Досвід відбудови Токіо: як може бути корисний для Бахмута

Семаковська Тетяна 14:16, 19 Березня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Україна та Японія насправді мають багато спільного у своїй історії. Після Другої Світової війни чимало міст тут було вщент зруйновано бомбардуваннями, одне з них — Токіо. Втім попри масштабні руйнації Токіо не тільки відбудували, але й зробили його меккою для туристів та успішним мегаполісом. Як досвід відбудови Японії може бути корисний для України й Бахмута, зокрема?

Редакція поспілкувалася з експертом в історії Японії, професором університету в Токіо, паном Наото Накаджімою.

Токіо під час Другої світової війни

Під час Другої світової війни Токіо неодноразово бомбардували ворожі війська. Як наслідок тут загинуло понад 100 тисяч людей, близько 700 тисяч житлових будинків було пошкоджено, а 50% міської території зруйновано. Але не тільки війна руйнувала місто, часто мешканці страждали від наслідків землетрусу. Наприклад, в 1923 році Токіо та його околиці пошкодив землетрус, через стихійне лихо понад 105 тисяч людей загинули або вважалися зниклими безвісти.

Brown University Library/William Dana Reynolds
Уцілілий після землетрусу 1923 року готель в Токіо / фото Brown University Library, William Dana Reynolds

“Після землетрусу Токіо пережив успішне відновлення, було створено мережу магістральних доріг і парків, необхідних для сучасного міста, що дозволило створити міську територію, стійку до стихійних лих. Вже після війни, на основі цього успішного досвіду, був розроблений план реконструкції, щоб відбудувати місто до ідеального вигляду, але в реальності більша частина цього плану не була реалізована. На це було кілька причин. Зокрема, населення міста на той час становило 3,5 мільйона, а це половину від довоєнного населення в 7 мільйонів”, — каже пан Наото.

Після закінчення війни, в Японії та загалом у розвинених країнах світу спостерігалося явище baby-boom (стрімке збільшення народжуваності). Аби забезпечити молодь помешканнями у місті масово почали зводити барачне житло.

Токіо після бомбардувань, 1945 р. Фото: Donated by Corbis-Bettmann. Джерело: aboutjapan.japansociety.org
Залишки будинків у Токіо після бомбардування, 1945 рік / фото Donated by Corbis-Bettmann

За словами Наото Накаджімо, через посилення контролю боку уряду, бюджет на проєкти реконструкції по всій Японії був урізаний, і Токіо, який мав найбільший масштаб руйнувань, зазнав найбільшого скорочення бюджету. Як наслідок, відбудова післявоєнної катастрофи не була задовільною.

Економічне відновлення після війни: виклики

Попри скорочення фінансування на реконструкцію міста, плавно прогресувало економічне відновлення Токіо, це відбулося завдяки спеціальним закупівлям після початку Корейської війни. Фінансова стабільність допомогла протягом 10 років після війни відновити довоєнну цифру, а у 1962 році населення Токіо складало вже 10 мільйонів.

“Однак через те, що місто не змогло створити належну дорожню мережу під час відбудови, затори на дорогах стали хронічною проблемою Токіо, яка загрожувала міським функціям. Цю ситуацію ледве вдалося подолати завдяки терміновим будівельним проєктам після Олімпійських ігор 1964 року в Токіо”, — пояснює професор університету.

Потрібно додати, що Токіо було не єдиним містом в Японії, яке постраждало від війни. Загалом 112 міст по всій Японії впровадили міське планування для відновлення. На жаль, більшість міст не реалізували проєкти так, як спочатку передбачалося, але вони змогли скористатися можливостями реконструкції для побудови сучасної міської інфраструктури.

Як Україні можна використати повоєнний досвід відбудови Токіо?

Токіо, вигляд на місто вночі
Токіо, вигляд на місто вночі / фото з відкритих джерел

За словами експерта, Україна може вивчити й прогалини, які допустили інші країни під час відбудови. Зокрема, в Японії активні плани на відновлення переважали саме столиці, а не в менших містах. Відповідно, важливо, щоб такі міста як Бахмут, Соледар, Волноваха та інші були зацікавлені зберегти свою культурну ідентичність.

“Кажуть, що реконструкція міст в Японії здійснювалася за майже однаковою політикою по всій країні і не враховувала місцевих особливостей. Як наслідок, в центрах малих міст було втрачено історичний характер, а міські райони втратили частину свого колориту. Я вважаю, що це скоріше відображення ситуації й те, з чого Україна може навчитися”, — розмірковує пан Наото.

Японія
Маленькі міста та села повинні думати за збереження своєю культурної ідентичності / фото ілюстративне

Говорячи за відбудову, помилково можна подумати, що йдеться тільки про архітектурні роботи, але насправді не менш важливу роль відіграють соціальні зв’язки, їх відновлення. Професор Наото каже, що фахівці, які розробляли план відбудови Токіо після війни, намагалися створити в ньому спільноту, однак не вдалося досягти цього повною мірою. Річ у тому, що приплив величезної кількості людей до Токіо послабив колишню спільноту. Тому соціальне відновлення залишилося позаду економічного та матеріального відновлення.

“Повоєнна Японія розвивалася, спираючись на зв’язки, зосереджені в компаніях і всередині сім’ї, і лише в останні 30 років, було визнано важливість соціальних зв’язків, включаючи місцеві громади”,— пояснює нам співрозмовник.

Випереджальна реконструкція

Забахмутка фото 2023
Бахмут, 2023, зруйноване росіянами місто / фото росджерела
Бахмут
Бахмут 2024 рік, до російського вторгненнятут проживало понад 70 тисяч осіб, зараз місто безлюдне / скриншот

Пан Наото пояснює, що люди які працювали над відбудовою Токіо, вивчали, яким має бути Токіо після війни, ще до того, як ця війна закінчилася. Тобто довоєнні містобудівні дослідження були безпосередньо перенесені в містобудівне планування відбудови. Саме це призвело до швидкого планування й відновлення Токіо.

“Переживши різні катастрофи у післявоєнний період, Японія розробила концепцію “випереджальної реконструкції”. Це означає, що планування відновлення після катастроф має здійснюватися заздалегідь, ще до того, як катастрофа станеться. В Україні війна вже завдала довгострокової шкоди, але ніколи не пізно почати планувати післявоєнну реконструкцію міст”, — завершує розмову професор Наото.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Бахмут-Гоща”: на якому етапі ухвалення проєкту будівництва житла для бахмутян у Гощі

Валентина Твердохліб 15:25, 21 Листопада 2024
Такий вигляд можуть мати будинки для бахмутян у Гощі / скриншот

У селищі Гоща Рівненської області планують побудувати житловий квартал для бахмутян. Проєкт будівництва житла для переселенців розробили в “Метінвесті”. Бахмутська делегація представила проєкт на виставці-конференції Rebuild Ukraine, присвяченій відбудові України. Тепер для реалізації проєкту необхідно схвалення від Гощанської громади та донори, які забезпечать фінансування.

На якому етапі ухвалення проєкту в Гощі, редакції “Бахмут IN.UA” розповів очільник Гощанської громади Микола Панчук.

“Бахмут-Гоща”, презентація проєкту

Наразі в Гощанській громаді проводять презентації проєкту “Бахмут-Гоща”. Його вже представили виконавчому комітету й освітянам. Після цього, за потреби, презентації проведуть у старостинських округах.

“Презентація і обговорення проєкту вже відбулися для виконавчого комітету селищної ради, всіх освітян, директорів нашої територіальної громади. Також презентація запланована для депутатів громади і керівників комунальних установ. Далі, якщо буде потрібно, ми поїдемо в старостинські округи, щоб показати проєкт там і презентувати з перших вуст від представників Бахмута і мене, як селищного голови. Наприклад, якщо буде потреба в медиків почути це, то ми поїдемо й до них. Будемо максимально публічно висвітлювати все”, — розповів Микола Панчук.

Окремо селищна рада збиратиме думки та зауваження від громадськості та бізнесу.

“Буде зроблена анкета, яку ми надамо для опитування людей. Туди наші мешканці зможуть надавати свої пропозиції й рекомендації, розповісти, що, можливо, вони бачать по-іншому. Також зараз ми робимо зріз по бізнесу — їхні потреби, кількість працівників у нашій громаді, кількість працівників, які ще потрібні”, — розповідає очільник громади.

Презентувати проєкт і збирати думки громадськості планують протягом двох тижнів. Після цього буде ухвалене юридичне рішення щодо виділення землі під будівництво.

“Нам важливо почути думки всіх людей, які тут проживають, врахувати їхні зауваження. Тільки після цього буде затверджено генплан у цьому році та ухвалене рішення про виділення земельної ділянки”, — розповідає Микола Панчук.

Будівництво житла для бахмутян: реакція громади

Звести житло для переселенців у Гощі планували вже давно. Адже сюди релокувалося Бахмутське професійно-технічне училище, і для викладачів немає житла.

Очільник громади каже, що спочатку місцеві жителі з обережністю ставилися до нових жителів громади. Однак вже зараз їхня думка змінилася.

“Коли релокувалося Бахмутське училище (Бахмутський центр професійно-технічної освіти — ред.), громада ставилася дуже з обережністю. Але всі освітяни, які сюди приїхали, дуже гарно себе зарекомендували. Вони професійно, відповідально та якісно надають свої послуги. Але вони не мають тут власного житла. І за цей період я, як голова, і мої представники, які їздять по Україні, шукали всі можливості для того, щоб десь знайти фінанси на житло”, — розповідає голова селища.

Збудувати житловий квартал для бахмутян у Гощі запропонувала Бахмутська міська рада. На цю пропозицію схвально відреагувало керівництво громади і бізнес. Більшість жителів селища також позитивно сприйняли новину.

“Я скажу чесно, цей проєкт нам точно цікавий, бо нам не вистачає дуже багато людей для бізнесу”, — зауважив селищний голова Микола Панчук.

Ознайомитися з проєктом “Бахмут-Гоща” можна в нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Бахмут-Гоща”: хто може отримати житло, яке планують будувати для бахмутян, та чи буде воно в Баришівці

Семаковська Тетяна 14:21, 20 Листопада 2024

13 листопада 2024 року у Варшаві відбувся захід Rebuild Ukraine присвячений відбудові України, тут представили й проєкт житла для бахмутян “Бахмут-Гоща”. Він розроблений компанією Метінвест, яка раніше створила концепт відбудови міста “Сталева Мрія Бахмут”. Попередньо на заході Rebuild Ukraine мали презентувати проєкт побудови житла в Баришівці, Київської області. Але громада Баришівки відмовилась від реалізації кварталу для ВПО на її території. Тож міськрада була змушена в екстреному порядку шукати іншу громаду, нею стала Гощанська.

Про це редакції у коментарі повідомив Олександр Марченко, заступник начальника військової адміністрації Бахмута.

Бахмут в Баришівці: чи буде житло?

У 2023 році бахмутянам презентували проєкт відбудови міста “Сталева Мрія Бахмут”. Його представили у 15 містах України, провели онлайн обговорення з бахмутянами. Паралельно з презентаціями тривав прийом заявок та пропозицій щодо покращення цієї стратегії.

“Але під час обговорення ми зрозуміли, що зараз першочергове питання для бахмутян — це житло. Тому ми звернулись до проєктантів “Метінвест” за допомогою, щоб вони розробили нам стратегію побудови кварталу на території будь-якої громади в Україні, яка погодиться на такі умови. Першою такою громадою була Баришівка. Ми провели перемовини, були досягнуті певні домовленості по строках реалізації проєкту. Але на жаль так трапилося, що домовленостей по спільному проєкту ми не досягли. Питання виникло в передачі земельної ділянки під будівництво й все це застопорилось”, — пояснює Олександр Марченко.

Примітка. 13 листопада 2024 року, у Варшаві відбувся захід Rebuild Ukraine, на якому представили проєкт побудови житла для бахмутян від Бахмутської громади у Гощі. Раніше на сторінці заходу опублікували анонс, що Бахмут представлятиме ідею кварталу для ВПО в Баришівці. Однак виявилося, що громада відмовилась. До форуму у Варшаві міськрада готувалась пів року, тож на презентацію взяли іншу громаду на Рівненщині, яка зацікавлена у реалізації проєкту.

Квартал в Гощі

На пропозиції проєкту побудови житла для бахмутян відгукнулась ще одна громада, це селище Гоща, Рівненської області.

Проєкт “Бахмут-Гоща” розроблений Метінвест / скриншот

Ми приготували їм концепцію, переробили проєкт під ділянку для забудови, яка вільна в Гощі. Триває процес, як по законодавству, ми можемо долучитись до цього питання у плані фінансування. Тому станом на зараз програми немає (ред.програма відбудови житла для бахмутян), бо ще немає земельної ділянки, якщо земельна ділянка буде передаватись у постійне користування на час будівництва, що передбачає діюче законодавство, тоді ми зможемо виділити кошти на проєкт з місцевого бюджету. Проєктні роботи можуть бути розбиті на черги для того, щоб скоріше реалізувати такий проєкт”, — пояснює заступник начальника військової адміністрації Бахмута.

За словами Олександра Марченка, незабаром в Гощі буде проведено опитування щодо того, чи згодна громада, аби на її території розпочали будівництво. Відповідь залежить від місцевих депутатів та громадськості селища Гоща.

Проєкт 4-поверхових будівель для бахмутян в Гощі / скриншот

“Якщо все вирішиться позитивно, тоді ми почнемо рухатися далі. Звісно, якщо це буде фінансування по програмі з місцевого бюджету на виконання проєктних робіт, це дозволить нам виділяти кошти. Ми внесемо зміни до цільової програми на виконання таких робіт. Цим буде займатися або Управління муніципального розвитку, у них є програми, які підходять під такі дії, або Управління житлового комунального господарства”, — додає заступник начальника військової адміністрації Бахмута.

За словами Олександра Марченка, Бахмут вже підписав Меморандум з Гощанською громадою по співпраці. Зокрема, у Меморандум вписали такі проєкти, як будівництва житла для ВПО.

“Зараз розв’язуємо питання із землею, земельна ділянка є, вона має цільове призначення під забудову. Тому чекаємо рішення від самої громади (ред. мається на увазі, чи погодиться громада на втілення проєкту)”, — каже Олександр Марченко.

Бахмут-Гоща. Фінансування

Проєкт “Бахмут-Гоща” передбачає фінансування розміром приблизно в 111 мільйонів доларів. Це розрахунки архітекторів, але це приблизні цифри. Остаточний підрахунок можна буде зробити під час робіт з планування.

“Ми шукаємо інвесторів, спонсорів та всі можливі шляхи фінансування. Звісно, що один донор не може фінансувати такий вартісний проєкт. Ми подаємо пропозиції, надаємо матеріали, в тому числі й у Варшаві два дні ми попрацювали. Мали перемовини з компаніями, які можуть бути зацікавленими, ми надали всю інформацію та чекаємо на відповіді”, — каже співрозмовник.

Хто зможе отримати житло?

За словами Олександра Марченка, є два варіанти для розподілу житла у кварталі для бахмутян. Перший, коли діятимуть згідно з Житловим Кодексом, який унормовує розподіл житла між пільговими категоріями.

Другий варіант, це коли сам інвестор може вказувати категорії громадян, яким будуть надавати житло. Олександр Марченко наводить приклад містечка Хансена. Тут донор самостійно обирає категорії.

“Я сподіваюсь, що в Гощі ми будемо рухатись швидше, ніж в Баришівці. На жаль, це витрачений час та сили. Це рішення було за громадою, місцевими депутатами. Водночас місцевий голова Гощі зацікавлений у цьому проєкті, він прибув на захід у Варшаві, щоб підтримати на презентації проєкту”, — резюмував Олександр Марченко.

Примітка. У презентації Метінвесту опублікували мапу України, де у 11 областях є маркування з підписом “Нові квартали для ВПО з Бахмута”. Олександр Марченко уточнив, що не володіє інформацією щодо цього питання. Редакція звернеться за роз’ясненням до “Метінвест”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Бахмут-Гоща”: на якому етапі ухвалення проєкту будівництва житла для бахмутян у Гощі

У селищі Гоща Рівненської області планують побудувати житловий квартал для бахмутян. Проєкт будівництва житла для переселенців розробили в “Метінвесті”. Бахмутська делегація представила проєкт на виставці-конференції […]

“Бахмут-Гоща”: хто може отримати житло, яке планують будувати для бахмутян, та чи буде воно в Баришівці

13 листопада 2024 року у Варшаві відбувся захід Rebuild Ukraine присвячений відбудові України, тут представили й проєкт житла для бахмутян “Бахмут-Гоща”. Він розроблений компанією Метінвест, […]

В Україні створять лінію з перероблювання бетону від зруйнованих будівель

В Україні за фінансової підтримки Великої Британії та Нідерландів планують запустити спеціальну лінію для перероблювання бетону від зруйнованих будівель. Вже готові блоки використовуватимуть для післявоєнної […]

12:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

На мапі відзначено 11 областей: Метінвест опублікував проєкт побудови кварталів для жителів Бахмута

У Варшаві проходить захід Rebuild Ukraine присвячений відбудові України, тут буде представлений й проєкт житла для бахмутян. Його розробила компанія Метінвест, вона опублікувала проєкт “Бахмут […]

будинки

Українська компанія зводить екологічні будинки із “зеленими” дахами

Український виробник модульних будинків Scandi створює енергоефективні та екологічні оселі. Компанія зводить будинки із “зеленими” дахами, які допомагають скорочувати викиди вуглецю в повітря. Про це виданню “Віледж” […]