В Україні створили освітній серіал для літніх людей: де подивитися?

Семаковська Тетяна 14:38, 14 Червня 2023

Серіал c025e

На платформі «Дія.Освіта» презентували освітній серіал «Базові цифрові навички для людей елегантного віку». Ініціатива покликана навчити старших людей вільно користуватися соціальними мережами та онлайн-послугами.

Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації України.

Результати дослідження 2021 року показали, що в Україні 44% людей віком від 18 до 70 років хотіли б підвищити свій рівень цифрових навичок. Це означає, що використання цифрових технологій у повсякденному житті є важливим, зокрема, для аудиторії старшого віку.

«Щоб успішно подолати цифровий розрив, ми повинні не лише сприяти активному залученню людей старшого віку в цифровий простір, а й забезпечити їм доступ до якісних навчальних програм. Новий освітній серіал на «Дія.Освіта» допоможе відповісти на найпоширеніші запити та розібратися в ситуаціях, з якими часто стикаються люди елегантного віку», — заступниця Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції зазначила Валерія Іонан.

Іоан 2b1f4Заступниця Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції зазначила Валерія Іонан. Фото: W2U – Women to Ukraine

Чому вчить серіал?

Курс містить 10 серій, в яких онуки розповідають старшим родичам, як:

  • встановити месенджери на смартфон, 
  • користуватися пошуковиками, 
  • записатися до лікаря, 
  • поповнити мобільний рахунок 
  • користуватися хабами цифрової освіти «Дія.Освіта».

Як отримати доступ до серіалу?

Покрокова інструкція:

  1. Спочатку необхідно пройти реєстрацію на платформі «ДіяОсвіта»;
  2. На головній сторінці обрати категорію «Освітній серіал»;
  3. Обрати потрібний серіал (серію) та переглянути.

Після проходження курсу учасники отримають 0,2 бала Європейської кредитно-трансферної системи (ЄКТС). Освітній серіал може бути актуальним для державних службовців, які за рік мають накопичити 1,0 бала.

Користь для бібліотекарів

Президентка Української бібліотечної асоціації Оксана Бруй упевнена, що новий серіал буде також корисним для бібліотекарів-консультантів у Хабах цифрової освіти, які зможуть якісніше надавати допомогу та реагувати на звернення відвідувачів.

«Люди, старші ніж 60 років, є основною аудиторією, яка звертається до бібліотечних хабів цифрової освіти. Запити на підвищення цифрових навичок дуже різні — від користування смартфоном, основними його застосунками та звичайного пошуку в інтернеті до опанування графічних програм. Значний попит має консультування щодо державних цифрових послуг у застосунку Дія. Новий освітній серіал на «Дія.Освіта» допоможе і людям поважного віку опанувати нові цифрові інструменти, щоб підвищити якість життя, і бібліотекарям-консультантам у Хабах цифрової освіти, щоб удосконалити навчальні програми та консультації для тих, хто звертається по допомогу», — зазначила Оксана Бруй.

Бруй 1956aПрезидентка Української бібліотечної асоціації Оксана Бруй. Фото: Ukrainian Library Association

Освітній серіал розроблений з ініціативи Міністерства цифрової трансформації України для платформи «Дія.Освіта», за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансування уряду Швеції.

Читайте також: Освіта в Україні та закордоном: де краще?

Нагадаємо, на початку червня для вступників запрацював чат-бот «ОсвітаВсім». Сервіс містить у собі актуальну інформацію щодо особливостей та основних дат цьогорічної вступної кампанії.

Фото: Мінцифри

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Міядзакі, та не “дякуйте”: як користуватися чатом GPT в 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:01, 3 Травня 2025
Нейромережі / фото ілюстративне, Pexel

Усе частіше користувачі, замість традиційних пошукових систем, вводять запити безпосередньо в ChatGPT. Ви можете просто ввести в гугл “чат гпт” або “чат gpt україна” та миттєво згенерувати відповіді на будь-які запитання. Як користуватися чат-gpt в 2025 році, а також які проблеми бачать в ньому користувачі?

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як саме користуватися ChatGPT та які корисні лайфхаки допоможуть покращити отримані відповіді.

Як користуватися ChatGPT

ChatGPT — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений лабораторією OpenAI. Це рішення останнім часом стало надзвичайно популярним, адже нейромережа здатна надавати точні відповіді на запити користувачів.

Базова версія ChatGPT наразі безплатна. Вона також надає обмежений доступ до найновіших моделей від OpenAI, зокрема GPT-4o та GPT-4-mini, які можуть генерувати якісніші відповіді та запам’ятовувати минули запити.

Існують також й платні версії, які коштують або 20 (830 гривень), або 200 (8 300 гривень) доларів на місяць. Перша версія знімає частину обмежень та надає доступ до тестової GPT-4.5, а друга — усуває всі можливі перешкоди під час використання моделей від OpenAI, наприклад, на кількість запитів за одну добу.

Як зареєструватися в ChatGPT в Україні та почати роботу

Офіційний запуск ChatGPT у світі відбувся в листопаді 2022 року. Однак протягом кількох місяців чат-бот був недоступний для українських користувачів. Згодом сервіс став доступним, але для цього потрібно пройти реєстрацію:

  • перейти за посиланням на офіційний сайт нейромережі;
  • обрати спосіб реєстрації (через email або акаунт Google, Microsoft чи Apple);
  • дотримуватись інструкцій на екрані.

Після реєстрації та входу в акаунт перед користувачем з’явиться діалогове вікно з полем для введення тексту — саме туди потрібно вписувати запит, після чого чат-бот надасть відповідь.

Як писати запити для покращення роботи з ChatGPT

Чат Gpt / фото ілюстративне, Pexel

ChatGPT добре розуміє людську мову та враховує контекст запиту. Проте його роботу можна покращити, зробивши відповіді більш релевантними.

Перша рекомендація — бути конкретним. Користувачу потрібно чітко й лаконічно сформулювати запит і, за потреби, надати додаткові пояснення. Наприклад: “Зроби переклад англійською”, “Перевір текст на орфографічні, лексичні та інші помилки” тощо.

Друга порада — уточнювати й взаємодіяти. Якщо відповідь чат-бота здається незадовільною або неповною, користувач може повідомити про це, вказавши на помилки або неточності. Після цього бот згенерує нову відповідь з урахуванням зауважень.

Порада від самого ChatGPT / скриншот

Сам ChatGPT також радить ще один ефективний підхід — використання “рольових” інструкцій. Користувач може попросити бота “уявити” себе викладачем, лікарем, менеджером тощо. У такому випадку відповідь буде більш персоналізованою й точнішою.

Варто зазначити, що нейромережі мають одну функцію — якщо робити запит та додавати до нього вічливі слова на кшталт “будь ласка” і “дякую”, то відповіді стають набагато кращими. Утім, за словами гендиректора OpenAI Сема Альтмана, це коштує компанії мільйони доларів на рік, адже таке спілкування вимагає додаткової обробки даних.  

Шкода використання ChatGPT

Робота з ChatGPT / фото ілюстративне, Freepic

Хоча ChatGPT має багато корисних застосувань, його використання не позбавлене ризиків. Насамперед варто пам’ятати, що ця система — це інструмент, а не людина. Вона не має власної свідомості, не розуміє контексту так, як може це зрозуміти жива людина. Це значить, що не завжди гарантується вірогідність відповіді.

ChatGPT також може помилятися, видавати неправдиву або застарілу інформацію, особливо коли йдеться про медичні, юридичні чи фінансові поради.

Надмірне захоплення штучним інтелектом також може призвести до зниження критичного мислення — коли користувачі та користувачки перестають перевіряти факти, вважаючи нейромережі незаперечним джерелом істини. В освітній сфері надмірне використання ChatGPT та інших подібних ботів може знизити мотивацію до самостійного навчання.

Картинки у стилі аніме Хаяо Міядзакі

Кадр з аніме “Мій сусід Тоторо” / скриншот

Завдяки розвитку штучного інтелекту з’явилися онлайн-сервіси та нейромережі, які дозволяють генерувати унікальні аніме-персонажі за кілька кліків. Сам же ChatGPT може створювати на основі вже готових картинок нові зображення у стилі анімаціних мультфільмів Хаяо Міядзакі та японської студії Ghibli.

Сам японський художник і керівник Ghibli Studio Хаяо Міядзакі ще у 2016 році розкритикував штучний інтелект і керівників компаній, які над ним працюють, сказавши: “Хто б це не робив, вони уявлення не мають, що таке справжній біль”. Вже у наш час була інша сиутація: під час знімань документального фільму Never-Ending Man: Hayao Miyazaki, хтось зі знімальної групи показав аніматору від ШІ. Тоді Міядзакі сказав, що він вважає подібне “насмішкою над життям”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Примусова евакуація родин із дітьми з Донеччини: нові села в переліку

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 2 Травня 2025
Евакуація дітей / фото ГУ ДСНС України у Донецькій області

У Донецькій ОВА ухвалили рішення про початок примусового вивезення громадян та громадянок з сіл Шахове і Торецьке, що розташовані за 15–20 кілометрів від лінії бойового зіткнення. Евакуація стосуватиметься родин з дітьми.

Про це повідомив голова Донецької ОВА Вадим Філашкін у Telegram.

Примусова евакуація в Донецькій області

За словами голови Донецької ОВА Вадима Філашкіна, керівництво області прийняло рішення про початок примусової евакуації батьків із дітьми у двох селах Шахівської громади — Шаховому та Торецькому.

Він уточнив, що таке рішення ухвалили 2 травня. Загалом у цих населених пунктах проживає близько 80 дітей.

Дав доручення місцевій владі та керівникам структурних підрозділів ОВА якомога швидше організувати належну евакуацію сімей, у яких перебувають ці діти, та забезпечити відповідні умови проживання на більш безпечній території України“, — заявив Філашкін.

Він також вкотре закликав усіх людей виїжджати з небезпечних регіонів, “поки це ще можливо”.

Евакуація з Покровської громади

Евакуація з Покровської громади є безплатною. Для цього потрібно звернутися до Покровської МВА. Там вам повідомлять про всі доступні способи евакуації та варіанти розміщення в новій громаді.

Для евакуації потягом зі станції Павлоград І необхідно звернутися до контактного центру Покровської міської військової адміністрації за номером: 0 800 300 101.

Зазначимо, що у Павлограді евакуйованим допомагають оформити виплати. Також у місті створено Фонд житла для ВПО, завдяки якому люди, які евакуювалися до Павлограда, можуть отримати тимчасовий прихисток.

Для переселенців, які мешкають у Павлограді, також створено Telegram-чат “Павлоград допомагає”.

Записатися на безплатну евакуацію з Покровська можна також через організацію “Схід SOS”. Для цього потрібно зателефонувати з понеділка по суботу до кол-центру за номером 0 800 332 614 з 8:00 до 18:00.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Міядзакі, та не “дякуйте”: як користуватися чатом GPT в 2025 році

Усе частіше користувачі, замість традиційних пошукових систем, вводять запити безпосередньо в ChatGPT. Ви можете просто ввести в гугл “чат гпт” або “чат gpt україна” та […]

11:01, 03.05.2025 Скопіч Дмитро

Примусова евакуація родин із дітьми з Донеччини: нові села в переліку

У Донецькій ОВА ухвалили рішення про початок примусового вивезення громадян та громадянок з сіл Шахове і Торецьке, що розташовані за 15–20 кілометрів від лінії бойового […]

16:00, 02.05.2025 Скопіч Дмитро

10 тисяч гривень при народженні дитини: грошова допомога для місцевих і ВПО у Трускавці

Трускавецька міська рада анонсувала надання одноразової грошової виплати у розмірі 10 тисяч гривень сім’ям з новонародженими дітьми з міського бюджету. Допомога розрахована як місцевих мешканці, […]

16:30, 01.05.2025 Скопіч Дмитро

Військовий збір у 2025 році: що потрібно знати українцям

Військовий збір — це податок, який громадяни сплачують до бюджету на підтримку армії та обороноздатності країни. Його автоматично утримують із зарплат і деяких інших доходів. […]

15:30, 01.05.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

7 травня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]