Історичні перемоги: як Бог допоміг українцям виграти битву на річці Сутінь

Семаковська Тетяна 13:14, 17 Березня 2023

308629411 497794709022294 6892047493771564722 n ab885Спецпроєкт Бахмут IN.UA «Перемагали раніше – переможемо зараз!». Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час. Перемагали раніше – переможемо зараз! Перемоги українців крізь історичний час.

З кінця ХІ ст. на землі Київської Русі знову почали лізти половці. Згідно з літописом, загарбники захопили Прилуки, Пісочин, Переволоку і стерли з лиця землі велику кількість малих містечок та селищ. Князі вирішили не чекати подальших битв, бо знали, що з половцями жарти погані, готувалася велика битва.

До складу руського війська ввійшли дружини київського князя Святополка Ізяславича, переяславського — Володимира Мономаха та чернігівського — Давида Святославича, а також ополчення згаданих князівств, оскільки літописець зазначає, що спочатку Святополк не хотів залучати смердів до походу, бо починалися весняно-польові роботи.

Всі захисники руських земель були нащадками Ярослава Мудрого. Битва відбулась 4 квітня 1103 року поблизу річки Сутінь. На початку битви київська дружина розбила передовий загін половців на чолі з Алтунопою.

Потім, за словами літописця, «..пішли полки половецькі, як бори..». На жаль, історія не залишила подробиць битви, за винятком «божої допомоги» руським воїнам. Розгром половців був відчутний, але декілька десятиліть вони продовжували тероризувати землі Київської держави. Слава Ярославичів іде крізь віки у долях поколінь!

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також: Швейна фабрика: як в Бахмуті з’явився район 8 березня

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як виглядає Центральний парк Бахмута: фото 2024

Семаковська Тетяна 11:00, 16 Липня 2024
Сходи в парку / фото росджерела

Бахмутський Центральний нижній парк був улюбленим місцем бахмутян восени, тут проводили День міста, гуляли родинами. За доброустроєм цього місця ретельно слідкували: висаджували квіти, дерева, прибирали. Зараз парк, як й весь Бахмут перебуває у тимчасовій окупації. Росіяни опублікували фото з парку.

Редакція публікує фото.

Бахмутський нижній парк 2024

Окупанти опублікували світлину нижнього парку, це фото датоване літом 2024 року, помітно, що конструкція сходів збереглася, подекуди є невеликі руйнування, але вони не критичні. Вціліла й альтанка та деякі ліхтарі.

Бахмутський нижній парк / фото росджерела

Нижній парк в Бахмуті до війни 2022

Цей ж самий парк на фото Івана Сидорова
Нижній парк у травні 2022 року, перші місяці повномасштабної війни / фото Ганна Стрельникова

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Російськомовний Артемівськ: три міфи про Бахмут

Семаковська Тетяна 13:00, 14 Липня 2024
Бахмут, Палац Культури
Палац Культури у Бахмуті / Фейсбук

Росіяни часто апелюють до того, що нібито Схід має проросійські настрої та розмовляє російською мовою. Такий наратив окупанти приписували й Бахмуту. Однак, це міф.

Історик Микита Безмен спростовує три головні міфи про Бахмут.

Міф 1. Бахмут заснували росіяни

Традиційна версія каже, що заснування міста пов’язане з Бахмутською сторожею, яка була частиною прикордонної служби Московської держави наприкінці XVI століття. Але цей кордон пролягав річкою Сіверський Донець, тож насправді Бахмутська сторожа знаходилась далеко від сучасного міста.

Про появу поселення на місці сучасного Бахмута є документальні відомості з початку XVIII сторіччя, коли торські козаки (Тор — це сучасний Слов’янськ) знайшли соляні джерела на річці Бахмут і почали їх освоювати.

Спочатку з’явилося маленьке поселення. А у 1703 році у центрі теперішнього міста збудували дерев’яну фортецю. Тобто засновниками міста були не московські прикордонники, а українські козаки Ізюмського слобідського полку.

Міф 2. Бахмут російськомовний

За першим переписом, основна частина населення міста — черкаси, тобто українці, кілька десятків козаків слобідських (з Харківщини), невелика кількість російських людей, які підпорядковувалися Торському воєводі, і лише двоє донських козаків. Це дає підстави вважати, що перші поселенці міста говорили саме українською.

Міф 3. Історична назва Бахмута – Артемівськ

Люди, які жили і формувалися у радянську епоху, принципово називають місто Артемівськом. Але історична назва міста — Бахмут, від самого початку XVIII сторіччя і до 1924 року.

Потім він був перейменований на Артемівськ. На честь радянського вождя, революціонера Артема (Федора Сергєєа), який у 1921 загинув у залізничній катастрофі.

У 2016 році Бахмуту повернули його історичне ім’я.

Бахмут називався Бахмутом більше ніж 220 років, а Артемівськом лише 92 роки. А сам революціонер Федір Сергєєв особливого відношення до Бахмута і не мав.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як виглядає Центральний парк Бахмута: фото 2024

Бахмутський Центральний нижній парк був улюбленим місцем бахмутян восени, тут проводили День міста, гуляли родинами. За доброустроєм цього місця ретельно слідкували: висаджували квіти, дерева, прибирали. […]

Палац Культури в Бахмуті

Російськомовний Артемівськ: три міфи про Бахмут

Росіяни часто апелюють до того, що нібито Схід має проросійські настрої та розмовляє російською мовою. Такий наратив окупанти приписували й Бахмуту. Однак, це міф. Історик […]

Бульвар Металургів у Бахмуті: згадуємо затишне місце

У 2018 році бульвар Металургів реконструювали та змінили назву на Козацький. Тут часто прогулювалися бахмутяни, робили фото біля скульптури Козака-солевара з мішком солі та мушкетом. […]

308364161 499573398844425 7770158309966284803 n bb1f3

Історичні перемоги: як українські князі провчили половців

Тривалий час половці були напастю для українських земель, їх набіги спустошували території, тож українські князі вирішили провчити ворогів.

307273677 492295422905556 748411679839827407 n cce73

Як українці волонтерили в Першу світову війну

Як раніше волонтерили українці під час війни? Приклад волонтерства нам надали Українські Поступовці, які допомагали пораненим військовим. Завдяки їх праці на території країни відкривали госпіталі […]

10:00, 06.07.2024 Безмен Микита