24 лютого під посольство держави-агресора у Варшаві вийшли 20 тисяч мітингарів. «Подобається чи ні — імперія розвалиться», «Народ мій є! Народ мій завжди буде!», «To jest nasza wojna (Це є наша війна)» — ці та інші гасла у другу річницю повномасштабної війни, яку розв’язала Росія в Україні, лунали під посольством держави-агресора у Варшаві.
Мітинг на підтримку України у Варшаві
Загалом 24 лютого відрізок вулиці Бельведерської, де розташована будівля російської амбасади і який півтора роки тому перейменований на Алею жертв російської агресії, вмістив 20 тисяч людей.
Організатори розгорнули під посольством Росії синьо-жовті прапори і мистецьку інсталяцію пам’яті жертв війни — із імпровізованими хрестами і плямами крові, але справжніми іменами і прізвищами людей, чиї життя забрали військові злочинці і їхні ракети. Українці відтворили зруйновані багатоповерхівки й оселі Ірпеня, Херсона, Бучі, Маріуполя, згадали вбитих українських воїнів, знищених полонених, замордованих українців в окупованих містах і катівнях.
Усі воєнні злочини росії знову прозвучали перед вікнами її посольства із тим, аби не забути про жоден з них. Лунали заклики створити спецтрибунал та покарати військових злочинців. Солідарність з українцями засвідчили польські громадські діячі й артисти, журналісти і волонтери.
— Нещодавно я була в Україні й під час тривоги, спустившись до укриття, подумала, що людям, чиї життя може у будь-яку мить обірвати ракетна атака, насправді мало допомагає словесна підтримка і співчуття, – наголосила Наталка Панченко, українська активістка у Польщі, одна із організаторок мітингу, лідерка “Евромайдан-Варшава”.
— Ми потребуємо зброї — не післязавтра, не «найближчим часом», а вже. Адже поки хтось в Європі зволікає, кожен день в Україні продовжують гинути люди. Кожну хвилину, коли кожен рахує свої бюджети, зайнятий виборами або політичними сварками, хтось в Україні гине просто у своєму ліжку. Щодня лунає по кільканадцять повітряних тривог. Кожного дня те, що летить, кудись долітає. Благаємо вас, пробудіться, надішліть Україні зброю: літаки F-16, котрі ми чекаємо ось уже два роки, ракети дальньої дії Taurus, протиповітряні системи для оборони наших міст.
Із закликами допомоги Україні й виділення зброї та амуніції, а також передачі Україні 300 мільярдів євро заморожених російських активів мітинг перемістився до Сейму Республіки Польща. Тут із мітингарями зустрілися посол України у Польщі та представники польської влади.
— Минуло два роки, як Росія показала своє брутальне фашистське обличчя, — звернувся до учасників акції Надзвичайний і Повноважний посол України у Польщі Василь Зварич. — Але насправді війна триває вже десять років. І десять років український народ протидіє російській агресії. Але додає оптимізму, що українці й поляки тут зараз стоять плече до плеча, об’єднані єдиною ціллю — перемогою. І ця перемога буде не лише перемогою України, а й Польщі, й усього цивілізованого світу. Бо підтримка України в цій боротьбі — то підтримка демократичних цінностей. Це війна усього цивілізованого світу, маємо у ній перемогти.
Своє бажання бути на боці Україні і разом протистояти путінській пропаганді, засвідчили представники Сейму Республіки Польща просто перед її будівлею. Мітингарі закликали польську владу зробити все, аби не дозволити російській пропаганді зіпсувати українсько-польські відносини. Разом із тим — і пришвидшити вирішення проблем на спільному кордоні.
— Україна не сама, ми з вами кожного дня, і нема держави, котра б так добре не розуміла ваші проблеми, — звернулася до присутніх Маршалкиня (спікерка) сенату Малгожата Кідава-Блонська. — Це не лише війна оборони території вашої країни, а ще й війна цінностей. Ми захищаємо ці цінності, ви зараз гинете за них, тому ця підтримка вам необхідна. Ми разом боремося за безпечний світ, Європу та вільну Україну.
— Брати і сестри, два роки сміливий український народ всупереч всім мудрагелям на цілому світі кров’ю платить за нашу безпеку, — заявив Міхал Камінський, Віцемаршалок Сенату Польщі. — Я хочу схилити голову і подякувати українському народові за те, що він протягом двох років платить найвищу ціну за безпеку і волю Європи. Хочу сьогодні подякувати кожному українському батькові, українській матері, котра щоденно перевіряє відомості, чи їхня дитина жива. Я дякую кожному, хто ухвалив важке рішення – взяв до рук зброю і пішов воювати на фронт. Я гордий, що серед тих, хто воює, є також поляки. Їхня кров і кров українці, пролита у цій війні, не пройде марно.
— Для кожного поляка не може бути важливішої мети, аніж перемога України у цій війні, — продовжив Камінський. — Уся наша історія показує, що спочатку російський деспотизм забирає волю наших братів і сестер на сході, а потім забирає у нас. Маємо спільного ворога, спільні цінності, і ніхто не зможе нас розділити. Після другого року війни, після моря пролитої української крові звідси, із Варшави, треба ясно і виразно сказати: «Руки геть від польсько-української дружби, руки геть від нашого братерства».
Мітинг у Варшаві закінчився спільними запевненнями боротьби зі спільним ворогом і виконанням Гімнів Польщі й України.
Матеріал підготовлено за допомоги MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine.
Читайте також:
- 2 роки російського терору: як рф знищує Донеччину
- Лютий, який неможливо забути: 7 історій бахмутян до річниці вторгнення
- Рік битви за Бахмут: як змінилися наші території
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!