Чи можуть росіяни на окупованій частині Донеччини видобувати літій: пояснення експерта

Семаковська Тетяна 18:11, 20 Лютого 2025

Днями ватажок “днр” денис пушилін заявив про можливість видобутку стратегічних корисних копалин, йдеться про рідкоземельні метали, такі як літій і титан, на захоплених територіях Донеччини. Проте наскільки реальними є ці плани? Чи мають вони економічне та технологічне підґрунтя? 

Ми звернулися за коментарем до Андрія Локтєва, голови наглядової ради ТОВ “Інститут геології”, кандидата геологічних наук, щоб розібратися, чи можуть росіяни реалізувати свої заяви.

Пушилін заявив про “перспективу видобутку літію на ТОТ” / скриншот з росджерел

Що таке літій і уран, і для чого вони потрібні?

Літій та уран – це стратегічно важливі копалини, які використовуються у світовій енергетиці та технологічному виробництві.

Літій – основний елемент для виготовлення акумуляторів, що використовуються у мобільних телефонах, електромобілях та інших пристроях.

Титан – з цього елементу роблять насоси, електрофільтри, реактори, технологічне обладнання тощо.

Обидві копалини мають високу ринкову вартість і стратегічне значення для економіки. Саме тому їх видобуток на окупованих територіях може здаватися росії вигідним.

Про родовища літію на окупованих територіях

Андрій Локтєв / фото Українська енергетика

За словами Андрія Локтєва, окупаційна адміністрація вже запускала інформаційно-психологічні операції (ІПСО) про захоплення Шевченкового родовища літію. Однак ця інформація виявилася неправдивою, адже родовище знаходиться на підконтрольній Україні території.

На окупованих територіях справді є деякі прояви літію, але їх розробка є надзвичайно складною та дорогою. Будь-які спроби розпочати видобуток вимагатимуть значних фінансових інвестицій та передових технологій, яких у росії та її маріонеткових утворень немає.

Чому росії важко розробляти ці родовища?

Окапаційній владі невигідно вкладати кошти у видобуток копалина на ТОТ / фото, Pexel

У розмові з експертом ми визначили кілька головиних причин, чому ж окупаційній владі буде проблемно отримувати літій на ТОТ.

Нестача технологій. Видобуток і збагачення літію потребує сучасного обладнання та складних технологічних процесів. Росія не має необхідних ресурсів, щоб повноцінно запустити видобуток у складних геологічних умовах Донеччини.

Величезні фінансові витрати. Окупаційна адміністрація вже кілька років отримує дотації від російських регіонів, адже більшість підприємств на захоплених територіях не є прибутковими. Інвестувати у видобуток стратегічних копалин в умовах війни – занадто дорого.

Екологічні загрози. Видобуток літію передбачає значне втручання в довкілля, знищення земель та потенційну небезпеку для місцевого населення. Росія вже неодноразово демонструвала безвідповідальне ставлення до екологічних наслідків, що може спричинити екологічні катастрофи у регіоні. Проте, це одна з найменш вагомих причин для росії, аби відмовитися від видобутку, адже стан людей на ТОТ окупантів не цікавить.

Близькість до лінії фронту. Будь-яке велике гірничо-добувне підприємство потребує стабільного постачання електроенергії, води та залучення значної кількості робітників. У прифронтовій зоні забезпечити ці умови неможливо. Крім того, такі підприємства можуть бути знищені ракетними чи артилерійськими ударами.

Чи може окупаційна влада залучити іноземні компанії до видобутку копалин на ТОТ? 

Техніка для видобку літію дороговартісна, використовувати її поблизу лінії фронту невигідно окупаційній владі / фото з росджерел

На думку експерта, жодна велика міжнародна компанія не ризикне інвестувати у проєкти на окупованих територіях.

Насамперед тому, що такі компанії дотримуються міжнародного права і не хочуть ризикувати своєю репутацією. Також це було б економічно невигідно їм, оскільки розробка таких родовищ потребує стабільності, якої немає на окупованих територіях.

Й на останок міжнародне право забороняє розробку корисних копалин на окупованих територіях без дозволу законного уряду країни. Ризики для інвесторів настільки високі, що жодна серйозна компанія не піде на такі проєкти, адже це означало б порушення міжнародних норм та можливість потрапити під санкції.

Чому росія не зацікавлена вкладати гроші у видобуток на окупованих територіях?

шахтарська
Ватажок так званої “днр” / фото з росджерел

Росія володіє значними запасами корисних копалин на власній території, включно з великими родовищами урану та літію. Проте через політичні рішення та війну вона навіть не розвиває ці власні ресурси.

Прикладом є ситуація з вугіллям: хоча росія має великі запаси, через падіння попиту з боку Китаю та логістичні проблеми вони закривають вугільні шахти, а не відкривають нові.

Тому заяви про майбутній видобуток урану та літію на окупованій частині Донеччини – це лише елемент російської пропаганди, який не має під собою реального підґрунтя.

Росія й справді окупувала українські території, на яких є родовища літію та урану, проте їх видобуток у нинішніх умовах – це фантастика. Окупаційна адміністрація не має технологій, ресурсів та фінансів для повноцінного запуску видобутку.

Навіть якщо росія спробує залучити донорів, то великі міжнародні компанії не ризикнуть працювати на окупованих територіях через санкції та репутаційні ризики. Видобуток літію та урану в умовах війни – це нерентабельно, небезпечно та технологічно майже неможливо.

Тому заяви росіян про видобуток стратегічних копалин у Донецькій області – це лише спроба створити ілюзію розвитку та обманути місцеве населення. Реальних підстав для цього немає.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто такий михайло желтяков: досьє на міністра культури “днр”

Валентина Твердохліб 16:00, 21 Лютого 2025
михайло желтяков

“Міністерство культури днр” очолює михайло желтяков. До кар’єри на окупованих територіях він був українським посадовцем, який займав різні посади у сфері культури. Після 2014 року желтяков перейшов на бік окупантів, де продовжив займатися культурою, але вже російською.

Звідки родом мийхайло желтяков, чим займався до війни і як зайняв посаду в окупаційних органах влади? Редакція зібрала детальне досьє на колаборанта.

Зв’язок михайла желтякова з Україною

Михайло желтяков народився 1 січня 1961 року в місті Кривий Ріг Дніпропетровської області. Має дві вищі освіти: 1982 року закінчив Харківський інститут мистецтв ім. І.П. Котляровського за спеціальністю “Актор драматичного театру та кіно”, а у 2004 році — Донецький державний університет управління за спеціальністю “Ділове адміністрування”.

Має великий досвід роботи у сфері культури. 2003 року став головним спеціалістом відділу соціальної роботи Донецького міського центру соціальних служб для молоді. З 2006 року почав роботу у складі Донецької ОДА. Обіймав посади провідного спеціаліста відділу мистецтв та навчальних закладів, а також начальника відділу культурно-дозвільних установ.

У 2014 році працював заступником начальника відділу культурно-дозвільної діяльності Управління культури та туризму Донецької ОДА.

За роки плідної роботи отримав навчальний ступінь і звання Заслуженого працівника культури України.

Як михайло желтяков перейшов на бік росії

Наприкінці 2013 року михайло желтяков був у відрядженні в Києві. Там він став свідком подій Революції Гідності, втім, протестувальників не підтримав. Навпаки, після повернення в Донецьк він став активістом “руской вєсни”. В інтерв’ю російським пропагандистам желтяков розповідав, що брав участь у проросійських мітингах і навіть проводжав бойовиків до Маріуполя.

Михайло желтяков про події 2014 року / скриншот із інтерв’ю

Оскільки желтяков мав досвід роботи в управлінських структурах, окупаційна влада Донецька взяла його на службу. У червні 2015 року він обійняв посаду першого заступника міністра культури “днр”, а з 2018 року став виконувати обов’язки міністра. У грудні 2024 року ватажок “днр” пушилін підписав указ про призначення желтякова міністром культури.

Призначення желтякова / скриншоти з росджерел

Михайло желтяков як популяризатор російської культури

Михайло желтяков є організатором “культурних” заходів на ТОТ Донеччини. Вони мають пропагандистську складову — людям активно насаджують ідеї “руского міра” і дотичності до російської історії. Серед них: відкриття різноманітних виставок, присвячених історії рф, а також відкриття нових структур для поширення російської мови і культури.

Про відкриття виставки в Донецьку / скриншот
Центри популяризації російської мови відкривають на Донеччині / скриншот

Окремо желтяков займається популяризацією “сво”. На честь окупантів, які руйнують українські міста і вбивають людей, відкривають виставки, пишуть книги і знімають фільми.

Михайло желтяков популяризує і героїзує “учасників сво” / скриншоти

Окрім цього, желтяков є учасником засідань комітету народної ради днр щодо підтримки “учасників сво”. На таких засіданнях розглядають питання увіковічення загиблих окупантів на кургані Савур-Могила.

Михайло желтяков (крайній праворуч) на засіданні щодо підтримки “учасників сво” / фото росджерела

Поширення російської культури проводиться і серед дітей. Зокрема, школярів з окупованих територій залучають до різних всеросійських конкурсів. Заохоченням до таких змагань є можливість виступити у кремлі.

Також дітей відправляють на екскурсії в регіони росії, щоб долучити їх до місцевих заходів.

Пропаганда російської культури серед дітей / скриншоти

Насадженням російської культури желтяков займається і в нещодавно окупованих населених пунктах. Зокрема, окупанти привласнюють собі вже існуючі місцеві бібліотеки, але змінюють їхнє наповнення. Туди завозять російську літературу, а українську вилучають.

Желтяков про бібліотеки / скриншот

Як “міністр культури” желтяков налагоджує співпрацю окупованої Донеччини з різними регіонами росії.

Співпраця “днр” з регіонами росії / скриншоти

При цьому желтяков не обділяє увагою і українських діячів культури. Про них колаборант розповідає фейки, які використовують пропагандисти.

Фейкові заяви михайла желтякова / скриншот із інтерв’ю російському виданню

За роки праці на окупантів і проведення пропагандистських заходів желтякову присвоїли звання заслуженого працівника культури “днр”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Харкові стартує безкоштовне навчання на квітникаря: набір уже відкрито

Семаковська Тетяна 15:10, 21 Лютого 2025
У Харкові стартує навчання для квітникарів / фото ілюстративне, Pexel

З 24 лютого 2025 року в Харківському центрі професійно-технічної освіти розпочнеться навчання для тих, хто хоче працювати квітникаром або квітникаркою. Безплатно опанувати професію можуть й ВПО.

Про це повідомляє Харківський Центр ПТО ДСЗ.

Квітникар – безплатне навчання в Харкові

Харківський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості запрошує на навчання всіх, хто хоче опанувати професію квітникаря. Курс розпочнеться 24 лютого 2025 року та триватиме 4,5 місяця.

Для кого навчання безплатне

  • для зареєстрованих безробітних;
  • учасників/ниць бойових дій;
  • осіб з інвалідністю внаслідок війни;
  • внутрішньо переміщених осіб.

Квітникар – це фахівець/фахівчиня із вирощування квітів та художнього оформлення клумб. Навчання включає теоретичну підготовку, виробниче навчання в майстерні та практику на реальному виробництві. 

Як записатися на курс і які можливості він дає?

Після завершення курсу слухачі та слухачки складатимуть державну кваліфікаційну атестацію та отримають свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації державного зразка. 

На період навчання можливе проживання в гуртожитку. Навчання також доступне на платній основі для всіх охочих, хто не підпадає під категорію безкоштовного навчання. 

Записатися на курс можна за телефоном: 0 800 600 637, +380 (99) 102 9046 або написавши на email: [email protected].

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто такий михайло желтяков: досьє на міністра культури “днр”

“Міністерство культури днр” очолює михайло желтяков. До кар’єри на окупованих територіях він був українським посадовцем, який займав різні посади у сфері культури. Після 2014 року […]

У Харкові стартує безкоштовне навчання на квітникаря: набір уже відкрито

З 24 лютого 2025 року в Харківському центрі професійно-технічної освіти розпочнеться навчання для тих, хто хоче працювати квітникаром або квітникаркою. Безплатно опанувати професію можуть й […]

грошову допомогу

Як отримати безоплатну юридичну допомогу від БФ “Право на захист”

Юристи благодійного фонду “Право на захист” надають безоплатні консультації з різних питань, зокрема тих, які виникають через війну. Юридична допомога доступна всім охочим. Запити приймають […]

ВПО та місцеві у Харкові можуть отримати продуктову допомогу

Переселенки та переселенці, а також місцеве населення в місті Харків може отримати допомогу від благодійників. Йдеться про продуктовий набір. Допомогу надає ГО “Січ Харків”. Допомога […]

Очільниця партії "Слуга народу"

Житло для українців з окупованих міст: уряд обговорює фінансування з місцевих бюджетів

Уряд України розглядає можливість виділення коштів із місцевих бюджетів тимчасово окупованих міст на придбання житла для постраждалих мешканців. Наразі тривають консультації щодо механізму реалізації цієї […]