Повторне проходження ВЛК: у Соледарській міськраді нагадали кого стосується

Семаковська Тетяна 11:35, 21 Травня 2025
Український захисник на фронті
Боєць ЗСУ на позиції / фото 1-ша ОТБр

До 5 червня військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років, які до 4 травня 2024 року були визнані обмежено придатними до військової служби, мають пройти повторну військово-лікарську комісію (ВЛК) до 5 червня 2025 року.

Про особливості проходження повідомили у відділі з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області.

Повторне проходження ВЛК

Відповідно до Закону України від 12.02.2025 № 4235-IX, військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років, які до 4 травня 2024 року були визнані обмежено придатними до військової служби, зобов’язані пройти повторну військово-лікарську комісію (ВЛК) до 5 червня 2025 року.

Хто має обов’язково пройти повторну ВЛК:

  • чоловіки-громадяни України віком 25–60 років, визнані раніше обмежено придатними до військової служби;
  • особи з інвалідністю будь-якої групи не підлягають проходженню повторної ВЛК за цією нормою.

Як пройти повторну ВЛК

Щоб отримати направлення потрібно прийти особисто у ТЦК та СП. Також можна отримати направлення через електронну систему Резерв+ або ж звернутись до ВЛК, визначеної ТЦК та СП при самому ТЦК, у військовому госпіталі, або в іншому медичному закладі.

Мати при собі потрібно наступні документи:

  • документ, що посвідчує особу;
  • військово-облікові документи;
  • медичну документацію (за наявності);
  • попередні висновки ВЛК.

Медичні фахівці проведуть повторний огляд і нададуть оновлений висновок ВЛК щодо придатності або непридатності до військової служби.

Якщо особа не прийде ВЛК в особливий період тягне за собою адміністративну відповідальність згідно зі ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ВЛК та комісії у лікарнях: як встановлюватимуть інвалідність військовим з 1 січня 2025

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 30 Грудня 2024
Боєць ЗСУ / фото ілюстративне, iStock

З 1 січня 2025 року в Україні працюватимуть нові правила отримування групи інвалідності для військовослужбовців, які отримали травми, поранення, контузії, каліцтва або погіршення стану здоров’я. Це стане заміною МСЕК.

Детальніше про те, як тепер проходитиме процес отримання групи інвалідності для військовослужбовців, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як встановлюватимуть інвалідність військовим з 1 січня 2025

З 1 січня 2025 року в Україні більше не буде медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). На зміну їм прийдуть мультидисциплінарні комісії, які працюватимуть у кластерних та надкластерних лікарнях.

Процес встановлення статусу інвалідності для військовослужбовців тепер буде проходити за іншим сценарієм

Найперше, що потрібно зробити після поранення, це евакуювати військового чи військову до безпечного місця та надати йому на місці необхідну медичну допомогу. Це можуть зробити в державних, військових чи приватних закладах у найближчому місті з можливих, де є можливість стабілізувати стан людини. На цьому ж етапі починає формуватися перший медичний документ, який отримав назву форма 100 або “Карта пораненого”. У ній фіксують обставини поранення, основні діагнози та заходи первинної допомоги.

Інвалідність військовим: направлення на ВЛК

Далі військовослужбовця чи військовослужбовицю спрямовуватимуть до військово-лікарської комісії (ВЛК), де  потрібно огляд та аналіз стану здоров’я. Вже на основі отриманої інформації ухвалюється рішення про направлення на оцінювання повсякденного функціонування.

Зазначимо, що тепер голова ВЛК може одразу надати людині сформоване електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування. Іншими словами, для цього тепер не потрібно чекати 120 днів із моменту травмування

Інвалідність військовим: оцінювання стану

Інвалідність встановлюватимуть спеціальні комісії у лікарнях / фото ілюстративне, Мінветеранів

Наступним кроком стає оцінювання повсякденного функціонування, яке проводить експертна команда лікарів на базі багатопрофільних лікарень за місцем перебування  військового чи військової. Цей заклад можна обрати самостійно. 

Оцінювання мають провести протягом 30 днів із моменту подання електронного направлення головою ВЛК. Представники лікарняного закладу, де можна пройти оцінювання експертної команди, протягом п’яти днів із моменту отримання направлення має розглянути справу та поставити її в чергу або повернути на доопрацювання. У разі схвалення заявки про це повідомлять додатково.

Для проходження оцінювання необхідно надати наступний перелік документів:

  • направлення на медичний огляд ВЛК;
  • медична документація, яка підтверджує стан здоров’я;
  • документи, які посвідчують особу;
  • медична або службова характеристики (за потреби);
  • довідка про обставини травми (видає військова частина);
  • посвідчення учасника бойових дій (за наявності);
  • витяги з особової справи та інші довідкові матеріали, завірені посадовцями військової частини.

Як проходить оцінювання

Оцінювання проводять в одній із форм:

  • очна — військовий чи військова приходять до лікарні для огляду;
  • заочна — експертна команда приймає рішення щодо конкретної людини на основі документації, якщо вона має достатній обсяг інформації про стан здоров’я;
  • дистанційна — взаємодія з людиною, яка проходить оцінювання для встановлення інвалідності, відбувається за допомогою засобів телемедицини;
  • виїзна — оцінювання стану відбувається за місцем лікування або перебування, якщо військовослужбовець не може самостійно прийти до лікарні.

Саме оцінювання розпочинається з аналізу документів. У разі очного, дистанційного або виїзного огляду проводить додатковий огляд чи обстеження. Лікарі, які входять до експертної комісії, звертають увагу на різні аспекти, зокрема, на ступінь порушень функціонування чи вплив травми на повсякденну діяльність.

Вже на основі отриманих даних ухвалюється рішення про призначення військовому чи військовій певної групи інвалідності. Ці результати одразу вносять до спеціальної електронної системи, а сама людина отримає копію на електронну пошту або, за потреби, у роздрукованому вигляді. Усю інформацію також передають до органів соціального захисту для подальшого надання допомоги.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Без довгих черг: як військовий може швидко пройти ВЛК

Семаковська Тетяна 10:00, 20 Січня 2024
Військові можуть скористатися е-чергою на ВЛК / фото ілюстративне
Військові можуть скористатися е-чергою на ВЛК / фото ілюстративне

Одна з перших інстанцій, з якою стикається військовий, вже чинний чи тільки мобілізований, — це військово-лікарська комісія. Вона встановлює придатність чи непридатність людини до служби. Скарг на роботу ВЛК було багато, зокрема й про неорганізованість черг. Організація “Принцип” допомогла розв’язати проблему з чергами для поранених та хворих військовослужбовців.

Про це співзасновниця “Принципу” Любов Галан повідомила у коментарі.

Як записатися на ВЛК

“Принцип” допоміг впровадити електронну чергу ВЛК для поранених та хворих військовослужбовці, (але не при ТЦК СП)  — долучився до її створення і Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації. Таким чином, процес вдалося автоматизувати, пришвидшити, дозволити начмедам записувати людину, а також додалися електронні документи, які військовий може отримувати онлайн.

Щоб записатися на ВЛК електронно потрібно зробити наступні кроки:

  • начмед служби має звернутися до закладу охорони здоровʼя, у зоні підпорядкування якого перебуває підрозділ, та отримати від поліклініки інструкцію для подальшої реєстрації;
  • для начальника створюють особистий електронний кабінет, через який він зможе записувати військовослужбовців на ВЛК та на прийом до лікаря.

Любов Галан пояснює, що електронний запис зменшує корупційні ризики. На думку правозахисниці, Україна має рухатися до міжнародних практик, де комісія дивиться на твоє здоров’я, підготовку. Вона розуміє, до яких посад військовий може бути придатний, а до яких — ні.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи припинять виплати ВПО після продажу житла або авто: роз’яснення для переселенців

У медіапросторі часто з’являються твердження, що продаж нерухомості чи автомобіля автоматично позбавляє ВПО державної допомоги. Насправді українське законодавство передбачає низку винятків, коли такі доходи не […]

13:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро

Безплатне зберігання репродуктивних клітин для військових: як скористатися можливістю

В Україні функціонує спеціальна державна програма, яка дозволяє військовим зберегти свої репродуктивні клітини. Завдяки їй військовослужбовці та військовослужбовиці зможуть стати татом чи мамою у майбутньому, […]

12:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро

Садовий ярмарок в Бахмуті у 2020 році: архівні фотоспогади

3 жовтня 2020 року в Бахмуті відбувся традиційний ярмарок, де містяни могли придбати саджанці плодових, ягідних, декоративних культур, а також різноманітну сільськогосподарську продукцію для подальшого […]

11:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро

Поживний та смачний: що приготувати з персика у 2025 році

Соковитий, ароматний і напрочуд смачний — це все про персик, який по праву вважається одним із символів літа. Цей яскравий сезонний фрукт не лише тішить […]

10:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро
Важливо

15 фото звільнених з полону: перші світлини після обміну 20 червня

20 червня відбувся черговий обмін полоненими, у межах якого до України повернули важкопоранених та тяжкохворих військових, зокрема представників Військово-морських сил, Сухопутних військ, ТрО, ДШВ, Сил […]