СБУ викрила 497 людей, які палили військові авто і готували теракти в ТЦК

Валентина Твердохліб 11:05, 6 Лютого 2025
тцк
Затримання палія військових авто у Слов’янську / фото Нацполіція

СБУ спільно з Нацполіцією України викривають завербованих росією людей, які підпалюють військові авто і планують теракти біля будівель ТЦК. З початку 2024 року викрили 497 злочинців. У всіх випадках правоохоронці знайшли виконавців злочинів.

Про це повідомляє СБУ.

Підпали військових авто: скільки людей затримано

З початку 2024 року СБУ спільно з Нацполіцією викрила 497 людей, які палили автомобілі військовослужбовців, обʼєкти Укрзалізниці, а також встановлювали саморобні вибухівки для ліквідації військових і поліцейських. Затримання злочинців відбуваються по гарячих слідах. На сьогодні немає жодного випадку, коли б не знайшли виконавця.

Останнім часом спецслужби рф активізували спроби диверсій і терактів поблизу і в будівлях ТЦК. Цим вони намагаються дестабілізувати ситуацію в країні. Зокрема, дискредитувати діяльність ТЦК, зірвати мобілізацію й посіяти недовіру людей до військових.

Теракти в ТЦК: хто за цим стоїть

Наразі російські спецслужби вербують людей для влаштування терактів у ТЦК. При цьому вони використовують нову тактику — дистанційно підривають саморобну вибухівку, коли людина, яка її встановлює, ще знаходиться поруч. Таким чином росіяни ліквідовують виконавця, щоб прибрати свідка злочину і не виплачувати йому обіцяні гроші.

Виконавців підривів спецслужби рф вербують через месенджери та спільноти швидкого заробітку в інтернеті. На співпрацю частіше погоджуються молодь або безробітні. Встановивши зв’язок, куратори повідомляють локацію для вчинення теракту і місцерозташування вибухівки, яку готує інша група агентів.

У СБУ наголошують, що підриви будівель ТЦК й інших обʼєктів — це серйозні кримінальні злочини, які класифікують як терористичний акт. За них передбачено 15 років тюрми або довічне позбавлення волі.

Як запобігти вербуванню

У середині грудня 2024 року СБУ запустила чат-бот “Спали” ФСБешника” у Telegram. На цей бот можна повідомляти про підозрілі контакти, які намагаються вас вербувати.

Якщо вас вже завербували і ви про це вчасно повідомили (до виконання завдань і до отримання грошей) — це не є злочином.

Станом на початок лютого 2025 року в чат-бот вже надійшло майже 2,3 тисячі повідомлень про спроби вербування.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підпали машин військових в Україні. Хто за цим стоїть

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:00, 31 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Останній місяць в різних містах України чи не щодня стаються підпали автомобілів військовослужбовців. Редакція “Бахмут IN.UA” знайшла один з Telegram каналів, адміністратори якого підтверджують свою дотичність до цих інцидентів. Про погрози СБУ, антиукраїнські наративи, підпали авто та що робити із такими акаунтами — в нашому матеріалі, випущеному у рамках роз’яснювального проєкту.

Підпали авто ЗСУ та ТЦК в Україні

Майже 6,5 тисяч підписників налічує Телеграм-канал “Сумщина проти”. У травні цього року був опублікований допис з трьома хлопцями. Один з них українською закликає вступати до лав їхньої організації, щоб “боротися за свої права, краще життя та справедливість”.

Адміністратори називають себе та учасників “українськими партизанами” та заявляють, що підпали автомобілів та виведення з ладу шаф релейного захисту у різних містах України — справа послідовників започаткованої ними акції “Крик народу”. 

В одному з дописів адміністратори опублікували “офіційну позицію”. У ній вони пояснюють, що ціль їхньої діяльності — “повалення режиму Зеленського та відставка Верховної Ради у повному складі”, що є антиконституційним.

Адміністратори “Сумщини проти” наголошують на тому, що раніше вони діяли лише на території Сумського регіону, але в організації з’явилися послідовники у різних містах України. Їхні “агенти” спалюють автівки та релейні шафи в:

Окрім цього, у Сумському регіоні “партизани” обмальовують будинки написами накшталт “Сумщина проти. Ні мобілізації” та псують залізничні колії. “Приправляють” контент про результати диверсій дописами про “зраду”. Наприклад, діпфейковий запис про нібито власника салону Bugatti, який презентував елітну автівку Олені Зеленській.

“Сумщина проти”. Діяльність у Telegram

Адміністратори сторінки активно рекламують себе на російських Z-сторінках у Телеграмі:

Реклама каналу “Сумщина проти” / скриншот

Про диверсії організації розповідають великі російські сторінки: “Спецоперация Z” (476 тисяч підписників), “Работайте, братья!” (143 тисячі підписників), WarDonbass (74 тисячі).

Окрім того, адміністрація сторінки “Сумщина проти” у коментарях спростовують російські дописи про “відкриття нового фронту на Сумщині”, заявляючи, що “на місцях все спокійно”. Серед іншого, автори “Сумщини проти” заявляють, що можуть “розпочати полювання на СБУ, але наразі мають інші першочергові цілі”, однак “вони (СБУ) у небезпеці”. Також повідомляють трохи подробиць про свій стиль роботи:

Сумщина проти, коментар / скриншот

Для чого спалювати авто військових та ТЦК?

Бо це розколює суспільство. Військові починають вважати, що всі цивільні — недобрі люди, цивільні патріоти вбачають всіх поза своєю бульбашкою “ждунами”. На фоні цього російські Телеграм-канали та ЗМІ публікують інформацію про “гєроічєскіх младших братьєв, опірающихся кієвской хунтє”.

Основною ціллю вербувальників є підлітки та люди у скрутному фінансовому становищі. Бо ціна таких “послуг” — від кількох сотень доларів до пари тисяч (якщо їх взагалі виплатять). Для умовного фсб це — крихти, не гроші, а для виконувачів замовлення — цілий статок.

Вербування людей в Україні росією

Служба безпеки Україні у червні 2024 року доповіла про затримання групи зловмисників, які шукали легкої наживи. На замовлення російських спецслужб вони готували підпали авто військовослужбовців ТЦК у Дніпрі, а також поширення написів на будівлях міста, які б дискредитували структуру ТЦК. 

У поле зору агресора вони потрапили на початку літа цього року через свою активність в одному з Телеграм-каналів, де шукали легкого заробітку”, — повідомляла пресслужба Служби безпеки.

Київська міська прокуратура також повідомила про затримання 48-річної жінки та її 14-річного сина. Підліток отримав через Телеграм-канал замовлення на спалення авто військовослужбовця. 

Працівники поліції затримали їх на гарячому та загасили машину в перші ж хвилини після підпалу. Згодом жінка та її син зізнались, що це вже не перший підпал авто, який вони вчинили на замовлення. Таким чином родина намагалася заробити гроші”, — інформує прокуратура міста Києва.

Шестеро поплічників фсб з Одеси також намагалися заробити легкі гроші через Telegram, готувавши спалення 15 службових позашляховиків, повідомила Служба безпеки України:

В одному з таких чатів молодикам відповів представник російської спецслужби і запропонував гроші в обмін на знищення авто українських воїнів. Фігуранти «замикались» на одного куратора з фсб, а під час вчинення злочину діяли переважно у парі. Наприклад, один підпалював, інший – знімав це на відео. (…) У подальшому окупанти планували використати ці відео для проведення інформаційно-психологічних спецоперацій проти України“.

Що робити, якщо вас вербують?

Якщо вчасно повідомити (до прийняття якогось рішення, до безпосередніх дій, до виконання завдань, до отримання грошей) — це не є злочином. Необхідно усвідомити, що для росіян ви — не більше, ніж знаряддя виконання завдання. У разі вашого затримання, спецслужбовці рф просто знайдуть іншого виконавця. Тому не варто будувати ілюзії, що після виконання наказу спецслужб ворога вам допоможуть уникнути кримінальної відповідальності.

При отриманні інформації про вербування – повідомте поліцію за номером 102 або заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції.

Окрім цього, ви можете поскаржитися на Telegram канал, в якому закликають до антиконституційних дій. На жаль, адміністрація Телеграм не надто реагує на подібні скарги, тим паче якщо вони одиничні. Ви можете кинути посилання своїм друзям/знайомим/колегам по роботі, аби заяв було більше — таким чином збільшується вірогідність блокування сторінки.

Скарга / скриншот

Кримінальна відповідальність за Державну зраду. Вказані злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу України, за які передбачені покарання — до довічного позбавлення волі, зокрема, за статтями:

  • ст. 111 (Державна зрада), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ст. 113 (Диверсія, вчинена в умовах воєнного стану), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна), карається до десяти років позбавлення волі;

та інші.

Нагадуємо, що згідно ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій і добровільно повідомили органам державної влади України про свій зв’язок з ними та про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

набори

Переселенці, які нещодавно переїхали на Черкащину, можуть отримати гуманітарну допомогу

У Черкаській області видають гуманітарну допомогу переселенцям і переселенкам. Для отримання продуктового набори ВПО мають пройти офлайн-реєстрацію в місті Сміла. Про це повідомляє громадська організація […]

Важливо

Любив тишу, людей та осінь: яким був Артем Мирошниченко. Згадуємо волонтера та активіста

Чоловік з задумливим поглядом у вишитій сорочці дивиться кудись в далечінь — це фото Артема Мирошниченка досі стоїть на його сторінці у Facebook. Артема знають […]

Росіяни майже завершили перебудову драмтеатру в Маріуполі, по якому завдали авіаудару

Росіяни продовжують так звану “відбудову” Маріуполя. Одним із обʼєктів є Маріупольський драмтеатр, який був зруйнований російською авіабомбою. Так званою “відбудовою” окупанти намагаються прикрити свої воєнні […]

Бахмутяни можуть оформити паліативну допомогу: куди звертатися

Бахмутська амбулаторія №12 надає паліативну допомогу важкохворим і невиліковно хворим людям. Ця послуга доступна всім, хто має декларацію з сімейним лікарем медзакладу. Паліативна допомога доступна […]

загиблих

9 тисяч гривень на допомогу важкохворим: як отримати жителям Донеччини

Благодійна організація “Карітас Волноваха” відкриває реєстрацію на надання фінансової допомоги жителям і жителькам Донеччини. Кошти видаватимуть важкохворим людям на придбання ліків і обстеження. Про це […]