Main menu

thumbnail tw 20201102185141 8263 beaf2Про неминучість введення повного локдауна в просторах інтернету заговорили на тому тижні. Для України і Бахмута - це буде другий раз в цьому році. І якщо для найманих працівників обумовлені хоча б якісь законодавчі гарантії простою, то підприємці повинні покладатися, як завжди, самі на себе. 

Карантин вихідного дня, що був запропонований два тижні тому, називають підготовкою до повного локдауну. Але ж деякі вважають, що це напівзахід, який не несе ніякого сенсу.

242507781 32046Право на працю

“У людей забрали одне з головних прав - право на працю. Для підприємців це патовая ситуація. Якщо держава забороняє працювати, то дайте можливість утримувати родини. Наприклад, в США виплачують до 3000 доларів. Так я розумію, що ми - бідна держава, но хоча б по 100-300 доларів”, - говорить Олександр Уколов власник метало та деревооброблюючого підприємства.  

Бізнесмен вважає, що більш дієвою мірою було би обмеження пересування літніх людей, які більше підвержені ризику захворіти.

Один з радників Офісу президента України Тимофей Милованов заявив, що другий локдаун буде легче переноситься, бо економіка адаптувалась до нових умов. До того ж він додає, що всі галузі економіки не потрібно закривати, лише обрані - там де високий рівень загрози заразитися.  

Малий бізнес в Бахмуті, як правило, має єдине джерело доходу, мало хто ще з них може заробляти іншими способами. Тобто, парикмахер, мастер по ремонту взуття, власники маленьких магазинів, кав'ярень годують свої родини з того, що заробили за день. Але ж саме вони роблять значні вклади у вигляді податків у місцевий та державний бюджети, і розраховують на підтримку. 

unnamed 1 823a7Страхування ризиків чи державна підтримка

Петро Тутов економічний та політичний експерт вважає, що пільги на місцеві податки або звільнення від плати за оренду комунального майна втрати бізнесу істотно не компенсують.

“Згадайте пільги з податку на землю і нерухомість в період першого карантину в квітні місяці. На місцевому рівні ці проблеми вирішити складно. Великі платники податків пішли в інші ОТГ і наш бюджет має істотний дефіцит. Так що сподіватися потрібно в першу чергу тільки на себе. На те він і бізнес і це завжди ризик і в малих містах він завжди вище! Можливо, у майбутньому ми прийдемо до розуміння необхідності страхування подібних ризиків”, - каже Тутов.

Власник фотосалону Віктор Зіпир, навпаки, вважає, що підприємців не повинні залишати на самоті в такій ситуації, це проблема і держави, шукати виходи, допомогати бізнесу.

“Треба дивитись на практику інших держав, як вони підтримують підприємців. Наприклад, це може бути допомога по можливості - зупинити виплати за банківські кредити, чи по фактичній потребі - призупинити орендну плату. Тобто, той хто несе кінцеві втрати обґрунтовує їх і отримує допомогу від держави”, - розмірковує Виктор Зіпир.

Під час першого локдауну підприємець орендував комунальне приміщення і, незважаючи на прохання та законодавчі можливості, місцеве самоврядування нараховувало плату за оренду. Зараз він орендує приватне приміщення, але все одно розуміє, що не отримує пільги. 

Чому місцева влада не підтримала звільнення від орендної плати під час першого локдауну можна прочитати тут: “Орендна плата під час карантину: як домовляються бахмутські орендарі та орендодавці

“Ми повинні самі об'єднатися і розробити механізм роботи бізнесу під час локдауна: може хтось знає, як можна працювати і не заразитися, хтось запропонує як відшкодувати витрати за орендою, а місцева влада хай виконує”, - додає Зіпир.

Того разу підтримка від держави була - підприємці отримували допомогу по частковому безробіттю та допомогу на дітей. Але підприємці розказують, що з вересня, їм почали  відмовляти у цих виплатах, посилаючись на відсутність фінансування. Також підприємців звільнили від сплати ЄСВ.

“Такий бізнес, як мій в цей період не провалиться, ми живемо та заробляємо кожного дня. Витримати це можна, якщо потрібно, але за умови, що буде підтримка від держави та нас звільнять від сплати ЄСВ. Я отримувала допомогу і на себе, і на дитину,гроші  витрачала на орендну плату, бо власник приміщення не звільнив від неї, та на їжу”, - каже власниця невеликої ремонтної майстерні Ірина Яценко.

Цього разу, у випадку локудауну, президент Володимир Зеленський обіцяє надати фінансову допомогу у розмірі восьми тисяч та податкові канікули для підприємців, також обіцяють відновити допомогу ФОПам на дітей. Але місцеві експерти не вірять у таку підтримку. 

"За рахунок яких коштів уряд передбачає надати допомогу бізнесу в розмірі 8 тис. грн на одного працівника за час простою, у т.ч. за збереження робочих місць, сказати важко", - говорить Тутов.

Матеріал підготовила Альона Щекодіна