Main menu

33995418 1856201514419278 7278507053046300672 n 9b479Якими темпами рухається медична реформа в Україні і Бахмуті? З якими труднощами стикаються на шляху реформування? Скільки декларацій з сімейними лікарями укладено в Бахмуті, якому лікарю довіряють більше? Чи буде введено обов'язкове медичне страхування для фізичних осіб? Читайте докладніше у нашому матеріалі.

Минулого місяця для журналістів Донецької та Запорізької областей відбувся прес-тур до Києва. Журналістка громадського медіа-порталу «Бахмут IN.UA» також взяла участь у даному заході. Два квітневих дні були дуже насиченими різними зустрічами – з керівництвом НБУ, народним депутатом, заступниками міністрів освіти, інформаційної політики та охорони здоров’я України, експертами законодавства з ЄС.

Другого дня журналісти спілкувались з заступником міністра охорони здоров'я - Павлом Ковтонюком.Заступник міністра розповів журналістам, як на сьогоднішній час рухається реформа, розказав про плани на майбутнє та відповів на питання гостей.

Лікар буде отримувати гроші за довіру від своїх пацієнтів  

“Насамперед реформа охорони здоров'я пілкується про розподіл фінансових коштів - ми хочемо оплачувати результат роботи лікарів, а не приміщень, де вони сидять. Ми почали робити її поетапно, бо різко щось міняти буде дуже неприємно для громадян. До того ж, перші зміни відбуваються на первинній ланці. Бо, по-перше - з точки зору реформи запустити зміни там реально швидко. А по-друге, ми хочемо забезпечити людей фахівцями на первинці”, - розповів Павло Ковтонюк.

Перший крок реформи - це початок підписної кампанії до обраного лікаря у квітні. Друга частина реформи - ті медичні заклади, які будуть готові, зможуть вже з липня поточного року отримувати гроші за своїх пацієнтів. Інші, що не встигли - з жовтня, а потім вже з початку 2019 року. Але, дійсно починати треба скоріше.

Снимок 6b22a

“Ми маємо колег-радників з інших країн. То вони порівняли результати медичної реформи у своїх країнах, і наші результати перевершили очікування - починали з 20-30 тисяч на день підписаних декларацій, зараз маємо - 150 тисяч декларацій на день. Причому швидкість постійно росте,” - говорив Павло Ковтонюк.

На середину травня 3,5 мільйона українців обрали сімейних лікарів та підписали декларації. Найбільше декларацій підписано в Харківській області — 404 500. На другому місці місто Київ (326 020), на третьому — Вінницька область (298 754), на четвертому — Дніпропетровська (282 836) і на п’ятому місці — Донецька (267 681).    

“Люди, в основному, ідуть до сімейних лікарів. Першими почали обирати лікарів старші люди, віком від 40 до 65 років. Причому різниці між селом та містом немає зовсім, вони рухаються в одному напрямку”, - додав заступник міністру.

“В Бахмуті станом на вечір 30 травня було укладено 12058 декларацій. Лідер серед амбулаторій - це амбулаторія №6, в районі Забахмутки. Там працює сімейний лікар Евдокимова Ольга, з якою уклали договори 930 бахмутян, це більше половини декларацій, які вона може підписати з пацієнтами”, - прокоментувала ситуацію в Бахмуті Світлана Шабаліна, головний лікар ЦПМСП.  

Проблеми при виборі лікаря та підписанні декларації

“Зараз є такі часті порушення - коли лікарі кажуть, що приписують тільки зі своєї дільниці. У таких випадках ми робимо попередження. Бо, ми робимо реформу з протилежним результатом, щоб відкріпитись зі своєї дільниці, а ті лікарі, які вас обслуговували роблять навпаки”, - говорив Павло Ковтонюк.

“Щодо таких випадків у Бахмуті, то вони були, але лише на початку підписної кампанії, зараз проблем не виникає”, - повідомила Світлана Шабаліна.

“Село і місто мають однакову швидкість при підписанні декларацій. До речі,  компьютеризація медичних послуг в селах зовсім не відстає від компьютерного забезпечення в містах”, - додав також Павло Ковтонюк.

Чи можна обрати приватну лікарню?

“Дійсно, це передбачено в законі, але чи є бажання таких закладів? Примусити їх ми не можемо, та по Україні вже є приклади укладання договорів, але поки вони роблять це дуже обережно. Я так, вважаю, що вони дочекаються липня и подивляться, чи дійсно держава заплатить гроші медичним закладам, а потім також будуть приймати участь”, - відповів заступник міністра охорони здоров'я.

Сімейних лікарів у деяких містах не вистачає

“Зараз в державі працює програма перенавчання - кожен фахівець може отримати кваліфікацію сімейного лікаря. Та й самі органи місцевого самоврядування повинні створювати вигідні та привабливі умови для роботи і життя молодих фахівців у громадах”, - наголосив Павло Ковтонюк.

“Населення Бахмуту приблизно 75,5 тисяч громадян. Тобто потрібно 42 сімейних лікаря. У нас зараз є лише 14 фахівців - катастрофічна нестача кадрів. І в загалі лікарський склад укомплектований на 65%, з яких 50% - це лікарі пенсійного віку, але сімейні лікарі - це переважно молоді фахівці”, -  пояснила Світлана Шабаліна.

Доля “швидкої” у медичній реформі

“Зараз ніякої реформи, яка б спростовувала “швидкі” немає. Ми плануємо забезпечувати ще краще фінансування, також будуть виділяться гроші на навчання фахівців і системи диспетчерської, бо ці два пункти - головні для швидкої”, - прокоментував Павло Ковтонюк.

Чи планується ввести обов'язкове медичне страхування для фізичних осіб?

“Те що ми зараз впроваджуємо - це і є медичне страхування. В Україні є дивне уявлення медичного страхування: люди вважають, що треба купити поліс і ти будеш застрахований, але це один з десятків видів страхування. Ми взяли іншу модель - так звану “британську” модель страхування. Тобто, громадяни страхуються через сплачені ними податки, щоб ми з вами не робили додаткових внесків у додаткові контори. Ці гроші йдуть на спеціальний рахунок Національної Служби здоров'я і людина отримує фінансування у випадку хвороби. Якогось спеціального страхового полюса не буде, тільки приватний полюс від недержавних страхових організацій, як додатковий”, - пояснив Павло Ковтонюк.

Матеріал опубліковано в рамках спільного проекту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру східного партнерства під назвою «Розвиток професійної спроможності представників регіональних ЗМІ в Україні