Спогади містян: як звільняли Бахмут від німецько-фашистських загарбників у 1943 році

Микола Ситник 14:52, 29 Жовтня 2023
Будівля
Рештки будівлі на місці Центральної поліклініки Бахмута / фото Бахмутського краєзнавчого музею

Щороку 28 жовтня в Україні відзначають День визволення від німецько-фашистських загарбників під час Другої світової війни. Вигнання нацистів з України тривало майже 700 днів. 18 грудня 1942 року був визволений перший населений пункт — село Півнівка, що на Луганщині. Останнім, 23 листопада 1944 року, радянські війська звільнили місто Чоп на Закарпатті. Бахмут деокупували 5 вересня 1943 року.

Бахмутянка Світлана Сікварова опублікувала в соцмережі спогади містян про звільнення міста та фото з фондів Бахмутського краєзнавчого музею.

Деокупація Бахмута в 1943 році

Краєзнавиця Світлана Сікварова зауважила, що Бахмут звільняла 3-я гвардійська армія під командуванням генерал-лейтенанта Д. Лелюшенка. 5 вересня до неї приєднався 23-й танковий корпус генерал-лейтенанта Ю. Пушкіна.

Танкісти увійшли до міста на світанку з північно-східного боку і побачили його в диму й вогні пожеж. 266-а і 259-а стрілецькі дивізії завершили визволення Бахмута. За мужність і героїзм їм було присвоєно почесне найменування Артемівських,

Світлана Сікварова // краєзнавиця

Мешканець Бахмута Володимир Пильчик згадує про звільнення міста-фортеці: 

«До літа 1943 року панування у повітрі нашої авіації стало абсолютним. Дійшло до того, що довелося спостерігати таку картину: дев’ятка наших Пе-2 (ред. радянський двомоторний бомбардувальник) на польоті зі сходу на захід пройшла все місто, обвалила бомбовий вантаж на польовий аеродром німців і тим же шляхом повернулася на схід. Водночас жодна зенітка в місті не «тявкнула».

Влітку цього року почастішали облави людоловів, окупанти лютували, викрадали молодь до Німеччини. Проте вони почували себе далеко не так самовпевнено, як це було у 1941-42 роках. Ми знали, що фронт наближається, і чекали на звільнення. Нарешті настав серпень, момент звільнення наблизився впритул, ще більше чинили облави, німці почали палити і підривати місто.

Будівля
Пошкоджені будинки на розі вулиць Горбатова та Сибірцева / фото Бахмутського краєзнавчого музею

Весь перший день і половину наступного у місті практично не було видно визволителів. Тільки зрідка промайнуть один чи два-три наші бійці і знову нікого не видно. Було незрозуміло від кого ж три доби йшли сили німецької армії, виникала тривога: чи це не тимчасове звільнення. 

У другій половині другого дня ситуація прояснилася. На захід покотився безперервний потік Червоної армії. У цьому потоці зрідка можна було побачити гужовий транспорт. Танк за танком, сотні бойових машин, автомобілі з гарматами на причепі. Жодного підрозділу в пішому строю.

Частини, що не вміщалися на залізничний переїзд, повертали на стадіон, де миттєво розгорталися похідні кухні, годували солдатів, і щойно в колонах, що рухалися, утворювався розрив, втягувалися в цей проміжок і продовжували рух на захід. Так тривало три доби. Стало зрозуміло — поверненню окупації не бувати».

Наслідки війни

Світлана Сікварова підкреслила, що Україна втратила у війні, включаючи вбитих, померлих від голоду і хвороб, жертв концтаборів, депортованих, евакуйованих, вимушених емігрувати — до 14 мільйонів людей. 40 відсотків свого економічного потенціалу, що складає 42 відсотки від матеріальних втрат всього Радянського Союзу.

Наслідки тієї війни для нашого міста незчисленні і болючі. Деякі з них відображені на фото з фондів Бахмутського краєзнавчого музею,

Світлана Сікварова // краєзнавиця з Бахмута

Будівля
Будівля колишньої жіночої гімназії на вулиці Горбатова. Пізніше тут була школа, №3 та Управління освіти / фото Бахмутського краєзнавчого музею

Американський дослідник сучасної історії Едгар Сноу переконаний, що «жодна інша країна Європи не постраждала більше від глибоких ран, нанесених своїм містам і селам, своїй промисловості, сільському господарству, людській силі, як Україна».

Він також додав: «Те, що дехто намагається зобразити як «російську славу», було в багатьох аспектах українською війною».

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Презентували книгу про український театр у Бахмуті: історія сцени крізь війну і час

Семаковська Тетяна 17:00, 23 Травня 2025
Презентація книги / скриншот

23 травня серед освітян відбулася презентація книги Володимира Суткового “І був театр”, яку автор присвятив зародженню й становленню театрального мистецтва в Бахмутському регіоні, а також діяльності українського театру в місті.

Редакція Бахмут IN.UA відвідала презентацію та ділиться найцікавішим.

Книга про Бахмут, “І був театр”

Книга “І був театр: історія українського театру в місті Бахмут” — це дослідження бахмутського краєзнавця Володимира Суткового про розвиток театрального мистецтва в Бахмуті. У ній автор розповідає про появу й розвиток українського театру в місті — від другої половини XIX століття до сучасності. Особливу увагу він приділяє періоду після Другої світової війни до 1962 року, коли театр був найбільш активним.

Як зазначив автор під час презентації, робота над книгою розпочалася ще у 2020 році. В її основу лягли численні архівні матеріали з бібліотек Києва, Дніпра, Харкова та Бахмута, особисті справи, газетні вирізки, а також спогади людей, які мали стосунок до діяльності бахмутського театру — зокрема, знайомих та родичів акторів.

Окрім документування й аналізу історії театру, Володимир Сутковий мав на меті дати аргументовану відповідь на російські наративи. Особливо на ті культурні твердження, які використовує російська пропаганда для виправдання окупації Донеччини.

Книга не надходила до широкого продажу — автор поширював її власноруч.

В коментарі редакції Бахмут IN.UA Володимир Сутковий вказав, що продовжить роботу над темою театрального мистецтва в Бахмуті та до кінця року розпочне створення другої редакції книги. Вона поєднає вже описану інформацію з новими фактами та історіями причетних до функціонування театру.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут архівний: як у 2016 році місто відзначало День вишиванки

Семаковська Тетяна 15:35, 15 Травня 2025
Учасниці Дня вишиванки у 2016 році / фото Бахмут IN.UA

У 2016 році в Бахмуті відбулося дефіле вишиванок, до якого могли долучитися усі охочі. Святкову ходу присвятили Дню вишиванки в Україні, котрий у тому році відзначали 19 травня.

Редакція Бахмут IN.UA згадує, як саме пройшло міське дефіле вишиванок у Бахмуті у 2016 році.

Дефіле вишиванок у Бахмуті, 2016 рік

19 травня 20216 року в центрі Бахмута відбулося святкування Дня вишиванки. Воно супроводжувалося різноманітними активностями для містян та гостей міста, серед яких був телеміст ”Бахмут-Київ”, різноманітні майстер-класи від іменитих майстрів з гончарної майстерності, виготовлення святкових листівок, ляльок-мотанок та інших атрибутів української культури. Проте, головною подією дня стало масштабне дефіле вишиванок.

Дефіле вишиванок відбулося у самому біля Алеї Троянд. Учасники продемонстрували традиційний український одяг у сучасному стилі. Подія об’єднала громаду навколо національної спадщини та підтримки української культури.

Учасники та учасниці дефіле / скриншот
Кожен вихід учасників супроводжувався розповіддю про вбрання / скриншот
У дефіле брали участь різні майстри вишивки / скриншот
Особливістю події була демонстрація вишиванок з сіл Бахмутського району / скриншот
Вишиванки / скриншот
Вишиті сорочки та сукні / скриншот
Українські строї / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Презентували книгу про український театр у Бахмуті: історія сцени крізь війну і час

23 травня серед освітян відбулася презентація книги Володимира Суткового “І був театр”, яку автор присвятив зародженню й становленню театрального мистецтва в Бахмутському регіоні, а також […]

Бахмут архівний: як у 2016 році місто відзначало День вишиванки

У 2016 році в Бахмуті відбулося дефіле вишиванок, до якого могли долучитися усі охочі. Святкову ходу присвятили Дню вишиванки в Україні, котрий у тому році […]

День захисту дітей 2025: історія свята та традиції

День захисту дітей, який традиційно відзначають 1 червня, у 2025 році набуває особливого значення на тлі соціальних і гуманітарних викликів, що постали перед українськими дітьми. […]

12:00, 10.05.2025 Скопіч Дмитро

Зі скромної філії у потужний навчальний заклад: як з’явилася Бахмутська автошкола

Бахмутська автошкола ТСОУ (Товариство сприяння обороні Україні) — відомий навчальний заклад, у якому виховували не одне покоління водіїв. Цього року йому виповнилося 65 років. Детальніше […]

10:00, 10.05.2025 Скопіч Дмитро

“Для росіян 9 травня — це фетиш”: історик Роман Кабачій пояснив культ російського победобєсія

9 травня для росії ніколи не було днем скорботи за мільйонами загиблих у Другій світовій — натомість воно перетворилося на головний ритуал державної ідеології, що […]