Факти замовчували, а кількість жертв невідома й досі: що відомо про Голодомор в Україні і в Бахмуті

Семаковська Тетяна 11:00, 23 Листопада 2024
Голодомор
Голодомор в Україні і в Бахмуті / фото Wikipedia

Сьогодні, 23 листопада, в Україні вшановують пам’ять жертв Голодоморів. Радянська влада закатувала мільйони людей голодом. В матеріалі редакція “Бахмут IN.UA” зібрала свідчення родичів та експертів про те, яка ситуація була на Донеччині та безпосередньо в самому Бахмуті. Даємо посилання на видання та онлайн архіви, до яких можна долучити і свої сімейні спогади.

Голодомор в Україні

В 1932-1933 роках радянська влада вчинила акт геноциду українського народу, точні цифри загиблих від голоду невідомі й досі. Офіційні дані кажуть про 4-10,5 мільйонів жертв. Однак, ці цифри недостовірні: кількість загиблих приховували, часто в документах не писали справжню причину смерті.

Марко Залізняк, фотохудожник та краєзнавець з Донеччини, зазнімкував, що відбувалося на Сході України в період з 1920-х до початку 1930-х. років. Праці Залізняка зберігаються в Центральному державному кінофотофоноархіві України. Тут і розкуркулення селян, відбирання хліба та виселення людей до Сибіру.

Що сьогодні є рядовий знімок, те завтра буде історією,

казав Марко Залізняк // краєзнавець з Донеччини

Його фотороботи взяли за основу при створенні документальних фільмів “Миті нашого життя”, “Симфонія Донбасу”, “Голодомор” та інші.

голодомор
Діти збирають мерзлу картоплю на колгоспному полі с. Удачне Донецької області. 1933 рік / фото Центральний державний кінофотофоноархів України

Під час Голодомору тогочасна влада запрошувала Залізняка працювати фотографом у НКВС (Народний комісаріат внутрішніх справ), але він не погодився, бо знав, що насправді означала б така співпраця.

Сьогодні в музеї Голодомору будь-хто може поділитися своєю історією зі світом. Якщо Ваші рідні стали свідками геноциду, розповісти їхні свідчення можна на сайті музею. У випадку, якщо ваш рідний помер від Голодомору, дані про його смерть можна занести у Єдиний реєстр жертв за посиланням.

Своїми історіями люди ділилися, щоб не дати їм загубитися. Ми публікуємо спогад пані Віри Канарейської. Вона народилася у селі Григорівка, у Бахмутському районі. Мати пані Віри була арештована і померла у в’язниці за приховування їжі.

За посиланням ви можете знайти мапу свідчень по всій Україні, де люди розповіли про Голодомор зі слів рідних чи власних дитячих спогадів.

Бахмут — 500 прізвищ жертв

Наша редакція розпитала у завідувача відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігоря Корнацького, що відомо про знищення людей під час Голодомору в Бахмутському районі.

Бахмутський краєзнавчий музей проводив роботу зі збирання свідчень очевидців Голодомору. Чимало зусиль і праці до цієї кропіткої роботи приклав у 2000-ні роки районний державний архів. Результатом цієї праці стало декілька  документальних видань як от збірка “Скорботний тлін”, де зібрані імена кількасот жертв голоду на території міста Бахмут, на той час Артемівська, це близько 500 прізвищ. Як розповів Ігор Корнацький, згодом ці дані увійшли до національної книги пам’яті жертв Голодомору до тому по Донецькій області.

голодомор
Видача продуктів колгоспникам на трудодні. c. Удачне Донецька обл., 1933 рік / фото Центральний державний кінофотофоноархів України

“Статистика звичайно не повна і сумнівна, тому що вона ґрунтується на даних тогочасної реєстрації актів цивільного стану, де причини зазначалися, але часто не достовірні, відомо що факти голоду замовчували і точну статистику назвати навіть сьогодні досить важко”, — пояснює Ігор Корнацький.

Ще десять років тому співробітникам Бахмутського музею доводилося розмовляти із очевидцями Голодомору, які розповіли про спогади із дитячих літ. Насправді свідчень від очевидців в Бахмуті дуже мало, мова йде про десятки записів, адже чимало людей, які застали геноцид, вже пішли з життя, розповідає завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею.

Ігор Корнацький додає, що про голод, який був в 1932-1933 роках на території Луганщини, яка на той час входила до складу Донецької області доповідали навіть у звітах партійні чиновники.

“Звідти доходили навіть у звітах партійних чиновників страшні випадки масового голоду на цих територіях. Є така записка і по артемівському району де засвідчується факти голоду в довколишніх селах”, — каже краєзнавець. 

Завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Фото: з відкритих джерел

Ігор Корнацький прокоментував й питання, про голод, який росіяни застосовують до українських полонених, як метод катування.

“Нічого не змінилося у тактиці загарбників, якою вона була  в 20-30 ті роки ХХ століття, така сама вона і зараз. Не обов’язково це спадкоємність якогось радянських методів. Це звичайна тактика геноциду, нехтування людським життям, людською гідністю, те з чим  Україна зустрічалася в усіх загарбницьких спробах росії”, — резюмує пан Корнацький.

Світ і Голодомор. Визнання геноциду

Зазначимо, що й сьогодні в росії Голодомор часто спростовують як явище геноциду. Станом на сьогодні не всі країни визнали Голодомор, який вчинила радянська влада актом геноциду.

Голодомор в Україні 1932—1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу 17 держав до 2022-го року. Станом на зараз, Голодомор офіційно визнали геноцидом українського народу 32 країни світу. Румунія визнала Голодомор злочином проти людства й українського народу, також Білоруська опозиція визнала Голодомор геноцидом українського народу.

газета
Шпальта, присвячена Голодомору в американській газеті “Chicago’s American” / фото Wikipedia

Пам’ятка для українців

Якщо ви прагнете більше дізнатися та усвідомити, які наслідки спричинив Голодомор 1932–1933 років, на сайті Українського інституту національної пам’яті підготували перелік видань, які можна легально завантажити.

  1. Репресовані” щоденники. Голодомор 1932–1933 років в Україні. Селянин, учителька, студент, партієць фіксували свої почуття, писали про те, що бачили. Завантажити: https://cutt.ly/EMRSBpt.
  2. Людяність у нелюдяний час. Книга про доброчинців, які в 1932–1933 роках допомагали вижити тим, хто голодував. Завантажити: https://cutt.ly/eMRS59s.
  3. Скажи про щасливе життя. Збірка спогадів сільської вчительки Анастасії Лисивець про Голодомор. Завантажити: https://cutt.ly/8MRDEHz.
  4. По той бік себе. Книга психологині про соціально-психологічні й культурні наслідки Голодомору та сталінських репресій. Завантажити: https://bit.ly/3Oz7ZSK.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пушилін створив “нотаріальний округ” на території Бахмутського району

Семаковська Тетяна 11:07, 4 Липня 2025
Псевдоватажок “днр” денис пушилін / фото з росджерел

3 липня 2025 року “набрав чинності” новий псевдоуказ так званого “глави днр” дениса пушиліна, яким передбачається створення нотаріальних округів на тимчасово окупованих територіях Донецької області.

Бахмут та новий указ “пушиліна”

Указ “Про встановлення нотаріальних округів та визначення кількості посад нотаріусів у нотаріальних округах на території “Донецької народної республіки” розміщений на сайті псевдоадмінстрації.

Цим указом пушилін нібито встановив нотаріальні округи на території “днр” та визначив кількість посад нотаріусів згідно з додатком до цього указу.

Серед іншого, документ передбачає утворення “Артемівського районного нотаріального округу” в межах Бахмутського району. Пушилін визначив, що тут має працювати 5 осіб. Це спроба адміністративної та юридичної інтеграції окупованих українських земель у правову систему рф.

Указ окупаційної влади / скриншот

Цю інформацію оприлюднила російська сторона. Варто наголосити, що жоден такий “указ” не має легітимності з погляду українського та міжнародного права. Дії окупаційної адміністрації імітують правовий порядок на загарбаних територіях, це також спроба закріплення російського контролю через псевдоустанови.

Раніше подібні “округи” були оголошені й для інших районів Донецької області. Зазначимо, що через нотаріусів на окупованих територіях, зокрема й в Бахмуті, можуть регулювати перереєстрацію майна, спадщину, зобов’язання, інші юридичні питання тощо. Також нотаріуси збирають інформацію про громадян та їхні активи, що важливо для системи окупаційної влади.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

8 людей загинули через російські обстріли на Донеччині: зруйновано готель та кафе

Семаковська Тетяна 09:55, 4 Липня 2025
Наслідки обстрілів на Донеччині / фото Нацполіція

За минулу добу росіяни понад 3 тисячі разів обстріляли Донеччину. Під вогнем опинились житлові райони 15 населених пунктів. Є загиблі та поранені серед мирного населення. Відомо про 8 жертв. Росіяни зруйнували готель та кафе, є десятки пошкоджених цивільних будинків.

Про це повідомили у Нацполіції.

Обстріли, Донецька область

Протягом 3 липня на Донеччині зафіксовано 3 414 російських ударів, які спричинили численні руйнування та втрати серед цивільних: 8 людей загинули, а 11 поранені. Деталі по кожному населеному пункту, який постраждав наводимо нижче:

  • Білицьке, росіяни скинули дві керовані авіабомби “КАБ-250”, внаслідок атаки загинули дві людини, ще одна зазнала поранень. Є руйнування будинків та гаражів, також пошкоджено авто цивільного;
  • Покровськ, за минулу добу росіяни вбили тут 2 людей, ще одну людину поранили;
  • Веселе Поле (Білозерська ТГ), вдарили по селу дронами “Герань-2”, через це загинув один чоловік. Зруйнована приватна оселя, гараж і 4 авто;
  • Торське (Лиманська ТГ), тут є двоє загиблих мирних жителів після російського удару.
  • Іллінівка, тут внаслідок атаки безпілотника загинув чоловік, ще п’ятеро людей травмовані. Зруйновано приватний будинок;
  • Костянтинівку росіяни обстрілювали КАБами, дронами, внаслідок атак поранено 2 людей спричинили поранення двох осіб. Тут зруйновані житлові будинки, магазин, адмінбудівля, освітній заклад, зупинка.
  • Миколаївка, росіяни поранили одну людину через удар “КАБ-250”, пошкоджено житлові будинки та кафе.
  • Краматорськ і Святогірськ, у обох містах зафіксували атаки дронами-камікадзе “Герань-2”, росіяни пошкодили підприємства, готельний комплекс і цивільний транспорт.
  • У Андріївці, Новотроїцькому та Приюті російські безпілотники пошкодили приватне майно, зокрема вантажівки та будинки.

Вранці 4 липня, росіяни обстріляли Білицьке, дрони атакували об’єкт критичної інфраструктури. Загалом постраждали 53 цивільні об’єкти, з них 17, це житлові будинки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пушилін створив “нотаріальний округ” на території Бахмутського району

3 липня 2025 року “набрав чинності” новий псевдоуказ так званого “глави днр” дениса пушиліна, яким передбачається створення нотаріальних округів на тимчасово окупованих територіях Донецької області. […]

8 людей загинули через російські обстріли на Донеччині: зруйновано готель та кафе

За минулу добу росіяни понад 3 тисячі разів обстріляли Донеччину. Під вогнем опинились житлові райони 15 населених пунктів. Є загиблі та поранені серед мирного населення. […]

Російські війська просунулись у двох селах на Донеччині — карта змін від Deep State

Російські війська частково просунулись у районах сіл Федорівка та Піддубне на Донеччині. Про це свідчать оновлені карти бойових дій, оприлюднені аналітиками проєкту Deep State. Про […]

Історії

Що в пакунку? Чому важливо знати вміст допомоги? Досвід бахмутянки

Цьогоріч День захисту дітей в Україні вперше відзначатимуть не 1 червня, як звикли всі, а 20 листопада — відповідний указ з’явився буквально за день до […]

Історії

“Ніхто не хоче жити на купі бруду й сміття”: як переселенка зі Званівки навчає молодь екосвідомості

Юлія Тимчак зі Званівки зараз допомогає молоді Донеччини долучатися до екоініціатив в проєкті “ЕКОстарт можливий для кожного”. Аби допомогати планеті, пояснює пані Юля, не обов’язково […]

15:38, 03.07.2025 Скопіч Дмитро