Чи можлива евакуація людей з Курахового, Торецька і Часового Яру: розповідає волонтер

Валентина Твердохліб 15:45, 4 Грудня 2024
Евакуаційний автобус
Евакуація цивільних / фото Facebook Торецької МВА

У Донецькій області триває евакуація. Людей вивозять з небезпечних територій, коли дозволяє безпекова ситуація. Є можливість виїхати і з населених пунктів, які знаходяться в 5 кілометрах від лінії фронту. Це роблять із залученням броньованих автомобілів.

Як зараз проходить евакуація на Донеччині, редакції “Бахмут IN.UA” розповів волонтер Євген Ткачов.

Евакуація з гарячих точок, чи є можливість вивозити людей

Евакуацією людей з прифронтових територій займаються працівники ДСНС, евакуаційні групи поліції “Білі янголи” та деякі волонтерські організації. Наразі найскладніше вивозити людей з територій, які розташовані за 5-7 кілометрів від лінії фронту. Проблема полягає в тому, що під’їзні дороги часто обстрілюються росіянами та перебувають під контролем ворожих дронів.

“Найпроблематичніша евакуація — це все, що 5-7 кілометрів до лінії фронту, іноді 8 кілометрів. Тобто в тих місцях, де йде наступ росіян, де близько лінія фронту. І це все саме через дрони. Наприклад, якщо минулого року була евакуація з Бахмута чи Часового Яру, ми могли під’їжджати чи не на 100-200 метрів до лінії фронту і можна було тільки випадково потрапити під обстріл. То зараз цивільні машини дронами просто вибиваються”, — розповідає Євген Ткачов.

Через засилля російських дронів евакуація з міст, де вже йдуть бойові дії — Торецьк, Часів Яр, Курахове — можлива лише броньованими автомобілями. Але й це дуже великий ризик, адже вони є мішенню для окупантів.

Знищене авто в місті Часів Яр / фото росджерела

“Туди якось намагаються проїжджати ДСНС своїми броньованими автомобілями і супергерої нашого часу “Білі янголи”. Також деякі волонтерські організації, які мають броньовані автомобілі, намагаються евакуйовувати людей з Курахівського і Покровського напрямку. Але, наприклад, позавчора такий броньований автомобіль отримав два влучання дрона. Дякуваючи Богу, всі живі, в тому числі й пасажирки, яких евакуйовували, лише легенькі поранення отримали. А взагалі, якщо їде броньований автомобіль, то це для росіян “жирна” ціль, тому люди, які їдуть на евакуацію, дуже ризикують. Все, що ближче 5 кілометрів до фронту, це вже вкрай небезпечно. Особливо, якщо там йде наступ росіян. Бо перед тим, як кудись наступати, вони запускають рій своїх дронів”, — каже Євген Ткачов.

Погодні умови наразі не мають значного впливу на евакуацію, проте виникають труднощі з доступом до прифронтових населених пунктів.

“Було складно, наприклад, два-три тижні тому проводити евакуацію саме з прифронтових сіл і містечок. Тому що подекуди асфальтовані дороги під контролем дронів, а через дощі неможливо було проїхати по бездоріжжю евакуаційним транспортом, навіть повнопривідними машинами”, — зазначає Євген Ткачов.

Зменшення темпів евакуації: причина

Як зазначає Євген Ткачов, наразі темпи евакуації на Донеччині знизилися. Це він пов’язує з тим, що люди стали отримувати зимову допомогу. Маючи можливості перезимувати, люди вирішують залишатися вдома.

покровську
Пункт Незламності в Покровську, де можуть обігріватися люди / фото Покровська МВА

“У Донецькій області наразі дещо знизилися темпи евакуації. Можливо це пов’язано з тим, що людям стали давати гроші на прибання твердого палива, гуманітарні організації розвозять паливні брикети, а адміністрації планують розвозити дрова. Звісно, це велика підтримка людей, але я вважаю, що це ще й одна зі складових, чому менше людей стало виїжджати. Люди будуть евакуюватися тільки якщо будуть проблеми з комуналкою. Наприклад, вчора у Покровську в сотень абонентів зник газ через величезне пошкодження газової мережі, і вже сьогодні люди почали телефонувати, бо збираються виїжджати. Люди, які живуть у квартирах, де немає опалення, швидше збираються на евакуацію, ніж ті, хто живе у приватному будинку, де можна поставити буржуйку чи розпалити піч”, — розповідає Євген Ткачов.

Попри всі складнощі евакуація на Донеччині триває. У людей, які планують евакуацію заздалегідь, навіть є можливість обрати місце, в якому вони надалі хочуть мешкати.

“Насправді можливостей виїхати дуже багато. Віськові адміністрації мають інформацію, де є місця для проживання переселенців, які там умови тощо. Люди, які готуються заздалегідь до виїзду, навіть можуть обирати собі умови, в яких вони будуть мешкати. Але, звісно, коли евакуація екстрена, коли все зруйноване, людей довозять до шелтерів або транзитних центрів. Там вони можуть кілька днів безкоштовно жити, харчуватися, підзарядити телефони та отримати консультації і пропозиції, куди далі можна їхати”, — розповідає волонтер.

Донецька область, контакти для евакуації

Звернення на евакуацію приймають на гарячих лініях Донецької області: 0 800 408 911, +380 (98) 890 3318, +380 (66) 285 6290.

Для запису на евакуацію тяжкохворих і людей з інвалідністю діють номери: 0 800 332 614, +380 (99) 710 4872, +380 (99) 311 5314, +380 (96) 108 6048.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Все, що відбувається — це нормальна реакція на ненормальну війну”: психолог з Костянтинівки про життя та власну діяльність

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:15, 4 Грудня 2024
Ілюстрація “Бахмут IN.UA”

Андрій Кузнєцов — психолог з Бахмут, який наразі проживає у Львові. Чоловік є частиною спільноти місцевого театру імпровізації, де люди можуть передавати власні емоції в правильне річище.

Історію психолога з Донеччини Андрія розповідає Бахмут IN.UA у своєму відеорепортажі.

Психологічний стан ВПО

Андрій — професійний психолог, який працює у благодійному фонді Première Urgence Internationalе. Чоловік почав працювати в цьому БФ ще у Костянтинівці, де збирав гуманітарну допомогу та проводив творчі заходи для сімей. 

Переїзд у Львів стався спонтанно. Йому сказали, що в місці відкриватиметься офіс. Тоді герой вирішив діяти. Він подав заявку на спеціальний конкурсний відбір співробітників, виграв його та почав працювати психологом в бригадах мобільної медичної бригади, яка працювала по всій області.

Чоловік прекрасно розуміє людей ВПО, які переїхали до Львова зі Сходу. 

Все, як в тумані. Не може оговтатися від побаченого та пережитого. І таких людей було дуже багато. Звісно, вони отримували допомогу і підтримку. Але вже після стабілізації емоційного стану важливо було нормалізувати життя людини“, — каже психолог.

Гарним способом, як зазначає чоловік, стали спільноти. Сам він є частиною імпровізаційного театру, де люди не грають по сценарію, а вчаться розуміти власні почуття та передавати їх героям.

Ми повертаємо глядачеві історію через рух, емоції, голос та пластику. Інколи відбувається магія і людина зцілюється після того, як побачила гру акторів, котрі змогли показати її у форматі плейбеку“, — додає герой.

Детальніше про життя психолога з Донеччини, його діяльність та спільноти — у відеорепортажі Бахмут IN.UA за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Соціальна відпустка у 2024 році: що це та хто може нею скористатися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 4 Грудня 2024
Відпуска для батьків / фото ілюстративне, pexels

Соціальна відпустка — особливий вид відпусток, який надається працівникам з неповнолітніми або повнолітніми дітьми з певною групою інвалідності. Її можна отримати не залежно від відпрацьованих днів чи факторів.

Детальніше про те, як отримати соціальну відпустку у 2024 році та які документи потрібні для цього, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Соціальна відпустка у 2024 році

Відповідно до статті 19 Закону України “Про відпустки працівникам, які мають неповнолітніх дітей або повнолітніх дітей з інвалідністю з дитинства I групи підгрупи А”, деякі категорії громадян з неповнолітніми або повнолітніми дітьми з певною групою інвалідності мають право на додаткову відпустку. Скористатися нею можна в будь-який період календарного року, незалежно від кількості відпрацьованих днів чи інших факторів.

Скористатися соціальною відпусткою можуть:

  • один з батьків, які виховують двох або більше дітей до 15 років (якщо ж в родині одна дитина віком до 15 років, то права на таку відпустку немає);
  • жінки, які мають повнолітню дитину з інвалідністю з групи І підгрупи А або ті, хто взяли під опіку дитину вказаної категорії.

Додаткова соціальна відпустка також може надаватися працівникам, які мають дітей віком до 18 років, а саме:

  • одиноким матерям;
  • жінці, яка всиновила дитину;
  • жінці, яка має дитину з інвалідністю;
  • батьку, який самостійно виховує дитину (мати може перебувати у цей час на тривалому лікуванні в медзакладі);
  • людині, яка взяла під опіку дитину віком до 14 років;
  • особі, яка була визнана піклувальником дитини віком 14-18 років;
  • одному з батьків-усиновителів або батьків-вихователів.

Отримати додаткову соціальну відпустку можна лише при наявності підтверджувальних документів.

Соціальна відпустка: термін та компенсація

За законом, соціальна відпустка для батьків має термін у 10 календарних днів, у які не включаються святкові чи неробочі дні. Проте, варто зазначити, що правило щодо незарахування святкових і неробочих днів до додаткової відпустки не діють під час дії воєнного стану в Україні.

Соціальна відпустка може збільшитися у тривалості до 17 днів, якщо отримувач має декілька підстав для її отримання.

Компенсація за вихід у соціальну відпустку не виплачуються.

Які документи потрібні

Необхідна документація для виходу на соціальну відпустку може різнитися залежно від конкретного випадку та конкретної ситуації. Наприклад:

  • для батьків, які мають двох або більше дітей до 15 років, потрібно подати роботодавцю копії свідоцтв про народження всіх дітей;
  • для батьків, які мають дитину з інвалідністю необхідно надати роботодавцю копію свідоцтва про народження дитини та копію пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що заміщає пенсію, з позначкою про інвалідність дитини, або копія медичного висновку, що підтверджує інвалідність дитини до 18 років, виданого закладами охорони здоров’я.
  • для батьків, які усиновили дитину, необхідно надати роботодавцю копію свідоцтва про народження усиновленої дитини та копію рішення суду про усиновлення.

Також в окремих випадках може знадобитися довідка, яка буде підтверджувати, що другий з батьків не використовував право на додаткову відпустку на дітей у цей самий період. Її може отримати другий з батьків за місцем роботи.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Все, що відбувається — це нормальна реакція на ненормальну війну”: психолог з Костянтинівки про життя та власну діяльність

Андрій Кузнєцов — психолог з Бахмут, який наразі проживає у Львові. Чоловік є частиною спільноти місцевого театру імпровізації, де люди можуть передавати власні емоції в […]

18:15, 04.12.2024 Скопіч Дмитро

Соціальна відпустка у 2024 році: що це та хто може нею скористатися

Соціальна відпустка — особливий вид відпусток, який надається працівникам з неповнолітніми або повнолітніми дітьми з певною групою інвалідності. Її можна отримати не залежно від відпрацьованих […]

18:00, 04.12.2024 Скопіч Дмитро
горлівка

Немає світла, води і бензину: мешканці Горлівки розповіли про життя в окупації

В окупованому місті Горлівка складна ситуація з водопостачанням. Води або зовсім немає, або з кранів тече брудна вода із запахом каналізації. Також у місті зі […]

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

11 грудня 2024 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]

багатоповерхівки

Який вигляд мають багатоповерхівки біля Благовіщенського храму в Бахмуті: фото

На російських пропагандистських пабліках публікують кадри з Бахмута. Росіяни показали, який вигляд мають багатоповерхівки житлового масиву в районі Благовіщенського храму. Редакція публікує вибрані кадри. Бахмут, […]