США призупинили військову допомогу Україні: як це рішення вплине на ЗСУ

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:30, 5 Березня 2025
Військова допомога Україні / фото Бахмут IN.UA

4 березня 2025 року в США з’явився наказ, який повністю призупинив постачання військової допомоги Україні. Це рішення було ухвалено невдовзі після суперечки президентів США та України в Овальному кабінеті.

Детальніше про те, як рішення влади США вплине на перебіг війни та чи є альтернатива американській допомозі, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Військова допомога від Америки: чому Дональд Трамп заморозив її

4 березня 2025 року президент США Дональд Трамп наказав призупинити всю військову допомогу Україні. Це рішення ухвалили незадовго після суперечки з Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.

Рішення стосується не тільки майбутньої військової допомоги від США, але й тої, що вже була на шляху до України. Наприклад, станом на сьогодні деякі види допомоги знаходяться на транзитних складах у Польщі, повідомляв Укрінформ з посиланням на Дональда Туска, главу польського уряду.

За словами речниці Білого дому Керолайн Левітт, рішення про відновлення допомоги залежить лише від волі Дональда Трампа.

Керолайн Левітт / фото Вікпедія

Джо Байдена більше немає в цьому Овальному кабінеті. Ми більше не збираємося просто виписувати порожні чеки на війну, яка йде дуже далеко, без реального тривалого миру. І це те, чого хоче президент“, – наголосила прессекретарка Білого дому.

При цьому ввечері 4 травня віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що відновлення постачання допомоги Україні таки можливе. Для цього, за його словами, Київ має “сісти за стіл переговорів”

Інший коментар щодо цього дав старший радник президента США Джейсон Міллер. За його словами, рішення Трампа щодо призупинення постачання зброї — це ключ, який дозволить посадити за стіл переговорів обидві сторони військового конфлікту. Для цього він активно використовує метод “пряника” та “батога”.

Джейсон Міллер / фото Вікіпедія

Дональд Трамп — це єдина людина у світі, яка говорить про припинення смертей в Україні. Іноді лідери можуть використовувати метод “пряника”, а інколи — й метод “батога“, — сказав Міллер, коментуючи рішення президента США.

Він додає, що заморожування військової підтримки однієї зі сторін війни — це важка артилерія, яка дозволяє донести погляд Дональда Трампа на ситуацію до президента Володимира Зеленського:

Трамп хоче припинити війну та вбивства. Зеленський має повернутися за стіл переговорів“, — резюмував Міллер.

Реакція України

Patriot / фото REUTERS

Рішення про припинення допомоги — одна з найобговорюваніших новин в Україні, яка отримала безліч коментарів від представників влади, зокрема й від очільника країни, Володимира Зеленського.

Президент України розібрав рішення свого американського колеги у вечірньому зверненні до українців. Він вже доручив керівникам різних відомств отримати від США офіційну інформацію про долю військової допомоги для України.

Він додав, що Україні не один тиждень отримували різні сигнали щодо підготовки заморозки допомоги. За його словами, вже був прецедент її зупинки раніше.

Володимир Зеленський Крим, мобілізація вибори в Україні
Президент України Володимир Зеленський / фото ОП

Була зупинка гуманітарної допомоги, енергетичної. Також була вже й зупинка військової допомоги – наприкінці січня, але тоді все вдалося швидко відновити. Ми бачили ризики. Тому наші служби – і військові, і спеціальні служби – встигли напрацювати алгоритми дій за будь-якого розвитку ситуації. Зараз не 22 рік. Зараз наша стійкість вища. Ми маємо засоби захисту. Але для нас важливі нормальні, партнерські відносини з Америкою для реального закінчення війни. Ніхто з нас не хоче нескінченної війни“, — підкреслив Володимир Зеленський.

Більш детальне пояснення дав редактор військово-аналітичного порталу Defence Express Олег Катков у коментарі “Суспільному”. За його словами, Україна може втратити до 30% усього озброєння, яке сьогодні використовують ЗСУ. Наразі 40% усього озброєння в арсеналі ЗСУ було виготовлене в Україні. Трохи понад 10% — це зброя, яку військові отримали безпосередньо зі США та європейських союзників із дозволу Вашингтона. Ще майже 30% складає озброєння європейських країн, яке також значною мірою залежить від дозволу США на реекспорт.

Якщо ми розглядаємо максимально песимістичний з усіх песимістичних сценаріїв, які можливо просто уявити, бувши максимальним песимістом у світі, то так. Якщо увімкнути здоровий реалізм, то ситуація виглядає, що Україна має отримати те, що було при Байдені оголошено. І це нам у будь-якому випадку дозволить не відчувати критичну залежність від США певний час“, — сказав Катков.

Винищувач F-16 / фото Вікіпедія

Катков додав, що Україна залежить від США в частині використання та зберігання деякої номенклатури, зокрема, він виділив наступні категорії:

  • винищувачі F-16;
  • бронетехніка — М113, Stryker, MRAP, MaxxPro;
  • РСЗО – HIMARS та ракети до нього;
  • ракети та бомби — HARM та JDAM;
  • протипіхотні міни, снаряди дистанційного мінування та інші види вибухового озброєння.

Чи є альтернатива американській зброї

Постачання зброї / фото Міністерство оборони США

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк повідомив, що українська сторона аналізує можливі наслідки та розглядає альтернативні варіанти отримання озброєння.

За його словами, ситуацію необхідно розглядати комплексно:

  • по-перше, треба оцінити, які саме програми можуть бути зупинені, адже деякі з них уже наближаються до завершення;
  • по-друге, важливо проаналізувати можливості закупівлі або отримання аналогічного озброєння від європейських партнерів, оскільки відповідні програми заміщення вже діють;
  • по-третє, Україна має досвід адаптації до тимчасового призупинення американської військової підтримки, тож готова працювати в умовах змін.

Подоляк підкреслив, що наразі проводиться ретельний аудит щодо наявної зброї та тієї, яку можна виробити в межах партнерських співробітництва, що можна замінити.

Альтернативи українського виробництва

Пояснення щодо альтернатив саме від українських виробників дав міністр оборони Рустем Умєров у інтерв’ю Forbs. За його словами, оборонна промисловість країни значно розвинулась з моменту початку війни у 2022 році.

У 2024 році завдяки співпраці з Мінстратегпромом та бізнесом українська оборонна промисловість досягла значного зростання. Якщо у 2022-му її потенціал оцінювався в 1 мільярд, то у 2025-му цей показник сягнув 35 мільярдів доларів“, — пише Умєров.

Він підкреслює, що ця сума співмірна з міжнародною допомогою, яка була надана Україні з боку союзників у 2024 році. 

Виробництво 155-мм самохідних гаубиць зросло втричі порівняно з 2023 роком, випуск броньованих транспортних засобів – у п’ять разів, боєприпасів — у 2,5 раза, а протитанкових керованих ракет — удвічі“, — зазначає міністр оборони.

“Паляниця” / фото Максим Глушак

Великий крок Україна зробила в категорії виробництва БПЛА та РЕБ. За словами міністра, 96% дронів, які використовують українці на фронті, були виготовлені в України власним виробництвом. Ще 5% припадає на засоби РЕБ.

У 2025 році виробничі потужності дають змогу випускати до 4,5 млн дронів, зокрема 700 000 морських і 35 000 далекобійних. Їхня ефективність уже підтверджена на полі бою: завдяки морським дронам Україна знизила бойовий потенціал чорноморського флоту РФ на 30%, а далекобійні БПЛА лише цього року уразили понад 300 цілей у глибині Росії, підтверджуючи нашу спроможність змінювати правила гри на полі бою“, — резюмує Умєров.

Масштабне виробництво зброї продовжується й з іншими номенклатурами. Так, в Україні йде активна розробка ракетної програми, в межах якої вже налагоджене виробництво крилатих ракет типу Р-360 “Нептун” для ураження цілей на великих відстанях. Це ж стосується й впровадження альтернатив класичним ракетам у вигляді реактивних дронів “Паляниця”, “Рута” та “Пекло”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ВПО можуть долучитися до обговорення законопроєкту №11161 про компенсацію за житло на ТОТ

Валентина Твердохліб 12:30, 31 Березня 2025
обговорення
Зруйноване житло в окупованому Бахмуті / фото росджерела

У середу, 2 квітня, відбудеться обговорення законопроєкту №11161 про компенсацію за житло на ТОТ. Воно проходитиме онлайн у прямому ефірі.

Про це повідомляє Асоціація молодих ВПО України.

Обговорення законопроєкту №11161: як долучитися

У середу, 2 квітня, відбудеться прямий ефір щодо законопроєкту №11161 та механізмів компенсації житла для ВПО. Законопроєкт, який передбачає механізм компенсації за житло на тимчасово окупованих територіях, був підтриманий Верховною Радою 19 грудня 2024 року. Та закон так і не запрацював, оскільки вже три місяці очікує на підпис президента. Активісти навіть створили петицію із закликом підписати закон, яка зібрала понад 25 тисяч підписів.

Під час прямого ефіру відбудеться обговорення поточної ситуації з ухваленим законопроєктом та будуть надані відповіді на запитання людей.

Учасники ефіру зможуть:

  • поставити питання авторам законопроєкту;
  • дізнатися актуальну інформацію про статус законопроєкту;
  • обговорити важливість компенсаційного механізму.

Спікерами обговорення будуть народний депутат України Артур Герасимов і бахмутський активіст, ініціатор закону Аркадій Петросян.

Ефір відбудеться 2 квітня о 16:00. Долучитися до нього можна:

Також ви можете залишити свої запитання для обговорення за посиланням.

Нагадаємо, що раніше редакція “Бахмут IN.UA” зібрала в бахмутян запитання щодо закону №11161. Серед питань, які турбують найбільше — подання заяви, отримання компенсації за квартиру на кілька власників, коефіцієнт вартості житла для Донецької області тощо. Відповіді на найактульніші питання шукайте в нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

14 300 гривень від Карітасу: хто і як може отримати

Валентина Твердохліб 11:40, 31 Березня 2025
карітас
Проєкт REMARKET / фото “Карітас Україна”

Благодійна організація “Карітас” реалізує програму REMARKET для підтримки бізнесу. В межах проєкту бізнеси можуть працевлаштувати ВПО та отримати за це 14 340 гривень доплати протягом трьох місяців.

Про це повідомляє “Карітас Коломия”.

Підтримка бізнесу від Карітас

Благодійна організація “Карітас” реалізує проєкт REMARKET. Його головна мета — підтримати бізнеси і надати роботу ВПО.

Проєктом передбачено до 2027 року покращити бізнес-операції, стійкість та можливості генерувати доходи підприємств, власниками яких є ВПО і члени громад, які приймають ВПО. Також планується підвищити доходи щонайменше тисячі ВПО, забезпечивши їх сталу зайнятість.

Проєкт REMARKET працюватиме до 31 липня 2027 року. Роботодавці, які працевлаштовують ВПО, можуть отримати 14 340 гривень на місяць за кожного працівника з вразливих категорій. Виплати триватимуть протягом трьох місяців.

Проєкт REMARKET: умови участі

Проєкт REMARKET працює у

  • Львові;
  • Одесі;
  • Дніпропетровській області: Дніпровська громада плюс релоковані громади (Бахмутський район, місто Рубіжне, Маріупольський район, Мелітопольський район), Підгородненська, Новомосковська, Сурсько-Литовська громади;
  • Хмельницькій області;
  • Коломиї Івано-Франківської області.

Учасниками проєкту можуть стати:

  • ВПО;
  • місцеві жителі, які прямо чи опосередковано постраждали від війни;
  • репатріанти (ред. ті, що повернулись на Батьківщину);
  • ветерани.

Категорії вразливості:

  • родини, яку очолює одна людина;
  • родини у складі яких є люди з інвалідністю або важкими чи хронічними захворюваннями;
  • молодь без досвіду роботи;
  • люди віком від 50 років;
  • люди з низьким рівнем доходу;
  • багатодітні родини;
  • родини з вагітною жінкою або матір’ю дитини до трьох років.

Як взяти участь у проєкті

Якщо ви роботодавець, заповнюйте анкету за посиланням.

Контактна інформація для запитань за телефонами: +380 (67) 342 9499, +380 (67) 153 7758.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ВПО можуть долучитися до обговорення законопроєкту №11161 про компенсацію за житло на ТОТ

У середу, 2 квітня, відбудеться обговорення законопроєкту №11161 про компенсацію за житло на ТОТ. Воно проходитиме онлайн у прямому ефірі. Про це повідомляє Асоціація молодих […]

карітас

14 300 гривень від Карітасу: хто і як може отримати

Благодійна організація “Карітас” реалізує програму REMARKET для підтримки бізнесу. В межах проєкту бізнеси можуть працевлаштувати ВПО та отримати за це 14 340 гривень доплати протягом […]

часів яру

Росіяни показали дитину, яку, ймовірно, вивезли з Часів Яру

Російські пропагандистські джерела опублікували ролик зі свідченнями жінки, яка, нібито, переховувала дитину в місті Часів Яр. “Евакуйована” жінка стверджує, що добровільно тримала дитину в небезпеці, щоб виїхати […]

просування

На Донеччині російські війська просунулись одразу на двох напрямках: карта

Російська армія має просування на Новопавлівському і Торецькому напрямку фронту. Окупанти пройшли вперед у селищі Розлив і біля села Пантелеймонівка. Про ситуацію на фронті розповідає […]

Як пройти фізичну ідентифікацію для отримання пенсій: деталі

Нещодавно в Україні ухвалили зміни, які спростили процедуру отримання пенсій для деяких категорій громадян та громадянок, зокрема, тих, хто має статус ВПО чи проживає на […]

12:00, 30.03.2025 Скопіч Дмитро