Чи можуть росіяни на окупованій частині Донеччини видобувати літій: пояснення експерта

Семаковська Тетяна 18:11, 20 Лютого 2025

Днями ватажок “днр” денис пушилін заявив про можливість видобутку стратегічних корисних копалин, йдеться про рідкоземельні метали, такі як літій і титан, на захоплених територіях Донеччини. Проте наскільки реальними є ці плани? Чи мають вони економічне та технологічне підґрунтя? 

Ми звернулися за коментарем до Андрія Локтєва, голови наглядової ради ТОВ “Інститут геології”, кандидата геологічних наук, щоб розібратися, чи можуть росіяни реалізувати свої заяви.

Пушилін заявив про “перспективу видобутку літію на ТОТ” / скриншот з росджерел

Що таке літій і титан, і для чого вони потрібні?

Літій та титан – це стратегічно важливі копалини, які використовуються у світовій енергетиці та технологічному виробництві.

Літій – основний елемент для виготовлення акумуляторів, що використовуються у мобільних телефонах, електромобілях та інших пристроях.

Титан – з цього елементу роблять насоси, електрофільтри, реактори, технологічне обладнання тощо.

Обидві копалини мають високу ринкову вартість і стратегічне значення для економіки. Саме тому їх видобуток на окупованих територіях може здаватися росії вигідним.

Про родовища літію на окупованих територіях

Андрій Локтєв / фото Українська енергетика

За словами Андрія Локтєва, окупаційна адміністрація вже запускала інформаційно-психологічні операції (ІПСО) про захоплення Шевченкового родовища літію. Однак ця інформація виявилася неправдивою, адже родовище знаходиться на підконтрольній Україні території.

На окупованих територіях справді є деякі прояви літію, але їх розробка є надзвичайно складною та дорогою. Будь-які спроби розпочати видобуток вимагатимуть значних фінансових інвестицій та передових технологій, яких у росії та її маріонеткових утворень немає.

Чому росії важко розробляти ці родовища?

Окапаційній владі невигідно вкладати кошти у видобуток копалина на ТОТ / фото, Pexel

У розмові з експертом ми визначили кілька головиних причин, чому ж окупаційній владі буде проблемно отримувати літій на ТОТ.

Нестача технологій. Видобуток і збагачення літію потребує сучасного обладнання та складних технологічних процесів. Росія не має необхідних ресурсів, щоб повноцінно запустити видобуток у складних геологічних умовах Донеччини.

Величезні фінансові витрати. Окупаційна адміністрація вже кілька років отримує дотації від російських регіонів, адже більшість підприємств на захоплених територіях не є прибутковими. Інвестувати у видобуток стратегічних копалин в умовах війни – занадто дорого.

Екологічні загрози. Видобуток літію передбачає значне втручання в довкілля, знищення земель та потенційну небезпеку для місцевого населення. Росія вже неодноразово демонструвала безвідповідальне ставлення до екологічних наслідків, що може спричинити екологічні катастрофи у регіоні. Проте, це одна з найменш вагомих причин для росії, аби відмовитися від видобутку, адже стан людей на ТОТ окупантів не цікавить.

Близькість до лінії фронту. Будь-яке велике гірничо-добувне підприємство потребує стабільного постачання електроенергії, води та залучення значної кількості робітників. У прифронтовій зоні забезпечити ці умови неможливо. Крім того, такі підприємства можуть бути знищені ракетними чи артилерійськими ударами.

Чи може окупаційна влада залучити іноземні компанії до видобутку копалин на ТОТ? 

Техніка для видобку літію дороговартісна, використовувати її поблизу лінії фронту невигідно окупаційній владі / фото з росджерел

На думку експерта, жодна велика міжнародна компанія не ризикне інвестувати у проєкти на окупованих територіях.

Насамперед тому, що такі компанії дотримуються міжнародного права і не хочуть ризикувати своєю репутацією. Також це було б економічно невигідно їм, оскільки розробка таких родовищ потребує стабільності, якої немає на окупованих територіях.

Й на останок міжнародне право забороняє розробку корисних копалин на окупованих територіях без дозволу законного уряду країни. Ризики для інвесторів настільки високі, що жодна серйозна компанія не піде на такі проєкти, адже це означало б порушення міжнародних норм та можливість потрапити під санкції.

Чому росія не зацікавлена вкладати гроші у видобуток на окупованих територіях?

шахтарська
Ватажок так званої “днр” / фото з росджерел

Росія володіє значними запасами корисних копалин на власній території, включно з великими родовищами урану та літію. Проте через політичні рішення та війну вона навіть не розвиває ці власні ресурси.

Прикладом є ситуація з вугіллям: хоча росія має великі запаси, через падіння попиту з боку Китаю та логістичні проблеми вони закривають вугільні шахти, а не відкривають нові.

Тому заяви про майбутній видобуток урану та літію на окупованій частині Донеччини – це лише елемент російської пропаганди, який не має під собою реального підґрунтя.

Росія й справді окупувала українські території, на яких є родовища літію та урану, проте їх видобуток у нинішніх умовах – це фантастика. Окупаційна адміністрація не має технологій, ресурсів та фінансів для повноцінного запуску видобутку.

Навіть якщо росія спробує залучити донорів, то великі міжнародні компанії не ризикнуть працювати на окупованих територіях через санкції та репутаційні ризики. Видобуток літію та урану в умовах війни – це нерентабельно, небезпечно та технологічно майже неможливо.

Тому заяви росіян про видобуток стратегічних копалин у Донецькій області – це лише спроба створити ілюзію розвитку та обманути місцеве населення. Реальних підстав для цього немає.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Кривдники Артема Мирошниченка вийшли на свободу та підписали контракт із ЗСУ

Семаковська Тетяна 13:23, 21 Квітня 2025
Обвинувачені у смерті Артема Мирошниченка / фото Сергій Мирошниченко

Обвинувачені у вбивстві Артема Мирошниченка вийшли на свободу та підписали контракт зі Збройними Силами України.

Про це повідомив Сергій Мирошниченко, брат Артема.

Справа Артема Мирошниченка: що відомо

За інформацією Сергія Мирошниченка, обоє кривдників Артема Мирошниченка вийшли на волю та підписали контракт із ЗСУ.

“Після набрання чинності вироку 8 років і 9,2 місяця відповідно вони вирішили підписати контракт і піти у ЗСУ. Відбувалося тишком-нишком про що дізнався зовсім недавно”, — повідомив Сергій Мирошниченко.

Йдеться про Олександра Баришка та Миколу Барабаша, які раніше отримали 8 та 9 років арешту

На думку Сергія, підписання контракту із ЗСУ для обох чоловіків може стати “легальним способом уникнути тюрми та утекти”.

Олександр Баришок, витяг про СЗЧ / фото Сергій Мирошниченко

Автор посту наводить доказ, згідно з яким Олександр Баришок, наразі знаходиться в СЗЧ ( самовільне залишення військової частини). Дата залишення частини вказана як 8 жовтня 2024 року в Дружківці.

“Розумію що служити майже немає кому, але не до такого ж аби на службу приймали справжніх вбивць. Ці люди будуть потім отримувати всі плюшки від УБД бити себе в груди що вони захищали країну”, — резюмує Сергій Мирошниченко.

Вбивство Артема Мирошниченка

У листопаді 2019 року волонтера Артема Мирошниченка жорстоко побили два підлітки, це Олександр Баришок та Микола Барабаш, які були в алкогольному стані. Молодики били активіста, кидаючи його головою об камені та тротуар. Обох було арештовано.

13 червня 2024 року суд виніс вирок чоловікам. Тоді, за даними судового реєстру обом фігурантам, які до смерті побили активіста, суд виніс вирок — це 8 та 9 років позбавлення волі. Однак, фактично кожному з фігурантів кримінального провадження відмінусували по 4 з половиною років від кожного терміну внаслідок їх перебування у виправній колонії з 2019.

Обвинувачені подали апеляцію на зменшення вироку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут у Великодню неділю 2025: пропагандистські кадри показали стан міста

Семаковська Тетяна 12:00, 21 Квітня 2025
Бахмут, квітень / фото росджерела

На одному з росканалів опублікували кадри з Бахмута, які нібито датовані 20 квітня, у цей день в Україні вшановували свято Воскресіння Христового, Великдень.

Ролик опублікував макс дивнич, спортсмен родом з Луганщини, який публічно підтримує війну росії проти України.

Бахмут, Великдень

Кадри з міста Бахмут, датовані 20 квітня, опублікували на російському каналі. В об’єктив потрапила центральна частина міста. Також на відео помітно чоловіка, ймовірно, ним може бути цивільний мешканець.

Бахмут, вулиця по якій пересувається російська військова техніка, поруч помітно чоловіка / фото з росджерел
Чоловік розминувся з російською військовою технікою та попрямував далі / фото з росджерел

Також у кадри потрапили багатоквартирні будинки в Бахмуті.

Квартири бахмутян / фото росджерела
Вигляд на місто / фото з росджерел

Нагадаємо, що у Бахмуті росіяни влаштували показове “відновлення” пам’ятника танкістам.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Кривдники Артема Мирошниченка вийшли на свободу та підписали контракт із ЗСУ

Обвинувачені у вбивстві Артема Мирошниченка вийшли на свободу та підписали контракт зі Збройними Силами України. Про це повідомив Сергій Мирошниченко, брат Артема. Справа Артема Мирошниченка: […]

Бахмут у Великодню неділю 2025: пропагандистські кадри показали стан міста

На одному з росканалів опублікували кадри з Бахмута, які нібито датовані 20 квітня, у цей день в Україні вшановували свято Воскресіння Христового, Великдень. Ролик опублікував […]

У Іллінівській громаді росіяни атакували авто з цивільними дроном — Нацполіція

Російські війська поранили чотирьох мешканців Донеччини за минулу добу. Зокрема, влучили у цивільне авто, поблизу селища Зоря, що в Іллінівській громаді. Про це повідомила Нацполіція. […]

Окупанти взяли новий населений пункт на Сході – карта змін

Російська окупаційна армія просунулася на Донеччині. Ворог окупував Катеринівку, а також має успіхи біля кількох населених пунктів, це підтверджує карта Deep State. Обіцяний режим тиші, […]

IMG 4359 1 47aad

Монастирський острів, парк Шевченка та музей: що подивитись в Дніпрі на вихідних

Цікаві місця в Дніпрі варті уваги, як туристів, так й місцевих. Дніпро від початку повномасштабного вторгнення прийняло до себе тисячі бахмутян, тут працює Центр підтримки […]