В Україні реформують старшу школу: що зміниться для дітей

Валентина Твердохліб 16:35, 24 Вересня 2024
реформа
Навчання у школі / фото Pexels

В Україні готують до впровадження реформу старшої школи. Згідно з нововведеннями, учні та учениці після 9 класу самі обиратимуть напрямок навчання і предмети. На повну силу реформа запрацює з 2027 року.

Про це повідомляє Міністерство освіти і науки України.

Реформа старшої школи: що передбачається

Реформа старшої школи змінить підходи до навчання у старших класах. Вона полягатиме в нових можливостях у виборі профілю навчання, всебічному розвитку та індивідуальному підходу до кожного учня.

2025 року стартує пілотування реформи по всій Україні. На 2024/2025 навчальний рік вже відібрано 30 ліцеїв-амбасадорів, які допомагають готуватися до пілотування. Педагоги цих ліцеїв стануть менторами для пілотних закладів освіти.

Повноцінно реформа запрацює з 2027 року. Відтоді учні, які завершили навчання в 9 класі, зможуть обирати між двома напрямами навчання — академічним і професійним.

Обираючи академічний напрям, учні навчатимуться в ліцеї і готуватимуться до вступу в заклади вищої освіти. Тут для школярів буде великий вибір профілів навчання, які базуються на кластерах: STEM, мовно-літературний та суспільно-гуманітарний. Також в учнів буде можливість обирати додаткові предмети, які їх цікавлять найбільше. Але окрім вибіркових, будуть і обовʼязкові предмети. Це фундаментальні компетентності з української мови, математики, англійської, історії.

Обираючи професійний напрям, учні навчатимуться в закладах професійно-технічної освіти. Тут підлітки швидше опановуватимуть професію та виходитимуть на ринок праці. У профтесі або закладі фахової передвищої освіти також можна буде обирати предмети, повʼязані з майбутньою кар’єрою.

Різниця між напрямами навчання / скриншот із сайту МОН

Навчання до 12 класу

Для якісного опанування шкільної програми навчання триватиме до 12 класу. Це міжнародна практика.

10 клас буде адаптаційним. Учні завершуватимуть загальну підготовку та остаточно визначатимуться з профілем навчання.

11-12 класи будуть присвячені поглибленому вивченню профільних предметів, інтегрованих курсів та дисциплін за вибором.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Грошова допомога в Миколаєві: як місцеві та ВПО можуть подати заявку

Валентина Твердохліб 13:00, 23 Квітня 2025
грошова допомога
Грошова допомога / ілюстративне фото Unsplash

Для жителів Миколаєва доступна нова грошова допомога. Її надаватимуть і місцевим мешканцям, і ВПО, які зареєстровані в місті. Для отримання виплат потрібно мати категорію вразливості.

Про це повідомляє громадська організація “Південь Разом”.

Грошова допомога у Миколаєві: хто може отримати

ГО “Південь Разом” оголосила реєстрацію на індивідуальну грошову допомогу. Це одноразова екстрена допомога для людей з вразливих категорій.

Подати заявку можуть місцеві мешканці Миколаєва та ВПО. Для отримання допомоги вони повинні мати одну з категорій вразливості:

  • люди з інвалідністю;
  • люди зі свіжою випискою з лікарні та ті, хто зараз знаходяться на лікуванні або терапії;
  • самотні люди старші 70 років;
  • діти-сироти;
  • люди, які опинились у складних життєвих обставинах.

Подавати заявки можуть ті, хто раніше не отримував грошову допомогу від ГО “Південь Разом”. Форма для реєстрації відкриється сьогодні, 23 квітня, о 17:00 в Telegram-каналі громадської організації. Кількість заяв буде обмежена.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Він знав, за кого воює” — бахмутянка про свого коханого, загиблого воїна

Семаковська Тетяна 12:10, 23 Квітня 2025

Антрацит, місто де колись видобували вугілля в Луганській області, саме тут народився та ріс Олександр Латьков, військовий 46 бригади. Після окупації Антрациту родина хлопця переїхала в Бахмут. У це місто юнак закохався, любив кожну його вулицю. У 2023 році Олександр пішов на захист рідної Донеччини, отримав поранення, але знову повернувся. 31 березня 2025 року захисник загинув від російського обстрілу. Родина збирає підписи на присвоєння військовому звання Героя України. Підтримати за посиланням.

Історію Олександра розповідає його кохана, Ольга.

Історія кохання, війни і втрати: як бахмутянка зберігає пам’ять

Олександр народився у місті Антрацит, тут й навчався. Дитиною захоплювався футболом, любив музику. У 2014 році Антрацит окупували росіянами. Через кілька років родині вдалося виїхати звідти у Бахмут. 

“Він дуже полюбив наше місто. Вони з мамою жили на вулиці Леваневського.

Місто у нас невелике було, дуже затишне і якось йому воно також припало до душі, він закохався у нього”, — пригадує Ольга у розмові.

Пара познайомилась на Хуторку, влітку. Дівчина каже, спершу не вірила, що у наш  час бувають такі чоловіки, як Олександр. Пара мріяла збудувати сім’ю.

“Він був дуже світлий, добрий, любив життя, своїх рідних і завжди допомагав людям, ніколи не залишався осторонь. У стосунках був романтичний, ніжний та уважний, дуже мене кохав і я кохала у відповідь”.

У 2023 році Олександр мобілізувався, чоловік проходив навчання у Великій Британії, планував бути снайпером, та вже на місці по поверненню перекваліфікувався на оператора БПЛА. У грудні 2023 року отримав перше поранення поблизу міста Мар’їнка. Машина чоловіка підірвалася на міні, близько 4 місяців він провів на реабілітації в Києві. Після травми військовий відмовився від проходження ВЛК та повернувся, не зміг залишити побратимів. Його переживання та турбота до них завжди були помітні.

“Навіть у  відпустці він постійно перевіряв телефон, дивився групи, де писали його хлопці. Я йому завжди казала, хоча б на вечір вимикати звук, але він не міг, турбувався за них. Всі події пропускав через серце”, – каже Ольга.

Після травми Олександр повернувся на фронт. 31 березня 2025 року він загинув біля села Олексіївка Волноваського району. Воїна поховали у Києві, на Берковецькому кладовищі. Родина створила петицію, аби вшанувати пам’ять з проханням надати Олександру звання Героя України. Підписати петицію за посиланням.

Хочеться звернутися до людей, щоб дійсно не забували та шанували. Завдяки цим хлопцям ми продовжуємо жити. Вони там в пеклі знаходяться. Саша мені завжди казав, я буду обережним, я знаю для кого і заради чого мені жити. Він туди пішов заради своїх близьких, заради мами, мене. Він хотів жити у вільній країні

Ольга // кохана Олександра

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

грошова допомога

Грошова допомога в Миколаєві: як місцеві та ВПО можуть подати заявку

Для жителів Миколаєва доступна нова грошова допомога. Її надаватимуть і місцевим мешканцям, і ВПО, які зареєстровані в місті. Для отримання виплат потрібно мати категорію вразливості. […]

“Він знав, за кого воює” — бахмутянка про свого коханого, загиблого воїна

Антрацит, місто де колись видобували вугілля в Луганській області, саме тут народився та ріс Олександр Латьков, військовий 46 бригади. Після окупації Антрациту родина хлопця переїхала […]

трампа

Остаточна пропозиція Трампа: в США показали, як бачать мирне врегулювання війни в Україні

Сьогодні, 23 квітня, в Лондоні має відбутись зустріч щодо мирного врегулювання війни в Україні. На ній будуть присутні українська та американська делегації, а також європейські […]

Загострення на Донеччині: росіяни мають просування біля двох сіл

За останню добу окупаційні війська рф просунулися поблизу населених пунктів Ясенове та Суха Балка на Донеччині. Міністерство оборони Росії 22 квітня повідомило про нібито повну […]

У Дніпрі жінки, які самостійно виховують дітей, можуть безплатно навчитися водити

У Дніпрі жінки, які самостійно виховують дітей, можуть долучитися до безкоштовної програми, яка включає навчання в автошколі на категорії B та C. Проєкт “Driving Change” […]