Дитячий майданчик на території БО “Пліч-о-пліч” в місті Одеса працює щодня, окрім неділі, з 10:00 до 17:00 за адресою: проспект Шевченка 1/2, Міський гуманітарний центр при підтримці БО “Пліч-о-пліч”.
Зазначається, що за перебування на дитячому майданчику потрібно зробити символічний донат — 20 грн. За бажанням, дитина може обрати собі іграшку в подарунок.
Пропагандисти поширюють обкладинку британського видання The Independent, на якій буцімто написано: “Україна може стати переносником Mpox для всієї Європи: українська система охорони здоров’я перевантажена пораненими військовими та не готова до нового глобального виклику.”
Однак, це фейк. На оригінальній обкладинці немає такого напису та зображення лікарні. Натомість розміщено фото підлітків і текст, що стосується британських шкіл
Вірус в Україні: фотофейк від рф
Примітка.Mpox (віспа мавп) — це вірусне захворювання, спричинене вірусом мавпячої віспи. Загальними симптомами віспи є шкірний висип або ураження слизових оболонок, які можуть тривати 2–4 тижні, що супроводжуються лихоманкою, головним болем, болями в м’язах, спині, зниженням енергії та збільшенням лімфатичних вузлів. Mpox може передаватися людям через фізичний контакт з інфікованою людиною чи тваринами.
19 серпня пропагандистський Telegram-канал “рука кремля” поширив обкладинку видання за 16.08.2024 з текстом про віспу. До фейкової публікації автор проросійського каналу додав: “Тут з англійських боліт завили, що новомодна віспа мавп може розповзтися по всій Європі через хохлів, які не мають ресурсів займатися епідеміологічною безпекою.”
Ми знайшли оригінал публікації на офіційній сторінці The Independent у Facebook. Однак, на ній абсолютно інший текст: “Учні радіють зростанню успішності у старших класах, але розрив між приватними та державними школами збільшується.” (Students cheer rise in top grades — but gap widens between private and state schools). Також на фоні відсутнє зображення лікарні, натомість розміщена фотографія усміхнених підлітків.
Мавпяча віспа в Україні
У вересні 2022 року в Україні було лабораторно підтверджено перший випадок віспи мавп, після чого фіксувались щекілька. Станом на 2024 рік не зареєстровано жодного випадку захворювання на Mpox в Україні, — про це заявив генеральний директор Центру громадського здоровʼя Михайло Росада в ефірі телемарафону “Єдині новини”. Також Росада додав, що у випадку погіршення епідемічної ситуації будуть вжиті додаткові заходи, як от вакцинація.
Немає жодного зареєстрованого летального випадку захворювання на мавпячу віспу в Україні за попередні роки. Управління Європейської комісії з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоровʼя (HERA) у 2023 році вже передало Україні 10 тис. доз вакцини Jynneos проти Mpox. З урахуванням попереднього досвіду, Міністерство охорони здоров’я розуміє, як реагування у разі виявлення вірусу, щоб запобігти його поширенню по всій країні в майбутньому. У державі є всі ресурси для контролю епідеміологічної ситуації в країні, відтак Україна не може бути місцем поширення вірусу в Європі.
“Додаткової допомоги не очікую. Розраховую на себе”, — каже бахмутянка Ганна, яка наразі проживає у Слов’янську. Опалювальний сезон цьогоріч, як й минулі, буде непростим. На прифронтових територіях, де теплопостачання залежить від щільності російських обстрілів, до холодів готуються завчасно. Слов’янськ — не виняток. Не встиг тут завершитися опалювальний сезон весною 2024, як комунальники розпочали підготовку до наступного.
Як місцева влада допомагатиме пережити зиму 2024/25 років мешканцям прифронтових територій — розглянули на прикладі Слов’янської громади, поспілкувалися з владою та мешканцями міста.
Нова грошова допомога для жителів Донецької області на зиму
У кінці липня 2024 року Мінреінтеграції повідомило, що на опалювальний сезон для прифронтових громад партнери виділили 55 мільйонів доларів США — це понад 2 мільярди гривень. Зазвичай опалювальний сезон в Україні починається у жовтні, однак це залежить й від погодних умов, а для прифронтових територій ще додається факт постійних обстрілів.
Відтак, жителям прифронтових громад надаватимуть:
побутове паливо: в натуральній формі або у грошовому еквіваленті;
допомога в оплаті комунальних послуг.
В уряді зазначили, що програма також передбачає підтримку місць тимчасового перебування для переселенців: ремонт, теплоізоляцію, закупівлю бойлерів, генераторів тощо. На це буде спрямовано близько 5 мільйонів доларів США, тобто понад 204 мільйони гривень.
Водночас, що стосується Донеччини, то від Донецької ОВА наразі публічно не коментують, як готуються до опалювального сезону та які програми підтримки для людей планують. У кінці липня представниця ОВА повідомила, що готується брифінг Лариси Гусєвої, директорки департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА, однак наразі його не провели.
Як готуються до зими у Слов’янську та з якими проблемами зустрічаються
Ганна — бахмутянка, яка зараз проживає у місті Слов’янськ. Жінка каже, що місті вже проводять ремонтні роботи опалювальної системи, ремонти дахів. Водночас у коментарі вона додає, що додаткової допомоги від місцевої влади чи благодійників не очікує, а розраховує на себе.
“Минулого року централізоване опалення розпочали давати у листопаді. Потім у квартирі було нормально. Знаю, що люди у приватних будинках отримували дрова. У місті працювали безкоштовні їдальні у деяких школах, де годували гарячою їжею 1 раз на день 5 днів на тиждень”, — каже Ганна.
Денис Бігунов, також місцевий житель Слов’янська та громадський діяч, до опалювального сезону готується самостійно. Він живе у приватному секторі, тож планує використовувати для обігріву сонячні батареї. Також купив електричну пилу, щоб розпилювати на дрова свої дерева за потреби.
Чоловік додає, що цьогоріч підготовка до військового сезону триває у штатному режимі, цим займається військова адміністрація. Для людей, які вирішили евакуюватися з міста, постала інша проблема — борги за комунальні послуги. Й хоча, фактично, людина може не проживати у своїй квартирі, їй і надалі нараховуватимуть рахунок за теплопостачання. Така проблема не поодинока, пояснює чоловік — мешканці багатоквартирних будинків у місті стикаються з цим повсякчас.
“До мене нещодавно зверталася пенсіонерка, якій заблокували картку за несплату по тепломережі. Вона пішла до компанії тепломережі, їй сказали сплатити борги, а після цього все підключать. Але вона не може оплатити, бо всі її гроші на картці, яка заблокована. Це реальний випадок, який мені особисто телефонували. Тому от ситуація”, — каже місцевий мешканець.
Він додає, що мешканці приватного сектору розраховують на відносно легку зиму, адже газ та світло у людей є, тож все функціонує. Важче жителям багатоповерхівок через нарахування боргів за житлово-комунальні послуги, тому деякі містяни, аби уникнути цього, почали здавати квартири в оренду. Денис має інші клопоти, адже планує обігрівати оселю за допомогою сонячних панелей.
“Я зараз встановлюю інвертор, замовив в Китаї. Також планую придбати сонячні панелі ще додатково. Інвертор зараз подешевше можна купити, та й панелі сонячні трохи подешевшали. Думаю й над тим, щоб встановити камін або зробити твердопаливне опалення — це на крайній випадок. У своєму дворі я продивився всі дерева, які можна про всяк випадок спиляти та заготовити на дрова. Спеціально для цього купив електропилу. Оце в принципі й все”, — ділиться деталями підготовки до зими співрозмовник.
Денис також говорить, що третина сусідів самостійно готується до опалювального сезону, і якщо ще не купують генератори чи інвертори — то вже задумуються над цим. Минула зима 2023-2024 року для міста пройшла без важких випробувань, згадує чоловік, тож люди сподіваються, що так буде й цього року.
Що кажуть у військовій адміністрації?
Слов’янська міська військова адміністрація повідомила нам, що після завершення опалювального сезону у березні 2024 року комунальники почали підготовку до наступної зими.
Зокрема, вже відновили вікна та покрівлю в 72 багатоквартирних житлових будинках. За кошти місцевого бюджету також провели відновлювальні роботи у трьох багатоповерхівках, які були сильно пошкоджені. Наразі продовжують роботи з капремонту покрівель у ще 12 багатоповерхівках.
Також у підготовці до зими допомагають й благодійні фонди. Один з них, “Аваліст”, відремонтував два дахи гуртожитків, які постраждали через російські обстріли.
У самому Слов’янську все працює у штатному режимі: комунальні послуги людям надають, працюють кафе, лікарні та банки. Саме тому коштів на закупівлю палива для видачі населенню не виділяли, пояснюють у Слов’янській міській військовій адміністрації.
Водночас люди, які належати до соціально-незахищених категорій та у будинках яких немає газу, можуть отримати субсидію на тверде паливо.
Субсидія на тверде паливо 2024: як отримати
Отримати субсидію на тверде паливо можуть люди, які використовують для опалення тверде паливо або балонний газ, для цього ви можете звернутися до:
Пенсійного фонду;
місцевого ЦНАПу;
безпосередньо до виконавчої влади вашого села/міста.
З собою потрібно мати заяву про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, а також довідку, яка підтверджує наявність вас пічного опалення або кухонного вогнища на твердому паливі.
Зазвичай розгляд заяви займає 10 робочих днів.
Пункти Незламності у Слов’янську, їдальні та одяг
Найбільш незахищеним верствам населення допомагають:
Данська Рада у справах біженців;
Угорська Рада у справах біженців;
ГО “Право на Захист”.
Благодійна організація “Кора Україна” передала для місцевої ВЦА безкоштовні дрова на опалювальний сезон для незахищених верств населення на 2024/2025 рік. Йдеться про 5 200 м3 деревини. Комунальники розпилюють деревину на дрова та розвозять людям по мікрорайонах міста.
Серед благодійних фондів, які допомагають місту є наступні:
“Солідар. Свіс”;
“Аваліст”;
“Карітас”.
Крім деревини та грошової допомоги від БФ на території громади планують відновити роботу 18 пунктів Незламності, їх відкриють з початком опалювального сезону. Тоді ж почне свою роботу і бригада соціального патрулювання. Усі пункти Незламності забезпечені паливом та генераторами.
З жовтня також відновлять роботу п’ять соціальних їдалень, де можуть безоплатно харчуватися малозахищені верстви населення. Крім того, люди можуть отримати одяг або взяти у пункті роздачі.
Примітка. Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
В Україні працюють центри підтримки переселенців з Селидового. Їх розгорнули за ініціативи керівництва Селидівської громади. У цих осередках переселенці можуть отримати різні види допомоги. Редакція […]
Деякі категорії студентів, які навчаються коштом державного бюджету, мають право на отримання підвищених стипендій. Це стосується і майбутніх бакалаврів, і майбутніх магістрів, і навіть тих, […]
У Львівській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Одеській та Дніпропетровській областях стартував новий проєкт від “Карітас”, який отримав назву REMARKET “Відновлення та розширення можливостей через доступ до ринку […]
Підприємцям Донеччини пропонують релокувати свій бізнес до Кривого Рогу за вигідними умовами. Переселенцям доступні орендні площі зі знижкою, а також можливість створення нового бізнесу за […]