Батьки зобов’язані піклуватися про своїх дітей. Коли вони не виконують свої обов’язки щодо дитини або навіть шкодять їй, тоді може постати питання про позбавлення батьківських прав. Фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги пояснили, як відбувається цей процес та як підлітку отримати допомогу фахівця.
Судовий розгляд
Позбавлення батьківських прав — це складна процедура. Це питання можна розвʼязати лише в судовому порядку. Ініціювати розгляд в суді можуть як усиновлювачі, так і самі діти, якщо вони досягли 14 років. Однак, без допомоги юриста розібратися в усіх законодавчих нюансах буде складно.
До слова, в Україні кожна дитина може отримати допомогу юриста безоплатно. Для цього їй необхідно звернутися до системи безоплатної правничої допомоги (БПД).
Раніше, якщо дитина потребувала безоплатних послуг юриста чи адвоката для представництва її інтересів у суді, до системи БПД мав звернутися її законний представник. Та у справах про позбавлення батьківських прав батьки і є законними представниками дитини. Із серпня 2023 року діти з 14 років отримали право самостійно звертатися по допомогу юриста чи адвоката з окремих питань, зокрема й щодо позбавлення батьківських прав.
Юристи вже отримали перші звернення від підлітків, які бажають позбавити батьківських прав своїх матір чи батька.
Процедура позбавлення батьківських прав на прикладі реальної справи
Шістнадцятирічний Ігор з Кропивницького проживає з бабусею, яка матеріально забезпечує та піклується про нього. Батько хлопця помер, а мати зловживає алкоголем і жодним чином не бере участі в житті хлопця. Щоб позбавити її батьківських прав, Ігор звернувся до системи БПД.
Загалом перелік випадків, коли батьків може бути позбавлено батьківських прав, визначено в Сімейному кодексі України (ст. 164). Це можливо, якщо батьки:
- не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
- ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
- жорстоко поводяться з дитиною;
- є хронічними алкоголіками або наркоманами;
- вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
- засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Кожна із зазначених причин потребує підтвердження. Тож у випадку Ігоря юристи допомогли зібрати доказову базу щодо невиконання матір’ю хлопця батьківських обов’язків і підготували позовну заяву до суду.
Оскільки в таких справах обов’язковою є участь представників органів опіки та піклування, фахівці додали до заяви висновок від установи про доцільність позбавлення матері Ігоря батьківських прав.
Зауважимо, що позбавлення батьківських прав не звільняє від обов’язку утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Тож в позовній заяві юристи зазначили й вимогу щодо стягнення з матері хлопця аліментів.
Як дитині звернутися до системи БПД?
Отримати правничу допомогу можна у найближчому бюро правничої допомоги. Адреси всіх бюро доступні за посиланням: https://bit.ly/bpd_buro.
Також дитина може скористатися одним із дистанційних сервісів системи:
- контактний центр системи БПД: 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні);
- зателефонувати з Telegram: https://t.me/+380677213103;
- написати юристу в Telegram: https://t.me/LegalAidUkraineBot.
- Безоплатні послуги юриста чи адвоката для ВПО: як скористатися
- Бахмутяни можуть отримати безплатну правову допомогу в Києві
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!