На початку грудня Україна відзначила 300-річний ювілей Григорія Сковороди — найвідомішого українського філософа, тези якого й досі є актуальними. Існує теорія, що Григорій Сковорода міг зупинятися в Бахмуті під час однієї зі своїх подорожей, адже був відомий саме, як «мандрівний філософ».
Ми розпитали у завідувача відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігоря Корнацького чи насправді Григорій Сковорода міг зупинятися в Бахмуті.
«Григорій Сковорода відомий як «мандрівний філософ» і майже уся Слобідська і Лівобережна Україна знає місця, де він бував, зупинявся, або проходив. Є, навіть, фільм документальний в трьох частинах, Сковороди міська біографія — відзнятий харківськими тележурналістами, де автори намагалися відвідати всі ці місця. Заїздили вони й до Бахмута й спілкувалися з автором у нашому музеї», — розповідає Ігор Корнацький.
За словами пана Ігоря, в часи, коли в Харківському колегіумі Сковорода викладав поетику в його класі навчався син Бахмутського козацького полковника Івана Шабельського.
«Є список учнів і там записаний цей Семен Шабельський і позначки щодо його успіхів, оцінки. Десь два десятиліття Сковорода мандруючи через наш край до Таганрога, до одного зі своїх учнів і прихильників, напевно проходив дорогою через Бахмут, тому що на той час — це була єдина дорога із Слобожанщини до Таганрогу. Вважається, що він зупинявся в когось із бахмутських жителів або знайшов притулок при одній із церков. Відвідував службу у Святотроїцькому соборі і навіть на згадку про цю подію в 2000-х роках було виготовлено пам’ятну дошку, яка була розміщена на універмазі «Астрон», де було вказано, що Григорій Сковорода побував у соборі», — розповідає Ігор Корнацький.
ТРЦ «Астрон». Фото: інстаграм
За словами, завідувача відділу Бахмутського краєзнавчого музею, цю пам’ятну дошку передали на зберігання музею. Ігор Корнацький каже, що має надію на збереження дошки. Нагадаємо, що окупанти знищують архітектурну спадщину міста, а от про те, хто може допомогти відбудовувати Бахмут ми писали раніше. Пан Ігор також прокоментував питання стосовно того, чи доречно називати Григорія Сковороду — російським філософом, як це інколи роблять в інформпросторі.
«Як його називати, це справа авторів, які про це пишуть, це залежить від їх власних поглядів, від національно-культурної ідентифікації. Звичайно, що Сковорода належить своїй Батьківщині — Україні. Він вважав Україну своєю справжньою Батьківщиною», — зазначає пан Ігор.
Фото: Вікіпедія
Читайте також: Росіяни знищують історичну спадщину Бахмута: зруйновано будівлю XIX століття
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!