Донецькі архівісти рятують історичну спадщину регіону: що відомо про Бахмут та Часів Яр

Валентина Славінська Славінська Валентина 14:30, 18 Червня 2024
Архіви Бахмута
Знищені документи Бахмуту / фото з відкритих джерел

Працівники архівних установ Донецької області докладають максимум зусиль для збереження документальної спадщини краю, незважаючи на виклики, спричинені російським вторгненням. Про це розповіла директор Державного архіву Донецької області Ірина Шишолік на брифінгу, що відбувся 18 червня.

Евакуація архівів Донеччини

Частину документів вдалось евакуювати з архіву Часів Яру. Дві архівні установи Бахмуту, райдержадміністрації та міськради, також евакуйовано, зберігши основний масив документів, за винятком невеликих втрат.

Загалом, з початку повномасштабного вторгнення росії з 36 архівних установ, що діяли на Донеччині, вдалося евакуювати 25. За словами Ірини Шишолік, архівістам вдалося вивезти близько 200 тисяч справ історичної спадщини регіону та 230 тисяч справ кадрових документів.

Ключова мета архівістів – зберегти документальну історію для майбутніх поколінь та забезпечити доступ громадськості. На сайті Держархіву Донецької області оприлюднено 100% описів та документів, що зберігаються установою.

Збір свідчень воєнних злочинів

Окрім традиційного комплектування, архів збирає фото- та відеодокументи, що фіксують факти злочинів російських загарбників на Донеччині. Наразі зібрано близько 4 тисяч фотографій та 1,5 тисячі відео.

Держархів збирає інформацію про загиблих героїв, медиків, військових, волонтерів та інших уродженців Донецької області, а також історії переселенців. Долучитися можна, надіславши власну історію та контактні дані на сайт установи.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безпідставно: Україна планує обстріляти школи та мирне населення росії, якщо програватиме війну

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 18 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандистські Telegram-канали поширюють інформацію: мовляв, у випадку програшу на фронті, Україна може розпочати кампанію терору з бомбардуванням російських шкіл та цивільних.

Утім, — такі звинувачення є безпідставними, адже не містять жодної підтвердженої інформації чи факту.

Обстріл російської інфраструктури та населення: початок неправди

8 червня британський щоденний таблоїд Daily Express, посилаючись на коментар британського аналітика Ніколаса Драммонда, на своєму сайті опублікував новину начебто про плани України вести терористичну діяльність у рф, якщо остання буде перемагати на фронті. 

Далі він заявив: Терористична діяльність включатиме бомбардування шкіл, бомбардування інфраструктури… що почнеться серйозно, якщо Зеленському буде нав’язано будь-яку мирну угоду.

У своєму твердженні аналітик Ніколас Драммонд не посилався на жодне джерело та не надав переконливих фактів.

Безпідставна новина про плани України щодо терору шкіл / скриншот

Через кілька днів після публікації, російські медіаресурси стали масово поширювати новину від Daily Express. Як Daily Express, рф не навела жодного аргументу, що свідчив би в правдивості заявленої інформації.

Риторика Ніколаса Драммонда співзвучна із наративами кремлівських дезінформаційних матеріалів. Адже Україна, на відміну від рф, не обстрілює цивільну інфраструктуру та не вбиває населення країни-ворога. Саме росія перша розпочала війну проти України, знищила не один садок та навчальні заклади, вбила сотні дітей та мирне населення, створили руїни з не одного міста, порушила міжнародні угоди, вбивши військовополонених, а зараз намагається створити для України образ “порушниці”.

Британський аналітик Ніколас Драммонд та цитування у ЗМІ

Варто зазначити, що Ніколас Драммонд — аналітик і консультант оборонної промисловості, що спеціалізується на наземних війнах, а також колишній піхотний офіцер британської армії. Так він називає себе у соціальних мережах.
Також його зрідка цитували й українські медіа, як от Суспільне у новині про виробництво Німеччиною САУ для України, портал Мілітарний про бронетранспортери, які отримала Британія тощо. Всі ці інформаційні приводи українські ЗМІ брали зі сторінки у соцмережі X (ред. — колиш. Twitter) Драммонда. Втім, в описі акаунту зазначено, що всі погляди, висловлені автором, є його власними, відтак не відображають думки певної установи тощо.

Таблоїд Daily Express

Російські новинні ресурси звернули увагу на Драммонда саме після виходу цієї новини, що показово грає на руку кремля. Підтверджують “експертність” та нібито правдивість його слів тим, що Драммонд це сказав у своєму коментарі британському таблоїду Daily Express

Хоча насправді експертність “Дейлі Експресс” доволі сумнівна, як і будь-якого таблоїда. Адже це формат щоденної газети, що містить у собі невеликі статті для швидкого читання. Якщо порівнювати таблоїди зі статтями в Інтернеті, то інформацію у виданнях можна назвати “клікбейтною”: привертають увагу яскравими заголовками без глибокого та експертного аналізу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: в Авдіївці біля пам’ятника воїнам-землякам встановили знак “До росії — 0 км”

Лідія Гук Гук Лідія 11:30, 16 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Мережею поширюється інформація, що в окупованій Авдіївці навпроти пам’ятника воїнам-землякам у вигляді воєнного вертольота, нібито встановили дорожній знак “До росії —  0 км”.

Утім, — це фотофейк, світлина містить ознаки редагування.

Фейк про Авдіївку: як розпізнати фотошоп

12 червня у проросійському Telegram-каналі «шейх тамир» були опубліковані світлини монумента воїнам-землякам в Авдіївці з нібито новим встановленим навпроти дорожнім знаком, де написано “До росії —  0 км”. Згодом цю начебто новину поширили інші пропагандистські медіаресурси, зокрема сторінки у ВК, X  (ред. — колишній Twitter), китайському сервісі мікроблогів Sina Weibo

Для знаходження першоджерела фотофейку ми здійснили пошук двох опублікованих пропагандистами зображень через Google Lens. Результат показав, що ці світлини одночасно з’явились на згаданих проросійських медіаресурсах. Це може означати, що дані світлини могли бути розіслані, як пресреліз медіамайданчикам.

Також, за допомогою інструменту з цифрового аналізу FotoForensics, ми виявили, що світлини зазнали великої кількості редагування. Оригінальні фото повинні відображатись без яскраво виділених елементів, що різняться у порівнянні з іншими. Оскільки саме ці деталі є або додані, або видозмінені. Натомість інструмент з цифрового аналізу FotoForensics показав, що знак поміж інших об’єктів на зображеннях виокремлюється. Це свідчить про фотошоп.

Результат аналізу зображення FotoForensics / колаж зі скриншотів

Також показово, що знак з “нульовим кілометром” на фото розташований в одному ракурсі, хоч сам пам’ятник, своєю чергою, з різних.

Цей фотофейк створений на тлі дня росії, що відбувся 12 червня. кремль всіляко намагається показати, що окупована Авдіївка тепер нібито є частиною “вєлікой страни”. Однак, ці території в майбутньому будуть очищені від окупантів та тих, хто потурає створенню фейків, як цей.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

одяг

У Полтаві видаватимуть теплий одяг для жінок і дітей-ВПО: реєстрація

У Полтаві видаватимуть теплий одяг для переселенців. Волонтери безоплатно видадуть зимові речі для жінок та дітей. Про це повідомляє міжнародний благодійний фонд “Бі Хеппі”. Безоплатний […]

шахти

До чого може призвести втрата шахти біля Покровська

Через погіршення військової ситуації на Донеччині є ризик втрати шахти біля Покровська. Щоб не наражати на небезпеку працівників, її можуть закрити. Втім, ця шахта дуже […]

Українці у 2025 зможуть подавати онлайн-заяву про репарації за злочини росії

Уже у 2025 році громадяни України зможуть подати заяви про репарації за будь-які злочини, вчинені росіянами. Це можна буде зробити у застосунку “Дія”. Про це […]

кременчук

Як у Кременчуці переселенцям допомагають з житлом і роботою

Нещодавно редакція “Бахмут IN.UA” провела опитування бахмутян. Ми запитували куди вони переїхали, щоб розповісти про допомогу, яку надають у цих громадах. Серед відповідей були запитання про допомогу, […]

Як перевірити бронь від мобілізації у 2024 році: пояснення

Під час воєнного стану в Україні триває мобілізація. Водночас певні категорії працівників мають право на бронювання. Детальніше про те, як саме перевірити наявність броні від […]

15:00, 03.12.2024 Скопіч Дмитро