Що відомо про затриманого СБУ Владислава Лук’янова і як він пов’язаний з Бахмутом (Оновлено)

Марія Носуля Носуля Марина 09:49, 15 Квітня 2024
Депутат БМР Владислав Лук’янов
Ілюстрація Бахмут IN.UA

10 квітня стало відомо про затримання колишнього депутата-регіонала Владислава Лук’янова, про це повідомили у Службі безпеки України: “Після захоплення частини регіону фігурант пішов на співпрацю з ворогом, надав фсб повний доступ до наявного обладнання, що дозволило російській спецслужбі контролювати інтернет-активність місцевого населення, також публічно виправдовував збройну агресію рф”. Наразі Лук’янову оголосили підозру. 

Оновлено. Після виходу матеріалу до нас звернулися з групи компаній VESCO, до якої зараз належить Часівоярський вогнетривкий комбінат, з проханням внести зміни до матеріалу, адже інформація щодо того, що Владислав Лук’янов є керівником цього комбінату не є актуальною станом на зараз.

Нам повідомили, що Лук’янова звільнили з посади радника генерального директора у листопаді 2021 року, і “він не є співзасновником АТ “Часівоярський вогнетривкий комбінат” (ЧВК), він був одним з акціонерів підприємства після проведення приватизації” – Руслан Симоненко, Генеральний директор АТ “Часівоярський вогнетривкий комбінат”. Під час підготовки матеріалу ми користувалися порталом “Юконтрол”, де був зазначений історичний зв’язок Владислава Лукянова з Часівоярським комбінатом. А його прямі родичі були вказані засновниками. Редакція оновлює матеріал 15 квітня 2024 року згідно із редакційною політикою.

Співпраця з бойовиками “днр”, держдума та Партія регіонів

Владислав Лук’янов — уродженець Костянтинівки, Донецької області член Партії регіонів з 2007 року, народний депутат України 5-го, 6-го і 7-го скликань, та колишній заступник голови Комітету з питань фінансів і банкової діяльності (2007).  

Лук'янов
Лук’янов “за референдум” / фото з відкритих джерел 

У 2014 році Лук’янов брав участь у захопленні бойовиками міськради у Харцизьку, підтримував референдум про приєднання Донбасу до так званої “новоросії”, був учасником засідання держдуми рф, про це йдеться у реєстрі зрадників країни руху “Чесно”: 

Лук'янов у реєстрі
Лук’янов у реєстрі зрадників / скриншот “Чесно”

Про “подвиги” Лукянова у 2014 році повідомляв також журналіст Денис Казанський: 

Facebook Дениса Казанського
Facebook Дениса Казанського / скриншот 

“13 квітня 2014 року Лук’янов разом із натовпом козаків, гопників та російських “туристів” брав участь у захопленні міськвиконкому в Харцизьку. Тоді після заходу до Слов’янська угрупування Гіркіна подібні захоплення пройшли по всій області, і Харцизьк не став винятком.

Того дня із захопленої будівлі було зірвано українські прапори, а замість них було вивішено символіку “днр”. Лук’янов виступав на мітингу під прапорами сепаратистів, підтримував референдум щодо відділення Донбасу від України, розповідав про те, як застерігав бійців ЗСУ застосовувати силу проти “свого народу” тощо.

Чесно кажучи, думав, що цей персонаж сидить десь у Криму чи Росії, але ні. Виявляється, Лук’янов спокійно живе в ненависному йому Києві, від якого він сам закликав відокремлюватися. На додаток — тепер Лук’янов хоче пролізти до громадської ради при КМДА і таким чином брати участь в управлінні столицею.

Виступав під прапорами “днр”, розпалив конфлікт, стравив співгромадян і втік із Донбасу. Нехай інші тепер страждають і живуть у резервації.

Дивно. Здавалося б, домігся чоловік свого. Захистив Харцизьк від бандерівців, українізації, вишиванок тощо. Так і їдь туди, насолоджуйся життям. Ти ж хотів руський мір, ось же він. Але ні. 

Чомусь Лук’янов не хоче жити в “республіці” і працювати в “народній раді днр”, а їде до Києва, до “хунти” та “фашистів”.

Після того Лук’янов продовжив політичну та підприємницьку кар’єру в Україні. 

Бахмутський депутат і Миротворець

Не зважаючи на прихильність до бойовиків так званих “республік” у 2014 році, Лук’янову вдалося стати депутатом Бахмутської міської ради 7 скликання на місцевих виборах у 2020 році від проросійської опзж:

Лук'янов у списку депутатів Бахмута
Лук’янов у списку депутатів Бахмута / скриншот сайту міськради

У коментарі редакції Бахмут IN.UA пресслужба Бахмутської міської ради повідомляла, що Лук’янов є чинним депутатом, адже не складав своїх повноважень. 

Проте після 2022 року, за словами депутатки міськради Світлани Шабаліної, Лук’янова на сесіях не було: “Є й депутати, які не з’являються на сесіях та не беруть участі у допомозі територіальній громаді. Наприклад, я не бачила Лук’янова. Він з’являвся напевно лише на перших 2 сесіях. Також не бачила на сесіях деяких депутатів від “опзж”, яких завезли з Верховної Ради, вони не місцеві. Вони отримали свої посвідчення, і більше ми їх не бачили”.

На перших засіданнях Бахмутської міської ради 7 скликання Лук’янов був присутнім:

сесія Бахмутської міськради
1 сесія Бахмутської міськради 7 скликання / скриншот 

Та навіть увійшов тоді до складу постійної комісії з питань економічного розвитку бюджету та регуляторної політики. 

Ще під час передвиборчої кампанії, наприкінці вересня 2020 року Лук’янов встиг “засвітитися” на проплаченому мітингу проти завищення тарифів комунального підприємства “Бахмут-вода”. Організаторами були представники ОПЗЖ і платили  мітингувальникам, яких напередодні привезли автобусами, по 400 гривень за дві години “протестування”, про це писали у Вільному радіо. 

Зрештою, “мітингувальники” на чолі з Лук’яновим прийшли з вимогами до керівництва КП “Бахмут-вода”, де регіонал висловлював незадоволення якістю води у місті:

Лук'янов
Лук’янов “мітингував” проти Бахмут-води / скриншот, Facebook-сторінка Бахмут-вода

За рік до того, як стати Бахмутським депутатом, у червні 2019 регіонал потрапив до бази Миротворець: 

Лук‘янов у реєстрі Миротворця
Лук‘янов у реєстрі Миротворця, 2019 / скриншот

Металургія, ЗМІ та зв’язок з окупованими територіями 

Крім політичної діяльності, Лук’янов та його родина також є керівниками та бенефіціарами кількох підприємств, що знаходилися в тому числі й у Бахмуті та районі. Про це дізнаємося з порталу “Юконтрол”.

Лук’янов є бенефіціаром (тобто одним з осіб, що отримують прибуток від підприємства чи організації) у Бахмутській газеті “Собитія”. Редакція цієї газети своєю чергою є дочірнім підприємством товариства з обмеженою відповідальністю “ФІНФОРТ-ТРЕЙДИНГ”, що зареєстроване у Донецьку і спеціалізується на забезпеченні провідного електрозв’язку. Тут регіонал вже і кінцевий бенефіціарний власник (контролер) і один із засновників. Чи не тому в Бахмуті довгий час газета продовжувала виходити друком російською, попри зауваження читачів та дію закону про мову?

Товариство “ФІНФОРТ-ТРЕЙДИНГ” входить до товариства з обмеженою відповідальністю “ФІНФОРТ”, теж зареєстроване у Донецьку, з Лук’яновим на чолі. Серед засновників тут також брат Лук’янова — Володимир, а ще Наталія Єфімєнко, що зареєстрована у російському Владівостоку. 

Вже зазначений “ФІНФОРТ” спеціалізується на оптовій торгівлі та наданні автівок в оренду та пов’язаний і з заводом “Часовоярські автобуси”, і “Горлівським м’ясокомбінатом”, і з “Дружківським рудоуправлінням”, бенефіціаром якого є Рінат Ахметов. Пов’язаний “ФІНФОРТ” Лук’янова і з ДТЕК “Донецькі електромережі”, зареєстрованими у Покровську, а також зі скандальним “Донбасенерго”. 

Телерадіокомпанія “АРТ-ТБ”, що перебувала в Бахмуті та з 2000 року діяла як один із центральних телеканалів Бахмутського району теж у власності Владислава Лук’янова, тут він і один із засновників, і кінцевий бенефіціар.

Зареєстрований у Бахмуті також відокремлений підрозділ організації “Земляцтво рідний Донбас”, де Лук’янов — керівник. На чолі ж всеукраїнської організації “Земляцтво рідний Донбас” — регіонали Тетяна Бахтєєва, Валентин Ландик, Віктор Смирнов та Валерій Коновалюк. 

Владислав Лук’янов також є керівником в акціонерному товаристві “ЧАСІВОЯРСЬКИЙ ВОГНЕТРИВКИЙ КОМБІНАТ”. Його діти — Лук’янов Артем і Лук’янова Дар’я, а також брат — Лук’янов Володимир Валентинович є співзасновниками комбінату. 

Комбінат належить до “Систем Кепітал Менеджмент”, куди входять підприємства гірничого, металургійного, енергетичного, машинобудівного, фінансового, медіа та інших секторів економіки (загалом понад 100 підприємств в Україні та світі). Основні активи — підприємства важкої промисловості, зокрема холдинг “Метінвест” і ДТЕК.

Ключовою особою СКМ є Рінат Ахметов. Він же є бенефіціаром Часовоярського вогнетривкого комбінату. 

Статки та нерухомість 

У 2020 Лук’янов подавав декларацію як голова наглядової ради у “Часовоярському вогнетривкому комбінаті”. Згідно з нею він мав дві квартири у Києві площею 79,8 та 131 кв.м: 

Декларація
Декларація Лук’янова, житло / скриншот

Також дві квартири по 85,4 кв.м та 233,2 кв. м та гараж у Донецьку: 

Декларація
Декларація Лук’янова, нерухомість / скриншот

Станом на зараз у володінні Лукянова 7 об’єктів нерухомості: 

Нерухомість Лук’янова
Нерухомість Лук’янова / скриншот Юконтрол

Загалом, попри своє минуле, діяльність у 2014 році та після того, ось повний список пов’язаних з Лук’яновим підприємств, а також таких, якими володіє “регіонал”: 

Організації, підприємства та комбінати, пов’язані з “регіоналом” Лук’яновим / скриншот Юконтрол

За даними СБУ, Лук’янову наразі повідомили про підозру за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України: виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників. Йому загрожує тюремне ув’язнення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Доставка гуманітарки за 500 тисяч: що купують відомства Бахмута і району у березні та квітні 

Марія Носуля Носуля Марина 11:00, 4 Травня 2025

Поштові перевезення на 300 тисяч гривень, оренда приміщень на 245 тисяч гривень та доставляння гуманітарки на понад 500 тисяч гривень, що ще купують відомства Бахмутського району у березні та квітні 2025 року, аналізуємо закупівлі на порталі Прозорро. 

Бахмут, закупівлі

На початку березня Соледарська міська рада придбала 1500 літрів дизельного пального та 1000 літрів бензину загальною вартістю 131 тисячу гривень.

1700 літрів дизельного пального купували також для Управління соцзахисту Соледарської міськради, це вартувало понад 89 тисяч гривень.  

Управління освіти Торецької МВА у березні оплатило послуги оренди нежитлового приміщення соціально-реабілітаційного хабу, це коштувало 245 тисяч гривень до грудня 2025 року. 

Футболки з символікою міста на 57 тисяч гривень замовила Часовоярська МВА у квітні. Йдеться про 200 сувенірних футболок, середньою вартістю 285 гривень за штуку. 

Послуги з доставляння гуманітарної допомоги

50 тисяч гривень вартували Часовоярській МВА послуги поштових перевезень великогабаритних відправлень Новою Поштою у березні.  

На початку квітня поштові послуги  вартістю 64 тисячі гривень оплатив Бахмутський соцзахист, але вже Укрпоштою. 

Управління соціального захисту населення Торецької МВА витратило на поштові перевезення Укрпоштою  у квітні 198 тисяч гривень. Сюди входять кур’єрські доставлення посилок, великогабаритні та великовагові відправлення та інші поштові послуги.

Доставляння гуманітарної допомоги для ВПО Торецької громади від благодійних фондів на хаби та центри підтримки у Київській області вартували Торецькому соцзахисту понад 79 тисяч гривень. Такі ж послуги у соцзахисті замовляли й для розвезення гуманітарної допомоги у центри підтримки по Дніпропетровській області, це вартувало 112 тисяч гривень, та для Черкаської області, що обійшлося у 316,8 тисячі гривень.  

Управління соцзахисту Бахмутської МВА придбало 80 пледів, що вартувало 88 тисяч гривень. Згідно з тендерною документацією, їх доставили у Дніпро. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Не літні канікули: що приховують табори для дітей з окупованих територій

Семаковська Тетяна 14:25, 25 Квітня 2025

Літні табори мають бути простором для відпочинку, знайомств і нових вражень. Але для дітей з тимчасово окупованих територій росія перетворює ці місця на інструмент мілітаризації. Ми дослідили, як виглядає “оздоровлення” у таборах “Артек”, “Орлёнок” та “Смена” — і чим насправді займаються діти, які туди потрапляють.

Редакція аналізувала кожен табір у період червня 2024 року, адже саме цей місяць є одним з найпопулярніших для літніх відпочинків.

Заява пушиліна

У квітні 2025 року ватажок “днр” денис пушилін вже анонсував, що цього літа 50 тисяч дітей з “днр” відпочинуть у шкільних таборах і туристичних місцях росії. Зокрема, за його словами, близько 13 тисяч дітей відпочинуть у регіонах-шефах, а ще близько 2 500 школярів відправлять до “найкращих російських таборів”, зокрема йдеться про “Артек”, “Орленок” та “Смена”. 

Табір Артек

Колись міжнародний дитячий табір “Артек” в Ялті був місцем для відпочинку дітей з усієї країни. Проте, після окупації росіянами Криму “Артек” перетворився з відпочинкового комплексу на місця для читання віршів пушкіна. Так звані “пушкінські дні” в межах табору проводили у 2024 році. Дітей тут вчать любити російську культуру змалечку.

В “Артеці” влаштовують показові зустріч дітей з “нових регіонів” — це діти з тимчасово окупованих територій, а на такі заходи запрошують російських чиновників та колаборантів. Наприклад, у червні 2024 року дітей з тих самих “нових регіонів” знайомили з псевдочиновниками Запорізької області, які очолюють окуповані міста регіону.

Дітей в “Артеці” знайомлять з псевдочиновниками / фото з росджерел

До “Артеку” у 2024 на ювілей 99-річчя табору запрошували й президента рф, володимира путіна. У 2025, ймовірно, масштаби свята будуть більші, бо табору виповнюється 100 років. Агітаційні зустрічі тут не рідкість, в тому числі і з учасниками сво. На зустрічі з дітьми запрошують і російських солдатів, які беруть участь у війні проти України, де ті виправдовують війну та показують себе героями.

Російські учасники сво на зустрічі з дітьми в Артеку / фото з соцмереж

Під час таких зустрічей дітей змушують писати листи подяки для російських солдатів. Відзначають в таборі і День росії. На заходи запрошують тих же героїв сво — так, наприклад, у червні 2024 року перед дітьми виступав ернест мацкявичюс, пропагандист, який працював на телеканалах “россия” та “первий канал”.

Діти в Артеці з російським прапором / фото з росджерел

“Ми вчимо дітей вірити в себе, розказуємо їм про великі перемоги наших предків та допомагаємо прийняти систему загальнолюдських цінностей”, — пишуть в Артеці.

По закінченню зміни діти виконують російський гімн.

Всі заходи, які проводяться для дітей, мають політичний підтекст, аби виховати “правильних людей”. Навіть при розважальній програмі росіяни не приховують — дітей знайомлять “з культурою, історією та традиціями багатонаціональної росії, демонструють досягнення російського народу, формують гордість за свою малу Батьківщину і країну загалом”.

Гра для дітей у таборі “Артек” / фото з росджерел

У філіях дитячого табору “Артек”, які росія відкрила на тимчасово окупованих територіях, зокрема в Запорізькій області, дітей залучають до так званих “зарніць” — імітацій військово-патріотичних ігор. По суті це не розваги, а наближене до військового вишколу навчання: школярів перевдягають у форму, схожу на військову, а завдання, які вони виконують, нагадують тренування з військових спеціальностей.

“Зарніца 2.0” в окупованій Запорізькій області / фото з росджерел

Попри те, що все подається як “гра”, насправді відбувається системна мілітаризація дітей.

У соцмережах створюють привабливий образ про ці табори — “Артек” показують як простір для розвитку та натхнення. Насправді ж, під цією маскою формується нове покоління дітей, які не ставлять запитань, не сумніваються в офіційному наративі та сприймають сво як норму.

Дитячий табір Орленок

Сайт дитячого табору “Орленок” / скриншот

Сайт дитячого табору “Орленок” одразу зустрічає пропагандистською символікою. У соцмережах табору наголошують на важливості “російського язика” та вшановують пушкіна. На заходи для дітей запрошують представників росгвардії, які розповідають дітям про сво. Школярі носять російську пропагандистську символіку, наприклад кепки із “z”, якими окупанти позначають свою військову техніку.

Дитина в російському таборі носить кепку з літерою “z” / скриншот з росджерел

У таборі так само створюють ілюзію “братських народів”, водночас символіки інших регіонів майже немає, всюди показують саме російський прапор. Для хлопчиків у таборі проводять курс “защитники отчечества”. Періодично й справді діти граються, відпочивають, але основну частку займають заходи, які або готують дітей до війни, або розповідають про “дідів у другій світовій війні”.

Дитячий табір “Смена”

Дитячий табір “Смена” / фото з росджерел

У таборі “Смена” діти вшановують російських письменників, наприклад льва толстого, та не оминають увагою й пушкіна. Дітей водять до монументів та відзначають “день русского язика”. Вихованці табору також вчаться у російських окупантів азам військової справи.

Діти у літніх таборах слухають лекції від російських солдатів / фото з росджерел

Мілітаризація дітей у літніх таборах на тимчасово окупованих територіях є частиною системної політики впливу росії на дитячу свідомість. Під виглядом “патріотичного виховання” школярів залучають до військових тренувань, ідеологічних занять і псевдоспортивних заходів. Такі практики формують уявлення про нормальність війни, готуючи нове покоління до сприйняття військової агресії як чогось буденного. Це ще один прояв “м’якої сили” рф — через гру та навчання змінити світогляд дітей на потрібний режиму.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Доставка гуманітарки за 500 тисяч: що купують відомства Бахмута і району у березні та квітні 

Поштові перевезення на 300 тисяч гривень, оренда приміщень на 245 тисяч гривень та доставляння гуманітарки на понад 500 тисяч гривень, що ще купують відомства Бахмутського […]

11:00, 04.05.2025 Носуля Марина

Не літні канікули: що приховують табори для дітей з окупованих територій

Літні табори мають бути простором для відпочинку, знайомств і нових вражень. Але для дітей з тимчасово окупованих територій росія перетворює ці місця на інструмент мілітаризації. […]

Без нерухомості та оренди: що декларує заступник начальника Бахмутської МВА Сергій Родін

У єдиному державному реєстрі декларацій аналізуємо, що задекларував заступник начальника Бахмутської МВА Сергій Родін. Матеріал про те, що декларує сам начальник Бахмутської військової адміністрації Олексій […]

13:00, 10.04.2025 Носуля Марина

Бахмут у російській пропаганді: окупанти завішали місто плакатами до “9 травня”

На вулицях Бахмута російська армія почала вивішувати пропагандистські плакати на білбордах (рекламні щити). По місту помітно кілька великих плакатів. Таким чином окупанти “прикрашають Бахмут до […]

Що задекларував начальник Бахмутської МВА Олексій Рева у 2024 році (Оновлено)

Що декларує Олексій Рева, який незмінно перебуває на посаді мера Бахмута вже 35 років. Зараз посадовець обіймає посаду начальника Бахмутської МВА. Аналізуємо статки та нерухомість […]

13:00, 02.04.2025 Носуля Марина