
У мережі поширюється відео, на якому начебто український військовий питає у хлопчика, навіщо той миє автівки та на що накопичує гроші. Дитина відповідає, що вони начебто з мамою шукають гроші на квитки до краснодару. Як запевнив нібито військовий, відео було знято у Дружківці Донецької області, що неподалік лінії фронту. Вкінці ролику так званий “представник ЗСУ” облаяв хлопчика з мамою, що вони є буцімто колаборантами.
Росіяни поширили діпфейк хлопчика та військового

Відео, яке поширюють росЗМІ є діпфейком. OSINT-аналітики з YouTube-каналу Телебачення Торонто (ТТ) проаналізували відео та виявили, що ні хлопчика, ні військового не існує. Фахівці змогли дізнатись, звідки були взяті нібито обличчя хлопчика та військового. Наша редакція також проаналізувала відеофейк та відтворила шлях розвінчання фейку аналітиків з ТТ.
Спершу, за допомогою зворотнього пошуку ми знайшли фотографії людей, які використовували під час створення діпфейку. За допомогою різних ресурсів нам вдалось виявити, що оригінальне фото хлопчика використовували як аватарки задля створення фейкових сторінок у заборонених соціальних мережах вконтакте та однокласники. Ще це фото ми помітили у декількох блогах про перукарське мистецтво, його використовували як приклад зачіски.

Фото чоловіка ми також розпізнали за допомогою зворотнього пошуку. В декілька етапів ми спочатку виявили обличчя з фото, а потім – знайшли оригінал. Матеріал був взятий з сайту з навчальними матеріалами по роботі в Photoshop. На сторінці сайту розповідали, як у програмі додати щетину чоловіку на обличчя.

Оригінальне фото нібито військового є на сторінці сайту про фотошоп / скриншот
Нам не вдалось знайти відеоматеріали, за допомогою яких росіяни зробили відеофейк, однак, є ознаки, чому матеріал є підробним:
- слова та міміка не співпадають;
- м’язи на обличчі не скорочуються, незважаючи на прояв емоцій;
- на відео, де розмовляє хлопчик, видно по краях обличчя “контур” – це ознака, що обличчя було накладено неякісно;
Ще одна ознака, що відео є антиукраїнською інформаційною кампанією це те, що його поширювали виключно проросійські ресурси. У новинних матеріалах пропагандистів не вказують на першоджерело, а лише зазначають, що “відео стало вірусним”. До цієї кампанії доєднувались і російські посадовці, щоб створити резонанс навколо цього нібито інциденту. Відео також ми не знайшли на українських, або у якісних іноземних ЗМІ.
Російська пропаганда продовжує розхитувати ситуацію зсередини України. Поширення подібних відеороликів нібито інформаційно легалізує окупацію територій, а читачам — створюється уявлення, що у прифронтових областях чекають на росіян. Закликаємо не вестись на російську пропаганду та перевіряти інформацію у першоджерелах!
Читайте також:
- Діпфейк Залужного закликав зробити військовий переворот
- “БрАти, за що ми воюємо?”: пропагандисти створили відеофейк з українським військовим
- Жарт, який вийшов з-під контролю: відеофейк із Залужним став “рекомендованим” в YouTube
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!