Як бахмутянам отримати компенсацію за зруйноване житло?

Семаковська Тетяна 18:48, 20 Червня 2022

289449632 1968150700240463 4528955418506685169 n 2ee88На багатоповерхівці, де до евакуації жила бахмутянка Олена Сезоненко, більше немає покрівлі. Вона зруйнована внаслідок обстрілу окупантів. Мешканці дому дуже організовано поставилися до процесу документування наслідків збройної агресії рф – голова ОСМД подала заяву до поліції по місту тимчасового перебування, мешканці зробили фото і відео. Як треба правильно діяти і що наразі гарантує держава і місцеві органи влади у вигляді допомоги – читайте в матеріалі.

Про те, що сталося з будинком Олена дізналася зранку, коли у групі свого ОСББ по вул.Горбатова, 23 побачила фото, зроблене на світанку з сусідньої 9-поверхівки. На ньому видно, значні пошкодження покрівлі. 

287321802 487601786467107 218532174753121451 n be0a7

Фото надала Олена Сезоненко.

«Співвласники, які були на місці зробили фото і відео всіх руйнувань. Представниця ОСББ подала заяву в поліцію, тепер мешканці кожної квартири також мають подати індивідуальні заяви через ДІЮ», – пояснює Олена Сезоненко, як діяли її сусіди зранку після нічного обстрілу. 

 

Голова ОСББ Горбатова, 23 Оксана Медведєва повідомила, що досі збирає дані на акт про пошкодження будинку, оскільки, в документі вона описує ситуацію по кожній квартирі і чекає докази від кожного власника.

«Сиджу обдзвонюю кожного, прошу надати фото чи відео. Деякі мешканці вже зашили свої вікна, прошу навіть у такому стані зсередини фотографувати», – додає Оксана Медведєва.

Незважаючи на значні пошкодження в домі продовжують жити 19 мешканців. Тож для них є дуже актуальним привести житло в стан максимального комфорту. Особливо турбуються за пошкодження покрівлі.

«Нам видали плівку, але вона нам не допоможе. Намагаємося самі якимось чином закрити ті ділянки, де луснула покрівля. Ми зверталися до спеціалізованих організацій, вони просять 90 тисяч за ремонт. В нас таких коштів немає. До того ж у будинку досі стирчить частина снаряду – застрягла між четвертим і п’ятим поверхом. Боїмося щоб вона не впала нижче. Ми зверталися до ДСНС, вони сказали, що для людей небезпеки немає, тому нічого робити не будуть. А хто тоді має дістати цей снаряд? Якщо люди звертаються до місцевої ради з якихось питань, їх скеровують до мене» – розказує голова ОСББ.

Механізм компенсації ще не визначений

Рішення про те, що українцям держава буде відшкодовувати за зруйноване житло, першим повідомив президент України Володимир Зеленський. Верховна Рада ще в квітні прийняла за основу Законопроєкт № 7198 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених воєнною агресією Російської Федерації”. Документ наразі готують до другого читання. Тобто затвердженого алгоритму для отримання коштів наразі немає, люди можуть лише підготувати документи, які будуть надавати для отримання компенсації. З чого цей пакет документів складається ми і досліджували.

«Такого досвіду немає ні у кого, оскільки немає правового механізму – нормативно-правової бази. Зараз триває лише фіксування факту пошкодження майна», – коментує бахмутський юрист Олег Романенко.

Та додає, що юридично вірний механізм фіксації зустрічав нещодавно на сайті Ліга.нет. У цьому механізмі є три важливі етапи.

Який механізм документування діє зараз?

  1. Важливо детально зафіксувати пошкодження, зробити багато фотографій та відео руйнувань. Бажано з прив’язкою до місцевості, щоб при необхідності в суді не виникало питань. 
  2. Потрібно подати заяву про пошкодження онлайн через ДІЮ, або фізично через ЦНАП. Як повідомила начальниця Центру адміністративних послуг Бахмутської міської ради. Наразі Бахмутський ЦНАП не працює, оскільки був відключений від реєстрів. Якщо ви виїхали у безпечні регіони, то по місцю проживання можете звернутися з такою заявою у місцевий ЦНАП. Подати заяву можуть як фізичні так і юридичні особи.
  3. Необхідно отримати акт про пошкодження. 

Як пояснив нам директор комунального підприємства «Бахмутська житлова управляюча компанія» Олександр Бондарєв, наразі акти складає комісія балансоутримувача чи управителя житлового будинку. Ця комісія повинна складати акти як по заявкам мешканців, так і з власної ініціативи – по квартирам, де відсутні мешканці та по місцях загального користування. Завірена копія видається заявнику на руки. Оригінали направляються до виконавчого органу місцевої влади.

«Акти складаються представниками власника. У нашому випадку, КП “Бахмутська ЖУК” складає акти на будинки, які знаходяться у нього в управлінні (раніше – перебували на балансі). У випадку ОСББ акти повинні складатися правлінням об’єднання. У багатьох випадках ані голови, ані членів правління у місті немає. Тому мешканці можуть звернутися до найманого управителя, з яким ОСББ уклали договір на управління будинком. І вже представники управителя складають такі акти. У випадку, якщо й управителя/представників у місті немає, або якщо ОСББ самостійно управляє своїм будинком і правління відсутнє – співвласники мають право самостійно скласти такий акт у довільній формі, в якому будуть вказані пошкодження в окремих квартирах та в будинку взагалі. Акт має бути підписаним не менше ніж трьома  співвласниками цього будинку або мешканцями сусідніх будинків – у разі відсутності необхідної кількості мешканців у вказаному будинку», – розказує Олександр Бондарєв. 

Як пояснює адвокатка Юлія Лісова, такий акт також може скласти Державна служба з надзвичайних ситуацій. 

Не забувайте також, що для отримання компенсації потрібно мати документи підтверджуючі право власності, якщо ви їх втратили, потрібно відновити.

Який механізм документування пропонує уряд у найближчому майбутньому?

На сторінці прем’єр-міністра з’явилося повідомлення, що уряд хоче уніфікує форму і створює електронний механізм подання заяв та фіксації руйнувань.  

«Раніше довідка складалась у довільній формі, тепер у кожного громадянина, якому пошкодили чи зруйнували житло, буде цифровий документ, який підтверджує його збитки. Цим рішенням ми також закладаємо базу для майбутнього реєстру пошкодженого майна», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Він також повідомив, що на державному та місцевому рівні будуть складені комісії, які також в електронній формі можуть заповнювати акти. Такі комісії з трьох людей почнуть діяти після отримання заяви від власника через ДІЮ. Українці вже подали більше 206 тисяч таких заяв, по мінімальним розрахункам людям потрібно відшкодувати понад 40 мільярдів доларів. Оскільки основний пріоритет – це витрати на оборону, відшкодування обіцяють лише після повернення в Україну заблокованих по світу російських активів, а це сотні мільярдів доларів.

Прем’єр-міністр також підкреслив, що новий механізм буде діяти лише на деокупованих та безпечних територіях. 

Днями заступник керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко на своїй сторінці у Фейсбук також пояснив як треба зафіксувати пошкодження майна, він наголошує на тому, що подібні акти можуть також складати технічні експерти.

Тобто обстеження руйнувань має проводити або комісія створена при органах місцевого самоврядування (ОМС), або технічні експерти залучені власником. У другому випадку за цю послугу власник сплачує самостійно. В будь якому разі треба повідомити (ОМС) про початок обстеження і надати звіт. У разі якщо обстежувати будуть представники місцевого самоврядування без залучення сторонніх експертів це буде за рахунок держави.  

288244796 5368725449837862 8069879266045356725 n d3fe6

Яка сума компенсації передбачена на сьогодні?

Адвокатка Юлія Лісова пояснює, що наразі поки нове законодавство не запроваджено, максимальний розмір компенсації складає 300 тисяч гривень. Розмір компенсації залежить від обсягу руйнувань та оцінки вартості житла. Вона радить задокументувати руйнування (попросити когось, хто залишається у вашому населеному пункті, якщо ви евакуювалися), якщо місцеві органи влади працюють отримати акт.

Краще також мати фотографії до руйнування, особливо це стосується приватного сектору, бо у разі прямого влучання, буде важко довести який будинок був раніше. 

Яку допомогу можна отримати від місцевої ради?

Якщо після обстрілу зруйнування покрівлі можна перекрити плівкою і таким чином закрити вікна в яких повилітало скло, ви можете звернутися за допомогою до Бахмутської житлової управляючої компанії. Саме через це комунальне підприємство в Бахмутській громаді розподіляють плівку, яку надають гуманітарні організації. 

288420428 427426036058276 1553334553812533226 n cdd93

Фото зі сторінки міського голови Олексія Реви. Він дякує міжнародній організації за надання плівки.

Громадська діячка Олена Сезоненко вважає, що наразі головне евакуюватись, щоб зберегти своє здоров’я та життя, на жаль деяким людям дуже важко наважитись виїхати. 

«Не треба чіплятись за те, на що ми не можемо вплинути – все відфотографуємо, оформимо, відновимо. Людей потрібно вмовляти виїжджати! Я вмовляю по одній родині і допомагаю влаштовуватися», – додає Олена Сезоненко. 

Фото на головній з фейсбук сторінки Елена Ковригина.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Прямий ефір про компенсації ВПО: ініціатор закону 11161 пояснив, що далі

Семаковська Тетяна 12:46, 9 Травня 2025

Законопроєкт №11161 був ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2024 року, однак для його набуття чинності необхідний підпис Президента України. На момент ефіру, 8 травня, підпис ще не був поставлений, що затримує реалізацію механізму компенсацій.

Про актуальний стан законопроєкту в ефірі для Бахмут IN.UA розповів Аркадій Петросян, ініціатор законопроєкту.

Законопроєкт 11161: який стан зараз

Наразі законопроєкт 11161, ініціатором якого є команда “Асоціації молодих ВПО” та який підписала експертна група команди Асоціації, подали в парламент від політичної фракції “Європейська Солідарність”.

Законопроєкт підтримали всі фракції у двох читаннях. Аркадій Петросян пояснив, що наразі цей законопроєкт є єдиним механізмом компенсацій житла для людей, майно яких залишилося в окупації.

“Ми всі бачимо, що Бахмут, Лисичанськ, Маріуполь, інші міста, де-факто, зруйновані. Проте де-юре власники цього житла не можуть довести, що їх житло є зруйнованим або знищеним. Законопроєкт 11161 прирівнює все це житло до знищеного. Ми провели широку адвокаційну кампанію для того, щоб за нього проголосував Парламент”, — пояснює Аркадій Петросян.

Він додає, що переселенці виходили на мітинги у підтримку законопроєкту, а також підтримали петицію про підписання 11161, яка зібрала понад 25 тисяч голосів.

Законопроєкт ухвалили в другому читанні 19 грудня 2024 року, після чого передали на підпис президенту. Водночас вже 5 місяців, каже Аркадій Петросян, він лежить непідписаним.

“На превеликий жаль, у президента немає підстав на сьогодні його не підписувати. Це просто затягування часу. У нього було 15 робочих днів, аби ветувати цей законопроєкт, якщо він з ним не погоджувався, проте він цього не зробив. Тому він має його підписати, і наразі цього немає. Розв’язування цієї проблеми (ред. механізму виплати компенсації за зруйноване майно на ТОТ) чекають мільйони людей… Ми будемо далі боротися за те, щоб цей законопроєкт був підтриманий”, — каже Аркадій Петросян.

Спікер каже, що якщо президент так довго не підписує законопроєкт, то його має підписати голова Верховної Ради, і тоді закон має вступити в дію.

“Президент зобов’язаний відповісти на петицію. Якщо навіть ця ініціатива проігнорувалася, то потрібно з цим виступити публічно. Ми закликаємо Уряд, громадськість, глядачів закликати президента, народних депутатів до широкого обговорення цієї проблеми, бо ігнорувати 5 мільйонів людей, — це населення, наприклад, Словаччини чи половина населення Австрії, — ігнорувати таку кількість людей неможливо”, — говорить голова “Асоціації молодих ВПО”.

Примітка. Законопроєкт 11161 не підписаний, і, як пояснює Аркадій Петросян, наразі немає точного терміну, протягом якого голова держави повинен дати відповідь на нього: підписати чи повернути. Це юридична колізія, щодо цього питання команда консультується.

Чи є важелі впливу для підписання 11161?

За словами Аркадія Петросяна, команда вивчає можливості судового регулювання питання. Водночас він зауважує, що оскільки зараз в Україні воєнний стан, потрібно звертати на це увагу.

“Ми сподіваємось, що президент зайнятий, але скоро підпише законопроєкт. Ми розуміємо, що зараз відбуваються геополітичні процеси, спроби перемовин з нашими міжнародними партнерами. Але на адженді цих перемовин мають бути насамперед люди, які постраждали від війни, внутрішньо переміщені особи. У держави зараз мають бути два пріоритети: наші Збройні Сили та люди, які постраждали від війни”, — додає спікер.

Звідки будуть гроші на компенсацію?

Важливо розуміти, що законопроєкт 11161 вносить зміни до програми єВідновлення, додає Аркадій Петросян. Ця програма дозволяє мешканцям, майно яких пошкоджене чи зруйноване, але перебуває на території, яка підконтрольна Україні, отримати компенсацію. Фінансування цієї програми йде зі Світового Банку та від міжнародних партнерів.

“Коли кажуть, що в держави немає грошей на компенсацію, то потрібно оптимізувати. Ми про це зараз будемо говорити. До нас звертаються громадяни тої ж Київщини із інформацією про те, що деякі можновладці за допомогою програми єВідновлення заробляють гроші. Вони купують собі ділянку зі старим будинком, зносять його та отримують єВідновлення. Це було зафіксовано на супутникових знімках. Є й такі випадки”, — каже спікер.

Він зазначає, що оптимізація внутрішніх доходів держави може стати одним із джерел фінансування компенсацій мешканцям, чиє майно залишилось на ТОТ. Крім того, на думку спікера, додатковим ресурсом можуть стати перемовини з міжнародними партнерами, які потенційно готові підтримати механізм відшкодування, передбачений законопроєктом №11161.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Закон №11161: чи ухвалив Президент ініціативу щодо компенсацій для ВПО

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 28 Квітня 2025
Володимир Зеленський / фото Офіс Президента

Закон №11161 — це спеціальна ініціатива, яка передбачає компенсацію за зруйноване внаслідок війни житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Його вже підтримали народні депутати та передали на підписання Володимиру Зеленському.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, чи підтримав Володимир Зеленський закон №11161.

Чи підписав Президент закон №11161

Закон №11161, ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2024 року — це спеціальна ініціатива, яка спрямована на спрощення процедури отримання компенсацій за знищене або пошкоджене житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях або в зонах активних бойових дій.

Статус закону №11161 / скриншот

Станом на 28 квітня 2025 року Володимир Зеленський ще не підписав закон №11161, навіть попри підтримку громадськістю та ініціативи, такі як петиція з понад 25 тисячами підписів.

Основна мета закону — забезпечити справедливу компенсацію для тих громадян, які втратили житло через війну, але не мають можливості підтвердити це через відсутність доступу до своїх домівок. Зокрема, він передбачає дозвіл ВПО подавати заяву на компенсацію без необхідності надання фото- чи відео- доказів пошкоджень. Це ж стосується необхідності проведення фізичного огляду об’єкта, що в умовах війни не дозволяє переселенцям скористатися програмою “єВідновлення”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Прямий ефір

Прямий ефір про компенсації ВПО: ініціатор закону 11161 пояснив, що далі

Законопроєкт №11161 був ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2024 року, однак для його набуття чинності необхідний підпис Президента України. На момент ефіру, 8 травня, підпис […]

Закон №11161: чи ухвалив Президент ініціативу щодо компенсацій для ВПО

Закон №11161 — це спеціальна ініціатива, яка передбачає компенсацію за зруйноване внаслідок війни житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Його вже підтримали народні депутати та […]

17:00, 28.04.2025 Скопіч Дмитро

Гроші на новий дім: держава компенсує зруйноване житло через єВідновлення

Відтепер власники приватного житла, яке зруйнували росіяни, зможуть подати заявку в Дії на компенсації. Держава виділить гроші на відбудову оселі. Про це анонсували в Мінцифри. […]

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть […]

Бахмутський ЦНАП
Важливо

Бахмутяни можуть отримати допомогу з подачею заяви до міжнародного Реєстру збитків: куди звертатися

Фахівці бахмутського ЦНАПу надають підтримку людям, які бажають подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Ця послуга доступна для людей, які не можуть самостійно заповнити заяву, […]