Громадяни або сім’ї, які опинилися у складних життєвих обставинах, можуть отримати соціальні послуги. Зокрема, це може бути звичайна допомога з документами чи навіть повноцінний фізичний супровід людей з інвалідністю та догляду за дітьми від соціальних робітників.
Редакція Бахмут IN.UA детальніше розповідає про те, як працюють соціальні робітники в Україні та як отримати допомогу від них.
Що таке соціальні послуги
Соціальні послуги — це особливий вид підтримки населення, котра надається особам або сім’ям у складних життєвих обставинах і які не можуть самостійно подолати труднощі. Вони бувають двох видів:
- прості — ті, що не потребують постійної комплексної допомоги, зазвичай вони короткотривалі або разові (наприклад, догляд удома);
- комплексні — тривала в часі послуга, яка потребує взаємодії фахівців (наприклад, соціальний супровід).
Такі соціальні послуги можуть отримати всі громадяни за фактичним місцем проживання, навіть якщо людина офіційно не зареєстрована там. В основному ж, за соціальними послугами звертаються:
- дорослі, люди похилого віку чи діти, які за станом здоров’я потребують послуг (втратили рухову активність, мають інвалідність, невиліковні хвороби, психічні розлади), а також їхні сім’ї;
- сім’ї, які зазнали шкоди внаслідок пожежі, стихійного лиха, катастрофи, бойових дій, терористичного акту, збройного конфлікту, тимчасової окупації;
- малозабезпечені сім’ї чи ті, в яких є безробітні;
- сім’ї, які потребують підтримки у вихованні дітей (розлучення, яке впливає на дитину, одинокі батьки, сім’ї, в яких батьки ухиляються від обов’язків, сім’ї, які виховують дітей-сиріт, сім’ї, які виховують дітей, тимчасово залишених батьками (батьки-заробітчани);
- діти-сироти;
- діти, які перебувають в інтернатних закладах.
Як саме допомагають соцробітники
Соціальні робітники виконують широкий спектр різноманітних дій, які направлені на допомогу певній особі чи сім’ї. Серед таких можна виділити:
- догляд за особою;
- готування їжі вдома, годування;
- прибирання приміщення, прання білизни, дотримання особистої гігієни, у дрібному ремонті одягу та взуття;
- оформлення документів для отримання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг та інших видів соціальної допомоги;
- створення умов для посильної праці або трудової терапії вдома;
- розв’язання проблемних питань в державних органах, на підприємствах, в установах і організаціях за дорученням замовника.
Як отримати допомогу від соцробітників
Щоб подати заяву на отримання державних послуг, потрібно звернутися до найближчого Територіального центру соціального обслуговування. Далі потрібно:
- подати письмову заяву до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання;
- надати декларацію про доходи;
- надати довідку про стан здоров’я отримувача послуг;
- провести обстеження матеріально-побутових умов людини/сім’ї; для цього утворюють комісію, до складу якої входить не менш як три особи (завідувач відділення, соціальний працівник та соціальний робітник). Якщо громадянин за віком або станом здоров’я неспроможний самостійно прийняти рішення про надання соціальних послуг, таке рішення може прийняти опікун чи піклувальник.
Остаточний список документів, які потрібні для отримання допомоги, формується на основі потреб конкретної особи. Утім, для кожного громадянина-отримувача соціальних послуг необхідно сформувати особову справу, до якої потрібно додати:
- письмову заяву громадянина;
- медичний висновок про нездатність до самообслуговування;
- карту індивідуальних потреб замовника;
- один примірник договору, укладеного громадянином і територіальним центром;
- довідка про склад сім’ї (форма №3);
- витяг з Реєстру правочинів про відсутність укладеного договору довічного утримання (догляду), виданий нотаріусом;
- копія довідки про встановлення групи інвалідності;
- копія рішення про звільнення від плати громадян похилого віку, людей з інвалідністю, хворих, які не здатні до самообслуговування, але мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу;
- копія наказу про здійснення/припинення соціального обслуговування.
Читайте також:
- Діти, які постраждали від війни: як отримати гроші та юридичну допомогу
- Виплати ВПО в грудні 2024 року: на які зміни варто чекати переселенцям
- Соціальна допомога замість пенсії: що це та як її оформити
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!