Росіяни вивезли “знайдену” медаль з Бахмута і зняли про неї фільм: що за цим стоїть?

Валентина Твердохліб 11:30, 7 Травня 2025
Медаль “За відвагу”, знайдена в Бахмуті / фото росджерела

Російські пропагандисти випустили фільм “нагорода без строку давності”, приурочений до дня перемоги. У центрі сюжету — радянська медаль “За відвагу”, яку окупанти знайшли у зруйнованому будинку в Бахмуті. Нагороду вивезли до новосибірська, де передали людям, які представились родичами померлого ветерана Другої світової війни.

Про що цей фільм та які фейки поширює, розповідає Бахмут IN.UA.

Росіяни зняли фільм про Бахмут до дня перемоги

На російському телебаченні вийшов фільм “нагорода без строку давності”, який частково знятий у Бахмуті. У центрі фільму — радянська медаль “За відвагу”, яку, нібито, знайшли окупанти в одному зі зруйнованих будинків Бахмута.

Військові, які перебувають у Бахмуті, стверджують, що знайшли цю нагороду під час облаштування військової позиції у звичайній оселі. Окупанти копирсались у залишених речах власників житла і знайшли медаль. Подібні випадки не поодинокі в Бахмуті, окупанти часто використовують людські оселі для військових цілей.

Свій вчинок окупанти показують героїчно. Один з військових каже, що ця медаль “не була закинута в ящик чи забрана додому в якості трофею”, підтверджуючи, що забирати речі з осель бахмутян — це звична справа для них.

Знайдена медаль у руках окупанта / фото росджерела

На медалі залишився серійний номер, завдяки чому вдалось дізнатися кому вона належить. Нею, нібито, був нагороджений Орел Микита Прокопійович. За словами росіян, у нього лишились правнуки, один з яких — Дмитро — переїхав до новосибірська.

Сюди чоловік разом з дружиною і маленькою донькою, нібито, виїхали з окупованого Бахмута. На камеру бахмутяни розповідають, що перебували в місті свідомо і чекали, коли можна буде виїхати до рф.

Вручення медалі родині з Бахмута / фото росджерела

Фейки про Бахмут

Правнуку померлого ветерана показово передали нагороду біля одного з монументів у новосибірську. Сам чоловік розповідає, що в його діда було багато нагород, але вони не збереглись. Він звинуватив військових ЗСУ в тому, що вони викрали інші нагороди. Як так вийшло, що одну нагороду все ж залишили, чоловік не каже.

Родина бахмутян на камеру дезінформацію про життя в Бахмуті. Зокрема, публічно звинувачувала українську армію в мародерстві.

Бахмутянин Дмитро, який представився правнуком ветерана / фото росджерела

Також люди звинуватили українську владу в тому, що вони, нібито, викрадають дітей. Дружина бахмутянина каже, що в Бахмуті силоміць вивозили дітей, а якщо батьки не їхали за ними, то їх позбавляли батьківських прав.

Ці слова є фейком, адже і в Бахмуті, і в інших містах Донеччини вилучити дітей без дозволу батьків поліція не мала права. З родинами проводили бесіди і вмовляли виїхати в більш безпечні міста, оскільки життю дітей через російські обстріли загрожувала небезпека.

Також сім’я розповіла, що в них загинув 16-річний син. Він став жертвою удару по вокзалу в Краматорську. Батьки поховали юнака в Бахмуті. Відповідальність за удар по вокзалу вони покладають на ЗСУ. Насправді ж удар був завданий російською ракетою “Точка-У”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

НБУ презентував нову банкноту 2000 гривень із Василем Стусом

Семаковська Тетяна 15:00, 10 Липня 2026
Банкноти з Василем Стусом, Володимиром Вернадським, Тарасом Шевченко та Лесею Українкою / фото Андрій Пишний

Національний банк України з 4 вересня 2026 року вводить в обіг нову банкноту номіналом 2000 гривень. На її лицьовому боці буде зображений український поет, правозахисник і дисидент Василь Стус, а на зворотному, будівля філологічного факультету Донецького національного університету, який нині носить його ім’я.

Про це повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний під час презентації нової банкноти.

В Україні введуть в обіг нову банкноту 2000 гривень із Василем Стусом

За словами Андрія Пишного, рішення про запровадження нового найвищого номіналу продиктоване насамперед економічними причинами. За майже сім років після введення банкноти номіналом 1000 гривень українська економіка суттєво змінилася. На це вплинули пандемія COVID-19 та повномасштабна війна.

У Національному банку зазначають, що:

  • обсяг готівки в обігу зріс із майже 390 млрд гривень у 2019 році до понад 970 млрд гривень;
  • частка банкнот номіналом 1000 гривень перевищила 55% від загальної суми банкнот в обігу;
  • рівень цін за цей період зріс приблизно вдвічі;
  • середньомісячна заробітна плата у травні 2026 року становила майже 31 тисячу гривень, що утричі більше, ніж у 2019 році.

У НБУ пояснюють, що новий номінал дозволить скоротити витрати на друк, транспортування, інкасацію та обробку готівки, а також зробить готівкові розрахунки зручнішими для громадян, бізнесу й банків.

Чому на новій банкноті зобразили Василя Стуса

На лицьовому боці нової банкноти розмістили портрет українського поета, дисидента та правозахисника Василя Стуса. На звороті зображено будівлю філологічного факультету Донецького національного університету, де навчався Стус. Сьогодні ця будівля перебуває в тимчасовій окупації, а сам університет після релокації працює у Вінниці та носить ім’я Василя Стуса.

За словами Андрія Пишного, нова банкнота має не лише економічне, а й символічне значення.

“Цією банкнотою ми документуємо український суверенітет, віддаємо належне нашим героям і говоримо про речі, які сьогодні особливо важливо називати вголос”, — зазначив голова НБУ.

Коли нову банкноту введуть в обіг

Банкноту номіналом 2000 гривень планують ввести в обіг 4 вересня 2026 року. Цю дату обрали символічно. Саме 4 вересня 1965 року Василь Стус разом із В’ячеславом Чорноволом та Іваном Дзюбою взяв участь у першому відкритому протесті проти політичних репресій української інтелігенції в СРСР. А 4 вересня 1985 року поет загинув у радянському таборі.

У Національному банку також повідомили, що нова банкнота матиме понад 20 елементів захисту, зокрема новітню захисну стрічку Anima™ Colour, яку вперше у світі використано саме на українській валюті.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як посилити роль ВПО з Донеччини та Луганщини у відновленні: реєстрація на подію в Києві 22 липня

Семаковська Тетяна 15:00, 10 Липня 2026
Анонс-заходу / фото “Вікно Відновлення”

Офлайн-захід задля посилення голосів вимушених переселенців організовують у Києві 22 липня ГО “Східний Варіант” спільно з ГО “Вікно Відновлення”. На події відбудеться презентація результатів фокус-групового дослідження, панельна дискусія та уточнення рекомендацій до влади, міжнародних організацій та медіа.

Про це повідомляє “Вікно Відновлення”, співорганізатор офлайн-події.

Програма заходу

10:00–10:30 — реєстрація, вітальна кава;

10:30–12:00 — вступні слова та презентація аналітичного дослідження “Карта проблем і рішень: досвід ВПО та інституційні перспективи відновлення”. Звіт підготували за підсумками 10-ти фокус-групових обговорень за участі вимушених переселенців з Донецької та Луганської областей, а також представників (-ць) органів влади, медіа, громадських організацій, волонтерських ініціатив;

12:00–13:35 — панельна дискусія за участі представників (-ць) органів влади, міжнародних та громадських організацій і медіа;

13:30–14:30 — обід;

14:30–16:30 фасилітована сесія з коригування рекомендацій для влади, громад, ГО та медіа. Учасники обговорять, як ефективніше сприяти активній участі вимушених переселенців у процесах відновлення;

16:30-16:45 — підбиття підсумків.

Реєстрація

Офлайн-подія «Карта проблем і рішень: участь ВПО у відновленні регіонів» відбудеться в Києві 22 липня 2026 року (10:00–16:45). 

До участі запрошуються зацікавлені представники органів державної та місцевої влади, міжнародних донорських організацій, громадського сектору, експертного середовища, медійники, які працюють з проблемами вимушених переселенців з Донецької та Луганської областей.

Кількість учасників обмежена.Організатори можуть відшкодувати витрати на дорогу для частини учасників і учасниць, однак можливості компенсації також обмежені. Потребу у відшкодуванні проїзду просимо вказати під час реєстрації. Для участі необхідно заповнити реєстраційну форму за посиланням.

Місце проведення події буде повідомлене зареєстрованим учасникам додатково.

Захід проводиться у межах Проєкту «Імпульс», що реалізовується Міжнародним фондом «Відродження» та Фондом Східна Європа за фінансування Норвегії (Norad) та Швеції (Sida). Зміст матеріалу не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження», Фонду Східна Європа, Уряду Норвегії та Уряду Швеції.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

НБУ презентував нову банкноту 2000 гривень із Василем Стусом

Національний банк України з 4 вересня 2026 року вводить в обіг нову банкноту номіналом 2000 гривень. На її лицьовому боці буде зображений український поет, правозахисник […]

Як посилити роль ВПО з Донеччини та Луганщини у відновленні: реєстрація на подію в Києві 22 липня

Офлайн-захід задля посилення голосів вимушених переселенців організовують у Києві 22 липня ГО “Східний Варіант” спільно з ГО “Вікно Відновлення”. На події відбудеться презентація результатів фокус-групового […]

Важливо

Демобілізовані бахмутяни можуть відпочити у Миргороді: деталі

У 2026 році для демобілізованих ветеранів війни з Бахмутської міської територіальної громади та членів їхніх сімей запровадили спеціальні заходи із соціальної адаптації. Фінансування цієї послуги […]

Бахмутянці, яка набрала 200 балів на НМТ, виплатять стипендію: деталі

Ксенія Подорожко, випускниця з Бахмутської громади отримала максимальний бал під час складання Національного мультипредметного тесту у 2026 році. За здобутий результат місцева військова адміністрація ухвалила […]

Марія Єфремова з Бахмута перемогла росіянку у фіналі чемпіонату Європи U20

Марія Єфремова з Бахмута здобула золоту медаль чемпіонату Європи з вільної боротьби серед спортсменок до 20 років, який проходить у столиці Північної Македонії — Скоп’є. […]