів. На 46-му окрузі (Бахмутський та Лиманський райони) балотуються сім кандидатів, один з них у бюлетені буде мати відмітку “вибув”. Редакція медіа-порталу “Бахмут IN.UA” проаналізувала передвиборні програми шости діючих кандидатів та за допомогою політичного експерта кваліфікувала деякі найпоширеніші пункти програм кандидатів.

Сергій Бугайов, самовисуванець, робітник ПрАТ “Укразалізниця”, політичного досвіду немає.

буг bf399Його програма рясніє гучними тезами: "виконую доручення", "вирішу ваші проблеми”. Кандидат запевнює, що зможе відновити мир, не допустить скорочення робочих місць, закриття шкіл та садочків, зростання тарифів, зниження пенсійного віку залізничникам та шахтарям і водночас обіцяє підвищення пенсій. 

Але в програмі немає пояснень, яким саме чином кандидат буде це виконувати, також відсутнє будь-яке економічне обґрунтування стосовно підвищення пенсій. 

“До того ж, якщо говорити про забезпечення миру, то це не входить до компетенції народного депутата. Зовнішня політика є сферою повноважень виключно Президента України”, - так коментує Андрій Грудкін, політичний експерт. 

 

вощ 12d97Родіон Вощанов, балотується від партії “Слуга народу”, політичного досвіду немає.

Кандидат в народні депутати кваліфікує себе порядною та чесною людиною, запевнює, що змінить стару систему влади.  

Відразу треба відмітити, що частина програми просто переписана з програми партії: недоторканність нардепів, імпічмент президента, конфіскація майна корупціонерів, перезавантаження прокуратури, СБУ. А пункт програми про 5%-не "економічне чистилище" для бізнесу, то й зовсім з програми Зеленського.

ф1 dda55

Витримка з програми партії "Слуга народу"

Для регіону Родіон Вощанов обіцяє зробити безперебійне водопостачання, інвестиції для створення робочих місць для молоді, контроль за роботою комунальних служб. 

Андрій Грудкін коментує заяви кандидата таким чином:

“Контроль за роботою комунальних служб цілком можливий і це в повноваженнях нардепа. Він може це робити маючи такі права за Законом: безперешкодного доступу на всі підприємства, невідкладного прийому керівниками та посадовими особами розташованих на території України органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, через депутатські запити та звернення”.

А ось, що стосується забезпечення безперебійного водопостачання, додає політолог, то це можна забезпечити, якщо мова йдеться про будівництво нового водогону обласного значення, а налагодити існуюче водопостачання не в силах нардепа.

мат bcd1bКостянтин Матейченко, самовисуванець, чинний депутат ВР.

Нардеп запевняє, що вміє залучати державні субвенції для розвитку краю.

На державному рівні кандидат планує лобіювати та підтримувати законопроекти, які стосується введення обгрунтованих тарифів на комунальні послуги, стимулювання молодих лікарів безкоштовним житлом, підвищення заробітних плат працівникам бюджетних організацій, підтримку багатодітних сімей, податкові канікули для бізнесу, що працює в зоні військових дій, відкритий ринок землі.

На регіональному рівні Матейченко обіцяє підтримувати працівників регіонального підприємства ПрАТ "Укрзалізниця" та ДП "Артемсіль", пріорітетним напрямком визначає охорону навколишнього середовища та пам'яток архітектури.

Програма кандидата не містить економічного обґрунтування, але треба відмітити, що кандидат не вводить в оману виборців обіцянками, а лише каже, що буде лобіювати та створювати законопроекти, які поліпшують життя українців.

рева 048a9Дмитро Рева, балотується від партії "Опозиційний блок", був народним депутатом VI скликання.

На державному рівні кандидат обіцяє: виховувати патріотизм у суспільстві, підтримувати ОТГ для підвищення їх фінансової спроможності, що виведе «із тіні» зарплати, приймати закони які відродять села, ініціювати законопроекти щодо підтримки вітчизняного товаровиробника, створення умов розвитку малого і середнього бізнесу. 

В регіоні хоче створити робочі місця, підтримувати обдаровану молодь,. Рева планує оснащувати медичні заклади та школи обладнанням, обіцяє відремонтувати дороги у сільській місцевості., ці функції до речі відносяться до місцевих рад, це не пряма діяльність народного депутата. це ж робота місцевого самоврядування.

Треба зазначити, що програма кандидата говорить про його намір працювати в різних сферах для розвитку регіону та поліпшення життя громадян. Тобто, відвертий популізм відсутній. Але: 

“Створення робочих місць передбачає відкриття підприємств державної та приватної форми власності, або створення органами виконавчої влади. За природним принципом суб’єкт господарювання (з робочими місцями), виникає на тій території, де це вважає за потрібне власник бізнесу. Нардеп не має до цього ніякого стосунку. Інший варіант - це утворення суб’єктів господарювання в результаті реалізації своїх повноважень Урядом, міністерствами, обласними радами та державними адміністраціями, місцевими радами Народний депутат все ж може досить опосередковано сприяти створенню робочих місць за певних умов і навіть у конкретному регіоні. Наприклад, 

  • бути членом комітету з питань промислової політики та підприємництва та впливати на законодавчу базу щодо створення умов для бізнесу (наприклад дерегуляція);
  • стати міністром економіки, або іншим профільним міністром (наприклад енергетики, сільського господарства);
  • реалізувати право законодавчої ініціативи, або голосувати за закони щодо поліпшення інвестиційного клімату, розвитку промисловості. 

Тобто, депутат не може обіцяти створення робочих місць, не пояснюючи яким чином він це планує робити”, - пояснює Андрій Грудкін.

“Щодо виховання патріотизму: це компетенція уряду, який може реалізовувати відповідні стратегії патріотичного виховання. Профільні органи:  Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти, Міністерство культури, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування. 

Хоча кандидат балотується від “Опозиційного блоку”, який пропонує Україні позаблоковий статус і виступає проти вступу до Євросоюзу, Рева висловлює в програмі протилежні наміри:

“Підтримка структурних реформ в економічному секторі і у галузі державного управління на шляху набуття Україною членства в Європейському Союзі”.

христ 0a162Федір Христенко, балотується від партії Опозиційна платформа "За життя", політичного досвіду немає. 

Декларує, що його програма є чесним суспільним договором між кандидатом та виборцями. Суспільний договір - базується на засадах партнерства, при яких суспільство делегує владу на гарантування громадянам однакових можливостей при розподілі ресурсів та забезпеченні прав та свобод. Головним принципом усіх реформ має бути задоволення потреб людей, а не уряду.

Чи дійсно кандидат зможе забезпечити виконання такого договору? Адже його пункти виглядають такими, що відразу повинні покращити життя всіх українців. АЛЕ: 

ф2 31969

Витримка з програми кандидата в народні депутати Ф.Христенко

“Такі питання, як списання заборгованості не має регулювати держава, тим більше парламент. Це питання лежить в площині відносин постачальника послуг житлово-комунальних послуг та абонента. Але теоретично уряд, зокрема Мінрегіон, може ініціювати подібні речі і за рахунок перерозподілу видатків держбюджету відшкодувати комунальним підприємствам заборгованість. Питання розміру субсидій, підвищення розміру мінімальної зарплати та пенсії, виплати на дітей розглядає Мінсоцполітики, а Кабмін своїми постановами встановлює розмір. Кандидату, щоб реалізувати такі програмні обіцянки необхідно:

  • після обрання до Ради стати головою уряду
  • мати лояльного міністра соцполітики та міністра регіонального розвитку, державного будівництва та ЖКГ
  • мати просту більшість в парламенті - 226 голосів
  • мати узгоджену позицію з комітетами з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення та Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, з питань  тощо”.

Так кваліфікує програму кандидата політичний експерт  Андрій Грудкін.

шинк 62a04Олександр Шинкаренко, діючий депутат Бахмутської міської ради, самовисуванець.

Головна мета кандидата – припинення бойових дій на Донбасі. Але ми вже пояснювали, що такі завдання - це прерогатива Президента.

Також, кандидат обіцяє підвищити зайнятість населення, створення нових робочих місць та скорочення відтоку населення  за кордон, боротися з корупцією на всіх рівнях, підтримкау малозабезпечених верств населення, надання всебічної допомоги у вирішенні проблем населених пунктів, допомогау громадським організаціям ветеранів, інвалідів, залучення інвестицій для модернізації промислового виробництва, аграрних підприємств, створення умов для відновлення тваринництва та переробки сільгосппродукції.

Деякі пункти програми цього кандидата дуже схожі з тезами програм його опонентів. Тому кваліфікувати ті чи інші пункти стосовно популізму, обіцянок, не підкріплених економічним обгрунтуванням, можна на прикладі вищеперелічених.

Більш детальніше ознайомитись з усіма програмами кандидатів можна тут.

Обирайте виважено!

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.