Затоплений Куніков, Кіркоров у Горлівці та гуманітарна катастрофа: дайджест новин з окупації

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 12:40, 17 Лютого 2024
Кіркоров
Філіп кіркоров у руїнах спортзалу “Шахтар” / фото з соцмереж

Українці на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) продовжують жити в складних умовах: паспортизація, відсутність медицини та ліків, харчів та особливо взимку, опалення. Окупанти продовжують влаштовувати беззаконня в багатьох містах: за ДТП або тяжкі злочини, якщо ти військовослужбовець вс рф, то тобі все можна пробачити, процвітає мародерство.

У цьому матеріалі ми розповідаємо про новини з окупованих територій, які відбувалися упродовж останнього тижня. 

Прильоти на ТОТ

Вибухи були зафіксовані в Донецьку, Горлівці, Маріуполі та Волновасі на Донеччині, в Кремінній та поблизу Старобільску та Білокуракиного на Луганщині та були зафіксовані удари по Херсонщині. Про це повідомляли росЗМІ на своїх ресурсах. Донецьк зараз перебуває в зоні ураження української артилерії. 

Повідомлення росіян
Пропагандисти повідомили про прильоти / скриншот

Гуманітарна ситуація на ТОТ

У Маріуполі залишається важка гуманітарна ситуація: блогери з росії продемонстрували нібито відновлені фасади домів, які всередині залишаються обгорілими та порожніми, на вулицях — гори сміття, а нові зупинки росіяни встановили посеред ям та бруду. 

Залишається складна гуманітарна ситуація в інших новоокупованих містах. Зокрема в Сєвєродонецьку на Луганщині місцеві мають ставати в черги за ліками та харчами. Натомість окупаційні ЗМІ прозвітували про відкриття приватної аптеки. До окупації в місті проживало понад 100 тисяч людей, а зараз на все місто працює лише 4 аптеки. 

Сєвєродонецька аптека
У Сєвєродонецьку відкрилась приватна аптека, тепер їх 4 на все місто / фото з відкритих джерел

У Рубіжному на Луганщині росіяни встановлюють “борги” за комунальні послуги власникам квартир, хто їх покинув внаслідок війни – в цих квартирах селились гастролери з рф. 

“На рахунки господарів квартир та будинків, де по півтора року мешкали, і досі мешкають росіяни, загарбниками нараховані борги за комунальні послуги. Подекуди вахта заселених місцевими колаборантами гастролерів змінилися по декілька разів. Втім, відповідати за все необхідно власникам так запевнили в мерії”, — розповідає очільник Луганської ОВА Артем Лисогор. 

Голова Сєвєродонецької РДА Роман Власенко розповів, що наразі через негоду без води та газу залишається 60 тисяч мешканців. 

“Дуже багато поривів, служби не справляються із таким обсягом робіт. Є інформація, що у “ЛНР” не вистачає людських ресурсів, щоб боротися з наслідками, тому залучають фахівців із рф”, — наголосив посадовець.

Дорожньо-траспортні пригоди за участю окупантів

Більшість дорожно-транспортних пригод (ДТП) на окупованих територіях відбувається через негоду та російських військових. На цьому тижні у Маріуполі за участю військових зс рф відбулось дві аварії — в обох випадках серед постраждалих є діти. Місцеві ЗМІ у Луганську повідомили, що через негоду у місті відбулось декілька ДТП з постраждалими.

Допис у соцмережі
Окупанти нехтують правилами дорожнього руху / фото Telegram Андрющенко Time

Кремлівська пропаганда

Одною з популярних тем для обговорення в російських пабліках став приїзд у тимчасово окуповану Горлівку філіпа кіркорова, російського співака та апологета кремля. Він відвідав шпиталь, де знаходяться ранені окупанти та побував у руїнах спортзалу “Шахтар”, звідки опублікував фото у соціальні мережі та звинуватив ЗСУ у знищенні будівлі. 

На будівлі гуртожитку так званого Маріупольского державного університету імені Куїнджі на проспекті Будівельників розмістили мурал алєксєя афанасьєва, російського терориста з позивним “афоня”, який брав участь в знищенні міста. 

Мурал терористу
Мурал військовому терористу / фото з відкритих джерел

Жителям в окупації продовжують нав’язувати російську пропагандистську літературу. Місцеві пабліки розповідають, що на Донеччині серед мешканців нібито популярною є історична література та російська поезія про війну, зокрема згадали книгу про так звану Донецько-Криворізьку республіку.

“У списку затребуваних не лише поетичні збірки та спогади учасників подій, а й історична література. “Донецько-Криворізька республіка: розстріляна мрія” володимира корнілова незмінно має читацький попит”, — пишуть місцеві проросійські ЗМІ.

У школі № 26 у Маріуполі на уроках діти розбирають справжню бойову зброю. Це відбувалось без нагляду дорослих, виключно за участю членів так званої “юнармії”, про це у своєму Telegram-каналі зазначив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. 

“Зброя — справжня бойова. Патрони — справжні бойові. Дорослих поруч — майже нуль. Принаймні тих, що можуть забезпечити безпеку. Питання лише в тому, на якому з уроків ця зброя почне вбивати учнів? Порівняно з цим, педагогічний “антитерор” та пропагандистка складова — квіточки…”, — написав радник мера Маріуполя. 

Допис у соцмережі
Радника мера Маріуполя бентежить зброя у дітей на уроках / скриншот

Підготовка до виборів

В росії тримають агітаційні заходи з нагоди так званих виборів президента рф, де за задумом кремля, вони планують також вибори на ТОТ. Цього разу долучили школярів. Конкурс малюнків “Моя родина обирає президента” в донецькій школі №90, за словами окупантів, проводиться згідно з “реалізацією плану проведення заходів, присвячених Року сім’ї в днр в рамках виборчої кампанії президента рф”. Дітей змусили малювати рисунки з російськими прапорами та прапорами днр, картою рф та виборчою атрибутикою. Про це розповіли у пабліку школи в забороненій соціальній мережі вконтакте. 

У школах також проводились класні години на тему “росія обирає президента — сім’я обирає надійність та розквіт”, про це повідомив олексій кулємзін, окупаційний мер міста Донецьк. Дітям нав’язували кремлівську пропаганду та майбутніх кандидатів у президенти рф. Гауляйтер зазначив, що коли діти подорослішають, від їх голосу “буде залежати доля росії”. 

Вибори в росії мають відбутися у період з 15 по 17 березня 2024 року. 

вибори в рф та діти
Дітей використовують у пропаганді незаконних виборів / фото з відкритих джерел

Втрати росіян на фронті

Окрім великих втрат живої сили, танків, БМП та авіації на фронті, зс рф цього тижня втратили унікальну важку техніку. Зокрема на Луганщині Сили оборони знищили сучасні ЗРК С-350 “Вітязь”, яку прийняли на озброєння у 2020 році та ВОС “Солнепек”. У Чорному морі морськими дронами Головним управлінням розвідки було знищено великий десантний корабель “цезар куніков”, який перебував в районі Алупки, що неподалік від окупованої Ялти в Криму. Раніше також були вибухи у Криму — 1 лютого 2024 року було знищено ракетний катер “Івановєц”, який стояв в озері Донузлав. Вибухи в Криму сьогодні стали вже звичним явищем для місцевих мешканців. 

Атака корабля рф
Морський дрон знищив десантний корабель “Цезар Куніков” / скриншот

Рух опору на ТОТ

У Бердянську 12 лютого 2023 року було ліквідовано олександра галія, колаборанта, як допомагав загарбникам забирати бізнес у місцевих. Незважаюче на складне становище в окупації, українці продовжують чинити опір. Рух опору “Жовта Стрічка” продовжує бойкотувати майбутні “вибори” та нагадує окупантам, українці в окупації чекають на ЗСУ, і що АР Крим, Луганська, Донецька, Херсонська та Запорізька області — це Україна! 

Спротив українців
Українці в окупації чекають на ЗСУ / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

1 000 гривень кожному: як українцям отримати нову грошову допомогу від держави

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:25, 29 Жовтня 2024
Тисяча гривень / фото ілюстративне, УНІАН

У п’ятницю, 25 жовтня, президент Володимир Зеленський анонсував нову частину державної програми єПідтримка. Вона дозволить кожному громадянину, який проживає на території України, отримати 1 000 гривень.

Детальніше про те, як отримати виплату та на що її можна витратити, дізнавайтесь в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

єПідтримка у 2024 та 2025

За словами заступника міністра економіки Олексія Соболєва, нова частина програми єПідтримка реалізовуватиметься вже з 1 грудня. Кошти будуть взяті з інших бюджетних програм різних міністерств, які не можуть бути реалізованими та спрямованими на військові витрати.

Скористатися програмою зможе кожен українець, який наразі проживає на території України. Йдеться як про дорослих, так і про дітей.

Як отримати 1 000 гривень від держави

Нові виплати прив’яжуть до програми “Національного кешбеку”. Ті громадяни, які вже мають картку, яка підтримує цю ініціативу, додатково не потрібно буде робити ніяких кроків.

Тим, хто лише планує доєднатися, потрібно зробити наступні кроки:

  • відкрити спеціальний рахунок у своєму банку;
  • отримати віртуальну чи фізичну картку;
  • надати банку дозвіл на передачу інформації про перекази з обраних карток;
  • зайти в застосунок “Дія” та обрати послугу “Національний кешбек”;
  • ввести дані готової картки у застосунок.

Коли програма запуститься офіційно, у “Дії” з’явиться нова опція — “Отримати 1 000”. Її нараховуватимуть на вказаний у застосунку рахунок.

Зазначимо, що кошти — це частина державної допомоги, а тому їх оподаткування не планується.

Куди можна витратити гроші з єПідтримка

1 000 гривень, отриману в межах програми єПідтримка, можна буде використати зимою, протягом грудня, січня та лютого. Їх можна буде витратити на товари українського виробництва. Ймовірно, мова йде ті товари, які вже зареєстровані в програмі “Національний кешбек”. З їх переліком можна ознайомитись за посиланням на сайті “Зроблено в Україні”. Наразі в нього входять понад 130 тисяч найменувань. 

Кошти можна спрямувати й на оплату комунальних послуг, квитків на поїзд, книжок українських видавництв та в інших сферах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ізюм і Бахмут у нових анімаційних фільмах проєкту “Книга-мандрівка”: міста-символи української незламності

Семаковська Тетяна 16:15, 28 Жовтня 2024
Сіль – герой мульфільму / фото ілюстративне

Проєкт “Книга-мандрівка. Україна” презентує два нові анімаційні епізоди, які розповідають про нескорені українські міста – Ізюм та Бахмут. Ці фільми продовжують місію проєкту з висвітлення історії, культурної спадщини та незламного духу українських міст та містечок, що протистоять руйнівним наслідкам війни.

Мультфільм про місто Ізюм

Епізод про Ізюм / фото ілюстративне

Епізод про Ізюм, де головним оповідачем є Пані Родзинка, охоплює історію міста від давнини до сучасності, розповідаючи про такі визначні місця, як гора Крем’янець і культурні пам’ятки на кшталт зупинки “Штука”. Голосом Пані Родзинки стала Алла Кошляк, військовослужбовиця та журналістка першого в Україні мандрівного радіо “Хартія”.

Ми часто чуємо назви міст у новинах через повномасштабне російське вторгнення. Але що ми насправді знаємо про ці місця? Якщо в нашому нинішньому важкому досвіді можна знайти щось світле, то нехай це буде пізнання і співпереживання. Через війну ми по-іншому відкриваємо нашу історію і більше дізнаємося одне про одного. Я сподіваюся, що колись перша асоціація з Ізюмом буде пов’язана саме з його пам’ятками та “родзинками”, а не зі злочинами російських окупантів“, – зазначила Алла Кошляк.

Мультфільм про місто Бахмут

Бахмутська сіль – герой епізоду про місто / фото ілюстративне

Також на YouTube-каналі проєкту “Книга-мандрівка. Україна” вийшов епізод про Бахмут — місто, відоме своєю стратегічною важливістю та історичною спадщиною. Мультфільм озвучив Олександр “Терен” Будько — доброволець ЗСУ, ветеран російсько-української війни, який втратив обидві ноги, громадський діяч, спортсмен, автор книги “Історія впертого чоловіка”.

Бахмут для мене – це символ стійкості та боротьби, яка триває не лише на
полі бою, але й у серцях тих, хто відновлюється після важких втрат
. Я вірю, що наші міста, як і ми самі, здатні піднятися з руїн та знову стати сильнішими. Це не просто історія про відвагу, це історія про нашу здатність не здаватися, незважаючи ні на що“, – підкреслив Сашко Терен.

Авторка проєкту Ірина Тараненко наголосила на значущості цих епізодів: “Міста Ізюм і Бахмут – це не просто географічні точки на карті, а символи сили та стійкості українців. Анімаційні історії, які ми створюємо, – не просто розповіді про місця, а данина незламному духу цих громад“.

Книга-мандрівка. Україна

Проєкт “Книга-мандрівка. Україна”, який уже представив анімаційні фільми про Харків, Суми, Миколаїв, Запоріжжя, Чернігів та Київ, продовжує розкривати унікальні історії та культурну спадщину нескорених українських міст. Анімаційні фільми надихають глядачів різного віку дізнаватися більше про історію та культурне багатство нашої країни.

Нові епізоди доступні на YouTube-каналі проєкту “Книга-мандрівка. Україна“.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

1 000 гривень кожному: як українцям отримати нову грошову допомогу від держави

У п’ятницю, 25 жовтня, президент Володимир Зеленський анонсував нову частину державної програми єПідтримка. Вона дозволить кожному громадянину, який проживає на території України, отримати 1 000 […]

11:25, 29.10.2024 Скопіч Дмитро

Ізюм і Бахмут у нових анімаційних фільмах проєкту “Книга-мандрівка”: міста-символи української незламності

Проєкт “Книга-мандрівка. Україна” презентує два нові анімаційні епізоди, які розповідають про нескорені українські міста – Ізюм та Бахмут. Ці фільми продовжують місію проєкту з висвітлення […]

Як отримати грошовий переказ від Норвезької ради: пояснення

При отриманні повідомлення від Норвезької ради у справах біженців (NRC) про зарахування фінансової допомоги буде вказаний спеціальний код MoneyGram. Саме він дозволить ВПО отримати грошову […]

13:30, 28.10.2024 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

30 жовтня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Сонячна площа та дім Котляревського: п’ять цікавих місць Полтави, які варто відвідати кожному

Полтава — старовинне українське місто, яке вважається рідною домівкою для багатьох діячів мистецтва. Це місто зараз є одним головних культурних центрів, який поєднав у собі […]

14:00, 25.10.2024 Скопіч Дмитро