Main menu

презент 2 3832fБахмут зараз бере участь у проєкті, на меті якого є отримання досвіду співпраці громадськості та місцевого самоврядування з Польщею, що фінансується USAID «Демократичне врядування на Сході». На жаль, з COVID19, представники Бахмутської ОТГ поки не можуть відвідати польські міста, тому всі зустрічі проходять онлайн. Яким досвідом поділилися поляки читайте далі у матеріалі.

Польське місто Нидзица під час економічної кризи гинуло, єдине фермерське господарство, де працювали селяни, закрилось, рівень безробіття був найбільший у порівняні зі всією Польщею. Міський голова зібрав представників освіти, охорони здоров'я, підприємництва та інших для пошуку виходи з кризи. Разом вирішили розвивати підприємництво.

презент 1 ден 94188Місто Нидзица має населення лише 13872 людей, а відомо на всю Польщу

"Ми створили фонд розвитку Nida - гроші від Євросоюзу та з місцевого бюджету, уклали угоду з банком і виступили гарантом для підприємців, що брали кредити. Якщо ж, хтось з них збанкрутився, ми погашали його борги. Потім відновили господарство і запустили гончарне виробництво. Так з'явилися робочі місця, постійні та сезонні", - розказує Krzysztof Margol, в минулому мер міста Нидзица та президент фонду розвитку Nida.

В місто провели воду, електропостачання, зараз готують проєкти, щоб стати повністю енергонезалежними. За вісім останніх років жодна людина не покинула місто, навіть молодь приїжджає жити та працювати.

Krzysztof Margol 01 ab74aKrzysztof Margol президент фонду розвитку Nida 

Для молоді запровадили постійні щомісячні гранти - фінансову підтримку, яка працює вже 20 років поспіль. Студенти, що успішно навчаються, але в їхніх родинах є обмежувальні можливості щодо навчання, наприклад далеко доставатись до навчального закладу, та вони ведуть активну громадську діяльність, можуть отримати гроші на навчання.

Туристи відвідують постійно гончарне село, що стало відомо на всю державу. Причому місцева влада уклала такий собі формальний договір щодо співпраці.

"В день туристи у нас - в гончарному виробництві, а ввечері - в готелях та ресторанах. Так всі отримують благо і заробіток - і ми, як самоврядування, і бізнес", - говорить Krzysztof Margol.

Тут можна більше прочитати про гончарне село - http://garncarskawioska.pl/.

В місті Елк також дуже тісно співпрацюють з громадськістю. За кошти Євросоюзу збудували сучасний неурядовий будинок, де громадські організації проводять різні заходи, мають власні офіси, пенсіонери танцюють румбу.

1280px Ełk i Ełk 003 76091

"Хтось за кошти, хтось повністю безкоштовно отримує приміщення в цьому будинку. Якщо це наші сеньйори (люди похилого віку, старше 65 років - прим. редакції) танцюють румбу, то це звісно безкоштовно. Інші ГО можуть сплачувати символічні кошти за оренду з власних внесків. Так, якщо оренда коштує 20 злотих за 1 кв.м, то для ГО - 8 злотих. А в умовах пандемії ми для всіх зробили знижку, якщо організація платила 400 злотих за офіс, то тепер всього 4. Уявить, наш міський голова 250 договорів на рік підписує з громадськими організаціями, 35 тисяч людей користується цим приміщенням, всього наше населення 61 тисяч", - розказує Maciej Juchniewicz, робітник місцевого самоврядування по зв'язкам з громадськістю.

Для громадських організацій різних направленостей - спорт, здоров'я, діти і молодь, люди з інвалідністю, екологія з місцевого бюджету постійно виділяються гроші на виконання їх завдань. Також є ще додатковий конкурс, завдяки якому організації також можуть отримати гроші на свою діяльність.

Снимок2 9454a"Ми розуміємо яку колосальну роботу ведуть наші громадські організації, що вони виконують велику частину нашої роботи, тому ми їх підтримуємо та фінансуємо. А для конкурсу потрібно один раз написати заявку і гроші можна отримувати на постійній основі щороку", - говорить Maciej Juchniewicz.

Головна мета такої співпраці - це створення мережі громадських організацій, додає Maciej Juchniewicz.

А ще у місті працюють ради сеньйорів, підприємців, спорту, молоді та багато інших, що постійно впливають на місцеву політику. Мешканці отримують безкоштовну місцеву газету, налагоджено смс-сповіщення, голова через соцмережі звітується про свою роботу, реагують на заяви окремих мешканців,

Maciej Juchniewicz говорить, якщо ти хочеш дійти до людей, то знайдеш інструменти як це зробити. І в них це виходить на 100%.

З боку укранської сторони в Програми міського співробітництва та обмінів USAID «Демократичне врядування на Сході» фасілітатором, медіатором та експертом міжнародной команди виступає Альона Копіна.

Матеріал підготувала Альона Щекодіна, фото з відкритих джерел