Пенсія членам родини загиблого на війні: як працює процедура в Україні

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 4 Березня 2025
Пенсія сім’ям загиблих на війні / фото ілюстративне, iStock

Пенсія в разі втрати годувальника — це особлива форма державного забезпечення сімей військовослужбовців, які загинули, померли або зникли безвісти. Право на неї мають громадяни та громадянки, які мають статус непрацездатних осіб.

Детальніше про те, як працює пенсія сім’ям загиблих на війні та про процедуру її оформлення, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Пенсія сім’ям загиблих на війні 2025

Пенсія сім’ям в разі втрати годувальника регламентується Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. 

За статтею 30, право на отримання такої пенсії мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або зниклих безвісти військовослужбовців, а також особи, які перебували на їхньому утриманні. До останньої категорії належать:

  • непрацездатні діти;
  • непрацездатні батьки або дружина/чоловік, якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування;
  • непрацездатні батьки і дружина/чоловік військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли або зникли безвісти під час проходження служби або пізніше через поранення, контузію, каліцтво чи захворювання, отримані під час служби.

Яку пенсію отримують батьки загиблого на війні

Батьки загиблого чи загиблої на війні або померлої особи після служби через поранення, контузію, каліцтво, отримані на службі, або від захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, можуть отримувати пенсію в разі втрати годувальника не раніше ніж за п’ять років до досягнення віку, що дає право на призначення пенсії за віком незалежно від тривалості страхового стажу, а також якщо мають право на:

  • пенсію незалежно від віку (ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування);
  • дострокову пенсію за віком (ст. 115 Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування);
  • пенсію за віком на пільгових умовах;
  • пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до закону;
  • якщо вони є особами з інвалідністю.

Розмір пенсії

Пенсія / фото ілюстративне, iStock

Розмір пенсії для членів сім’ї загиблого на війні, залежить від причини загибелі/смерті військовослужбовця. Загалом же виділяють два види.

Перший — загибель, яка була спричинена внаслідок участі в бойових діях та виконання виконанням обов’язків військової служби

Якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї (один із батьків, дружина/чоловік, інший непрацездатний член сім’ї загиблого/померлого годувальника), то пенсія становитиме 70% від грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого/померлого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї.

Якщо право на пенсію мають два та більше непрацездатних членів сім’ї (крім батьків, дружини/чоловіка), то пенсія становитиме 50% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого/померлого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї.

Виплати будуть обчислюватися у тому ж розмірі для членів сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

Друга — смерть унаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби або внаслідок захворювання.

В такому разі пенсійні виплати становитимуть 30% заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї.

Куди звертатися

Для отримання пенсії членам родини загиблого на війні слід звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України або подати заявку через портал електронних послуг ПФУ, чи за допомогою Дія. Це актуально для осіб, які є членами сімей військових, які отримували пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Якщо члени родини загиблого отримують зазначені виплати вперше, то вони повинні звернутися до уповноваженого силового відомства для оформлення документів для призначення пенсії.

Які документи потрібні

Документи для оформлення пенсії членам родини загиблого на війні різняться залежно від категорії особи, що подає заяву. 

Щоб оформити пенсію членам родини загиблого на війні, потрібні:

  • заява;
  • копія свідоцтва про смерть годувальника;
  • витяг із наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв’язку зі смертю;
  • документи про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби або виконання обов’язків військової служби;
  • довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім’ї на утриманні померлого годувальника або рішення суду про перебування на утриманні;
  • грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення годувальника;
  • довідка про визнання особи інвалідом;
  • копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, – копія сторінки паспорта з такою відміткою);
  • копії сторінок паспорта (1-ї, 2-ї, 10-ї, 11-ї сторінок із відміткою про останнє місце реєстрації);
  • копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни, постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, донора тощо).

Які документи потрібні для дітей, батьків та дружині/чоловікові загиблих військових

Для дітей загиблих військових потрібні:

  • копія свідоцтва про народження;
  • довідка з навчального закладу про навчання із зазначенням дати його закінчення, а також про перебування (або не перебування) на повному державному утриманні;
  • довідка лікарсько-консультативної комісії про визнання дитини інвалідом або довідка про визнання особи інвалідом з дитинства;
  • копії свідоцтв про смерть батьків або інші документи, які підтверджують відсутність батьків (у разі призначення пенсії братам, сестрам, онукам);
  • копія рішення суду про усиновлення;
  • копія рішення про опіку чи піклування (у разі призначення пенсії дітям, які втратили обох батьків).

Батькам, дружині/чоловікові додатково потрібно подати:

  • копію свідоцтва про шлюб;
  • довідку про визнання особи інвалідом;
  • копію трудової книжки або довідку з органів державної податкової служби про облік платника податків – суб’єкта підприємницької діяльності (документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Уряду від 12 серпня 1993 року №637).

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

НМТ і ЗНО: в чому різниця між фінальними іспитами для школярів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 21 Березня 2025
Іспит / фото ілюстративне, Freepik

НМТ і ЗНО — це стандартизовані іспити, які мають пройти учні для вступу до закладів вищої освіти на території України. Вони мають на меті оцінити знання учнів і забезпечити справедливий вступ до вишів. Утім, існують деякі відмінності.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, які існують основні відмінності між НМТ і ЗНО.

НМТ і ЗНО: в чому різниця

НМТ і ЗНО — це схожі поняття, які виконують одну й ту ж функцію в українській освітній системі, а саме фінальне оцінювання знань учнів шкіл для подальшого забезпечення справедливого вступу до закладів вищої освіти (ЗВО).

Для того, щоб виявити різницю, потрібно розібрати самі поняття та характерні їх характерні риси.

Що таке ЗНО

Зовнішнє незалежне оцінювання або ЗНО — це спеціальний іспит, який проводиться для оцінки знань випускників шкіл з різних предметів. Він є обов’язковою частиною вступу до вищих навчальних закладів України. Фінальні результати відіграють ключову роль у конкурсі на вступ до вишів.

Оцінювання здійснюється за шкалою від 100 до 200 балів, де кожен предмет оцінюється окремо. Такий формат дає можливість більш точно визначити рівень знань з кожного предмету.

Ця традиційна форма оцінювання знань проводиться з трьох обов’язкових дисциплін та однією на вибір. У 2021 році — останньому році проведення ЗНО — були наступні дисципліни:

  • українська мова та література; математика;
  • історія України або іноземна мова (на вибір).
  • четверта — на вибір, залежно від спеціальності в університеті.

Кожен іспит тривав приблизно 2–3 години.

Що таке НМТ

Національний мультипредметний тест (НМТ) — це фінальний іспит для школярів, який проводиться за спрощеною системою. Формат був впроваджений у 2022 році, як наслідок початку війни в Україні. Його головна мета — це забезпечення безпеки школярів та зменшення часу проведення іспитів.

НМТ проводиться в рамках одного комплексного іспиту, який триває декілька годин на комп’ютері. Він об’єднує тестування з усіх обов’язкових предметів, на кожен з яких виділяють по годині

У 2022 абітурієнти складали 3 предмети — українську, математику та історію України. У 2023 — українську, математику та третій предмет на вибір. А у 2024 — українську, математику, історію України та четвертий предмет на вибір.

Відмінності між НМТ і ЗНО

Тож, стандартизовані іспити для українських школярів мають декілька відмінних рис, які спираються на той факт, що НМТ — це спрощений варіант ЗНО.

Національний мультипредметний тест, на відміну від Зовнішнього незалежного оцінювання, проходить в один день і триває декілька годин. Крім того, він передбачає компʼютерний формат та не має завдань з відкритою формою відповіді.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чому військовим не продають алкоголь: пояснення та можливі штрафи

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 21 Березня 2025
Партія алкоголю, який вилучили поліцейські Донеччини./ фото ГУНПУ у Донецькій області

З початком повномасштабної війни в Україні питання продажу алкогольних напоїв військовослужбовцям стало одним із тих, що викликає суперечки та неоднозначні тлумачення. Наприклад, на території Донецької області діє повна заборона на продаж напоїв з алкоголем у складі.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, чому військовим не продають алкоголь та яка відповідальність передбачена за продаж алкоголю військовим.

Чому військовим не продають алкоголь

Продаж алкоголю військовим обмежується через кілька ключових причин:

  • підтримання дисципліни;
  • запобігання нещасним випадкам і бойовим втратам;
  • збереження бойової готовності підрозділів.

Вживання спиртного може також вплинути на ухвалення рішень, координацію дій і безпеку військового під час виконання бойових завдань.

Утім, сьогодні в Україні немає єдиного нормативного акта, який би прямо забороняв продаж алкогольних напоїв окремим категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям. В країні діє постанова Кабміну №1457 від 29 грудня 2021 року, котра передбачає можливість введення тимчасової заборони на торгівлю алкогольними напоями в умовах воєнного стану. Така форма регулювання може відбуватися на основі наказів військового командування разом із військовою адміністрацією і стосується вона всіх громадян на певній території.

Постанова Кабміну щодо заборони торгівлі алкоголем / скриншот

У деяких регіонах заборону на продаж алкоголю військовим було запроваджено рішеннями місцевих органів влади, таких як міські, селищні чи сільські ради. Вони спираються на Закон України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового”, який надає їм право обмежувати продаж алкоголю в певний час доби.

“Сухий” закон на Донеччині

Стелла на в’їзді в Донецьку область / фото Суспільне

На сьогодні в Донецькій області діє заборона на продаж алкогольних напоїв, яку ввели у 2022 році. Ці обмеження спираються на бажанні убезпечити місцеве населення і військових від злочинів, котрі можуть бути вчиненими під впливом алкоголю.

Зараз у нас в області залишаються 300 тисяч людей. 2 460 людей — це люди, які підлягають призову до Збройних сил України. Всі решта — це жінки, люди похилого віку, діти. Але при цьому величезна кількість захисників стоять на захисті нашої області. На сьогодні найбільша кількість військових знаходяться саме в нашій. Люди, які знаходяться на передовій, йдуть на відпочинок у більш-менш тилові міста регіону. Це люди з “розгойданою” нервовою системою. Якщо людина буде пити… Скільки таких випадків було — випили по 100 грамів люди зі зброєю і ми потім маємо те, що маємо…”, — розповів Вадим Філашкін.

Самі обмеження на продаж у Донецькій області діятиме до кінця воєнного стану.

Поки не завершиться військовий стан, поки не буде нашої перемоги, алкоголю в області не буде. І я розумію, що є деякі підприємці, яким це не подобається”, — зазначив голова Донецької ОВА.

Штрафи за продаж алкоголю

В Україні передбачена можливість введення штрафів за продаж алкоголю. Цей момент передбачений Законом України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.

Порушення встановлених норм передбачає відповідальність за статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Штрафна санкція передбачає накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 6 800 до 13 600 гривень.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 156 (КУпАП), аналогічні штрафні санкції також можуть накладатися й на працівника, який порушив встановлену заборону на продаж алкогольних напоїв.

Варто зазначити, що штраф може збільшитися до 17 000 або 34 000 гривень, якщо в порушника немає відкритого ФОП та відповідних Класифікацій видів економічної діяльності (КВЕДів). Штраф передбачається статтею 164 КУпАП.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

НМТ і ЗНО: в чому різниця між фінальними іспитами для школярів

НМТ і ЗНО — це стандартизовані іспити, які мають пройти учні для вступу до закладів вищої освіти на території України. Вони мають на меті оцінити […]

16:00, 21.03.2025 Скопіч Дмитро

Чому військовим не продають алкоголь: пояснення та можливі штрафи

З початком повномасштабної війни в Україні питання продажу алкогольних напоїв військовослужбовцям стало одним із тих, що викликає суперечки та неоднозначні тлумачення. Наприклад, на території Донецької […]

15:00, 21.03.2025 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

19 березня фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на […]

Вибити маніпуляції за межі інфополя: ГО “Інтерньюз-Україна” запустила соціальну кампанію “ДезАут”

Дізнатись, як маніпулюють інформацією, та навчитися розпізнавати фейки, можна під час інтерактивного марафону від ГО “Інтерньюз- Україна”. Він триватиме до липня 2025-го в онлайн- та […]

11:45, 18.03.2025 Скопіч Дмитро

Мінігранти у Житомирській та Чернігівській областях: як жінкам отримати 80 тисяч на власну справу

Фонд “Жіночі можливості в Україні”, заручившись підтримкою організації “The Jewish Federations of North America”, проводить новий конкурс мінігрантів для жінок-підприємиць у Житомирській та Чернігівській областях. […]

14:20, 13.03.2025 Скопіч Дмитро