В християнських традиціях зимових свят є не один, а одразу два Святвечори: перший — напередодні Різдва, а другий відзначають перед святом Богоявлення чи Водохреща.
Редакція Бахмут IN.UA розповідає детальніше про свято, його традиції, а також коли саме його відзначатимуть в Україні.
Другий Святвечір: коли відзначати
У 2023 році в Православній церкві України ухвалили рішення, за яким храми переходять на сучасний новоюліанський календар. Це означає, що багато вже звичних свят змістилися.
Раніше, за юліанським календарем, другий Святий вечір або Голодна кутя чи Водохресний вечір проходив 18 січня напередодні Водохреща. Проте, за новим календарем, другий Святий вечір у 2025 році припадатиме на 5 січня, а саме Водохреще — на 6 січня.
Традиції святкування
Перша та найголовніша традиція другого Святого вечору пояснюється іншою назвою свята — Голодна кутя. Вона пов’язана з повір’ям, що до появи першої зірки треба дотримуватися суворого посту. Святковий стіл має бути скромним. Там повинна бути кутя, узвар, гречані млинці на олії та смажена риба.
Крім суворого посту, в українських сім’ях існували й інші звичаї. Наприклад, наші предки робили спроби задобрити погоду. Це відбувалося тоді, коли господар відчиняв двері й промовляв: “Морозе, Морозе, йди до нас кутю їсти, а коли не йдеш, то йди на жито, пшеницю та всяку пашницю“.
Іншою цікавою традицією було вигнання куті з хати. Це робили діти для того, щоб закликати весну прийти якомога скоріш. Вони брали палички й били ними по кутах хати, говорячи: “Тікай, кутя, із покуття, а узвар — іди на базар. Паляниці, залишайтеся на полиці, а дідух — на теплий дух, щоб покинути кожух“.
Коли наступала ніч, то пращури часто вивозили дідуха — різдвяна прикраса з колосків, яку спалювали. Цим вони також закликали весну.
Існує також ще звичай малювати на дверях та вікнах хрестики, які були захистом для домівки від зла. Їх повинні були створювати господині чи старші дочки в сімействі.
Які існують заборони у другий Святий вечір
Другий святий Вечір, як будь-яке інше велике християнське свято, має певні заборони. Зокрема, в цей день:
заборонено прати будь-які речі, оскільки вода у цей день вважається свяченою;
заборонено лаятися на родину та близьких;
заборонено запрошувати померлих до столу, оскільки у цей день вони не мають бути присутніми за обідом;
заборонено залишати ложку на столі, не закінчивши вечерю.
Різдво — сімейне свято, коли вся родина збирається за одним столом, дарує одне одному подарунки та тепло. Атмосфера святкування з’являється вже під час прикрашання будинку. У цій добірці представлено ідеї декору до Різдва.
Як прикрасити дім до Різдва
Різдво Христове — одне з найбільших релігійних свят в Україні, яке за новим календарем святкуємо 25 грудня. В цей день християни прославляють народження Ісуса Христа від Діви Марії. Згідно з переказами, Йосип і Діва Марія блукали околицями Вифлеєма, оскільки не було місця для ночівлі через перепис населення в місті.
Вони знайшли прихисток в невеликій печері, яка використовувалась як хлів. Саме тут і народився Син Божий. Традиційно, оселю на Різдво заведено прикрашати гілочками ялинки чи хвої. Як можна прикрасити дім до Різдва, розповідаємо нижче.
Вінок на двері
Різдвяний вінок — традиційна окраса дверей напередодні свята. Його можна виготовити самостійно або прикрасити дверцята вже готовим вінком з магазину.
Часто такий вінок декорований шишками, ялинковими гілками, бантиками, сушеними ягодами чи фруктами та ялинковими іграшками.
Різдвяна зірка
Святковим декором у вигляді різдвяної зірки можна оздобити кухню, вітальню чи спальню. Її можна використати як верхівку ялинки або розмістити на вікнах, створюючи атмосферу магії та тепла.
Зірка може бути зроблена з різних матеріалів — від скляних чи паперових до дерев’яних.
Ялинка
Традиційна прикраса будинку на Різдво — ялинка. Проте її можна незвично прикрасити, щоб точно здивувати гостей. Замість звичайних ялинкових прикрас можна повісити штучні екзотичні фрукти: мандарин, ананас, маракую, ківі чи манго.
Якщо ж полюбляєте мінімалізм — то можна зібрати ялинку самостійно на стіні за допомогою гірлянд та ялинкових прикрас. Це точно створить унікальний декор будь-якої кімнати. Також можна зробити ялинку з підручних матеріалів, наприклад з ниток.
Різдвяний павук
Традиційна прикраса на новорічні та різдвяні свята — “павук”. Його можна виготовити самостійно з деревини чи соломи або придбати вже готовий будь-якого розміру в магазині. Його можна повісити на дверях, на світильниках, на поличках чи просто причепити до стелі.
Шопка
Найунікальнішим декором, який може бути на Різдво, є шопка. Це така прикраса, яка ілюструє сцену народження Ісуса Христа. Традиційно там зображенні Йосип, Марія, немовля, пастухи та тварини. Вона може бути виготовлена з різних матеріалів, таких як дерево, картон, глина або пластик.
Такі прикраси можуть варіюватись за розмірами — від компактних версій для столу до великих сцен, які займають окремі кути в кімнаті.
Різдвяна випічка вже багато років є популярним десертом на Різдво. Солодкі пампухи традиційно готують на зимові свята, оскільки вони досить прості та швидкі в приготуванні. Редакція Бахмут IN.UA приготувала для вас підбірку найсмачніших і нестандартних рецептів пампухів.
Пампухи з маком і апельсином
Пампухи отримали популярність серед різдвяних страв завдяки своїй пухкій і ніжній структурі. Апельсин, за рецептом, надасть страві свіжості та ароматної кислинки, що довершить смак та точно здивує гостей незвичайним поєднанням.
Щоб приготувати пампухи з маком та апельсином візьміть:
250 мілілітрів молока;
2 яйця;
3 столових ложки цукру;
30 грамів дріжджів;
50 грамів вершкового масла;
40 грамів маку;
1 пакетик ванільного цукру;
1/2 чайної ложки солі;
1 апельсин;
600 грамів борошна;
700 мілілітрів олії для смаження.
Приготування
Починати приготування пампухів варто з опари. Розігрійте молоко, але не доводьте до кипіння. До нього додайте дріжджі, 1 столову ложку цукру та 4 столові ложки борошна. Перемішайте та накрийте рушником. Поставте топитись вершкове масло.
Кладемо опару в тепле місце на 30 хвилин. За цей час перебийте в блендері нарізаний апельсин аби утворилась м’якоть. Тепер можемо братися до опари, з’єднайте в мисці опару, яйця, цукор, сіль, м’якоть апельсина, мак та вершкове масло.
Все гарно перемішайте, поступово додавайте борошно. Замісіть тісто так, щоб воно було еластичним та м’яким. Змастіть миску олією та викладіть у неї тісто, накрийте його рушником та залиште на годину, щоб воно збільшилось в 2 рази.
Коли тісто підійде, викладіть його з миски та розімніть. Присипте поверхню борошном та розкатайте тісто товщиною в 1 сантиметр. Візьміть будь-яку круглу форму, наприклад, чашку і видавіть коло 7-8 сантиметрів в діаметрі. Відріжте шматок пергаменту та викладіть на нього сформовані пампухи, накрите зверху рушником. Поставте їх в тепле місце на 30 хвилин, щоб тісто трошки підійшло.
Візьміть пательню і налийте на неї трохи олії, розігрійте її. Викладіть з пергаменту пампухи. Обсмажте їх на середньому вогні до золотистого кольору з обох сторін. Викладіть готові пампухи на паперовий рушник та подайте до столу. Пампухи можна притрусити цукровою пудрою, полити медом чи варенням.
Сирні пампухи
Ще один смачний та неймовірно ніжний рецепт різдвяних пампухів. Сир надасть тісту неймовірний кремовий смак та точно урізноманітнить ваш святковий стіл до зимових свят.
Для приготування сирних пампухів, вам знадобиться:
500 грамів кисломолочного коров’ячого сиру;
100 грамів цукру;
дрібка солі;
10 грамів ванільного цукру;
2 курячі яйця середнього розміру;
100 грамів сметани;
350-400 грамів борошна;
1 чайна ложка соди;
3-4 столові ложки цукрової пудри;
трохи борошна для змащування рук, щоб тісто не прилипало до рук.
Для приготування сирних пампухів візьміть сир та засипте його звичайним та ванільним цукром. Візьміть окрему посудину та збийте яйця вилкою, щоб маса стала однорідною. Вилийте збиті яйця до сиру та додайте сметану, змішайте все. Додайте борошно і соду та замісіть тісто.
З тіста сформуйте невеличкі кружечки, розмір має бути приблизно як волоський горіх. Щоб тісто не прилипало, насипте на руки трохи борошна. Візьміть пательню та розігрійте олію. Обсмажте кульки до золотистого кольору з обох боків, щоб вони не пригоріли. Готові пампухи викладіть на паперову серветку, щоб та увібрала залишки олії. Щоб надати кулькам більш солодкого смаку, посипте їх зверху цукровою пудрою. Смачного!
Пампухи-квіточки
Здивувати гостей можна приготувавши різдвяні пампухи у вигляді квітки.
Для приготування пампухів візьміть:
600 грамів борошна;
300 міліграмів теплого молока;
100 грамів вершкового масла;
50 грамів цукру;
8 грамів сухих дріжджів;
2 яйця;
1 чайну ложку солі;
2 столові ложки цукрової пудри для прикраси;
будь-який джем;
олія для смаження.
Приготування
Для початку приготуйте опару. Розігрійте молоко, щоб воно було тепле. Візьміть миску і вилийте його туди, додайте дріжджі та перемішайте. Залиште суміш на 5 хвилин аби дріжджі почали діяти.
Розтопіть вершкове масло. В іншій місткості змішайте яйця, масло, цукор, а також додайте дріжджову суміш. Все гарно перемішайте. У цю ж місткість просійте борошно частинами, а також додайте сіль. Замісіть тісто, воно повинно бути м’яке і гладке. Залиште його на 1 годину в теплому місці аби тісто підійшло.
Далі сформуйте кульки, приблизно по 100 грамів кожна. Візьміть ножиці і розріжте тісто так, щоб утворилась квіточка. Розігрійте олію у великій каструлі або на пательні та обсмажте пампухи з обох сторін впродовж 3 хвилин з кожної сторони. Викладіть квіточки на паперовий рушник, та залиште їх так, щоб вони остигли. Паперовий рушник забере залишки олії. Готові пампухи прикрасьте цукровою пудрою, а також в серединку квіточки можна покласти джем.
Пісні пампухи з вишнями
Традиційно на Святвечір та Різдво готують 12 пісних страв. Пампухи також можуть бути пісними, але при цьому бути солодкими та смачними. А вишнева начинка лише довершить смак.
Для приготування пампухів з вишнями вам знадобиться:
1 кілограм борошна;
45 грамів живих дріжджів;
500 мілілітрів води;
150 грамів цукру;
100 мілілітрів олії;
0,5 чайної ложки куркуми;
цедра апельсина;
1 літр олії для смаження;
400 грамів вишні у своєму соці або замороженої;
12 грамів крохмалю кукурудзяного;
50 грамів води холодної для крохмалю;
25 грамів цукру;
200 грамів пудри для обсипання.
Приготування
У каструлі змішайте олію, воду та цукор. Поставте суміш на вогонь та доведіть до кипіння так, щоб цукор повністю розчинився. Перелийте в миску, у якій будете місити тісто. Остудіть суміш до 45-40 градусів, суміш не має бути гаряча. Додайте дріжджі, перемішайте та залиште суміш на 15 хвилин аби дріжджі активізувались.
У миску просійте борошно та куркуму, додайте цедру та вимісіть тісто. Якщо ви робите це вручну, то замішуйте тісто впродовж 30 хвилин, якщо використовуєте комбайн, то вам знадобиться 10 хвилин для цього. Накрийте тісто рушником та залиште на 2-3 години в теплому місці аби воно підійшло. Зважайте, що тісто повинно збільшитись в 3-4 рази, то ж розрахуйте з посудом.
Поки тісто підходить, можна приготувати начинку для пампухів. Візьміть вишню та проваріть її з цукром, а крохмаль розчиніть у холодній воді та додайте до вишень. Постійно помішуйте начинку та варіть впродовж 3 хвилин до загустіння. Готову начинку накрийте плівкою так, щоб та доторкалась до неї й поставте в холодильник для охолодження.
Коли тісто підросте, розкачайте його і виріжте кружечки, приблизно 6 сантиметрів в діаметрі. Заповніть половину кружечків готовою холодною начинкою, а іншою половиною заліпіть зверху кожний пампух. Готові пампухи залиште на 20 хвилин аби ті підросли.
Розігрійте олію і смажте пампухи на маленькому вогні до золотистої скоринки. Слідкуйте, щоб вони не підгоріли. Викладіть готові пампухи на паперовий рушник, щоб він увібрав залишки жиру та ще теплими обмокніть в цукрову пудру. Різдвяні пампухи з вишнями можна подавати до столу.
Солодкі пампухи з трояндовим варенням
Трояндове варення надає пампухам ніжності та неповторного смаку. За бажанням ви можете замінити начинку на інше варення, шоколад, повидло, мак чи згущене молоко.
Для приготування пампухів з трояндовим варенням, за рецептом Клопотенка, вам знадобиться:
500 грамів борошна;
30 грамів живих дріжджів;
250 мілілітрів теплого молока;
50 грамів вершкового масла;
75-100 грамів цукру (залежить від того, наскільки солодкі пампушки ви хочете);
2 столові ложки горілки;
4 жовтки;
1 яйце;
10 грамів ванільного цукру;
цедра 1 апельсина;
250 грамів варення з троянд;
1 дрібка солі;
500 мілілітрів олії (для обсмаження);
цукрова пудра.
Приготування
Щоб замісити тісто, спершу у велику миску налийте теплого молока і додайте цукор та перемішайте аби він розчинився. Додайте до суміші живі дріжджі. Щоб вони краще розчинились в молоці, спробуйте покришити їх руками. В миску додайте також 2 столові ложки борошна та перемішайте. Залиште опару в теплому місці аби дріжджі активізувались.
Візьміть іншу миску та розітріть вершкове масло з дрібкою солі та цукром так, щоб утворилась біла маса. Відділіть жовтки від білків, останні вже не знадобляться. Додавайте по одному жовтку, щоразу перемішуючи суміш аби цукор гарно розчинився. Далі додайте одне ціле яйце та перемішайте все ще раз до однорідності. До опари додайте борошно та яєчну суміш. Всипте також ванільний цукор, налийте горілку та додайте цедру апельсина для цитрусового аромату. Замісіть тісто та залиште його для підйому на годину. Воно має збільшитись у 2 рази.
Коли тісто підійшло, обімніть його. Присипте робочу поверхню борошном та розкачайте тісто товщиною в 1 сантиметр, але не занадто тонке, щоб пампухи вийшли пухкими в майбутньому. За допомогою чашки чи склянки сформуйте кружечки з тіста. На половину кружечків накладіть по 1 чайній ложці варення з троянд. Накрийте основи з начинкою іншими кружечками та обережно заліпіть краї пальцями. Залиште пампухи під рушником доки вони не збільшаться в два рази.
Нагрійте олію на середньому вогні до появи невеликих бульбашок. Посмажте пампухи до золотавого відтінку, приблизно по 2 хвилини з кожного боку. Потім обережно переверніть пампухи шумівкою чи виделкою та обсмажте ще хвилину. Готові пампухи викладіть на паперовий рушник. Посипте їх цукровою пудрою перед подачею.
Водохреще, свято Хрещення Господнього, Богоявлення — це назви одного християнського свята, коли відбулося хрещення Ісуса Христа в річці Йордан.Раніше його святкували 19 січня. Втім, у […]
Бахмутське Artwinery — одне з найбільших підприємств України та Східної Європи, яке виробляло алкогольні напої. Після початку повномасштабної війни підприємство було змушене евакуюватися. Згодом в […]
У 2018 році у Бахмуті відбувся п’ятий фестиваль різдвяних коляд, який отримав назву “Різдвяні піснеспіви”. Він подарував мешканцям міста можливість почути живі виступи місцевих колективів […]
“Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович на початку XX століття. Наразі вона вважається однією з найпопулярніших різдвяних пісень, […]
Різдво Христове — одне з найсвітліших свят року, яке в Україні відзначатимуть 25 грудня за новим церковним календарем. В це свято заведено збиратися біля стола […]