Вареники, Колодій та поховання: як відзначають Масницю в Україні

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:02, 14 Березня 2024
Українське свято Масниця / ілюстрація Маша Вишедська

Масниця — це традиційне українське свято, яке триває цілий тиждень з 11 березня по 17 березня. Воно має язичницьке коріння та дуже багато традицій, які знає кожен українець. В першу чергу, це приготування вареників.

Коли відзначають Масницю, а також що роблять у цей тиждень — читайте у матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Масниця-2024

Цей святковий тиждень, який у православних християн вважається підготовкою до Великого посту, немає фіксованої дати. Святкування починається за 56 днів до Великодня, який цього року буде 5 травня. Отже, Масниця у 2024 році розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.

Поштова марка до святкування Масниці / фото з відкритих джерел

Українська Масниця чи російська Масляна

В суспільстві активно використовується два слова для відображення одного й того ж свята — “Масниця” та “Масляна”. Перша — це традиційно українське свято, яке також відоме під іншими назвами, серед яких Колодій, Сиропуст, Сирний тиждень та інші.

Своєю чергою, слово “Масляна” відносно нове, адже з’явилося в 1960-х роках минулого століття, коли радянська влада вирішила відзначати свято, але намагалася зробити його “традиційно російським”.

Традиції святкування Масниці

Свято Масниці має давнє коріння, яке сягає ще часів язичництва на теренах Київської Русі. Воно має певні відмінності у традиціях святкування від Масляної. Наприклад, основною стравою свята в Україні є не млинці, а вареники сиром та іншими начинками, часто политі сметаною.

Серед інших традицій виділяють обряд Колодія, що символізує маленьке Сонце-Божич, яке збирає сили. Його суть полягає в тому, щоб прив’язати колодку до ноги неодруженого хлопця, таким чином караючи парубка за відсутність жінки.

Схожі традиції є у наших сусідів. Неодружені словацькі парубки “тягають колодку”. Фото до 1940-го року / фото з відкритих джерел

Свято закінчується досить ефектно — похованням Колодія. Цей обряд буквально символізує прощання з холодним сезоном зими та готовність зустріти весну. Загалом, українське свято також можна назвати закликом до загального примирення, злагоди та всепрощення, що проявляється в останній день святкового тижня, який називається Прощеною неділею. В цей день заведено просити вибачення та забувати всі образи.

Колодій / фото Етнохата

Як приготувати вареники із сиром до Масниці

Вареники — головна страва святкового тижня, який обов’язково повинні приготувати усі українці. Редакція Бахмут IN.UA ділиться найкращим рецептом класичних вареників, які можна зробити як солодкими, так і солоними. 

Вареники із сиром / фото ілюстративне

Інгредієнти на 50 вареників

Для приготування традиційних вареників потрібні:

Для начинки:

  • 500 грамів домашнього сиру;
  • 2 жовтки;
  • 50 грамів топленого вершкового масла;
  • щіпка солі;
  • 1 чайна ложка цукру, якщо ви будете робити вареники солодкими.

Для тіста:

  • 500 грамів пшеничного борошна;
  • 300 мілілітрів води;
  • 50 грамів вершкового масла;
  • 0,5 чайної ложки солі;
  • вершкове масло для змащування вареників;
  • сметана для подачі.

Як готувати вареники

Для приготування традиційних вареників спершу потрібно замісити тісто. Для цього борошно треба помістити у велику миску, додати сіль та перемішати. Далі, у невеликій каструльці слід довести до кипіння воду з маслом, щоб потім тонким струменем влити в тісто, при цьому постійно помішуючи. Якщо цей процес буде проходити вручну, тоді краще користуватися великою дерев’яною ложкою, а якщо в міксері, тоді за допомогою насадки “гак”. Всі інгрідієнти мають бути збиті до однорідності Якщо тісто прилипає до рук, тоді варто досипати ще трохи борошна. 

Сформуйте з тіста кулю і накрийте трохи вологим рушником. Залиште тісто відпочивати 30-60 хвилин.

Далі потрібно буде попрацювати із начинкою. Для цього треба перетерти сир через дрібне сито, а потім повторити процес ще раз, але з додаванням інгредієнтів згідно з рецептом. Як результат, у вас вийде начинка з кремовою консистенцією, яка ідеально підкреслить тісто.

Процес ліплення розпочинається з розкачки тіста та вирізання кола. Як тільки у вас буде готова основа, потрібно почати викладати 1 чайну ложку з верхом у центр кола, а потім ретельно заліпити краї.

Ліплення вареників / фото ілюстративне

Зліплені вареники треба викладати на тацю чи дошку, присипані борошном. Інколи їх можуть навіть накривати ледь вологим рушником, щоб вони не обсихали.

Доведіть до кипіння велику кількість води та опустіть вареники. Продовжуйте варити, часто помішуючи. Особливо важливо перемішати після опускання вареників у киплячу воду та повторного закипання води. Однієї хвилини після спливання цілком достатньо, а якщо варити довше, тісто може надто розм’якнути.

Вже готові вареники із сиром одразу заправляйте вершковим маслом та подавайте до столу зі сметаною.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 15:02, 30 Червня 2025
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 2 липня в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 15:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 22 Червня 2025
Житомир / фото з Вікіпедії

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир.

Про це повідомляє пресслужба перевізника.

Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та розклад від “Укрзалізниця”

З 27 червня до Житомира з Києва можна буде доїхати за 2 години. Це стане можливим завдяки запуску нового регіонального експреса.

Електропоїзд курсуватиме щодня у будні. З 27 червня відправлення з Києва відбуватиметься о 17:48. Далі поїзд вирушить до Фастова, а з нього — о 18:30 — до Житомира. Прибуття на кінцеву станцію — о 19:58.

З 30 червня розпочнеться відправлення з Житомира до Києва. Відправлення з початкової станції заплановано на 06:18. Далі потяг вирушить до Фастова, а з нього — о 07:49 — до Києва. Прибуття на кінцеву станцію — о 08:44.

Зазначається, що квиток на залізничний експрес коштуватиме майже у 2,5 раза дешевше, ніж проїзд у маршрутці між містами.

На маршруті курсуватиме сучасний електропоїзд, у якому передбачені:

  • інклюзивний салон із місцями для людей з інвалідністю;
  • місця для велосипедів;
  • сповивальні столики;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • можливість заряджати гаджети.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир. Про це повідомляє пресслужба перевізника. Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та […]

10:00, 22.06.2025 Скопіч Дмитро

Чи припинять виплати ВПО після продажу житла або авто: роз’яснення для переселенців

У медіапросторі часто з’являються твердження, що продаж нерухомості чи автомобіля автоматично позбавляє ВПО державної допомоги. Насправді українське законодавство передбачає низку винятків, коли такі доходи не […]

13:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро

Як перевірити готовність закордонного паспорта: гід по процедурі

В Україні є можливість перевірити готовність закордонного паспорта — документа, який дає право перетинати державний кордон, а також який слугує підтвердженням громадянства України в будь-якій […]

18:00, 17.06.2025 Скопіч Дмитро

“Укрзалізниця” призначила додатковий поїзд із Києва до Ужгорода

“Укрзалізниця” повідомила про запуск додаткового поїзда №284/283 за маршрутом “Ужгород — Київ — Ужгород”. Його призначили спеціально на пікові дати червня, щоб забезпечити зручне пересування […]

13:00, 07.06.2025 Скопіч Дмитро