Як організувати виробництво окопних свічок на домашній кухні: історія небайдужої бахмутянки

Семаковська Тетяна 16:16, 9 Січня 2023

Screenshot 335 215b3Катерина Чернова — бахмутянка, працює в Мистецькій школі № 1 м.Бахмут, зараз жінка ще й волонтерка. Після онлайн-уроків, вона з допомогою друзів, переважно — це також колеги по роботі, виготовляє окопні свічки. Через війну, яку розпочала росія, Катерина евакуювалася до Дніпра, спочатку героїня думала, що це ненадовго, однак “ненадовго” розтягнулося на десять місяців. Бахмутянка не могла сидіти склавши руки й почала допомагати армії, спочатку імпровізувала невеликий гумштаб у себе вдома, а згодом на власній кухні розпочала виробництво окопних свічок.

Волонтерські організації без лиця

Screenshot 332 46b44

Свічки воготовлені волонтеркою. Фото: особистий архів героїні

Ця історія почалася ще давно, батько Катерини військовий, який з 2019 року захищає Україну від окупантів на Донецькому фронті. Героїня в цей час жила в Бахмуті, з початком повномасштабної фази війни жінка була змушена евакуюватися разом з сином до Дніпра, щоб зберегти життя рідних. Спочатку думали поїхати на два тижні, але згодом цей відрізок часу почав рости в геометричній прогресії. Жінка розповідає, що тривалий час займала себе роботою, щоб прогнати погані думки, а згодом вирішила присвятити себе волонтерству. Був час, коли жінка допомогу, яку надавали їй, разом з друзями віддавали на потреби військових.

Доля звела Катерину з людьми, які працювали у різних волонтерських центрах, саме вони надихнули героїню своєю працею. Стимулом стало ще й те, що в Катерину було багато знайомих, які хотіли б допомогти, але хвилювалися, щоб їхні кошти пішли в правильне русло:

«Зараз дуже багато волонтерських організацій без обличчя. Ти допомагаєш, відправляєш донат, але не розумієш кому саме. Один мій знайомий під час розмови розповів, що він б допомагав, але хотів б, щоб його гроші не потрапили в кишеню шахрая. Я тоді опублікувала пост, де написала, що було б класно, якби ми (ред. близьке оточення Катерини) зібрали якусь певну суму для допомоги».

Читайте також: «Ми привозимо хліб і люди його цілують»: як Людмила Біла допомагає ЗСУ та дітям в Бахмуті

Запит на українську тушонку та спальні мішки

Screenshot 333 82bc8

Допомога, яку разом з друзями Катерина відправила на фронт. Фото: особистий архів героїні

Спочатку жінка збирала різнопланову допомогу, загадує пані Катерина й про запити від військових. Жінка розповідає, що захисники часто просили саме української тушонки, бо вона смачніша. Літом 2022 року допомогою небайдужих Катерина зібрала 10 тисяч гривень, на ці кошти закупили засоби гігієни та провізію для військових. Також передали спальні мішки, за це, пані Катерина, дуже вдячна знайомим, які безплатно віддали 20 спальників.

Однак, тоді постала інша проблема — логістика, потрібно було довезти допомогу «на нуль».

«Просто дивом з’явилися волонтери, які возили допомогу на передову. Як зараз пам’ятаю ми були в Дніпрі, друга година ночі, комендантська година якраз, в під’їзді темно — а ми виносимо з друзями коробки з квартири із зібраною допомогою для ЗСУ. Ми думали, що сусіди подумають, що ми виносимо квартиру всю… Звісно, це не дрони, але по відчуттях було таке враження, що ми наближаємо повернення додому і Перемогу», — пригадує пані Катерина з посмішкою.

Затишшя перед світлом

Screenshot 330 ebafe

Пані Катерина з сином готують матеріал для свічок. Фото: особистий архів героїні

Після цього був період затишшя, каже пані Катерина. Однак, довго він не тривав, в оточенні людей, які щось роблять, важко всидіти на місці.

«Всі щось роблять, а ти нічого не робиш, значить Перемоги не буде. Ми з татом якось говорили і він мене спитав: “А у тебе є хтось знайомий, хто робить окопні свічки?”. Це був листопад місяць. Я через знайомого волонтера дізналася про свічки, він сказав, що може привезти, але запити в нього були більші зазвичай. Я знову опублікувала допис, мовляв, друзі, шукаємо свічки», — розповідає пані Катерина.

На цей пост відгукнулася давня знайома Катерини, ще з часів навчання в музучилищі. Жінка з чоловіком теж опинилися в Дніпрі, товаришка Катерина запропонувала разом робити свічки.

«Ось такі випадкові слова, які виявилися доленосними. В цей же вечір ми публікуємо допис, у якому оголошуємо про збір. Ми збирали залишки свічок, банки, картон і донати. Першу партію ми відправили згодом, 8 пачок, люди відправляли з Києва, з Сум», — пригадує бахмутянка.

Далі почали відбуватися дивовижні речі, люди допомагали, надходила допомога з різних куточків України. З Черкас, дівчата з волонтерського центру надіслали 25 кілограмів парафінових  свічок, це не прості свічки, вони ароматичні, різних кольорів, каже героїня. З особливим теплом згадує, пані Катерина, про пораненого військового, який разом з дітьми зробив свічки, юні українці також дали малюнки на фронт. Партію відправили Новою Поштою. Зараз окопні свічки Катерина відправляє на фронті із Дніпра, друга локація з виробництвом знаходитися у Харкові, де виробляє свічки тесть знайомої.

Читайте також: Шиють розпашонки для немовлят: як жінки популяризують українську культуру

Схема роботи

Screenshot 331 6c040

Свічки, які перетоплюють для окопних свічок. Фото: особистий архів героїні

На зібрані кошти жінки закупляли парафін і віск для виготовлення свічок. Ці складники далеко не бюджетні, відтак, щоб купити 50 кілограмів парафіну потрібно 6 500 гривень. Також потрібно врахувати доставку — це 120 грн/кг.

Катерина виготовляє свічки вдома. В чайнику плавить парафін та віск, допомагає їй в цьому мама та син. В новорічну ніч Катерина з родиною не мали настрою святкувати, але вирішили зробити свічки. 

Що потрібно захисникам зараз?

Потреба у свічках буде мінімум до квітня, каже Катерина, тому закликає всіх небайдужих доєднатися і спільними зусиллями допомогти захисника пройти цю зиму. Щоб допомогти Катерині, наші читачі, можуть задонатити кошти за реквізитами:

Отримувач: Катерина Чернова

Номер картки: 5375414137740311

Окрім цього, потрібні банки від тушонки, важливо, щоб баночка була чиста. Зараз захисникам також потрібен мед, також теплі шкарпетки. Якщо Ви хочете допомогти ЗСУ із цим — пишіть Катерині, щоб дізнатися деталі відправки на Нову Пошту.

Фото: особистий архів героїні

Читайте також: «Вишиванка пасує навіть краще, ніж маленька чорна сукня»: краматорчанка про евакуацію, колекцію вишиванок та «лапки» для ЗСУ

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

У 4 областях України пропонують житло для ВПО з Донеччини: деталі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:00, 25 Листопада 2024
Евакуація населення з прифронтових районів / фото Гуманітарна місія “Проліска”

Громадяни, які проживають на території Селидівської громади, можуть евакуюватися до безпечних регіонів України. Наразі чотири області пропонують безоплатне житло.

Про це повідомляють представники Селидівської МВА.

Евакуація з Селидівської громади

Люди, що проживають на території Селидівської громади, мають можливість евакуюватися до більш безпечних регіонів України з подальшим розселенням. Тимчасове безоплатне житло пропонують у комунальних закладах наступних областях:

  • Рівненська область. Зв’язок за телефоном: +380 (98) 505 8325. Наразі близько 20 вільних місць;
  • Закарпатська область, Рахівський район. Зв’язок за телефоном: +380 (96) 182 8589. Наразі 15 вільних місць;
  • Львівська область, селище міського типу Жвирка. Зв’язок за телефоном: +380 (50) 337 6023. Наразі близько 6 вільних місць (1 велика родина);
  • Тернопільська область, місто Чортків. Зв’язок за телефоном: +380 (98) 714 0619. Наразі 1 вільне місце (для жінки).

Нагадаэмо, що Центри підтримки ВПО з Селидового працюють в трьох областях — Дніпропетровській, Київській і Волинській. Детальніше про те, яку допомогу надають там, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Евакуація з Донецької області

Звернення для участі в безплатній евакуації приймають на гарячих лініях Донецької області: 0 800 408 911, +380 (98) 890 3318, +380 (66) 285 6290.

Для запису на вивіз тяжкохворих і людей з інвалідністю діють номери: 0 800 332 614, +380 (99) 710 4872, +380 (99) 311 5314, +380 (96) 108 6048.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мешканці Часового Яру в очікуванні компенсацій: що стоїть на заваді

Валентина Твердохліб 13:00, 25 Листопада 2024
Зруйноване житло в місті Часів Яр / фото 24 ОМБр імені короля Данила

Українці, які втратили житло внаслідок війни, можуть звернутися за компенсацією від держави. Гроші передбачені як за пошкоджене, так і за повністю зруйноване житло. Проте на практиці отримати компенсацію вдається далеко не всім, навіть у регіонах, які залишаються під контролем України. Наприклад, у місті Часів Яр, яке хоч і не перебуває під окупацією, але зазнало значних руйнувань через російські атаки, досі немає жодного випадку виплати компенсації.

Чому часовоярці не можуть отримати виплати за втрачене житло, редакції “Бахмут IN.UA” розповів начальник Часовоярської міської військової адміністрації Сергій Чаус.

Часів Яр, компенсація

Люди, чиє житло в Часів Ярі було пошкоджене або зруйноване, можуть подати заяву на отримання компенсації. Таких заяв налічується вже кілька сотень, однак ще жодна людина в місті так і не змогла отримати кошти.

“У Часів Ярі подібних компенсацій ніхто не отримував. Велика кількість людей вже подали заявки на отримання коштів. Точної цифри я назвати не можу, адже вона постійно зростає, заявки додаються. Але можу сказати точно, що таких заявок вже не одна сотня”, — каже Сергій Чаус.

Причиною того, що часовоярці не можуть отримати компенсацію, є неможливість обстеження житла. Комісії просто не можуть заїхати в місто, де тривають бойові дії. Тому люди, не маючи акта обстеження своїх осель, не можуть отримати компенсаційні виплати.

“Питання компенсації болюче не лише для мешканців Часового Яру, а й для людей з Бахмута, Соледара, Торецька. Часів Яр ніяким чином не відрізняється від цих міст, ми в “одному човні” і ситуація в нас одна й та ж, вона складна. Комісії працюють, але, на жаль, основна робота — виїзд і фіксація руйнувань та пошкоджень — наразі неможлива. Через це неможливо оформити акт обстеження, який робить не одна особа, а ціла комісія”, — пояснює начальник Часовоярської МВА Сергій Чаус.

Змінити цю ситуацію наразі неможливо. Поки в місті тривають бойові дії, комісії не виїжджатимуть на місця обстежень.

“Є певні зміни в законодавстві, але поки що, на жаль, конкретних змін, які б дозволили працювати в цьому напрямку, немає”, — підсумував Сергій Чаус.

Попри те, що люди не можуть отримати кошти, вони можуть подавати заяви на отримання компенсації. З цим питанням треба звертатися до представників Часовоярської міської військової адміністрації.

Компенсація за житло на окупованих територіях

Нагадаємо, що Асоціація молодих ВПО України ініціювала законопроєкт №11161 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України”. Його основна мета — юридично прирівняти житло на тимчасово окупованих територіях до знищеного. Це дозволить людям, які залишили житло в окупації, отримати компенсацію від держави.

Якщо Верховна Рада прийме законопроєкт, компенсацію за втрачене житло зможуть отримати люди, які мають документи про право власності на житло, що знаходиться на тимчасово окупованій території або в зоні проведення активних бойових дій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У 4 областях України пропонують житло для ВПО з Донеччини: деталі

Громадяни, які проживають на території Селидівської громади, можуть евакуюватися до безпечних регіонів України. Наразі чотири області пропонують безоплатне житло. Про це повідомляють представники Селидівської МВА. […]

14:00, 25.11.2024 Скопіч Дмитро
компенсацію

Мешканці Часового Яру в очікуванні компенсацій: що стоїть на заваді

Українці, які втратили житло внаслідок війни, можуть звернутися за компенсацією від держави. Гроші передбачені як за пошкоджене, так і за повністю зруйноване житло. Проте на […]

У Хмельницькому видаватимуть продуктові набори для ВПО з дітьми

У місті Хмельницький внутрішньо переміщені особи з дітьми віком від 8 до 18 років можуть отримати продуктові набори за умови, що вони ще не отримували […]

бахмут

Який вигляд має Бахмут у листопаді: окупанти показали кадри з вулиць Миру і Василя Першина

На російських пропагандистських пабліках публікують нові кадри з Бахмута. Росіяни показали, який вигляд мають будинки в центральній частині міста. Редакція публікує вибрані кадри. Бахмут, нові […]

Грошова допомога для дітей до Дня Святого Миколая у Вінниці: деталі нової ініціативи

Департамент соціальної політики міста Вінниця розпочав прийом заявок та документів на видачу грошової допомоги до Дня Святого Миколая. Отримати кошти можуть діти полеглих чи зниклих […]

10:25, 25.11.2024 Скопіч Дмитро