Через зміни у порядку надання допомоги на проживання з 1 березня, чимало ВПО залишили без виплат. Водночас найбільш вразливим категоріям, як от пенсіонерам чи малозабезпеченим родинам виплати продовжили надавати.
Юридичний порадник для ВПО пояснює, як діяти, якщо за період вересень/жовтень вам не надійшли кошти, хоча ви мали б їх отримувати.
Чому припинили виплати ВПО?
У березні 2024 року уряд скасував частині ВПО грошову допомогу на проживання. Але найбільш вразливим категоріям ВПО з 1 вересня виплати мали бути продовжені, зокрема це:
- пенсіонери;
- люди з інвалідністю;
- малозабезпечені сім’ї з дітьми.
Виплати мали бути подовжені автоматично на 6 місяців, тобто людині не потрібно було додатково звертатися за ними. Водночас за період вересень/жовтень є випадки, коли внутрішньо переміщеним особам не надійшли кошти. Причиною цього може бути виявлення невідповідності зазначеним критеріям або вимогам виплати допомоги. Органи перевірили ВПО на нявність таких критеріїв у вересні, зокрема досліджували це:
- майнові критерії (наприклад, наявність депозитів, житлового приміщення на території, не внесеній до Переліку бойових дій / тимчасової окупації, дороговартісних покупок тощо);
- критерії автоматичного продовження (наприклад, непрацездатна особа отримувала допомогу на проживання і стала працездатною);
- критерії продовження виплат на сім’ю (а це – середньомісячний сукупний дохід сім’ї, зайнятість або наявність підстав для незайнятості працездатних членів сім’ї, навчання дітей);
- критерії індивідуального продовження (тут йдеться про середньомісячний сукупний дохід для окремих ВПО тощо).
Куди звертатися, якщо немає виплат ВПО
Зазвичай, якщо працівники органів виявляли невідповідність до вимог, вони телефонували до переселенців та переселенок та пропонували донести довідки про місце навчання дитини, про дохід, про перебування на обліку в центрі зайнятості тощо. Втім вас могли й не повідомляти про припинення виплат.
У таких випадках потрібно письмово звернутися до органу, у якому Ви стоїте на обліку як ВПО (шукайте назву органу у своїй довідці про взяття на облік ВПО). У заяві вимагайте надати обгрунтоване пояснення про причини невиплати / припинення допомоги.
Юристи Донбас SOS надали зразок заяви про обгрунтування припинення виплат. Переглянути її можна за посиланням.
Читайте також:
- ЮНІСЕФ надає грошову допомогу українцям: види підтримки та умови отримання
- Зимова підтримка від благодійників: на яку допомогу можуть розраховувати українці в холодну пору
- Допомога ЮНІСЕФ для родин з дітьми до 18 років: як отримати
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!