Main menu

Без названия 83358В Бахмуті вже третій рік поспіль реалізується громадській бюджет - це коли саме мешканці надають ідеї, а потім за кошти міського бюджету їх реалізують. Приймати ідеї будуть до кінця вересня, на його реалізацію виділено півмільйона гривень, один проєкт не може перевищувати 100 тисяч гривень, усі бажаючі будуть голосувати і найкращі ідеї переможуть.

Бюджет участі в Бахмуті поки ще немає класичного вигляду, але треба відмітити, що цього року відбулись позитивні зміни з боку місцевого самоврядування і ми поступово рухаємось до європейських стандартів.

На зустрічі з громадскістю, де презентували бюджет участі та пропонували подавати свої проєкти, Світлана Кіщенко секретар міської ради розказала про зміни, які будуть працювати вже цього разу.

"Затверджений пунтк супроводу Бюджету участі, де вам допоможуть внести проєкт до електроного ресурсу, якщо не зможете самі. Туди ж можна прийти і з паспортом проголосувати за п'ять обраних проєктів. Тепер не буде, як раніше, приходила одна людина і з купою паспортів і голосували за певні проєкти", - говорила Кіщенко.

пунк4 391a5

Пункт супроводу бюджету участі

У 2018 році в бюджеті участі з 34-х поданих перемогли 14 проєктів на загальну суму 508,1 тис.гривень.

У 2019 році з 27-ми поданих проєктів перемогли 17 на загальну суму 511,9 тис.гривень.

Також секретар міської ради сказала, що в бюджеті участі цього року обмежиться участь ОСМД, представників охорони здоров'я.

"Ми не хочемо, щоб Бюджет участі дублював інші міські соціальні програми. У нас є Програми підтримки ОСМД, закладів охорони здоровя. І, якщо не можна щось зробити у лікарні завдяки основної програми, тоді можна звернутись до бюджету участі. Як того року зробили "Вікно життя", - додала Кіщенко.

IMG 8583 1012d

Згідно Положення про Бюджет участі громадскість зобов'язана відобразити власну участь не менш як 50% від загальної суми проєкту. Як правило, учасники роблять власний вклад у 100%-му вираженні, та навіть і більше. Світлана Кіщенко вважає, що без вкладу громади зменшується значимість і люди його не цінують.

"Ви подивитись яка краса по вулиці Трояндовій. Це один з перших проєктів бюджету участі. Люди його постійно самі розвивають, ремонтують, придбають качелі, саджають квіти. До того ж вклад може бути не лише грошима - навіть рекламну кампанію можна оцінити і це буде ваш вклад", - сказала Кіщенко.

Поки Бахмут залишається єдиним містом в Україні, де потребують вклад від громади в бюджет участі на рівні 50% (на практиці він дорівнює всі 100%). В інших містах, де працює така програма, вкладу від громади зовсім не існує, чи він складає 15-20%. І в загалі, суть партисипативної участі - це залучення громади до прийняття рішень, а не внесок у грошовій чи іншій формі. До того ж гроші на реалізацію бюджету участі йдуть з місцевого бюджету, а це і є гроші громади!

майст 8f3ac

Це один з цікавих проєктів поданих саме громадською організацією, але, на жаль, декілька мап вже зруйновано.

Те що, громадськими організаціями проєктів подається дуже мало також факт. За два роки інсування бюджету участі лише дві громадські організації приймали участь, інші - представники бюджетних установ, комітети мікрорайонів, ОСББ. На жаль, рекламна кампанія від місцевого самоврядування не дуже ефективна, минуло три роки існування бюджету участі, а багато хто з громади навіть не знає про таку можливість.

Доречі, ГО "Агенція сталого розвитку" в рамках проєкту "Відкрий своє е-врядування: Будь SMART!" проводила тренінг для всіх бажаючих - де учасники детально дізнались про громадський бюджет та як правильно складати заявки і бюджет.

IMG 8685 2c2e8

Заявки на громадський бюджет можна надавати до кінця вересня. Детальна інформація знаходиться тут. На сьогоднішній час вже подано три заявки.

Місцеве самоврядування все ж таки враховує пропозиції від громадськості - так було з нечесним голосуванням за бюджет участі, можливість участі ОСББ у бюджеті участі. Тому, можливо, й вклад від громади зменшать і рекламну кампанію будуть активніше проводити, щоб залучати громадськість Бахмуту до участі у житті рідного міста.