Як бахмутянам отримати компенсацію за зруйноване житло?

Семаковська Тетяна 18:48, 20 Червня 2022

289449632 1968150700240463 4528955418506685169 n 2ee88На багатоповерхівці, де до евакуації жила бахмутянка Олена Сезоненко, більше немає покрівлі. Вона зруйнована внаслідок обстрілу окупантів. Мешканці дому дуже організовано поставилися до процесу документування наслідків збройної агресії рф – голова ОСМД подала заяву до поліції по місту тимчасового перебування, мешканці зробили фото і відео. Як треба правильно діяти і що наразі гарантує держава і місцеві органи влади у вигляді допомоги – читайте в матеріалі.

Про те, що сталося з будинком Олена дізналася зранку, коли у групі свого ОСББ по вул.Горбатова, 23 побачила фото, зроблене на світанку з сусідньої 9-поверхівки. На ньому видно, значні пошкодження покрівлі. 

287321802 487601786467107 218532174753121451 n be0a7

Фото надала Олена Сезоненко.

«Співвласники, які були на місці зробили фото і відео всіх руйнувань. Представниця ОСББ подала заяву в поліцію, тепер мешканці кожної квартири також мають подати індивідуальні заяви через ДІЮ», – пояснює Олена Сезоненко, як діяли її сусіди зранку після нічного обстрілу. 

 

Голова ОСББ Горбатова, 23 Оксана Медведєва повідомила, що досі збирає дані на акт про пошкодження будинку, оскільки, в документі вона описує ситуацію по кожній квартирі і чекає докази від кожного власника.

«Сиджу обдзвонюю кожного, прошу надати фото чи відео. Деякі мешканці вже зашили свої вікна, прошу навіть у такому стані зсередини фотографувати», – додає Оксана Медведєва.

Незважаючи на значні пошкодження в домі продовжують жити 19 мешканців. Тож для них є дуже актуальним привести житло в стан максимального комфорту. Особливо турбуються за пошкодження покрівлі.

«Нам видали плівку, але вона нам не допоможе. Намагаємося самі якимось чином закрити ті ділянки, де луснула покрівля. Ми зверталися до спеціалізованих організацій, вони просять 90 тисяч за ремонт. В нас таких коштів немає. До того ж у будинку досі стирчить частина снаряду – застрягла між четвертим і п’ятим поверхом. Боїмося щоб вона не впала нижче. Ми зверталися до ДСНС, вони сказали, що для людей небезпеки немає, тому нічого робити не будуть. А хто тоді має дістати цей снаряд? Якщо люди звертаються до місцевої ради з якихось питань, їх скеровують до мене» – розказує голова ОСББ.

Механізм компенсації ще не визначений

Рішення про те, що українцям держава буде відшкодовувати за зруйноване житло, першим повідомив президент України Володимир Зеленський. Верховна Рада ще в квітні прийняла за основу Законопроєкт № 7198 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених воєнною агресією Російської Федерації”. Документ наразі готують до другого читання. Тобто затвердженого алгоритму для отримання коштів наразі немає, люди можуть лише підготувати документи, які будуть надавати для отримання компенсації. З чого цей пакет документів складається ми і досліджували.

«Такого досвіду немає ні у кого, оскільки немає правового механізму – нормативно-правової бази. Зараз триває лише фіксування факту пошкодження майна», – коментує бахмутський юрист Олег Романенко.

Та додає, що юридично вірний механізм фіксації зустрічав нещодавно на сайті Ліга.нет. У цьому механізмі є три важливі етапи.

Який механізм документування діє зараз?

  1. Важливо детально зафіксувати пошкодження, зробити багато фотографій та відео руйнувань. Бажано з прив’язкою до місцевості, щоб при необхідності в суді не виникало питань. 
  2. Потрібно подати заяву про пошкодження онлайн через ДІЮ, або фізично через ЦНАП. Як повідомила начальниця Центру адміністративних послуг Бахмутської міської ради. Наразі Бахмутський ЦНАП не працює, оскільки був відключений від реєстрів. Якщо ви виїхали у безпечні регіони, то по місцю проживання можете звернутися з такою заявою у місцевий ЦНАП. Подати заяву можуть як фізичні так і юридичні особи.
  3. Необхідно отримати акт про пошкодження. 

Як пояснив нам директор комунального підприємства «Бахмутська житлова управляюча компанія» Олександр Бондарєв, наразі акти складає комісія балансоутримувача чи управителя житлового будинку. Ця комісія повинна складати акти як по заявкам мешканців, так і з власної ініціативи – по квартирам, де відсутні мешканці та по місцях загального користування. Завірена копія видається заявнику на руки. Оригінали направляються до виконавчого органу місцевої влади.

«Акти складаються представниками власника. У нашому випадку, КП “Бахмутська ЖУК” складає акти на будинки, які знаходяться у нього в управлінні (раніше – перебували на балансі). У випадку ОСББ акти повинні складатися правлінням об’єднання. У багатьох випадках ані голови, ані членів правління у місті немає. Тому мешканці можуть звернутися до найманого управителя, з яким ОСББ уклали договір на управління будинком. І вже представники управителя складають такі акти. У випадку, якщо й управителя/представників у місті немає, або якщо ОСББ самостійно управляє своїм будинком і правління відсутнє – співвласники мають право самостійно скласти такий акт у довільній формі, в якому будуть вказані пошкодження в окремих квартирах та в будинку взагалі. Акт має бути підписаним не менше ніж трьома  співвласниками цього будинку або мешканцями сусідніх будинків – у разі відсутності необхідної кількості мешканців у вказаному будинку», – розказує Олександр Бондарєв. 

Як пояснює адвокатка Юлія Лісова, такий акт також може скласти Державна служба з надзвичайних ситуацій. 

Не забувайте також, що для отримання компенсації потрібно мати документи підтверджуючі право власності, якщо ви їх втратили, потрібно відновити.

Який механізм документування пропонує уряд у найближчому майбутньому?

На сторінці прем’єр-міністра з’явилося повідомлення, що уряд хоче уніфікує форму і створює електронний механізм подання заяв та фіксації руйнувань.  

«Раніше довідка складалась у довільній формі, тепер у кожного громадянина, якому пошкодили чи зруйнували житло, буде цифровий документ, який підтверджує його збитки. Цим рішенням ми також закладаємо базу для майбутнього реєстру пошкодженого майна», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Він також повідомив, що на державному та місцевому рівні будуть складені комісії, які також в електронній формі можуть заповнювати акти. Такі комісії з трьох людей почнуть діяти після отримання заяви від власника через ДІЮ. Українці вже подали більше 206 тисяч таких заяв, по мінімальним розрахункам людям потрібно відшкодувати понад 40 мільярдів доларів. Оскільки основний пріоритет – це витрати на оборону, відшкодування обіцяють лише після повернення в Україну заблокованих по світу російських активів, а це сотні мільярдів доларів.

Прем’єр-міністр також підкреслив, що новий механізм буде діяти лише на деокупованих та безпечних територіях. 

Днями заступник керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко на своїй сторінці у Фейсбук також пояснив як треба зафіксувати пошкодження майна, він наголошує на тому, що подібні акти можуть також складати технічні експерти.

Тобто обстеження руйнувань має проводити або комісія створена при органах місцевого самоврядування (ОМС), або технічні експерти залучені власником. У другому випадку за цю послугу власник сплачує самостійно. В будь якому разі треба повідомити (ОМС) про початок обстеження і надати звіт. У разі якщо обстежувати будуть представники місцевого самоврядування без залучення сторонніх експертів це буде за рахунок держави.  

288244796 5368725449837862 8069879266045356725 n d3fe6

Яка сума компенсації передбачена на сьогодні?

Адвокатка Юлія Лісова пояснює, що наразі поки нове законодавство не запроваджено, максимальний розмір компенсації складає 300 тисяч гривень. Розмір компенсації залежить від обсягу руйнувань та оцінки вартості житла. Вона радить задокументувати руйнування (попросити когось, хто залишається у вашому населеному пункті, якщо ви евакуювалися), якщо місцеві органи влади працюють отримати акт.

Краще також мати фотографії до руйнування, особливо це стосується приватного сектору, бо у разі прямого влучання, буде важко довести який будинок був раніше. 

Яку допомогу можна отримати від місцевої ради?

Якщо після обстрілу зруйнування покрівлі можна перекрити плівкою і таким чином закрити вікна в яких повилітало скло, ви можете звернутися за допомогою до Бахмутської житлової управляючої компанії. Саме через це комунальне підприємство в Бахмутській громаді розподіляють плівку, яку надають гуманітарні організації. 

288420428 427426036058276 1553334553812533226 n cdd93

Фото зі сторінки міського голови Олексія Реви. Він дякує міжнародній організації за надання плівки.

Громадська діячка Олена Сезоненко вважає, що наразі головне евакуюватись, щоб зберегти своє здоров’я та життя, на жаль деяким людям дуже важко наважитись виїхати. 

«Не треба чіплятись за те, на що ми не можемо вплинути – все відфотографуємо, оформимо, відновимо. Людей потрібно вмовляти виїжджати! Я вмовляю по одній родині і допомагаю влаштовуватися», – додає Олена Сезоненко. 

Фото на головній з фейсбук сторінки Елена Ковригина.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

У Раді хочуть визначити категорії людей, які першими отримають компенсації за знищене житло

Микола Ситник 10:50, 21 Лютого 2024
Павло Фролов
Голова спецкомісії з питань захисту ВПО Павло Фролов / фото Telegram

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії рф проти України пропонує надати деяким категоріям ВПО пріоритетне право на отримання компенсації за програмою єВідновлення.

Про це повідомив голова ТСК із захисту ВПО Павло Фролов.

Так, 20 лютого спецкомісія зареєструвала законопроєкт № 11028 про пріоритетне право окремих категорій внутрішніх переселенців на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна за програмою єВідновлення.

Маємо визнати, держава не має таких ресурсів, аби відразу надати компенсації усім ВПО. Адже практично всі, хто втратив житло зараз є переселенцями, тому вимушені визначати пріоритетність надання допомоги,

Павло Фролов // прокоментував подання законопроєкту № 11028

Законопроєкт визначає пріоритетне право на отримання компенсацій для ВПО, які:

  • досягли пенсійного віку;
  • мають на утриманні дитину віком до 6 років;
  • мають на утриманні 2 неповнолітніх дітей;
  • мають на утриманні дитину з інвалідністю;
  • виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
  • є особами з інвалідністю ІІІ групи.

Також ТСК із захисту ВПО працює над збільшенням фінансування Фонду ліквідації наслідків російської агресії, аби збільшити кількість українців, які отримали кошти на ремонти пошкодженого житла та житлові сертифікати на нові квартири або будинки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Жителі Бахмута зможуть отримати компенсацію від рф без доведення руйнувань

Микола Ситник 14:06, 16 Лютого 2024
Зруйноване житло
Знищений будинок / фото ВРУ

Українцям, чиї будинки або квартири були розташовані у вщент зруйнованих внаслідок російського вторгнення населених пунктах, для отримання компенсації від рф не потрібно буде доводити пошкодження в Реєстрі збитків. Йдеться про мешканців Бахмута, Маріуполя, Мар’їнки, а також інших зруйнованих міст і сіл.

Про це виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України Маркіян Ключковський розповів у інтерв’ю Європейській правді.

Кому не потрібно підтверджувати руйнування житла

Виконавчий директор Реєстру завданих агресією росії збитків зазначив, що жителям вщент зруйнованих українських міст не потрібно буде надавати докази знищення свого житла.

У містах, де є катастрофічно великі руйнування (Маріуполь, Мар’їнка, Бахмут, багато інших міст) немає сенсу дивитися, в яку саме квартиру прилетів снаряд. Ми можемо побачити зруйнований будинок в буквальному сенсі з космосу. Це — один із тих кейсів, які для нас, як для реєстру, для оцінки будуть дуже простими. Попри те, що до цих місць вздовж фронту та на окупованих територіях зараз немає доступу,

повідомив // Маркіян Ключковський

За його словами, оцінка розміру відшкодувань заявників Реєстру збитків здійснюватиметься на підставі доказів завданих пошкоджень та права власності на майно. Він додав, що для цього достатньо буде отримати дані з українських реєстрів про власника квартири чи будинку, і побачити на супутникових знімках, що будинок стояв 23-го лютого 2022 року, а потім через руйнування кварталу цього будинку не стало.

“Тут допоможе те, що ми працюємо в цифровому форматі. Не потрібно вручну перебирати кожну справу і оцінювати докази. Достатньо згрупувати всі кейси, щодо житла: скажімо, у певному кварталі Маріуполя, який за супутниковими знімками непридатний для життя, зруйнований. І ухвалити рішення про те, що ця група кейсів доведена. Лишається тільки оцінити його вартість. Кожна квартира, будинок має площу, яку потрібно конвертувати в суму виплат”, — розповів Маркіян Ключковський.

Коли запрацює компенсаційний механізм

Прогнозується, що українці зможуть подавати заяви та докази для отримання виплат за завдані матеріальні та нематеріальні збитки вже цієї весни.

Кінець березня чи початок квітня — це орієнтовний час, коли розраховуємо почати прийом заяв. Усі заяви потрібно буде подавати винятково у цифровому форматі. Потім ці заяви будуть очікувати розгляду по суті, який має здійснювати Компенсаційна комісія,

прогнозує // Маркіян Ключковський

Він також додав, що не варто очікувати на компенсації цього року.

“Нам пощастить, якщо це буде в наступному році. Це був би дуже великий успіх. В цьому процесі наразі дуже багато невідомих. Україна є першопрохідцем у такому створенні компенсаційного механізму, тому давати прогнози було би безвідповідально”, — резюмував виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Павло Фролов

У Раді хочуть визначити категорії людей, які першими отримають компенсації за знищене житло

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії рф проти України […]

10:50, 21.02.2024 Микола Ситник
Зруйноване житло

Жителі Бахмута зможуть отримати компенсацію від рф без доведення руйнувань

Українцям, чиї будинки або квартири були розташовані у вщент зруйнованих внаслідок російського вторгнення населених пунктах, для отримання компенсації від рф не потрібно буде доводити пошкодження […]

14:06, 16.02.2024 Микола Ситник
IMG 1935 15778

Компенсацію за зруйноване та пошкоджене житло у 2024 році: що потрібно знати

Війна несе з собою руйнацію не тільки життів, але й нерухомого майна у вигляді житла. Саме тому в Україні прийняли закон, який дозволяє отримувати компенсацію […]

Шуляк компенсація за житло

Шуляк вручили листа від бахмутян: що відомо

6 лютого 2024 року бахмутянка Вікторія Скоромець, голова громадської організації в ГО “Рада керівників ОСББ” зустрілася з Оленою Шуляк, головою Комітету з питань організації державної […]

Очільниця партії "Слуга народу"

“Закон передбачає компенсації за знищене на ТОТ житло”, — Шуляк про відновлення Бахмута

Очільниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк подякувала мешканцям Бахмута, які публічно звернулися до неї щодо низки пропозицій і змін по програмі компенсацій за знищене та […]

10:33, 09.02.2024 Микола Ситник