Чи існує “Східна Україна” та українці “різних сортів”?

Семаковська Тетяна 18:53, 8 Вересня 2023

З початку повномасштабного вторгнення Україна на всіх рівнях стала звертати більше уваги на боротьбу із російською пропагандою. Своєю чергою росія з більшими зусиллями продовжує її розповсюджувати. Для цього вона використовує, як нові повідомлення та маніпулює сучасними подіями, так і розвиває вже старі та перевірені наративи, зокрема про поділ на “Східну та Західну Україну”. Втім насправді не існує Східної України.

Редакція «Бахмут. IN. UA» пояснює, чому використовувати словосполучення “Східна Україна” не доречне?

Ворожа пропаганда розділяла українців зі східної та західної частини країни

Одним зі шкідливих та старих наративів росії в українському просторі є умовне поділення українців на сорти або саму країну на схід та захід. На жаль, він продемонстрував неабияку ефективність за роки існування та дійсно вплинув на уявлення громадян про різні частини країни. 

Частина агітаційної компанії Януковича 2004 року із чорним піаром проти Ющенка

Джерело: Чесно

Найбільш активно його почав використовувати експрезидент втікач та зрадник України Віктор Янукович під час передвиборчої агітації у 2004 році. Саме тоді у новітній історії країни такий умовний розподіл почав активно розповсюджуватися. Дію такої інформаційної компанії можна прослідкувати не тільки у сприйнятті, але й в письмі та мовленні. 

Читайте також: Пісні на руїнах та штучна велич: як росія використовує культуру проти України?

Наприклад, і досі можна зустріти такі формулювання, як «Західна Україна» або «Східна Україна». Опис частини однієї країни подібним чином та ще й написанням розташування з великої літери, вкорінює думку про те, що в межах однієї України існують дві окремі незалежні території. Насправді не існує жодної «Східної України», а є схід України. 

Стаття від аналітиків Кальміуської групи на Українській правді від 2018 року

Джерело: Українська правда

Навіть у 2018 році подібні формулювання можна було зустріти на українських національних медіа. Слова та словоформи мають велике значення, адже вони впливають на сприйняття світу та інформації. Тому, важливо перевчати себе, якщо ви вже потрапили під дію подібної пропаганди, адже російські наративи в України покликані завдати максимальної шкоди у будь-яких сферах. 

Це питання лежить в ідеологічній та юридичній площинах. Ідеологічна – не розділяти країну за культурними відмінностями, адже саме московські наративи акцентують на тому, що “Східна”, “Західна” тощо – геть різні “України”, що обґрунтовує бажання Кремля розкраяти Україну на скибки і позбавити суверенітету.

Коментар для OBOZREVATEL

Ольга Васильєва // Літературна редакторка у коментарі для OBOZREVATEL

З початку повномасштабної війни до цього наративу додали новітні реалії України. На російських «новинних» ресурсах не важко знайти статті з описами того, як начебто командування ЗСУ відправляє на штурми переважно російськомовних військових, як у Львові злі бандерівці ненавидять переселенців, наживаються на них тощо. 

Стаття з пропагандистських ресурсів рф, в якій в черговий раз розділяють українців

Подібні наративи та їх вплив на українців є дуже шкідливими. Вони покликані на розділення суспільства, на створення додаткових конфліктів серед людей. Рівень об’єднання людей на початку повномасштабного вторгнення задля боротьби з російськими окупантами був вражаючим. Це було однією з причин стійкості українців перед обличчям великої війни. Тому, не дивно, що росіяни з новими силами намагаються просувати пропаганду, яка може нас розділити, адже це послаблюючий фактор для воюючої нації. 

Читайте також: Найбільші «жертви» путінської війни: які наративи поширюють російські ліберали

«Западеньці наживаються на переселенцях»

Масове вимушене переселення людей зі сходу та півдня країни на захід спричинило дуже велике зростання цін на оренду житла. У березні 2022 року збільшення починалося від 10% і досягало подекуди 80%. З часом ситуація з цим трохи стабілізувалася. Хоча на західній частині країни досі оренда залишається дорожчою, ніж була до 24 лютого 2022 року, шалені стрибки цін припинилися. До того ж ціни залежать від попиту та платоспроможності великої частини мешканців громади. Оскільки західні області вважаються відносним тилом, там суттєво збільшилася кількість населення та переїхало багато бізнесів. Втім, це стало черговим приводом для розпалювання росіянами ворожнечі серед українців. Навіть у 2023 році можна знайти статті, які описують, яз зли «западеньці» наживаються на своїх же співгромадянах. 

Черговий приклад наративу, спрямованого на розкол в українському суспільстві на пропагандистських ресурсах рф

Це є відверте узагальнювання та маніпуляція інформацією. Першочергово, люди, які підтримують поширення такого наративу, не згадують про мобілізацію людей по всій країні, зокрема на заході, задля допомоги та підтримки переселенців. 

На початку березня 2022 року я приїхала у Тернопіль. Я там зовсім нікого не знала до приїзду, завдяки кільком повідомленням та дзвінків, я знайшла допомогу у поселенні, у пошуку квартирі і навіть в отриманні базових речей для життя на новому місці. Потім я намагалася допомагати переселенцям,  які їхали зі сходу саме туди, шукала житло, речі, іншу допомогу. Я стала свідком того, як величезна кількість людей після, до, замість основної своєї роботи намагалися допомогти всім, хто тікав від війни. Волонтери останні ковдри виносили зі своїх хат та віддавали переселенцям. Я зустрічала людей, які перероблювали власні заміські будинки на безплатні шелтери та додатково закуповували для людей там їжу, гігієнічні засоби, дитяче харчування та корм для тварин.

Марія Макарович // журналістка

Але про допомогу переселенцям на заході пропагандистам не вигідно згадувати. Адже це не співвідноситься із загальним наративом про другого чи третьосортність мешканців сходу в очах інших частин України та із намаганням знелюдити мешканців заходу. 

Мене дратували мої сусіди по місту (я тоді читав групи Слов’янська), які з піною у рота заливалися, що на бідному “народі Донбасу” наживаються прокляті “западенці”. І мовляв так було завжди. Мовляв “ті люди” не знають проблем простого люду, а просто гребуть бабло. Я ще тоді розумів суть цього пролетарського гніву. Частину людей дратували не завищені ціни на житло, а те що ця частина не може сама нажитися. Але ось уже тривалий час частина власників житла в Донецькій області вдало наживається на військових, волонтерах та інших гостях нашого регіону. Здають будинки або квартири в Костянтинівці по 15 тисяч. А в Слов’янську й по 20 тисяч грн. І я навіть кілька разів бачив цю аргументацію, що мовляв “тоді вони наживалися на нас, а тепер дайте і нам заробити”.

Допис на сторінці у Facebook автора

Дмитро Браславський // журналіст зі Слов’янська

Дійсно, деякі люди намагаються нажитися на війни та на трагедії інших. Втім, не варто узагальнювати такі випадки на всіх, тим паче на мешканців конкретного регіону. Нечесні люди існують у біль якій частині не тільки України, але й світу. На противагу таким людям ми маємо безліч позитивних історій допомоги.

Громади та їх мешканці часто намагаються допомагати переселенцям, своєю чергою, самі переселенці та бізнес, який переїхав, допомагають громадам відкривати нові робочі місця, збільшувати доходи до бюджету шляхом сплати податків тощо. Згідно з дослідженнями від лютого 2023 року, на питання “як вплинули ВПО на життя вашого населеного пункту, де ви перебуваєте” відповідь “негативно” надали сумарно лише 12,8 % опитуваних. 

Не існує Східної чи Західної України, є єдина незалежна Україна

Тож, російська пропаганда висмикує окремі випадки та робить з них цілі інфоприводи задля створення додаткових конфліктів серед українців. Боротьба та наближення перемоги це спільна справа. Тому варто виваженіше сприймати ту інформацію, яка є в Інтернеті та навчатися фільтрувати ворожу пропаганду. 

Читайте також: Жінка в кокошнику та брудний сарай: як росіяни представляють культуру Донеччини?

Фото: «Бахмут IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як зміняться ціни на пальне в Україні у 2025 році: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:00, 2 Січня 2025
Заправка пального / фото ілюстративне, Getty

Ціна на пальне у 2025 році — це питання, яке дуже турбує водіїв. Її підвищення може призвести до збільшення витрат на обслуговування автомобілю.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, що варто чекати з цінами на пальне у 2025 році.

Ціни на пальне в Україні

Згідно з даними Консалтингової групи “А-95”, станом на 30 грудня 2024 року, літр бензину А-95 коштував близько 55,54 гривні, а дизелю — 52,66 гривні. Для порівняння, на початку 2024 року середня вартість бензину А-95 становила 51,42 гривні за літр, дизельного пального – 51,44 гривні за літр.

Ціна на пальне у 2025 році

У 2025 році тенденція росту цін на пальне в Україні, ймовірно, продовжиться. Головними факторами, які можуть сприяти цьому, є світові ціни на нафту та законодавчі ініціативи. Серед останніх варто виділити закон про підвищення акцизного податку на паливо, який набрав чинності 1 вересня 2024 року. Він передбачає поступове збільшення ставок до 2028 року, включно з 2025 роком. Так, на початку року акцизи на пальне зростуть наступним чином:

  • на бензин — із 242,6 до 271,7 євро за тонну;
  • на дизельне пальне — із 177,6 до 215,7 євро за тонну;
  • на автомобільний газ — зі 165 до 193 євро за тонну.

Таке підвищення призведе до одномоментного збільшення ціни на пальне на 1,5-2 гривні за літр.

Іншим важливим фактором, який може вплинути на ціну пального в Україні, є реалізація фіксованого авансового податку на прибуток для АЗС. Це може призвести до зменшення кількості АЗС з-поміж дискаунтерів, а отже, це негативно позначиться на вартості та доступності пального.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 13:00, 2 Січня 2025
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

8 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє Центр підтримки “З Бахмутом у серці м. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 8 січня (середа) в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 16:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як зміняться ціни на пальне в Україні у 2025 році: пояснення

Ціна на пальне у 2025 році — це питання, яке дуже турбує водіїв. Її підвищення може призвести до збільшення витрат на обслуговування автомобілю. Редакція Бахмут […]

14:00, 02.01.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

8 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Статус “дитина війни”: що це та як його оформити

В Україні проживає безліч дітей, які після 24 лютого 2022 року постраждали внаслідок бойових дій. Таку категорію населення забезпечують спеціальним статусом, який гарантує певну допомогу. […]

12:00, 01.01.2025 Скопіч Дмитро

В Україні вчетверо здорожчає транспортування газу: коли почне діяти новий тариф

З 1 січня 2025 року в Україні зросте вартість транспортування газу для внутрішніх споживачів аж на 305%, тобто у понад вчетверо. Причиною є припинення транзиту […]

11:25, 31.12.2024 Скопіч Дмитро

ВЛК та комісії у лікарнях: як встановлюватимуть інвалідність військовим з 1 січня 2025

З 1 січня 2025 року в Україні працюватимуть нові правила отримування групи інвалідності для військовослужбовців, які отримали травми, поранення, контузії, каліцтва або погіршення стану здоров’я. […]

12:00, 30.12.2024 Скопіч Дмитро