24 серпня 1991 року на карті світу з’явилася нова держава з тисячолітньою історією — Україна. Ця доленосна подія відбулася 33 роки тому, та дозволила українцям отримати свободу на власній землі.
Редакція Бахмут IN.UA до Дня Незалежності України розповідає, як саме було проголошено незалежність нашої країни та які події передували до цього.
Проголошення незалежності України: хронологія подій
Внутрішня нестабільність в межах срср, яка розпочалася разом з “перебудовою”, змусила безліч союзних республік почати діяти. У цей період почали ухвалювати Декларації про суверенітет.
Розпочали цей шлях найпершими країни Балтії. Ще 16 листопада 1988 року Верховна Рада Естонії ухвалила Декларацію про суверенітет. А власне незалежність ця країна здобула лиш дещо швидше, аніж Україна, 20 серпня 1991 року, хоч поштовх до цієї доленосної події був ще рік до того. Тоді як Литва проголосила свою незалежність 11 березня 1990 року, а Латвія – 4 травня 1990 року.
Україна також не була виключенням. Упродовж двох тижнів, з 28 червня до 11 липня 1990 року, у Верховній Раді велося обговорення основних положень Декларації про суверенітет. Загалом відомо, що розглядалося 12 варіантів. Зрештою за основу документа взяли проєкти депутата-народорадівця Сергія Головатого і президії Верховної Ради України.
Основні тези Декларації про суверенітет містили пункти щодо:
- закріплення державного суверенітету України;
- визнання факту того, що народ України становлять громадяни республіки всіх національностей;
- встановлення поділу влади на законодавчу, виконавчу, судову;
- прийняття виняткового права народу України на володіння, користування і розпорядження національним багатством;
- проголошення самостійності України у розв’язані питань економіки, екології, науки, культури, зовнішньої та внутрішньої безпеки, міжнародних відносин;
- нейтралітету;
- гарантій права на вільний національно-культурний розвиток усіх національностей, що проживають в Україні.
Голосування пройшло 16 липня 1990 року. Тоді зі всіх присутніх “за” проголосували 355 депутатів. “Проти” виступили лише 4 депутати, 1 — утримався від голосування, тим часом решта з 384 не брала участь у голосуванні.
“Серпневий путч”
Майже через рік, влітку 1991 року, внутрішня нестабільність в срср досягла піка. Саме тоді відбулася спроба державного перевороту, коли самопроголошений Державний комітет з надзвичайного стану намагався усунути від влади михайла горбачова.
Нова влада оголосила про запровадження на пів року в окремих районах срср надзвичайного стану. В це рішення входили наступні пункти:
- призупинення діяльність всіх політичних партій, окрім кпрс, громадських організацій і рухів демократичного спрямування;
- заборона мітингів, демонстрацій, страйків;
- запровадження жорсткої цензури над засобами масової інформації, призупинявся вихід газет, крім кількох лояльних до путчистів.
Реакція представників України була досить неоднозначною. Наприклад, представники влади, зокрема тогочасний голова Верховної Ради Л. Кравчук, закликали громадян до спокою та пропонували зосередитися на повсякденному житті.
“Ми живемо за своєю Конституцією і ці “двірцеві” перевороти, які відбулися в москві, вони нас не торкаються. Ми працюємо і живемо за своїми законами”, – говорив Леонід Кравчук.
Опозиційні сили ж від самого початку заколоту зайняли принципову позицію. Вони розуміли, що перемога організаторів путчу можуть зупинити демократизацію України та повернути її у “темні часи”.
На щастя, заколот не мав успіхів. Він же став моментом, коли крах срср став неминучим.
Акт проголошення незалежності
24 серпня 1991 року, о 17:55, Верховна Рада України прийняла документ, який отримав назву Акт проголошення незалежності України. Він став результатом “смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною у зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року”. Саме цю дату заведено вважати моментом появи сучасної української держави.
“Нове покоління українців буде стояти за себе, за свою землю, за свою державу, за своє майбутнє, тому що то – їхнє майбутнє”, – говорив Леонід Кравчук.
Щоб легітимізувати нову державу та завадити генпрокурору срср оголосити рішення Верховної Ради незаконним, нова влада вирішила провести взимку всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності. На нього винили лише одне питання: “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України”. 90,32% з 31 891 742 людей проголосували “за” (28 804 071 людина).
Вже 20 лютого 1992 року Верховна Рада ухвалила нову постанову “Про День незалежності України”.
Читайте також:
- Як виглядав Часів Яр до війни: підбірка з 12 фотографій
- Солеваріння та аматорські спроби: як створювали герб Часів Яру
- Як утворилась Донецька область. Розповідає історик з Бахмута
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!