“Найголовніше для нас – це надання якісної доступної первинної медичної допомоги”, – головна лікарка КНП “ЦПМД” Бахмута 

Семаковська Тетяна 20:26, 25 Червня 2020

ликарн 59937Трохи більше двох років пройшло після реформування “первинки”. Майже 63 тисячі бахмутян вже обрали собі сімейного лікаря, а це майже 83% від запланованого показника. Від пацієнтів чути як позитивні відгуки, так і скарги. Це говорить про закономірний результат реформи, що мотивує лікарів постійно підвищувати кваліфікацію. Світлана Шабаліна, головна лікарка “Центру первинної медичної допомоги Бахмута”,  розповіла своє бачення медичної реформи та відповіла на питання читачів громадського медіа-порталу “Бахмут IN.UA”.

Що дала реформа пацієнтам? Які позитивні зміни вже відчутні? 

“По – перше, я можу обирати собі лікаря. І не того, що закріплений за моєю дільницею, а того – кому довіряю. По – друге, я можу спілкуватись зі своїм лікарем он-лайн, у нас створена Viber-група, і це дуже зручно. Тішить те, що лікарі навчились користуватись додатковим медичним обладнанням. І в мене з’явилося відчуття, що у сімейного лікаря я можу вирішити більше проблем, ніж це було до реформи”, – пояснює на своєму прикладі  як пацієнта Світлана Шабаліна – головна лікарка КНП “Центру первинної медичної допомоги Бахмута”.

В амбулаторіях працюють call-центри

“Щоб позбавитись черг, ми створили так звані call-центри, де працюють грамотні оператори, що надають консультації, записують на прийом до лікаря, пояснюють графік його роботи, роз’яснюють, як отримати електронний рецепт та інше. І це дозволяє ефективно використати і час, і маршрут пацієнта”, – розказує Світлана Шабаліна.

Що дратує пацієнтів, що не задовольняє?

“Більш за все людей непокоїть, що стало неможливо потрапити до вузького фахівця без направлення сімейного лікаря. І я вам більше скажу – реформа спрацювала. Люди не повинні самотужки вирішувати, до якого фахівця їм потрібно звертатись. А ось коли діагноз встановлений, то людину не треба ганяти по колу різних лікарів для отримання направлення. Тобто, хронічні пацієнти можуть спостерігатись у вузького фахівця без направлення сімейного лікаря”, – говорить Шабаліна. 

Яка зараз ситуація з сільськими ФАПами?

“У нас чотири амбулаторії та вісім ФАПів. Головні фактори отримання первинної медичної допомоги для мешканців сільських територій – це підписання декларацій та розбудова інфраструктури, щоб людина могла дістатись до медичного закладу. Цим впевнено та якісно займається міська рада Бахмута. Фінансування на ФАПи є, і незалежно від того чи є там медпрацівник, чи немає, медична допомога буде надана, жодна людина не буде покинута”, – розказує головна лікарка КНП “ЦПМД” Бахмута.

Як лікарю підвищити свою заробітну плату? 

“На зарплату лікаря впливає кількість укладених декларацій. Щоб я робила, якщо б була сімейним лікарем, для підвищення свого доходу? Постійно навчалась, опановувала нові навички, контролювала свій час, планувала прийом своїх пацієнтів, певні функції делегувала медичній сестрі, розвивала комунікацію зі своїми пацієнтами, бо емпатія дуже важко дається. Найголовніше для нас – це надання якісної доступної первинної медичної допомоги, і з цією задачею ми повинні справлятися на високому рівні”, – відповідає Світлана Шабаліна.

Лідерами за кількістю підписаних декларацій у Бахмуті є  Фаловська Т.П. (2092), Осмуха О.М. (2055) – амбулаторія №7, Колеватова Н. (2066), Буренькова Н. (2045) – амбулаторія №1.

На що витрачаються гроші від НСЗУ?

“Сама реформа передбачає тісну співпрацю місцевого та вищого рівнів управління. Завдяки тому, що наші лікарні на початок реформи були оснащені сучасним медичним обладнанням, проведені капітальні ремонти приміщень, нам вдалося кошти від НСЗУ направити на безкоштовне обстеження пацієнтів, придбати сервісні речі, які ви бачите в амбулаторіях. Також підвищили заробітну плату лікарям, залежно  від кількості декларацій, що у свою чергу змінило ставлення до пацієнтів. Тепер ми витрачаємо кошти на матеріально-технічну базу. І вдячні представникам місцевого самоврядування за те, що про нас постійно дбають і ми маємо взаєморозуміння”, – говорить Світлана Шабаліна головний лікар КНП “Центру первинної медичної допомоги Бахмута”.

Які ліки можна отримати за рахунок держави або міського бюджету? Які пільгові категорії громадян мають право на безкоштовні ліки?

“Згідно з Постановою №1303 пільгові категорії громадян мають право отримати безкоштовні медпрепарати. Це відбувається за рахунок місцевого бюджету – аптеки укладають договори з Управлінням Охорони здоров’я і отримують відшкодування за такі препарати. На жаль, не завжди вистачає фінансування в місцевому бюджеті, тому лікарям іноді доводиться віддавати перевагу деяким пільговим категоріям громадян, і в залежності від стану захворювання пацієнта. Також є ще одна програма “Доступні ліки”, за якою виписується електронний рецепт, і людина може придбати ліки з повним відшкодуванням або частиною. Тобто, лікар призначає діючу речовину, а пацієнт придбаває препарат той, до якого звик. Тому не всі медпрепарати відшкодовуються за повною вартістю. Також комбіновані препарати (з декількома діючими речовинами) поки відсутні в програмі “Доступні ліки”, – пояснює Світлана Шабаліна.

перел ca180

Тут ви можете подивиться повний перелік категорії громадян пільгової категорії

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер acbbc

 

Кабіна для підвісної терапії допомагає ефективно розслабити або навантажити потрібні мязи 7cd07

Як медреформа спонукає бахмутську лікарню розвиватись

На старті медичної реформи другого рівня побоювання щодо її ефективності і негативних наслідків були як у пацієнтів, так і у медиків. Лікарні стали незалежними некомерційними […]

IMG 4759 18208

Бахмутяни стали активніше вакцинуватися. В аптеках замовляють вакцини від папіломи, вітрянки, ротавірусної інфекції

Людина, що перехворіла кором, може осліпнути чи отримати запалення головного мозку. Деякі захворювання, наприклад, поліомієліт, рідко зустрічаються саме завдяки плановій вакцинації.  Колективний імунітет – живий […]

3 07bf1

Хто і чому їде народжувати у Бахмут?

До пологового відділення бахмутської лікарні приїжджають народжувати не лише з Бахмута і раойну, а й з Торецька, Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська, Попасної. Тут створені комфортні умови, […]

IMG 7884 7f24c

Мешканці Опитного та Іванівського в 2021 році будуть лікуватися в оновлених амбулаторіях

Після об’єднання Бахмутської ОТГ розпочалася оптимізація і в сфері охорони здоров’я. В деяких селах закрили ФАПи, в деяких – будують сучасні медичні приміщення, самі медичні […]

изображение viber 2020 11 08 11 57 00 83c57

“Перемога над смертю – найбільше задоволення від моєї роботи”, – фельдшер бахмутської “швидкої” (Відео)

Сьогодні в Бахмуті та районі жодний виклик на “швидку” не залишається без реакції, бригади укомплектовані досвідченими лікарями та фельдшерами, автомобілі мають усе необхідне, а самі […]