Main menu

Яка ситуація з ковідом на Донеччині та у прифронтовому Бахмуті

vaccine g76eaab517 1920 f20bdВійна не стала на заваді інфекційним захворюванням, у містах України в геометричній прогресії збільшується кількість хворих на COVID-19. Міністерство охорони здоров'я закликає людей за можливості вакцинуватися. Редакція «Бахмут IN.UA» дізналися, яка ситуація із госпіталізацією на COVID-19 у сусідній Костянтинівці, та де бахмутяни можуть щепитися від вірусу.

Головна лікарка КНП "Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута" Світлана Шабаліна повідомила нам, що вільної вакцини у місті немає. Річ у тому, що в Бахмуті є один холодильник, який працює на генераторі. Зараз його використовують під інсулін. Однак, бахмутяни все ж можуть отримати щеплення, для цього потрібно повідомити про свій намір лікарю, коли збереться група охочих — вакцину привезуть з Українську.

Пані Світлана розповідає, що в Бахмуті залишилися лікарі, але після останнього влучання в основний корпус, медиків розподілили по місту, задля їх безпеки.

«Люди зв'язуються з лікарями або з медсестрами, тоді ми розуміємо, яка кількість охочих у нас є, і робимо вакцинацію. Були випадки, коли ми не могли взяти вакцину з Українську, тоді брали з Костянтинівки або Краматорську», — розповідає Світлана Шабаліна.

Лікарка зазначає, що наразі не володіє інформацією, скільки активних випадків COVID-19 є у Бахмуті. Каже, що ймовірно хворі, не завжди можуть добратися до лікарні, тож статистика захворювання невідома. Тести на COVID-19  в амбулаторіях є, при ознаках ГРВІ вони проводяться. Стосовно військовослужбовців, вони звертаються у свої медчастини, каже пані Світлана.

Лікування в стаціонарі у Костянтинівці

injection g19b72611a 1920 83fb7

Вакцина. Фото: Pixabay

За словами, головної лікарки багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування у місті Костянтинівці, Олени Руденко, наразі ажіотажу хворих на COVID-19 у медзакладі не спостерігається.

«Ми входимо у заклад першої А-хвилі, згідно із наказом департаменту, тобто ми починаємо приймати хворих на COVID-19 коли заповниться повністю інфекційна лікарня, вона наразі не заповнена. Тому зараз ми хворих на COVID-19 не приймаємо. Амбулаторно допомогу для хворих надає первинка або лікарі сімейні. Під їхнім наглядом люди лікуються, і вакцинує людей також первинка. Інфекційна лікарня розрахована на 100 хворих, було зайнято 50, 52 місця на тому тижні. Тобто медзаклад заповнений на 50%», — каже Олена Руденко.

Очільниця інфекційної лікарні в Костянтинівці Надія Шейченко розповідає, що в порівнянні з минулими місяцями кількість хворих на COVID-19 збільшилася. Чимало серед хворих є й військових — це від 70 до 80% хворих, пригадує у розмові пані Надія. Також, додає, що наразі в місті є дуже мало людей, які отримали бустерне щеплення.

«Спостерігається певний ріст, в порівнянні з вереснем хворих більше. Кількість госпіталізованих в лікарні також збільшується. Водночас потрібно зазначити, що зараз йде поширення омікрону, під час якого рівень госпіталізації відносно невеликий, приблизно 20%. Також потрібно враховувати ті факти, що є пацієнти, які захворіли, але нікуди не зверталися - самостійно лікуються. Відповідно про них немає даних, як про хворих», — розповідає Надія Шейченко.

Лікарка додає, що цього року менший відсоток ускладнення на пневмонію в порівнянні з минулим сезоном. Відтак, менше людей потребують кисневої підтримки. Однак, багато осіб все-ж залишаються в групі ризику, люди помирають внаслідок ускладнень хронічних хвороб, які провокує COVID-19. Насамперед, в групі ризику опиняються пацієнти з цукровим діабетом та хворобою серця.

Пані Надія зазначила, що вакцинацію надають первинні центри медичної допомоги. Туди можуть прийти всі охочі та отримати щеплення. Вакцин наразі достатньо, окрім того, отримати щеплення можна без прив'язки до місця проживання. Тобто, бахмутяни можуть без проблем отримати вакцинацію у будь-якому місті. Якщо говорити про найближчі міста — це Костянтинівка, Краматорськ, Покровськ, Добропілля.

«Їх (ред. бахмутян) зобов'язані прийняти чи буде це потреба у вакцинації, чи інша медична потреба. Ми навіть в стаціонар беремо без направлення, хоча не повинні таке робити. Бахмутяни можуть поїхати спокійно у будь-яке місто та отримати щеплення», — розповідає Надія Шейченко.

Лікарка також додає, що зараз чимало пацієнтів приймають противірусні препарати, які є досить ефективними, але тільки у ранній період захворювання. Для цього пацієнт має звернутися до сімейного лікаря, зробити тест, який підтверджує хворобу COVID-19, після цього пацієнту мають виписати противірусний препарат«Молнупіравір», каже пані Надія. Вона наголошує, що в аптеках цих ліків немає, як і на стаціонарному лікуванні, але вони є у «первинках», у достатній кількості.

«До нас приїжджають бахмутяни, ті хто там залишався на консультацію. Ми за потреби проводимо лікування. Бахмутянам сміливо можна звертатися у «первинку», не важливо з якого міста людина, їй мають надати допомогу», — наголошує Надія Шейченко.

Очільниця інфекційної лікарні розповідає, що наразі майже усіх медичних препаратів вистачає, однак є проблеми з противірусними. Їх неможливо зараз дістати, пані Надія, каже, що намагалася отримати ці ліки за допомогою волонтерів, але поки не вдалося.

«Загалом у нас все є, є кисневі балони в достатній кількості, також нам допомагають волонтери, ми самі робимо необхідні закупівлі, забезпечені необхідним», — ділиться у розмові пані Надія.

Головне фото: Pixabay

Читайте також: «Там мій дім, а додому їхати не страшно»: документаліст Роман Потапенко про будні журналіста на війні

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм - підписуйтесь!