Окупаційна влада планує зруйнувати терикони та звести житлові комплекси і ТЦ: чому це небезпечно. Розпитали в екологині

Валентина Твердохліб 17:55, 27 Листопада 2024
Терикони на Донеччині / фото Вікіпедія

Окупаційна влада “днр” заявила про плани “рекультивувати” терикони на окупованій частині Донеччини. У планах, нібито, провести рекультивацію — штучне відновлення родючості ґрунтів і рослинного покриву. На місці колишніх териконів хочуть побудувати заправки та торгові центри, повідомляють активісти руху “Жовта стрічка”. Своєю чергою, на росджрелах також публікували заяви про нібито плани звести цілі житлові квартали на місці териконів.

Чи можуть ці дії окупантів бути небезпечними для людей, редакція розпитала в екологині з Бахмута Галини Олійникової.

Знищення донецьких териконів, чим це небезпечно

На пропагандистських ресурсах заявили про “рекультивацію териконів”. На думку окупаційної влади, терикони займають дуже багато території Донеччини.

Новина на росджерелах про “рекультивацію териконів” / скриншот

Екологиня Галина Олійникова пояснює, що терикони самі по собі є небезпечними. У них відбуваються хімічні реакції. Крім того, може початися процес горіння. Просто розрити і прибрати терикон — не вдасться. Адже хімічні речовини накопичуються у ґрунті під териконами, і прибравши відходи не можна одразу ліквідувати забруднення.

Екологиня вважає, що будувати на місці териконів житло невдала ідея.

“Терикони — це шламонакопичувачі. Там відбуваються хімічні реакції і тепло, через що терикони можуть горіти. Також там є й виділення сірки та купа інших речовин. На деактивацію земель, які були під териконами, потрібні роки. Адже ґрунти там забруднені і це все не так легко ліквідувати”, — розповідає екологиня.

Вона додає, що насамперед шкода буде для людей, які житимуть на цих територіях, адже це небезпечно для їх здоров’я. Фахівчиня відзначила, що на окупованій території Донеччини є вдосталь землі під будівництво, тож рішення про знищення териконів має політичний характер. Таким чином росія хоче заселити ці території людьми, щоб Україні було важче повернути свої території.

Ліквідація териконів: як це впроваджують в інших країнах

Фахівчиня каже, що плани на ліквідацію териконів в Україні були ще до війни. До цього процесу хотіли залучити спеціалістів із Японії, але ідею не втілили в реальність.

“Терикони самі по собі шкідливі. Вони займають землі, а в Донецьку ще й часто горіли. Тому їх засаджували рослинами, щоб більш-менш знизити шкідливі викиди і зменшити горіння. По Донецьку були наміри ще до війни, розроблялися плани щодо знешкодження териконів, їх знесення. Але це було дороговартісно. Наскільки я пам’ятаю, японці були зацікавлені забрати наші терикони для переробки. Цим треба займатися, але навряд чи в росії є такі технології і вона реально буде вкладати в це гроші”, — каже Галина Олійникова.

За словами екологині, у світі вже є приклади ліквідації териконів. Площі, на яких були відходи, засаджують рослинами.

“Як це робиться в Німеччині, Англії — там роблять зелені зони. Землю на місці териконів засаджують рослинами, щоб вони витягували важкі метали, а потім там роблять зони відпочинку. Але щоб на їхньому місці одразу будувати житлові приміщення. Це просто не можна робити”, — запевняє екологиня з Бахмута.

Знесення териконів у Донецьку, що відомо

Плани щодо знесення териконів озвучив ватажок “днр” денис пушилін на “інвестиційному комітеті днр”. Тут він представив проєкти для “відновлення і розвитку”.

пушилін про плани на будівництво / скриншот

За словами пушиліна, терикони хочуть переробити, а землі використати для будівництва.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

З ТОТ вдалося повернути 2 українських дітей: серед них дівчинка з Донеччини

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:40, 27 Листопада 2024
Діти, які повернулися з ТОТ / фото Андрій Єрмак

В Україну повернулися ще двоє дітей, які перебували на тимчасово окупованій території (ТОТ). Такого результату вдалося досягти за допомогою ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив керівник Офісу Президента Андрій Єрмак.

Повернення дітей з ТОТ

За словами Андрія Єрмака, евакуювати вдалося 6-річну Марію з одного з селищ в окупованій Донецькій області та 14-річну Вероніку з Херсонщини.

Перша проживала з бабусею та дідусем на ТОТ. Проте, після загибелі бабусі дівчинка залишилася лише з дідусем. Чоловік жив у постійному страху, що окупаційна влада забере дитину в нього. Саме тому він вирішив шукати варіанти евакуації дитини до України. Зараз 6-річна Марія вже у безпеці разом із мамою та молодшим братом.

Друга дитина Вероніка після втрати батьків потрапила до опікунської родини на ТОТ Херсонщини. У 2022 році її село опинилося в окупації. Постійний стрес і страх негативно впливали на здоров’я дитини, а відсутність стабільного зв’язку та електрики ускладнили процес навчання.

З окупованої території Донеччини повернули 24-річну дівчину

Нагадаємо, з тимчасово окупованої території повернули 24-річну дівчину з інвалідністю. Мати дівчини перебувала на підконтрольній Україні території, а її донька разом з бабусею мешкала на ДОТ. Після смерті бабусі росіяни вирішили відправити українку в інтернат. Аби повернути дівчину долучилося ГО “Плутаріон”, на порятунок знадобилося 28 днів. Детальніше про це в матеріалі Бахмут IN.UA за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підримка ВПО на Полтавщині: як допомагають переселенцям у Коломацькій громаді

Валентина Твердохліб 16:20, 27 Листопада 2024
Гуманітарна допомога для переселенців на Полтавщині / фото Полтавська ОВА

Нещодавно редакція “Бахмут IN.UA” провела опитування бахмутян. Ми запитували куди вони переїхали, щоб розповісти про допомогу, яку надають у цих громадах. Серед відповідей були запитання про допомогу, яку можна отримати в Коломацькій громаді Полтавської області.

Редакція звернулася за коментарем до Коломацької сільської ради і дізналася, яку підтримку надають переселенцям у цій громаді.

Коломацька громада, допомога ВПО

Коломацька громада знаходиться в Полтавському районі. Адміністративний центр громади — село Коломацьке — розташоване в 20 кілометрах від Полтави.

Щоб дізнатися, яку допомогу надають переселенцям у громаді, редакція “Бахмут IN.UA” звернулася із запитом до Коломацької сільської ради. У відповіді було зазначено, що підтримку ВПО надають і громада, і благодійники. Водночас грошову підтримку ВПО громада не має можливості надавати.

“У громади немає можливості надавати фінансову допомогу переселенцям. Ми більше надаємо гуманітарну та інформаційну підтримки. Також допомагали переселенцям із житлом. Раніше були облаштовані місця для проживання в місцевій школі, ми їх там розміщували. Зараз вже місць немає. Також неодноразово надавали гуманітарну допомогу. Ще допомагаємо з соціальними виплатами: оформлюємо потрібні документи, передаємо інформацію про зміни в нарахуваннях і таке інше”, — розповіла редакції Анна Пісна, головна спеціалістка відділу соцзахисту населення Коломацької сільської ради.

Зокрема, у Коломацькій громаді діє Програма підтримки внутрішньо переміщених осіб на 2023-2027 роки. Її впровадила сільська рада у серпні 2023 року.

Також на території громади допомогу надає благодійна організація “Карітас Полтава”.

Програма підтримки ВПО у Коломацькій громаді: що передбачається

Програма підтримки ВПО передбачає надання гуманітарної та інформаційної допомоги. Переселенці можуть розраховувати на допомогу в призначенні соціальних виплат чи грошової допомоги від фондів, а також на отримання продуктових наборів.

“За можливості зв’язуємо переселенців з фондами, щоб вони могли отримати чи допомогу на опалення, чи грошові виплати тощо. Також у нас є програма “Захисники”, в яку теж входять внутрішньо переміщені особи, які зареєстровані в нашій громаді і були мобілізовані. Вони отримують допомогу в 10 тисяч гривень”, — розповіла редакції Анна Пісна, головна спеціалістка відділу соцзахисту населення Коломацької сільської ради.

Що включає Програма підтримки ВПО в Коломацькій громаді

У Програмі підтримки внутрішньо переміщених осіб на 2023-2027 роки передбачені такі заходи для допомоги переселенцям:

  • супровід сімей ВПО, які знаходяться у складних життєвих обставинах, фахівцями із соціальної роботи;
  • допомога у відновленні втрачених документів;
  • допомога у призначенні чи відновленні соціальних виплат;
  • допомога у працевлаштуванні на вакантні місця;
  • надання тимчасового житла;
  • забезпечення продуктовими і гігієнічними наборами.

Людям, які планують евакуюватися в Коломацьку громаду чи нещодавно сюди переїхали, радять звертатися в органи соцзахисту.

“Працівники органів соцзахисту оформлюють довідку про взяття на облік ВПО, збирають документи та реєструють на різні види допомоги. Коли ми отримуємо гуманітарну допомогу, то обдзвонюємо всіх наших переселенців, збираємо їх на конкретну дату і роздаємо продуктові набори. Також інформуємо про можливості отримати гуманітарну допомогу в Полтаві — теж дзвонимо і розповідаємо куди і коли можна за нею поїхати”, — зазначила Анна Пісна.

Звернутися до відділу соцзахисту населення можна за адресою: село Коломацьке, вулиця Центральна, 54.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

З ТОТ вдалося повернути 2 українських дітей: серед них дівчинка з Донеччини

В Україну повернулися ще двоє дітей, які перебували на тимчасово окупованій території (ТОТ). Такого результату вдалося досягти за допомогою ініціативи Bring Kids Back UA. Про […]

16:40, 27.11.2024 Скопіч Дмитро
полтавщині

Підримка ВПО на Полтавщині: як допомагають переселенцям у Коломацькій громаді

Нещодавно редакція “Бахмут IN.UA” провела опитування бахмутян. Ми запитували куди вони переїхали, щоб розповісти про допомогу, яку надають у цих громадах. Серед відповідей були запитання […]

Міськрада на зв’язку: бахмутяни можуть поспілкуватися з мерією

28 листопада 2024 розпочнеться “Пряма лінія” для мешканців Бахмутської міської територіальної громади. Бахмутяни зможуть отримати відповіді на питання, які їх турбують. Про це повідомляє Бахмутська […]

курси

Горлівський інститут запрошує на підготовчі курси до НМТ: редакція дізналась деталі

Горлівський інститут іноземних мов Державного вищого навчального закладу “Донбаський державний педагогічний університет” проводить набір на платні онлайн-курси з підготовки до цьогорічного Національного мультитесту. Про це […]

“Це як ще одна дитина в родині”: що потрібно знати перед тим, як взяти улюбленця з притулку

В умовах постійного зростання кількості безпритульних тварин, особливо в Україні після повномасштабної війни, питання про те, чи варто взяти тварину з притулку стає все більш […]